S tïïïï WNism Kerknieuws. Genlis sa witte omenfle pin. Gemengde Berichten. hetgeen die Regeering als wenschelijk en noodig aanbeveelt dat is de zaak van het volk I Rotterdam. Naar men verneemt, was door de Rechtbank alhier verlof gegeven tot huis zoeking en inbeslagneming van papieren ten kanture der Botterdamsche Ilandelsvereenirjing en bij eenige personen, tot de administratie ia betrekking staande. De verlangde papieren zijn evenwel vrijwillig aan den rechter-commissaris ter hand gesteld. De instructie tegen den gewezen directeur Theu-Bergh schijnt wel valschheden in geschrifte te hebben aan het licht gebracht, maar het i.« twijfelachtig of de kwade trouw volgens de wet, uit de instructie zal kuunen worden afgeleid. Aanvankelijk was er ook sprake van vervol ging tegen andere personen, waaraan evenwel de Rechtbank, na onderzoek, geen gevolg schijnt te willen geven. Deze geheele vervolging is uitgegaan van den Minister van Justitie. (A'. R. Cl.) Den Haag. Z. K. H. Prins Alexander, Prins van Oianje, »gaarne een bewijs willende geven van II. D. deelneming in het treurig i lot, dat zoovele iandgenooten door de jongste overstrooming heelt getroffen", deed aan de Hoofdcommissie voor de Algemeene "Verloting, onder bescherming van IIH. MM. den Koning en de Koningin, ten voordeele der watersnood- Ijjdenden te houden, toekomen een prachtige bronzen pendule van zeer groote waarde, en een fvaaie Egyptische vaas van onyx. Voorts ontving de Hoofdcommissie mede- deeling namens H. K. II. Meviouw Prinses Mariannedat zij voor de verloting bestemd heeft de drie volgende voorwerpen, als: 'lo. een vuurscherm, versierd met door 11. K. II. geborduurde spreuken: 2o. een salontafel met inlegwerk en koper vergulde ornementenen 3o. eeu schilderij van Elchanon Verveer. Vau de sub-cornmissie te Haailem ont ving de hoofdcommissie voor de algemeene verloting ten behoeve der watersnoodlijdenden onder bescherming van HII. MM. den Koning en de Koningin te houdeu, het verblijdend bericht, dat door haar medelid den rijtuig fabrikant, J. J. Beijnes, ais prijs zal worden geschonken eeu rijtuig, genaamd Tare Ohaise. Alkmaar. Den 19n Maart 2a! alhier de zoogenaamde Paasch-tentoonstelling gehouden worden van vet vee, rijstieren, melkvee, vette kalveren schapen en varkens. Utrecht. Op 1 Februari werd te dezer steden eene vergadering gehouden door de commissie, belast met het uitbrengen van een verslag omtrent de wenschelijkheid eo mogelijk heid van het oprichten van een pensioen-, weduwen- en weezenfonds voor gemeente-amb tenaren, waarin besloten werd een adies aan de gemeentebesturen iu Nederland in te dienen, houdende de vraag, of de gemeenten eventueel bereid zijn, een jaarlijkschp bijdtage voor hunne gemeente-ambtenaren aan zoodanig fonds te storten. Meu stelt zich voor, dat het beheer van dat fonds door den staat zou worden gevoerd. leek, Rij de eergisteren gehouden hardrij derij op schaatsen, door mannen boven 18 jaar, werd de prijs (f50) behaald door den 18-jari- gen Entjes, wonende te Slochteren. Die hard rijder won in dezen winter reeds ruim f500 en eeu gouden horloge: altijd eerste prijzen. Tengevolge van een zwaren mist ziju .usschen Parijs en Argenteuil twee treinen, die Jen minuten na elkander vertrokken, in bot- ting gekomen. De laatste had den eersten in- fehaald voor de machinist het bemerkte. De chok was ontzettend; de locomotief van len laatsten trein en de achterste wagens van den eerste trein werden geheel verbrijzeld. Men spreekt van 7 dunden en 25 ernstig gekwetsten. Onlangs heeft men te Luik een proef genomen met een nieuw middel van verkeer: de n Katten post", die, op dezelfde wijze georga niseerd als ds duiven post, bij de groote gehecht heid der katten aan haar bekende lokalen en bij haar instinct om den weg temg te vinden, waarschijnlijk tegelmatig voor de correspon dentie met de omliggende dorpen zal worden ingevoerd. Men bracht bij de proef 37 katten In zakken ver buiten de stad; te 2 uur losge laten, was de eerste kat te G.48 uur weer te Luik; de overige kwamen alle binnen 24 uren terug. De afstand was z.eor aanzienlijk. Toen bij het sluiten van zijn huwelijk in de vorige week aan Gasibnkli geviaagd werd wat zijne maatschappelijke betrekking was, antwoordde hij; slandhouwer". De fraaiste ijsbaan der wereld kan men, volgens de verzekeringen der bewoners uit die streken, vinden tusschen "Rolaudseck en Ober- winter, Het ijs is staalhard, een voet dik en kristalhelder, zoodat men duidelyk de kiezels en steenen op de bedding der rivier kan zien, terwijl de visschen vroolijk hunne kleine stroop tochten ondernemen. Duizenden schaatsenrijders bewegen zich op de vlakte en allen verklaren om strijd, nog nimmer zulk een ijsbaan onder hunne voeten gehad te hebben. Te Crefekl is thans een melkverkoopster, die reeds ömaal weggris vervalsching van hare koopwaar was gestraft, veroordeeld tot 3 weken gevangenisstraf. Zij was niet-opgekomeu voor de rechtbankmaar werd door de politie gehaald. Een Engelsclie dame, die zich veel in het buitenland ophield, trok ieders aandacht door een gouden kruis van bijzonder groote afme tingen, dat zij steeds aan een gouden keten om den hals droeg. Herhaaldelijk had men haar dat vooiwerp aan den motul zien brengen. Geen wonder! Eindelijk kwam trien achterliet geiieim. Het kruis was hol en werd, naargelang de tijd van den dag dat meebracht, gevuld met madera, malaga uf zelfs cognac. Nieuwe belichten uit "Yokohama bevatten bijzonderheden omtrent den hevigen brand, die" onlangs te Tokio woedde. De vlammen ver nielden ongeveer '15,000 gebouwen en beroof den meer dan 60,000 menschen van dak, Een honderdtal personen kwam bij deze ramp om. Zooveel schijnt zeker te zijn, dat de omvang van het onheil die vau de catastrophe, welke indertijd te Chicago plaats had, evenaart. Da sterke wind maakte blussching onmogelijk en wakkerde het vuur, dat de houteu huizen ver nielde, steeds meer aan. Misdadigers hebben wellicht neigeos een aangenamer gevaugenisieven dau in Japan. De Japansche gevangenissen zijn zeer gemakkelijk ingericht, en al staat op slecht gedrag de straf van de zweep, nooit worden de zweepslagen in werkelijkheid toegepast. Eenige dageu in de week mogen de gevangenen aan huu beroep werken, terwijl zij de andere dagen onder ge leide, twee aan twee met een voetkettiug aan eikander verbonden, gebezigd worden om de straten schoon te maken. Behalve aan hun ketting zijn zij herkenbaar aan huu roode klee- derdracht. Men ziet er enkelen onder met een of twee blauwe mouwen aan hun kleed, wat beteekent, dat zij eens of tweemaal getracht hebben te ontsnappen, "Wie meer pogingen daartoe hebben aangewend, zullen er dus waar schijnlijk als harlekijns uitzien. Overigens ge tuigt hun uiterlijk vau gezondheid eu vroo- lykheid. Maandag is de eerste bezending versch vleesch uit Australië in Londen aangekomen. De lading, die tot proef moest dienen, om te zien of hot mogelijk was, geslacht vleesch uit Australië naar Europa te breugen, bevond zich in den besten toestand en bestond uit 70 ossen en 500 schapen. Bovendien liad men er 40 vaten boter bijgevoegd, die eveneens uitmuntend van smaak was. De proef zal thans op nog grooter schaal worden herhaald. Het jaar !880 zal een kometenjaar zijn. Ten eerste zal te zien zijn een telescopische komeet, die het eerst in 1819 door Pons te Marseille, het laatst in 1875 werd waargeno men, doch waarvan de omloopstijd pas in 1858 door den Straatsburgschen professer Winnecke op 5ys jaar kou worden vastgesteld. Een tweede komeet, die van Faye, welke in 1843 werd ontdekt en een omloopstijd van meer dan 7000 jareu heeft, zal den 3clen October a. s. aan het hemelgewelf zichtbaar worden. liet jaar 1880 heeft nog meer eigenaardig heden. Behalve dat in de maand Februari, zooals wij reeds hebben medegedeeld, vijf Zon dagen voorkomen, een geval dat slechts drie maal in deze eeuw plaats heelt (iu 1S'25, in 1852 en in 1880), mag bier ook in herinnering worden gebracht, dat op den laatsten Februari van dit jaar de derden Vasten-Zondag valt een gebeurtenis die sinds 1728 zich niet heeft voorgedaan en eerst in 1948 weer zich voordoet. Een reiziger wordt aan de grens om zijn paspoort gevraagd. Hij zoekt overal, maar vindt alleen net menu van een restaurant, waar hij het laatst had gegeten. De sdouauier" ziet liet door en zegt: »Tëte de veau, poiti ine de mou- tonhet is accoord. Dank u, mijnheer!" iNed. Herv. Kerk Beroepen: to Neeriangbiock, C. P. N. Pikaar, te Uarnielen. Eist. Or. Blauw, te "Warf huizen. Bedankt: voor Westkapeile, G. Van Dorsseu, te Berkel en Rodenrijs. Het noordelijk Evangelisch Zendingsfeest zal iu de maand Juli e. k. te Assen plaats hebben. Ter voorziening in de, na zeven vergeefsche beroe pingen, nog altijd onvervulde vacature, ontstaan door hot vertrek van den predikant P. C, Van der Horst naar Schiedam, is door het kiescollege te Gorinchem het volgende diietal geformeerd: do hoeren P. Baitstra, te Wassenaar, H. Smeding, te Haarlemen J. A. P.Ris Lambers, te Barneveld, beide laatstgenoemden bij derde stemming. Boomsch-Katholieko Kerk. Boor den heer A. Godschalk, R. IC. bisschop te 's Hertogenbosch, zijn benoemd: tot kapelaan teSam- beek de heer G. Vermeer, tot kapelaan te Ravcstein, de heer |I, Van der Loo en tot pastoor te Uden de heer A. Spierings. Be gemeenteraad van Herten, Limburg] heeft aan het R. IC. kerkbestuur een toelage van f 8000 verleend voor het vergrooten der kerk. B RGE RL IJ K E ST A N 1). Geboren5 Februari. Johannadochter van L. Van Rhijn en A Van Baleu, Singel. Adriana, dochter van M. Timmermans en E. A. Roetroan Tuin sing el. Overleden: 5 Februari. Maria Anna Jacoba Hoekoud 35 jaar en 11 maandenechtge noot van II. Hoppe, Nieuwe Haven. Ondertrouwd5 Februari. 3. Schellen- bach en E. Van Zon, L. Van Ravens en C. Bouwmeester. M. P. De Leeuw en J. C. Van der Kaag. 6. A. Lepolder en M. Voor- bach. MARKTPRIJZEN AAN DE BEURS TH SCHIEDAM van 6 Februari. Kogge en Gerst zonder handel. Moutwijn en Jenever geen prijs genoteerd. Spoeling: f 1.60 per ketel. Bij de Schiedmnsche Spoeling-Vereeniging f2 per ketel. Geveild den G februari. Een Huis met Bovenwoning en Erf, Broersveld, kadaster B, no. 802, f 1425.

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 3