Per Telegraaf. Gemengde Berichten. beide eerstgenoemde» is 2 jaar en voor laatst genoemde '1 jaar gevangenisstraf. Nadat de eisch was uitgesproken, heeft P. Fries, die gezegd had den moutwijn te hebben gekocht van een der branders, wiens naam hij echter weigerde te noemen, den heer A. Daal- meijer als zoodanig aangewezeneen zijner knechts met een blauw baaien hemdrok zou ze hem bezorgd hebben buiten de Vlaardingcr- poort. Dit incident gaf aanleiding, dat eeu nader onderzoek werd bevolenen P. ,Fries gisteren naar hier werd overgebracht orr. te worden geconfronteerd met de brandersknechts van den heer Daalmeijer. Fries verklaarde echter, dat geen dier knechts de door hem bedoelde was. De uitslag van deze confrontatie kon wel ni"t twijfelachtig zijn, als men in aanmerking neemt, dat Fries verklaard had den heer Daal meijer over den koop van den moutwijn ge sproken te hebben aan diens woning aan de Hoogstraat, terwijl hij toen reeds geruimen tijd geleden was verhuisd. De zaak zal, tengevolge van dit incident, Zaterdag a. s. opnieuw in behandeling genomen worden. Aan de Kamer van Koophandel en Fa brieken alhier, is gezonden het bericht omtrent den hunde! en de scheepvaart in het Britsche Koninkrijk, over de maand December 1S79. Uit de verslagen van het in 1879 gehou den onderzoek van de vei lofgangers der militie te land is aan don Minister van Binuenlandsche zaken gebleken, dat de circulaire van dat depar tement, van '1 April 1865 n°. -183, 4e afd., bepalende dat aan het jaarlijks te hnuden onderzoek van de verlofgangers der militie te laad moeten deelnemen de verlofgangers van de vier oudste lichtingen, vóór zooveel zij vóór 1 April van het jaar der inspectie in het genot van onoepaahl verlof zijn gesteld,in sommige provinciën in dien zin is opgevat, dat aan het onderzoek nietondei worpen zijn de verlofgangers, die tot vroegere lichtingen behooreu, en hetzij wegens latere inlijving, hetzij op grorid van art. 146, 2e zinsnede, der vmiiitiewetot' om anderen redenen, niet met de manschappen van de lichting, waarvoor zij bij de militie dienen, ontslagen zijn. De Minister geeft daarom de volgende nadere aanduiding, bij eene aan schrijving van den 15 Januari jl.»Alle verlof gangers der militie te land. die vóór 1 April van het jaar der inspectie in het genot zijn gesteld .van onbepaald verlof, zijn ter deelne ming aan het bij art. 133 der miiitiewet voor geschreven onderzoek verplicht om het even tot welke lichting zij behooren." Bij de Tweede Kamer der Staten-Genernal is ingekomen een wetsontwerp, houdende straf bepalingen tot beteugeling van desertie van zeevisschers, daar de Regeering van de wen- echelijkheid dezer voorziening overtuigd is. Met het oog op het nieuwe stafwetboek, moet deze voorziening echter als geheel voorloopig worden beschouwd. Aan de sedert enkele dagen te Dordrecht opgerichte vereeniging »Tot heil der Armen", is door 'een Dordrechtenaar een jaarlgksche gift van f100 toegezegd. De Arnlu Ct. maakt naar aanleiding van de agitatie te Maastricht tegen de volksbibliotheek de volgendezeer juiste opmerking; »Het is voor' de Limburgsche heerea zeer gemakkelijk te schelden op wetenschap en beschaving; zij genieten er de voordeelen van, want de maat schappij zou er zonderling, uitzien wanneer slechts datgene gelezen werd, wat de Sint- ServatimhloJc veroorlooft te lezen. Limburg heeft aan die vadeilijke zorg te wjjten, dat het nu een der achterlijkste streken van Neder land is." De boekdrukker A. Mill te,Bromberg, zal -eerstdaags-neu-tijdschrift voor blinden gaan uitgeven. De directeur van het provinciale instituut voor blinden aldaar, de onderwijzer Hohnke, zal het redigeeren. De zomer zal arm aan rozen zijn, naar het zich laat aanzien, want ook het hout eener menigte van dat gebloemte is in December bevroren C.) In de Kleine Courant, een blaadje van orthodoxe richting, leest men ^Op kerkelijk en staatkundig gebied is het naar de meening van Hans de Wever ook niet vooruitgegaan. Wel is er een algemeers geroep in de Hervormde Kerk om rechtzinnige predi kanten, maar waarachtige bekeeringen tot God worden, helaas, zeer weinig gevonden. Bij hon derden is het. een strijden voor de leer, en niet voor den Heer. Ware honger en dorst ontbreekt, want tie kerken staan vooral in het middag-en avonduur voor het grootste gedeelte ledig, en de kroegen en koffiehuizen zitten vol. »En zeker is het te verblijden, dat geloovigen iu het gestoelte der diakeuen een plaats krijgen, maar of het een zegen is voor onze pronte steden, dat deze allen uit de heffe des voiks gekozen worden, dit zal de toekomst leeren. Wat den toestand van de Hervormde Kerk aangaat, Hans do Wever ziet dezen ilonkei der in dan te voren." De zorg voor het onderhoud van het Citadel-monument op het kerkhof der Herv. gemeente te Ginnekeu, waaronder het gebeente rust der op de citadel van Antwerpen gesneu velde strijders, is met het daarvoor bestemde kapitaal door de commissie van oprichting overgedragen aan het bestuur van het Fonds ter aanmoediging en ondersteuning van don gewapenden dieust in de Nederlanden. Bij Oyen heeft het ijs gisteren een offer geëischt. Eeu zeuere J. S. uit Leek, die aldaar een boodschap had gedaan, meende op do terug reis ter bekorting over het ijs te gaan. liet was ter plaatse waar de dijkbreuk heeft plaats gehad. Daar nvn hier Zondag avond nog laat liet ijs stuk geslagen had, was het nog niet sterk genoeg. Nauwelijks was J. S. er dan ook op, of hij zakte ia de diepte weg. Niemand der nabij zijnde personen had den moed eeuo poging te wagen om den ongelukkige te redden. Eeu paar uren later is het'lijk opgeviseht. Men bericht uit Geiïen, dat de R, C..kerk aldaar door het water zoodanig heeft geleden en verzakt is, dat zij afgebroken zal moeten worden. - Volgens telegram uit New-York kan tus«chen 23 en 25 Januari op de Britsche, Noordsche en vermoedelijk ook op de Frnosche kust stormweder uit het Z. tot N.W., verge zeld van regen, verwacht worden. In de omstreken xan Eecloo maken zich vele landbouwers gereed om naar Amerika te vertrekken. Te St. Laureint wordt daartoe het voorbeeld gegeven door eeu huisgezin van 10 personen. Het zijn landarbeiders of veehouders die plan hebben hun geluk te beproeven met een boerderij in Noord-Amerika te gaan oprichten. Naar men verzekert, zijn er in het naburig Land van Cadzaiu), niet minder dan tachtig huisgezinnen, welke zich gereed maken om hun vaderland vaarwel te zeggen en den Atlanti sche» oceaan over te steken. Het gehucht Vieischkreek in het bijzonder schijnt door de ziekte van de landverhuizing aangetast. Iedereen zoekt er, zegt men, alles te verkoopen wat hij bezit, om maar geld te vinden en Amerika te kunnen bereiken. Dat de landbouw hierdoor iu die streken wegkwijnt bekoelt geen nader betoog. i Uit Vesel werden den 13 dezer gendarmes naar Ringenberg ontbodea, om eene bende smokkelaars op te sporen. De personen heeft men niet in handen gekregen, maar hunne namen zijn bekend en daaruit blijkt dat het Nederlanders,zijn.'Een paar kooplieden hadden tabak van hen gekocht' voor 30 40 penningen per 'pond, en wel tabak die in den handel ruim 1 mark kost. sHet getal dronkaards in Amsterdam neemt onrustbarend toe. Aldaar bestaat geene verordening, die straf bedreigt tegen openbare dronkenschap. De politie echter neemt in be waring de personen, die zóó beschonken zijn, dat zij voor ziehzelven of voor anderen gevaarlijk dreigen te worden. Bedroeg dat getal in 1865: 2065, het is allengs gestegen, zoodat in 1875: 5128 en in 1878: 6063 personen wegens open bare dronkenschap door de politie in bewaring zijn genomen. sOp schrikwekkende .wijze breidt zich te Amsterdam het getal plaatsen uit, waar sterke drank verkocht wordt. Waren in 1858 aldaar 1535 slijterijen, tapperijen, kroegen en koffie huizen, dat is één op de 171 inwoners, iu 1868 vond men er 1619, dat is éëuopde'165 inwoon s, 2113 in 1878, dat is één op de 146 inwoners. Hot aantal tapperijen is in 20 jaren te Amsterdam met 37 pet. vermeerderd. »Het verbruik van gedistilleerd klimt jaailijks in Amsterdam. Werd iu 1863 per hoofd der bevolking 10.37 liters veraccynsd gedistilleerd A 50 pet. verbruikt, geleidelijk nam het gebruik toe en in 1877 vindt men een verbruik van 14.95 per hoofd opgegeven. Het jenever-verbruik is in iö jaren met 44 pet. toegenomen, terwijl de bevolking in dat tijdsverloop met '17 pet. aanwies. Bij nauwkeurig onderzoek is gebleken, dat tie bedrijven en neringen in Amsterdam talrijk zijn, die vereen igd worden uitgeoefend met het boioep van slijter, tapper, kroeghouder en koffiehuishouder. Eeu honderdtal kleine winke liers bijv. tappen sterkedranken. Men vindt in de hoofdstadaansprekers, makelaars, broodver- koopers, boekdrukkeis, baardscheerders, timmer lieden, verhuurders tan zeevolk, kamerbehangers, kruiersbazeu, sclioentnakeis, rijtuigverhuurders, tooneelspelers, vischkooper, kantoorbedienden, debitanteu van loterijbriefjes, beeldhouwers, stukadouis, tuinlieden, kleermakers, kurkensnij ders, kooplieden in vodden, koornrneters, graveurs in zilver, courautenumbrengers, ja! besteders en besteedster» van dienstbodendie sterke dranken tappen." Bovenstaande opmerkelijke feiten zijn ontleend aan een adres, door de Amsterdamsche afdeeling der sNederl. Vereeniging tot afschaffing vau sterken drank aan de Tweede Kamer gericht ter aanbeveling van het weldra in te dienen wetsontwerp tot beteugeling van het drank misbruik. Bij de volkstelling te Ouiie Wetering kreeg een agent op zijne vraag: j>Wanneer zyt gij geboren?" ten antwoord: sin den aardbeien- 'tijd; den eenen dag ging mijue moeder nog op den akker, en den andereu dag kwam ik!" Een Leidsche dansmeester vulde, een halve eeuw geleden, als volgt zjju beschnjviugs- biljet voor de personeele belasting in: Zes en zeventig cents is mijn huur, In één schoorsteen stook ik mijn vuur. Door één venster krijg ik mijn licht, En metéén dour sluit ik mijn kamertje dicht. Mijn beroep is los en. luchtig van aard, En mijn meubelen zijn de taxatie niet waard. Vlonrdingon, Van de beugvisscherij is gisteren binuengekomeo Amicitia, stuurman L. Sluimer Pz. met 15 ton gezouten visch, 8 ton gezouten leng, benevens netto besomming aan versche visch f550. Rotterdam. Op de rivier van deze stad tot zee veel licht drijfijs, dat afnemend is en de zeeschepen, weinig hindeit. Aatigekomen en vertrokken eeuige stoom schepen. De Commissie voor de loterij, te houden ten behoeve van het St. Luciagesticht alhier, heeft als geschenk voor die loterij eeae fraaie camée van Paus Leo XIII ontvangen, welk ge- V schenk het eerste is, dat hier te lande van den tegenwoordigen Paus ontvangen wordt. Nleuwesluls. 21 Januari, 1 ure n. m. Op de rivier veel drijfijs, dat echter voor passagiers eh sleepbooten niet overwegend hinderlijk is. Kanaal wordt door sleepbooten bevaren. Wind ZO., zeer (lauw. Thermometer 4- 4°. C. Bewolkt, mooi weer. Ond Beierland. Het ijs op de rivier heeft zich weder vastgezet. Stoombootdienst en scheep vaart zijn gestaakt. Venloo, 21 Januari. Sedert gisteren ochtend 8 uur is de Maas nog 0.09 M. gevallen, en het drijfijs zeer veel verminderd. De wind is echter nu NQ,, en de lucht helder, zoodat de ingevallen dooi niet vee! te beteekeuen heeft. Naar men uit Madrid meldt is een zwaar rotsblok, dat boven het gehucht Alcala-del-Jucar hing losgeraakt en neergestort, een gedeelte van dat plaatsje verpletterende. Verscheidene doodèn en gewonden zijn uit het puin te voor schijn gehaaid en vijftig huisgezinnen zijn vaa have en dak beroofd, De Portland Standard (Oregon) behelst het volgende, wat ons doet zien, dat de legende dat kinderen aan boomen groeienniet zoo geheel uit de lucht gegrepen is. j>Er is voor jaren in deze stad geeue curio siteit tan toon gesteld, die meer de algemeene aandacht getrokken beeftdau de wondei lijke plant in'de kunstgalerij van Slnumalmu. Meer dan 30,000 personen hebben de plaats bi-zucht, oin hot botanische wonder te aanschouwen. Men zegt, dat Japan hare landaard is. Haar kunstnaam is nog niet bekend, maar zij is niet ten onrechte bekend onder den naam van szuigelingplant". Ze behoort tot liet geslacht van de lelie en bereikt somtijds eeu hoogte "»van vier voet; met elk half jaar bloemen. Dezewelke hier in Mr. Shannahans kunstga lerij is, is echter niet hooger dan twaalf duim, met bladereu van zes duim lang en twee duim breed. De bloem is in den vorm van een ster, hebbende vijf bladeren, die eeu gemengde kleur hebben van aangenaam bruin en geel. De bloemkelk omvat en beschermt een dun figuui tje, dat de juiste overeenkomst heeft meteen naakt kindje, met uitgestrekte armer, en beenen en de oogen duidelijk gekenmerkt. Over dit beeldje is eeu kleine canope, in den vorm vau een engel, met uitgestrekte armen en vleugels, sterk in het aangezicht van het kindje ziende. Het geslacht der planten, waarvan de >zuige- ling" een lid is, brengt niet slechts deze soort, die nu ten toon gesteld is, voort, maar geeft ook volmaakte nabootsiugeu als ze zoo ge noemd kunnen worden van verschillende dieren, insecten en vogels. Mrs. Mark Hopkins, van San Franciscoheeft er een der laatstee- O noemde (vogels) waarvoor haar 300 dollars is geboden. De plant groeit tot op eeue lengte van drie voet en als deze nu in de stad in vollen bloei staat, zal ze veel gelijkenis hebben op een hospitaal van vondelingen." It EX 11,1.-10. Heden 22 Januari. De Eerste Kamer heeft heden aangenomen de hoofd stukken Waterstaat, Koloniën en de begrootingen en voor Suriname en Curasao. Bij tie behande ling van liet hoofdstuk Waterstaat verzekerde de Minister, dat het voetstel, tot voorziening in den Rotterdamscheu Waterweg zeer spoedig inge diend zal worden en dat nauwlettend wordt gewaakt .voor de veiligheid op de spoorwegen. De Kanjer is op reces gescheiden.

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 3