Gemengde Berichten. als eerste storting uit de opbrengst van het »[Jsnommer" eene som van f 2000 aan de algemeene watersnoodcommissie toegezonden. Dat ook in het buitenland de noodlijdenden door, den watersnood hier te lande niet worden vergeten, blijkt weder uit het concert, dat heden te hunnen voordeele te Brussel zal worden gegeven, op initiatief der aldaar geves tigde Hollandsche club. Deze heeft tot dat doel het muziekkorps der Dordrechtsche schutterij geëngageerd. (n antwoord op het eergisteren ook door ons medegedeelde gedicht van Hofdijk, schrijft de heer Alberdingk Thijm, dat dit aan een misverstand is toe te schrijven en de heer Hof dijk storm loopt op een open deur. »Ik meen ons gezamelijk vaderlaud zegt de heer A. T. niet minder lief te hebben dan hij. Ik prijs dus volstrekt niet aan, dat iemand zijn hart in tweeën" verdeelde. Ik heb alleen maar, als compliment aan den Franschen dichter Coppée de gedachte van Bornier (niet Victor Hugo, zooals men beweerd had) willen herhalen, waarin het onloochenbaar feit is opge nomen, dat Frankrijk de bakermat isderwes- tersch-Europesche beschaving. Voor de betrekking van directeur der Zeeuwsche export-maatschappij waren maar 118 sollicitanten. Op een verkooping te Hoedekenskerke werden 12 beschilderde tegeltjes geveild en voor f22.50 verkocht. Een dag daarna kocht een ander ze voor f 122.50 en deze wil ze voor geen f 1122.50 kwijt zijndaar er vermoeden bestaat dat niemand minder dan Jan Steen de schilder is en dat het keurig geschilderde portret op een der tegeltjes dien schilder in eigen persoon voorstelt. De Illustrated London News van deze week bevat een goed portret van the late lieute nant Koolemans Beijnen," verder een afbeelding van de Willem Barendts in het gezicht van Frans-Joseph-Land en een artikel over onze •laatste Ilszeetochten. Als het juist ware, dat ons volk als eene nation iieinte moest worden beschouwd, dan zou dit zeer terecht op rekening moeten worden gesteld van onzen volksdrank." Toch schijnt die, althans volgens den duit- schen afgevaardigde Meyer niet de eenige van zijn naam ook eene goede zijde te hebben, want volgens zijn beweren gingen Phoeniciers, Tyriers, Karthagers enz. na korten tjjd te gronde, omdat zij in het geheel geen volksdrank hadden. Hij bezigde dit als argument tegen de heffing van een bieraccijns en de Berlynsche studenten zyn hem zoo dankbaar voor zijne ontdekking, dat zij hem eene ovatie met fakkellicht brachten. De heer Meijer voerde in het Duitsche Parle ment dit tegen de heffing van den biet accijns aan; wij verwachten evenwel niet dat ooit een Nederlaodsch volksvertegenwoordiger van het zelfde argument zich zal bedienen, wanneer de R"geering eene verhoogiog van den jenever- accijns voorstelde. ArnhCl.) Met den aanst, zomerdienst zullen in de treinen Vlissingen—Venlo dienst doen zooge naamde Pullrnan-hotelcijttiigeii, De Pullman Palace Co. zal er drie afstaan aan de Exploi tatie-maatschappij om daarmede gedurende zes maanden proeven te nemen. Men meldt uit AchtkarspelenSedert verscheiden weken leven in de Drogehamster- heide, onder Suihuizum, drie kinderen bij elkander, in eene hut, die door de ouders ver laten zijn. Het oud-1 te is omstreeks 14 jaar oud Zij krygen namens de armvoogden wat ■winkelwaren van een buurmanen doen di uk mede aan de bedelarij. De ouders zijn afwezig met een' scheepje met turf, en laten niets van zich hooren. Men zegt echter, dat de vader hen onlangs op een nacht heeft bezocht, en hun toen een kwartje heeft gegeven. Wat moet er van deze schepsels worden, indien er geene bevoegde autoriteit opdaagt om hen onder hare bescherming te nemen (N. B. Ct Maassluis, Eergisteren avond kwam van de beugvisscherij alhier binnen de hier thuis behoorende logger Haarlem, schipper C. De Gast, aanbrengende 2C> ton gezouten kabeljauw, '11 ton gezouten leng, 64 levende kabeljauwen en 660 schelvisschen. Eindhoven. Zooals reeds rnet een enkel woord door uw blad werd gemeld, heeft hier het volkspetitionnement tegen het misbruik van sterken drank, nadat het op eene Nttts- vergaderiug reeds door de aanwezigen was geteekend, ook voor het publiek ter teekening gelegen. Zoo ergens, dan mocht men hier sterke ondersteuning van het adres verwachten. Bac chus troont hier in volle glorie. Het aantal drankhuizen vermeerdert hier dag aan dag, en alle zijn bloeiende. De meeste fabrieksarbeiders vooial de sigarenmakers, die hier het talrijkst zijn zijn gewoon Zondags een met geiing gedeelte van hun loon in jenever om te zetten; fabrieksmeisjes beginnen moer en meer dat voorbeeld te volgen, en de gevolgen: onze delijkheid en verdierlijking blijven niet uit. En niettegenstaande dit alles word van de gelegenheid tot teekeuen van het petitionne ment slechts gebruik gemaakt doortwee personen 1 De verklaring van dit vreemde verschijnsel ligt daarin, dat het adres van het sNtil" uitging. Geboren uit de omstandighe den er ontbrak hier eene g-schikte gelegen heid tot goed onderwijs voor niet-katholieke meisjes krachtig gesteund door alle welden kende niet-katholieken, bloeit het Nut" steeds meer en ineer; de scholen (in de wandeling de jkwade scholen" genaamd) zijn goed hevolkt, de volksvoordrachten worden druk bezocht, en wat erger is steeds meer door Katholieken,, die ook voortduiead meer van de volksbibliotheek van het sNut" gebruik maken. Dit laatste deed de ..iaat overlonpeu. In den ochtenddienst van den Zondag, waarop het pelitionnemeut ter teekening zou liggen, voer de pa«toor heftig uit tegen liet »Nut" om ten slotte de voorstauders te doopen met de namen van ïdoge-dienaars" en sslechie menschen", die men zooveel mogelijk moest mijden. Vandaar de geheele onthouding bij het adres tegen drank misbruik. Toch is de invloed van den clerus in den laatsten tijd niet toegenomen. Zooals bekend is, is het hier de dames (natuurlijk de Katho lieke) ten strengste verboden's avonds publieke vermakelijkhedenzooals concerten, bals en dergelijke, bij te wonen; toch is het in de laatste jaren bijna mode geworden tegen dit verbod te zondigen, ai werden de overtreedsters onk van den kansel voor ssleclite meisjes en losse vrouwen" uitgemaakt. Een ander voorbeeld. In den genoemden ochtenddienst werd zoo steik mogelijk gewaar schuwd tegen het bezoek van een hier tijdelijk vei toevend tooneelgezelschaptoch is het theater bij iedere opvoering stampvol. Ten slotte nog een staaltje van officieële oiiveiilraag7aainhei(l. Op initiatief der Gedepu teerde Staten zou hier een watersnoodscommissie worden benoemd. In afwijking van hetgeen vroeger steeds plaats had, werd de commissie van 20 personen gekozen uitsluitend uil Katho lieken Het gevolg zal waarschijnlijk zijn, dat Pro testanten en Israëlieten eene afzonderlijke com missie zullen'vormenzoodat de liefdadigheid in Katholieke en niet-Katholieke zal worden gesplitst. Het »Chi istendnni" laat zich hier van een Ueuiige zijde kennen. (N. JR. Ot.) Middelburg. Hier ter stede hebben eeuige heeien zich tot eene commissie gevormd met het doei om aldaar van '20 Maait tot 4 April een tentoonstelling van schilderijen te houden, Velen der meest gewaardeerde schilders en schilderessen, zoo uit Nederland als uit België, hebben reeds stukken toegezegd. Onder hen behooren de heeren Bosboom, Mesdag, Bource, Henkes, Weissenbach en R. Stortenbeker. De zes hooge pi'ijzen die getrokken moeten worden uit de Fiansch-Spaansche loterij, be stemd tot het verleenen van ondersteuning aan de hulpbehoevenden in Murcia en Frankrijk, zijn: 1. een staatsschuldbrief van fr. '150,000, of dit bedrag in contanten; 2. een juweelen tooisel of fr. 100,000 in contanten; 3. een Christofle zilveten tafelservies, of fr. 50,000 in contanten; 4. een kunstvoorwerp of fr. 25,000 in contanten5. een kunstvoorwerp of fr. 10,000 jn contanten; 6, een massief zilveren servies of fr. 20,000 in contauteri. Dezer dagen heeft men te Londen een proef genomen met het branden van electnsch licht onder water. De proef is met den besten uitslag bekroond. De lamp werd in een glazen bol in het water neergelaten en op een diepte van 100 meter door de batterij aangestoken. Het water werd er over een gioute uitgestrekt heid helder door verlicht. Men is nu bezig te onderzoeken in hoeverre dit licht gebruikt kan worden om schepen tegen torpedo's te beveiligen, De Antwerpsche dierentuin heeft een zijner aantrekkelijkheden door den dood ver loren. Jacquelin, de groote olifant, is niet meer. Het was een gioot, goedig, geleerd beest, ver stond Fransch en Vlaamsch. gaf meteen hamer het aantal uren aan, wist behoorlijk neen te schudden en ja te knikken, kon op een trompet blazen en was door al die kundigheden de vriend van groot en klein. Een paar jaren ge leden vierde men zijn 25 jarig verblijf in de sZoölogie". Bij die gelegenheid was zijn hok met ballons versierd en verlicht en haalde het beest zich bijna een ziekte op den hals door al de lekkernijen die het kreeg. De bescbaviug doet reuzenschreden? Thans schrijft Cetewayo reeds in Eogelsche tijdschriften. Wel heeft hij voorloopig nog gebruik gemaakt van de diensten van een secretaris, maar ook die zal hij zekér spoedig wel kunnen missen. Het Februari-nummer van een nieuw Engelsch maandschrift bevat een artikel zoo niet van de hand, dan toch uit den mond van de ex-Zoeloekoning, waarin allerlei merkwaardige mededeelingen worden gedaan. De Koning houdt eenige beschouwingen over de geschiedenis van zijn volk en doet daarna eenige mededeelingen omtrent de wijze waarop hy gewoon was zijn land te regeeren. Eens riep hij zyn manschappen onder de wapenen, doch velen hielden zich ziek. Dat verdroot hem, en kort en goed zond hij een regiment naar de verschillende ICraals, om alle werkelyke en ingebeelde zieken van kant te maken. Zij deugden toch nergen toe. Een anderen dag wilde hij een regimen^ dat zich bijzonder dapper gedragen had, eens beloonen en gaf den manschappen een geheele klasse vrouwen ten huwelijk. Zij moesten haar onderÜDg eerlijk verdeelen. De vrouwen hadden er echter niet vee! lust in, eu brachten in het middeu, dat het regiment veel te weinig manschappen telde, om hen allen te onderhouden. De grootmoedige Koning liet toen een ander regiment aanrukken, maar ork dat vond geen genade in de oogen der weinig trouwlustige- vrouwen en zij zochten nieuwe uitvluchten', doch toen gaf Cetewayo zyn soldaten het iecht, om op die dames, welke zooveel noten op haar zang hadden, in te hakken, waarbij er verschei dene gedood werden; de overige schikten zich toen wel in haar lot. Zoo leerde ik het volk, vervolgt de Koning, wie de baas was.

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 2