A0. 1880. Zaterdag 24 Januari. U 4848. Bimsilamlsclis Berieiten. BiitmUmUclii) Smelten. NATIONALE .MILITIE Kennisgeving. a a r g- a n g. duitschlÜlnd. mum Abonnementsprijs, per kwaitaa' Franco per post, door het geheels Rijk Afzonderlijke nomineesIf. f 1.85 - O.l 0. BUREAU: 91 A IC KT, E, 13®, Advertentieprijs: van 1lü gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal beiekeod. In <le bij onzen uitgever geplaatste bus, voor de geteisterde» door den watersnood, is nog ontvangen f O.SO, makende met, Inbegrip van de vorige Opgave f 15.416. De Burgemeester van Schiedam, Gezien Art. 20 der Wet op de Nationale Militie van den 10 Augustus 1861, (Staatsblad no. 7'2). IJiengt bij deze ter kennis van de daaibij belang hebbenden, dat het Inschnjvings-Register van 1879, voor do hgting van 1880, en de daaruit opgemaakte Alphabetisclie Naamlijst, van heden af, gedurende acht dage», op de Gemeente-Secietarie ter lezing zullen liggen. Rn is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 23 Januarij 1880. De burgemeester voornoemd P. J. VAN Dl IK VAN MATEN ESSE. 1TUI IJ. Bij de beiaadslagiugen in den Senaat over het ontwerp tot afschaffing der belastiug op het geniaal verdedigde de heer Moleschott de voordracht o. a. met de volgende woorden Als medicus en als hygiënist, "als philantlnoop en als staatkundige zeg iklaat vrij zijn de lucht, het licht, tiet water, liet zout en het brood. Spieekt mij niet van belastingen op deze onontbeerlijke zaken. De wetenschap leert ons, dat eeu volwassen werkman dagelijks 130 gram aan voedingswaarde noodig heeft. Welnu, een kilogram biood bevat de/o voedende kracht, terwijl in een kilogiam mafs, waarvan door een groot deel onzer landgenooten zulk een groot gebruik gemaakt wordt, slechts 76 gram aan voedingswaarde gevonden worden. Wat zoudt gij zeggen van een wetgever, die liet volk willens cn wetens noopte, om in plaats van een gezond en voldoend voedsel, eene on voldoende spijs te nuttigen, die den mensch zwaarmoedig en ziciuelvon tot een last maakt? Ik beweer niet, dat de ma'is, waarvan depoleuta bij onze landlieden beieid weidt, op zichzelf schadelijk is voor de gezondheidmaar het overmatig gebruik dezer onvoedzame spijs ver zwakt de krachten, vei stompt de hersenen en is ongetwijfeld eene der oorzaken van de zooveel voorkomende huidioos. De Paus is geheel hersteld. liet programma van het feest, dat ter eere van Nordenskjold c. s. te Napels zal plaats hebben, houdt ook iu, dat de YegazaH worden ingehaald door een regeerings-stoomboot, met den prefect, den admit aal van het station, den kommaudeerendeu generaal en ilsn burgemeester aan boord. Na de landing gaat de stoet naar het stadhuis, waar de afgevaardigden van de wetenschappelijke vereenigingen ter ontvangst vau de gasten verzameld zijn. In het paleis ■van den Koning heeft een gastmaal plaats en iu 't San Carlo-theater is l gala-i epresentatis. Ingevolge den wensch van den Koning van Zweden zullen Nordenskjold en de kapitein van de Vcga van Napels' per landreis zich naar Kopenhagen begeven, om daar weder aan boot d van de Ysga te gaan. t De Berltjnsche politie [heeft een geheim socialistisch verkiezings-comilé ontdekt en het te midden eener levendige discussie overvallen. Al de leden, ten getale vanjtwaalf, zijn gearres teerd en alle papieren in beslag genomen. Bij den Bondsraad is ten ontwerp inge diend, volgens hetwelk er, ingaaudo 1 April 18S1, zullen worden opgericht elf nieuwe Pruisische regimenten infanterie, een regiment Pruisische rijdende artillerie, een idem artillerie te voet, benevens een Pruisisch bataljon mineurs, ter wijl aan de bestaande artillerie-formatiën zullen worden toegevoegd 32 batterijen. De hierdoor ontstaande, kosten bedragen 26,713,166 mark in eens en 17,160,242 maS: als blijvende uitgaaf. Verder wordt in dat ontwerp gezegd dat de sterkte van het leger op voet van vrede van 1 April 1881 tot 31 Maart 1888 één procent van de bevolking zal bedragenwaardoor de tegenwoordige sterkte wordt verhoogd van 401.000 tot 427,250. De memorie van toelich ting wijst op de omvangrijke legerhervormingen in de naburige Statenbij welke zelfs na de thans geëischte uitbreiding Duitschland voor zoover de infanterie du de aitilierie betreft, achterblijft. FRANK K IJ K. De Minister van openbare werken is naar Saumur vertrokken, waar de sterke ijsgang der Loiie de schoonste landstreek van het departe ment met eene verschrikkelijke verwoesting bedreigt. De ysschotsen zijn over eene lengte van 11 en over eene breedte van 1 kilometer tot eene vreesdij ke hoogte opgestuwd. De pogingen, om ze door dynamiet te laten springen vyaren van geringe uitwerking. De benoeming van Desprez als gezant bij het Vaticaan wordt bevestigd, het gerucht van de aftreding van de Maguin als Minister van financiën tegengesproken. Bij de begrafenis van Jules Favre waren tal vau bekende peisoneu uil de politieke en parlementaire wereld aanwezig. Overeenkomstig den wensch des overledene is geen enkele rede uitgesproken. Men zegt dat Jules Favre een politiek testament heeft nagelaten. Te Parijs is de inschrijving opengesteld op 5480 6 pCt. obligation, groot 400 francs, aflosbaar in 28 jaar voor de nSociété anonyme des fonderies et constructions navales de la Meuse" (vroeger Christie Nolet et de Kuyper) te DelfshaveD. De koers van uitgifte bedraagt 365 francs. ENGELAND. Luidens een telegram uit Lahore aan de Daily News, zou er weldra eene nieuwe grens provincie worden georganiseerd, omvattende gedeelteu van de Khyber- en van de Koeram- vallei, met een deel van Seinde en den Indus tot oostelijke grens. liet Suez-kanaal kan, wat de opbrengst betreft, op een goed begin van 'tjaar bogen. In 1878, een zeer gunstig jaar, bedroeg de ontvangst der eerste tien dagen 1,170.000 fr. 1879 leverde een opbrengst van 800,000 frs.( over dat tijdsverloop ep in de eeiste tien dagen van '1880 is reeds 1,320,000 frs. geïnd, IJ E L G I E. Het is thans besloten, dat bij gelegenheid der onalhankelijkheidsfeesten, in de maand Juli a.s., te Brussel een driedaagsch muziekfeest zal worden gehouden. Het eerste concert zal, den 21n dier maand plaats hebben. Er zullen uit sluitend stukken van Belgische componisten ten gehooreworden gebracht. In het Belgisch Bergen is het voorbeeld van Parijs gevolgd en ten bate der armen een blad uitgegeven geheel in deu geest van Pnrk- Murcie. Hel voert ten titel Monit Charitable, Onderscheidene kunstenaars hebben hunne medewerking verleend. ZWITSERLAND. De Groole Raad van het kanton Genève heeft met 63 tegen 13 stemmen de wetsbepaling hersteld, volgens welke eene kerkelijke vei kie zing niet geldig is wanneer niet minstens 1/4 van het aantal kiesgei echtigden aan de stemming heeft deelgenomen. SPANJE. De heer Toreno is tot vooizitter der Kamer van afgevaardigden gekozen. De Kamer heeft met 230 tegen 10 stemmen het ontwerp aangenomen tot geleidelijke af schaffing der slavernij op Cuba, binnen den tijd van 8 jaren en met een patronaat van da gewezen meesters. EERSTE KAMER DER STAT EN-GENE RUL Zitting van 22 Januari. I By de behandeling van hoofdstuk IX (Water staat) werd de kwestie beti effende den L°kdijk uitvoerig besproken door de heeren Vnuly, De Raadt, Du Marcliie Van Voorthuyseu en Van Swinderen. Zij drongen aan op eene spoe dige voorziening en krachtig optreden tot regeling daarvanzonder eene rechterlijke beslissing af te wachten. De Minister van Waterstaat verklaarde dat, alvorens art. 11 der wet van 1855 toe te passen, het advies is gevraagd van Gedep. Stalendat nog wordt afgewacht. Omtrent den Rotterdamschea water weg, door den heer Van Vollenhovea besproken, zou de Minister zeer spoedig eene afzonderlijke voordracht doen. Wat de kanalen-verbetei ing

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 1