Gemengde Berichten, Bij Munchen heeft een mijngasontploffing plaats gehad, waardoor verscheidene personen gedood of gekwest werden. Het aantal dooden wordt op 15 geschat, tien werden reeds boven gebracht; het aantal gewonden bedraagt negen man. Alphonse Knrr vraagt in een geschrift over pauperisme of Armoede de dochter, de zuster of de moeder der Weelde is. Hij merkt tot toelichting zijner vraag op, dat in het Fransche departement van de Creuse, waar geen industrie is, bijna de geheele bevolking arm is en men toch slechts dén armlastige telt op iedere 330 inwoners. Eveneens in de Dordogne, •waar men één armlastige telt op iedere 388 inwoners. Daarentegen vindt men in de rijke departementen ontzaglijk veel armlastigen. In de Rh éne één op iedere negen inwoners en in de Nord, het rijkste departement van Frank- rijk, één op iedere zes inwoners Een ingezetene in een dorp bij Liebstadt, iemand 'uit den werkenden stand, heeft onlangs den veldmaarschalk graaf Mollke iu een langen bripf verzocht, bij den Keizer al zijn in Woed aan te wenden ter vermindering van hetDuit- sche leger. Moltke heeft hierop geantwoord, dat iedereen zal instemmen met den innigen wensch naar vermindering der zware militaire lasten, die Duitschiaml wegens zijne positie te midden van zulke machtige naburen genood zaakt is te dragen. Niet de vorsten en regee ringen voegt hij er bij zijn er tegen; maar een betere toestand is eerst mogelijk wanneer alle volken erkennen dat elke ooi lom D' ook voor wien hij eindigt met zegepraal, een nationale ramp is. Deze overtuiging te vestigen, vermag zelfs de Keizer niet. Zij kan alleen voortvloeien uit een beteie godsdienstige en zedelijke opvoeding der volken, eene vrucht vaft eeuwenlange wereldhistorische ontwikke ling, die wij beiden niet zullen beleven. Omtrent den gezondheidstoestand van den Wohst Ilemi Wieniavvski, zijn weer gerust stellende berichten gekomen. Het schijnt dat hij herstellende is. Henri Vieuxtemps bevindt zich, in hét btdang zijner gezondheid, in Algerië, waar hij bezig is met het opteekeuen van Arabische liederen. Het Zuricher meer is -geheel dichtgevro ren. Sedert de '13e eeuw is dit da vier- en twintigste maal. 't Moet geen aangename reis geweest zijn, die de passagiers van den Standard Bearer, kapitein Davis, in het laatst der vorige maand gehad hebben. Het Iveistfeest werd aan boord gevierd, echter op eene wijze waaraan niemand gaarne nogmaals zou willen deelnemen, 's Mor gens vroeg ijlde du kajuitsjongen op dek en meldde, dat de kapitein op hem geschoten had. De stuurman, die liet bericht niet kon gelooven, ging mede raar beneden, doch viel onmiddellijk, door een kogel getroffen, dood neer. Angst en schrik verspreidden zich op het schip; do kapitein weigerde zicli aan de toegesuelde matrozen pver te geven, en men zag zich genoodzaakt de kajuit dicht te spijkeren. Twee dngiui bleef men in spanning, toen den 27sten de Sardinian te hulp kwam en den kapitein, die reeds meermalen sporen van waauzin had getoond, in verzekerde bewaring nam. De zaak is thans voor het gerecht te Queenstown in behandeling. [let anntn! der ter gelegenheid der ten toonstelling te Sidney uit Etuopa en Amerika overgekomen viecmdeliugen bedraagt,, naar schatting, duizend, Bij de Parijsche rechtbank werd een paar .weken geleden door zekere Z.,een Poolschen jood, een klacht ingediend wegens ccbtbieuk v tegen zijn vrousv. Hij had haar, naar zijn ver klaring, vier jaren geleden te Warschau gehuwd, ten bewijze waarvan hij een document ove:legde, geteekend door een Parijschen rabbijn. De vrouw die inmiddels met een christen was gaan leven, werd gearresteerd, doch verklaarde terstond, dat Z, een valsch document had overgelegd. Zij was nooit met hem te Warschau geweest, maar had vier jaren geleden te Parijs een huwelijk met hem aangegaan volgens de nog in sommige streken van Polen gebruikelijke manier sonder de gebroken kruik". Die plech tigheid had tot tooneel gehad een restaurant van iiet Palais Royal, en tot getuigen ifele Poolsche joden, wier namen zij opgaf, en «uk van een labbija uit Polen. Dat huwelijk nu voegde de dame eé by kan, volgens Poolsche usantie, onmogelijk langer geldig zijn dan voor drie jaren, aangezien de kruik, welke bij deze gelegenheid door den rabbijn op den grond werd geworpeD, slechts in drie stukken was gevallen. De commissaris telegrafeerde naar Warschau, en kreeg ten antwoord, dat Z. inder daad nooit in Poieu gehuwd was geweest. Deze zal alsnu worden vervolgd wegens misleiding van de justitie en zijn sgade ouder de gebroken kruik" is onmiddellijk in vrijheid gesteld. In de Herlijnsciie dieigaarde zijn thans drie jonge koningstijgers te zien, die door een dog woi den gezoogd. Aardig is liet hue de jonge dieien met tand en Idauw elkander de beste plaats bij het zoogen betwisten. Aaugezien echter de klauwen ook voor den dog hinderlijk zijn, woideii hun iedere week door een der oppassers de nagels geknipt. "NVat den dog betreft, deze heelt zooveel liefde voor haar aangenomen kinüeren, dat ze een stuk vleesch, zoodia het haar wouit toegeworpeu, oppakt en naar de jonge tijgers brpngt. Een onlangs overleden Duitsche dame heeft, per testament, een beschikkiug gemaakt, welke herinnert aan de bekende parabel der drie nngen uit Nathan der Weisr. Zij had een kostbare diamanten speld, die hare vijf dochters allen even gaarne wenschten te be/uten. Om na jegens al haar kinderen reehtvaanlig te zijn, heeft zij beschreven, dat, na haar dood, nog vier gelijke spelden gemaakt zouden worden, die zoo volkomen op het begeerde kleinood gelijken moeten, dat zij daas van niet te onderscheiden zijn. Deze vijf spelden moeten dan in, een zak worden gedaan, en elk der dochters er een van trekken. De vier namaaksels der broche zijn leeds bij een juwelier besteld, en weidra zal ieder der dochters meenen, in het bezit van de echte speld haier moeder te zijn. Ije Arno is geheel dichtgevroien. Bij Florence is het ys sterk genoeg voor de schaatse: rijders, Uit cnededeelingen aan het physisch ge nootschap te Genève gedaan, blijkt, dat de gemi tdehle tempetatuur op deu grooten St. Beiiihaid in December jl. O centigraden warmer is gi-wuest dun te Genève, hetwelk meer dan 7 UuO voet lager ligt dan het observatorium op den giouten St. Bern hard. Dat op aanzienlijke hoogten de koude veel geringer is geweest dan in vlakten, werd in liezen winter leeds meer waai genomen. De zoölogische tuin te Moskou biedt tegenwoordig een inteiessant schouwspel aan. Molden in den tuin vei rijst een groot woon huis met twee deuren en zes ramen, dat geheel en al naar de regelen der bouwkunst uit stukkeu ijs vei vaardigt! is. Twee Moskousche architecten en ÖUÜ werklieden hebben dit kunststuk in kuiten tijd gewrocht. To Chicago maakt men toebeieidseleu vo r «en groot vsyuietselaaisfeest. liet zat S7 Augustus *1880 als het een en twintigste drie ja. ig conclave der iTempelridders" van de Veicenigde Staten geopend worden. In het park aan het meer Michigan brengt men een leger plaat-. van tenten in gereedheid, die electrisch zal voihcht wprden. De uitnooiiigiugen aan de broi'deis zijn reeds verzonden. In het midden i der legerplaats zal een groote zaal in den vorm van een kruis gebouwd worden. Men verwacht dat ongeveer 20,000 Ridders" in uniform aan den feestelyken optocht deel zullen nemen; ook wordt er gedacht aan een feestbanket van 50,000 couverts. Niet minder dan 200000 vrij metselaars zullen als gasten verschijnen. 'M en heeft voor een pleziertochtje op het meer ongeveer 50 stoombooten gehuurd. Alle schouw burgen van Chicago zullen tijdens het feest uitfluitend onder controle der »Teinpe!ridders" staande broeders zullen vrijen toegang hebben. Eea jeugdig schoenmakersgezel te Berlijn had liefdesbetrekkingen met een jong meisje aangeknoopt, dat met strijken in haar onder houd en dat van hare moeder voorzag. De ongedurige aard vau den jongen man was oor zaak dat het meisje zich langzaam van hem terugtrok. Donderdagmiddag II. bracht hij weder als naar gewoonte een bezoek, aan de Annen- strasse, waar zijne verloofde woonde. Iu den loop van het gesprek, verzocht hij haar "den volgenden Zondag hem naar eerie danspaitij, waarop hij genoodigd was, te willen vergezel len. Zij sloeg dit verzoek af, omdat hij bij zulke gelegenheden altijd zoo jaloerseh was en daardoor steeds haar genoegen bedierf. Hij werd heftig en herhaalde zijn verzoek, echter zonder eenig gevolg. Toen het jonge meisje zich hierop naar de keuken begaf om een warm ij/.er, dat zij voor haar werk noodig had, te halen, dreigde de overspannen jongeling zich voor hme voeten te zullen neerstieten, wanneer zij zijn wensch niet vervulde. Aaugezien zij Diet de minste gedachte had, dat hij aan die bedreiging gevolg zou geven, antwoordde zij lachende, dat hij het maar doen mopst. Hierop verliet zij even het vertrek en wie schetst haar schrik toen zij plotseling achter haar rug een schot hoorde knallen, gevolgd door een dof gekreun. Een vreeselijke angst deed haar in onmacht neder- ziuken. Middelerwijl waren de buren op het schot afgekomen en vonden het lijk van den ongelukkige, die zich een kogel door het hoofd had gejaagd, Gedurende hunne jongste expeditie door het Australische vasteland van Pei th naar Port Darwin, troffen de gebroeders Forest een zwart menscheiu as aan, dat nooit te voren van blanken bad gehoord. De zwarten worden beschreven als schoone, fiaai gebouwde personen. Za zijn echter tnenscheneters. Vrouwen hebben de reizigers niet ontmoet, ofschoon ze gedurende hunne expeditie op onderscheidene kleine afdeeliugen van den stam siietteD. Onder hen is eene uitermate practi- sche methode van vischvangst in zwang. Za dammen namelijk het water af door houtwerk, waarin zich een gat bevindt. Door een steen met kiacht in het water te werpen, worden dan de vtsschen verschrikt. Zij kiezen door da opening het hazenpad, maar komen terecht in het groote net, dat de inboorling er voor houdt. II o e men statistiek maakt. Op de groote veemarkt te Parijs gaat nog al het een en ander om. Den Ssten Januari bijv., om maar den eersten den besten dagPb nemen, werden ter markt gebracht 2420 ossen, 545 koeien en 49,505 schapen. Van deze heesten nu wordt een - zeer nauwkeurige statistiek gehouden. Men weet -zonder missen te zeggen, hoeveel zy gemi.hield wegen, en dat terwijl er één weeg-chaal op de lieele markt is, en deze bovendien bijna nooit gebruikt wordt. Verder verklaart men tot op een centime nauwkeurig, hoeveel pond levend vleesch kost, alles zonder wegen. Eindelijk weet men het vleesch in drie soorten te verdeden, en van elk te zeggen, tusschen welke cijfers de prijs daarvan op de markt dobberde, en dat, zonder dat er eenig kenmerk is vastgesteld orn de drie soorten van elkander te ondei scheiden. Deze zaken worden medegedeeld in den Nconomisle Francais.

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 6