van Bnitenlandsclie Bericliten. Maandag 2 Februari Binneiilanascli 8 Ben eaten. l t a L I E. Volgens Donderdagavond uit Berlijn ontvan gen dépêches zouden Prins Bismaick en de Duitsche Kroonprins het eens zijn over het sluiten van den vrede tussehen de Katholieke Kerk en den Staat. Bij een besluit der Regeering is de termijn van den gedwongen koers der bankbiljetten verlengd tot 30 Juni a. s.. onder voorwaaide dat de nationale bank middelerwijl zoodanige maatregelen vooi bereidt, dat aan den gedwon gen koers een einde kan worden gemaakt, zonder verzwakking vau het nationale, kiediet. In liet fiaaigelegen klooster Monte Gassino, tussehen Rome en Napels, zal men biunenkoit den veeitienhonderdjarigen geboortedag \an den stichter, den heiligen Benedictus, vieren. Deze was tevens de grondvester van de orde der Benedictijnen. Reeds een jaar lang arbeidt men aan de voorbereidingen tot de feestviering. Ook het Vaticaan zal er aau deelnemen. Er is een rijweg aangelegd, die naar den top van den berg voert waai op liet klooster gelegen is. Vroeger kon dit slechts te voet of te paard en dan nog met moeite worden beieikt De Italiaansche Regeeiing zal niet achterlijk bluven om het feest luister bij te zetten. Plet hof zal er eveneens aan deelnemen. F li A N K It 13 K. In den Senaat heeft de Minister Jules Ferry in den verderen loop der discussie over den Hóogen Raad \aa ondetwijs betoogd, dat de verbeteringen in het onderwijs bovenal te danken waren aan het universitair ouderwijs en niet san persouen, die aan het onderwijs geheel vreemd waren. Woensdag avond was er eene groote soirée bij oen hertog De Broglie. Het heeft nog al de aandacht getrokken, dat de Duitsche gezant, Prins Plohenlobe, er met zijne gemaiiu is verschenen, Pigaro wijst er met ophef op, en zoekt er kapitaal uit te slaan tegen de repu blikeinen. De Telegraphs meldt: Het incident met den heer de Saiut-Vallier loopt ten einde. Fiankrijks gezaut te Berlijn trekt zijn ontslag in, dat hij beleefdheidshalve heeft ingediend om den nieuwen minister van buitenlandsche zaken in alle opzichten vrij te laten. ENGELAND. De postadministratie heeft bekend gemaakt, dat de verzending der post tussehen Engeland en Austiaiië door de stoomschepen der Orient- line kiachtens parlementsakte verplichtend is, zoodat deze schepende post zuilen ovei biengen. De Imnunnik Oakley is overleden. Lord BeaconsfieTO'lijdt aan een lichten aauval van jicht en moet zijne kamer houdeD. De groote kooplui te Liverpool hebben de handen iueengeslagen tot het tot stand bien gen van een op ruime en zeer geriefelijke schaal in te richten sasiel voor oude en gebrek kig gewöidene varenslieden." Één leedfei alleen schonk tot dit doel 5000 p. st. Het noodige geld is dan ook vooi handenzoodat men wei dt a het gebouw aau den oever van de Mersey zal zien verrjjzen. T II R K IJ De ministerraad heeft de beraadslagingen ■ovrr de Grieksclie grenskwestie hervat. 'De vorst van Bulgarye is van St. Peteisburg terugkeerendc te Rustschuk aangekomen. SCIU,EDAM, 31 Januari 1880. Als eene bijzonderheid, die slechts enkele malen in een menschenleveu voorvalt, kan worden medegedeeld, dat de Zuiderzee, die bjj^ volmaakte windstilte is dichtgevroien, achter dep Wieidijk tot den vuurtoren aan de Ven een spiegelgladde ijsbaan veitoout, die door honderden schaatsenrijders wordt beredou. De Leeuwarder Ct. bevat weer negen advertenties van hardrydeiijen op scliaatsei, o. a. ook een voor Sneek op lieden, waarbij de prijs is een prachtig gouden reinoutoir-fioio- loge, met dubbel gouden kast, versierd met gegiaveerd naamcijfer van Z. K. H. Alexander der Nederlanden, Prins van Oiauje, door hem als beschermheer der Sneeksche IJsclub Jfrisp als prijs aangeboden. Te Sloten (N.-Il.) is een bejaard man van honger en gebiek omgekomen, ofschoon men bij zijn dood in zijn hut eeuige duizenden turven en eene groote hoeveelheid brandhout vond, welken voonaad hij te gierig was geweest o in aan te spreken. Hij stond dan ook voor een viek hekend en laat een aardig sommetje achter. Gisteren had te Diacliten een hardrijderij op schaatsen plaats. Ze was een van de merk waardigste, die dezen winter in Friesland zijn gehouden, niet om de gioole prijzen (de le prijs bedioeg slechts f40 en de '2e flOj, maar om de personen, die er aau deelnamen. Onder de 3'2 mededingers waren er 23, die ieeds hier of daar de overwinning hadden behaald. De twee laatste paren waren-Mai Leu Casleleiu van Suawoude en Durk Postma van Eenrewoude, en Okke Van den Berg van Rypeikerk en Pieter Biuinsma van Sneek. Okke Van den Berg won eindelijk dea prijs en Durk Postma de premie. Naar wij vernemen, zijn de bekende Frlesche hardrijders Okke van den I3erg en Marten Castelein uitgeuoodigd om te Londen te komen rijden. Men leest in de Indische Gids: »Het is niet te hopen, en het is niet te wachten ook, dat de genei aal Van der lleyden zelf thans reeds zijn taak in Atjeh ais geëindigd be schouwt. Vrede moge er zijn, die viede is nog van te korten duur, dan dat de Regeering geen onveiantwoordeljjke daad zou begaan, indien zij thans reeds het militair dooi' een civiel bestuur, geneiaal Van der Heydeu door dm resident Piuys van der Hoeven verving. Mm make zich geen iliusiën! Maar is de vredestoestand eenmaal geconsolideeid, dan zal genei aal Van tier Heyden waarschijnlijk zelf begeereu, afgelost te vvoidoh en rust te ge nieten in Nedeiland. Welnu, men bouvve op een door den generaal le kiezen plaats bier te tuide een woning; men lichte die zoodanig in, dat zij alles iu zich vereenigl wat de hand van reu vieemde by biengen kan om eeu huis tot een vriendelijk en aangenaam te huis le maken; inen biede die woning den generaal aau, om daarin na het verlaten van den dienst te midden van iiet Nederlaudsche volk zijn verdei e levensjaren le sly ten, en een steen iu den gevel vermelde den oorsprong en de be stemming van die stichtiug, ter gedachtenis van tydgenoot en nakomeling. Dan is het prak tische toch zeker aan de poëzie gepaarden de woning waai in de generaal rust vindt na strijd, zal teveus een monument zijn van Neer- lands dankbaarheid en sympathie. Het volk V had dan voor het heden en voor<de toekomst gezorgd. Eu hetgeen er daar nog te doen of te wenschen was, zou men gevoegelijk kunnen overlaten aau den Koning, die dezer dagen door de benoeming tot luitenant-generaal den heer Van der Heyden andermaal een zeer veieerend blijk van appreciatie schonk, en aau de geschiedenis Ia het eerste uumrner van een nieuw Ainerikaaoscii ingenieursblad, getiteld The Prac tical American, vindt men een beschrijving van de dioogmakiug der Zuiderzee; zelfs met de afoeelding van een stoomgemaal, dat voor de (hooglegging in gebvuik is. De schrijver ver haalt, dat de afsluitdijk reeds gereed en de uitpornpiug in vollen gang is; nog maar een paar jaren au die waterplas, waarop zoo vele schepen zyn vetgaau, zal in een vallei van pnvergelijkelijke vruchtbaarheid zijn herschapen Hij vertelt ook wouderen van onzen water staat. Men luistere »Er zijn drie rijksscholen in Nederland, de Militaire-Academie de Marine-Academie en .de Academie vau Ingenieurs van den waterstaat. Voor de laatste wordt evenveel, zoo niet meer, uitgegeven dan voor leger en vloot te zamen, terwyl het korps ingenieurs van den waterstaat is ingericht op militairen voet. De leden dragen uniform, hebben ïang in het leger, worden naar verdienste bevorderden trekken zeer hooge bezoldigingen, daar hun diensten beschouwd worden als in vredest'y'd veel gewichtiger te zijn dan die der militairen. *8 Gr yenhnge^Naaf ""men ""vei'neemtfzal bij gelegenheid van 's Koniugs verjaardag van gemeentewege een groot vuurwerk iu het Malieveld afgestoken worden. Leeuwarden. De Arrondiss.-Rechtbank alhier heeft den kapitein der schutterij te Sneek schuldig verklaaid eau het Item ten laste ge legde feit, het geven van een klap aan een schutter doch iu de omstandigheden, waar onder dit feit gepleegd is, zooveel versclioonends gezien, dat zij hem veroordeelde tot f3 boete. Meppol. Onder de instellingen, opgericht om de arbeidende klasse te helpen, bekleedt de spaarkas alhier een ^voorname plaats. Haar doel is, aan arbeideisgezinnen gelegenheid te geven in den zomer, wanneer de verdiensten gewoonlyk ruim zjjn, de bespaarde gelden wekelyks in de Spaarkas le beleggen, om die in den hei fst voor het opdoen der noodzakelijkste levensbehoeften terug te ontvaugeu, met oen vrij iiooge premie, daarvoor door de burgerij beschikbaar gesteld. Volgens bet verslag van het bestuur wei d in 1879 door 78 huisgezinnen belegd f2164 55. Dezelfde som werd weer uitgekeerd, met premiëo, te zamen fl63.9G. De hoogsta inbi engst was f54 Grave. Stand der rivier 7.04; val 0.21. Sinds eergisteren avond zes uur zit de rivier onveranderd vast. De ovei tocht geschiedt door een geul, Wind ZVV.koud. Barometer staande. Heerlen. Alhier heeft iemand in zijn stal een levenden hamster of korenwolf ontdekt. Tot hietloc had men gemeend, dat deze dier soort slechts onder den grond leefde. Maastricht. liet drijfijs in de Maas was eergisteren avond aaurnei kelijk verminderd, daar entegen is een tweede boog der brug ingesloten. De overtocht boven- en beueden de stad gemak kelijk. Wind Z. Vorst en koude streng.

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 5