verlof gevraagd en bekomen tot het doen eeuer interpellatie: waarom de Regeering gemeend heeft de verleening van concessie tot weder- droogmaking van den fïorstermee'-polder niet te kunnen bevorderen? Op het afdeelings-verslag. der Tweede Kamer, omtrent do voordracht tot instelling van een postspaarbank, is door de Ministers van Waterstaat en Financiën geantwoord. Nader wordt aangetoond, dat thans in de be hoefte aan goede spaarinstellingen niet vol doende voanien is, en de Rijkspostspaarbank ■wordt bovenal aangeprezen, omdat zij een wel daad zal zijn voor de minvermogende klassen, daar zij iederen werkdag gedurende vele uren zal openstaan. Alleen die meerdere geriefelijkheid zou reeds haar instelling rechtvaardigen. De Ministers voeren nog nader de gronden aan, die hen er toe geleid hebben het wetsontwerp tot kostelooze overmaking van spaarpenningen door tusschenkomst der posterijen in te trekken. De bedoeling der Regeering is het verder niet alleen al de postkantoren, maar ook een groot gedeelte der hulpkantoren voor den dienst der spaarbank dadelijk open te stellen. De Regee ring heeft ook gemeend te moeten voorstellen spaarbank zegels in te .voeren. SCHIEDAM, 18 Februari 1880. Het was wederom een recht genoegelijken avond dien de leden van de volksvoorlezingen Dinsdag doorbrachten. Na een lezing van den heer W. Brouwer, die ons «Tante Trui" schetste als een oppassend kind, ais een opofferende maagd, als een liefdevolle zuster, wier lijdzaam heid en ijver een gezin voor ondergang be hoedden, was er een recht aangename afwis seling. De populaire muziek van mej. Felzer-Wer ner voldeed in hooge mate. Het applaus bij het op treden van den heer I. F. M. Smits bewees gpnoeg, dat de aanwezigen zijn medewerking op prys stel len. In een clarinet-solo: Fantaisie van Bender, gaf hijzooals de voorzitter terecht aanmerkte, blijkendat hij met ernst studeert. De heer D, Henkemans leverde met zijn bijdragen«De Boeteling," veitaald door Tollens en «Jaap en Pleun"> wederom het bewjjs dat hij alle geschiktheid bezit om iiet volk aangenaam bezig te houden en vooral met het eerste nommer dat bij zijn gevorderden leeftijd zijn geheugen nog uitstekend is. Stemde de heer Brouwer ons met zijn geregelde en net af gewerkte lezing weemoedig, met zijn uitgezochte bijdiagen: «Dom en niet dom" van Van Buu- ren, «Het Breistertje" van N. Beet*, en «Het St. Nicolaasgeschenk" van Brester, prikkelde hij niet weinig de lachspieren. Recht aange naam gestemd ging men na een «tot weei ziens" van den voorzitter uiteen. Het is ons aancenaarn te kunnen mede- deelen dat de directie van de brandwaai borg maatschappij, waarbij de stoombranderij (Aia- matieo Schnaps Distillery) van de heeien T. C. Melchers Co. alhier is geassureeid, aan den len meesterknecht J. F. Putters, een som van f185 heeft doen ter handsteilen, ten blijke hoezeer zij diens cordate hamlet wyz-, waai door voo komen werddat deze fabriek op den 3n dezer een prooi der vlammen is geworden, weten op prijs te stollen. In tie zitting dor Arr.-Rechtbank te Rot terdam van gi«teren, stonden o. n. terecht: M. J. v. tl. B zonder beroep, wonende te Schiedam, beklaagd van diefstal van ecnige flesscheo punch, coguac en rhurn, ten nadeeie van den slijter K, Eisch '2 maanden celltilaiie gevangenisstraf, Th. T.. oud 1 1 j., wonemie te Schiedam, be klaagd van poging tot diefstal van gold uit een winkellade. Eisch opvoeding in een verbetei huis tot zijn 20e jaar. De Regeering heeft aan de Tweede Karner ingezonden een memorie van beantwoording omtrent het ontwerp) houdende tiade be palingen omtrent den accijns op suiker. De Regeering houdt dat ontwerp vol. Zij schetst den toestand, die door de aanneming der sacchametrio als bijkomend middel van contróie in het levea zal worden geroepen. Tn den stand van het vraagstuk der internationale regeling van den suiker accijns is geene ver andering gekomen sedert het daaromtrent mede gedeelde. Of de Regeering pogingen zal .aan wenden om de nieuwe suiker-conventie tot stand te brengen, zal afhangen van de vraag, of de verdere loop der zaak daarvan met grond voor Nederland eenè gunstige uitkomst doet verwachten. Het door haar voorgangster ingediende wetsontwerp, houdende bepalingen op de handels- en fabrieksmerken, is door Regeering eenigs- zins gewijzigd overgenomen. De voornaamste wijziging is, dat het recht tot uitsluitend gebruik van een merk onafscheidelijk is vei bonden aan de fabriek of handelsondernemingen en met haar op den nieuwen vei krijger overgaat van af den dag, waarop de acte van overgang ter overschrijving is aangeboden, welke aanbieding binnen drie maanden moet geschieden. Uitbreiding van het ontwerp in dien zin, dat daarbij ook bescherming worde verleend aan de merken, die 'van overheidswege op waren worden geplaatst, acht de Regeering niet wenschelijk en evenmin-om daarin op te nernen bepalingen tegen het namaken van fabrieksmodellen en leekeningen. Bij besluit van 15 Februari jl. no, 4, heeft fiet 2. M. behaagd den heer J. Ragut, tweed-u secretaris van wijlen Z. K. H, Prins Hendrik der Nédei landen, op de meest eervolle wijze uit die betrekking te ontslaan, onder dank betuiging voor de veeljarige bewezen dien.-ten. Bij Koninklijk besluit is bepaald, dat er voor het jaar 1880 een rijkssubsidie van ten hoogste f 12,000 wordt uitgeloofd voor de loslating in de bovenriviereu van zalm, in dezer voege: a. het subsidie strekt in de eerste jdaats tot het geven van piemiën voor zalmen, vreike van schubkieed verwisseld hebben en wnidt be taald in leden van f20 voor elke honderd zalmen. I, indien daaina nog een gedeelte van het subsidie beschikbaar blijft, strekt dit voor zal men, welke de dooiei blaas verloren hebben, en wordt betaald in leden van f 10 voor elke vijfhonderd zalmen. Zij, die naar een of meer dier subsidiën vvenschen mede te diugen moeten zich voor l April a. s aanmelden bij het Ministerie van Waterstaat enz, Een particuliere dépêche uit St. Peters burg aan de 2f. JR. Ct. meldt het volgende: Er is eene mijn gespi ongen in liet pale's. Twintig peisonen zijn er door gedood. De Minister van Financiën maakt bekend, dat het saldo van 's Rijks schatkist bij de Nederlandsche Bankop 14 Febr. en de som der betaalmiddelen op dat tijdstip bij de be- taahnee'leis aanwezig, te /amen een beding uitmaakten van f 22,864,783.55. Eene vennootschap van gelijken aard als er re-ds veiselmdene in het buitenland zijn aan te wyzen, is ook hiel te lande tot stand gekomen, namelijk eene uitgeveis-inaatscliappij. Zij diaagt den naam van »Elseviei", en stelt zich ten doe! om door vereenigde kt achten kosifcaie werken en pinchtuitgaven het lichtte doen zien. Het kapitaal zai aanvankelijk bestaan uit hondeul aaudeeien a f 1000, waarvan 25 pet. wonlt opgevoiderd acht dagen na hetverlyden der akte van oprichting, en de ovprige 75 pet. naar gelang de ondernemingen dat zullen voi dei en. Ais bestuurder treedt de heer Jacs. G. Robbers te Rotterdam op, ter zijde gestaan door een viertal commissarissen, deheeren: G, L. Fuake, 3. H De Gróót, Öualth. Kolff en K. H. Schadd. De schryver vau Maagsche Tenhrasten,, de heer J. A. De Bergb, heeft een op het ge-,- bied der wapenkunde belangrijke studie uitge geven: liet Wapen'des Rvnings en des liijlks thans gevoerdis in strijd met de wet. Hoewel het aanzien en de bloei van een rijk of vao een vorstenhuis niet afhankelijk zijn van een of ander wapen; is het minst genomen slordig en dom, ais zoowel het wapen van het Rijk als dat van het Koninklijk geslacht niet overeen-- komstig de bepalingen wordt voorgesteld of nog wel op verschillende wijzen. De heer De Bergh, die in zijn JPenTcrassen ook zeer terecht is te velde getrokken tegen het blijven voeren van wapens van overleden voistelijke personen, heeft de kwestie overliet Ryks-en Koninklijke wapen aan de orde gebracht en 't is te hopen, dat hij de satisfactie zal hebben, dat zij voor goed zal worden uitgemaakt en dat in 't ver volg althans het Rijkswapen niet meer nu eens zus dan zoo worde voorgesteld, alsof het geheel afhankelijk was van de fantasie van den teeke naar of graveur. Men vergelijke eens het wapen op de briefkaarten met dat op de muntstukken. Op officieele stukken worden soms nog andere afbeeldingen van het Nederl. wapen gebruikt; de eisch lot overeenstemming daaromtrent i» dus waarlyk niet overdreven. De heer- J. A. De Bergh heeft van Z. K. II. Alexander der Nederlanden, Prins van Oranje, een vleiend schrijven ontvangen voor de aanbieding der brochure: «Het wapen des Konings en des Rijks, thans gevoerd, is in strjjd met de wet". Het mode! voor het gedenkteeken op het graf van Albregt, door den heer Coliinet te Amsterdam vervaardigd, is thans gei eed. Het stelt voor de kunst treurende op liet graf van den kunstenaar en bestaat .',t een levensgroot vrouwenbeeld. De heer mr. C. A. Naitac, burgemeester van Barneveid, heeft aan de Regeering geschon ken, ten behoeve der verzameling van oude Rijksarchieven te 's-Gravenhage, twee belang rijke bescheiden, te weten: do. de otigineele lastgeving van de Gedepu teerden "van de Staten-Generaal der Vereenigde Nederlanden op 's lands vloot, van 48 Juni 1667, aan den luitenant-admiraal Van Geodt, tot uitvoering van den zoo roemvol volbiachten tocht naar Chattam; 2o. de origineele lastgeving van Prins Maurits van Nassau, veldmaarschalk der Vereenigde Nederlanden, dd. 14 Mei 1673, aan de Regeering ven Stavoren om de zijien eu sluizen onder haarVessott toe te houden. Als een bewijs hoe jammerlijk onwetend de mindere klasse toch is in zaken van het staatsbestuur, diene, dat te Amsterdam werkelijk het gerucht kon loopendat de Zuiderzee zou vyorden gedempt, maar dat door den burgemeester dit werk aan buitenlanders was gegund (Arnh, Ct.) Gisteren middag hieid prof. Stokvis in de '"Walenkerk te Amsterdam eene redevoering ter heriunering aan Swainmerdam. Een talrijk pu bliek, bestaande uit professoren, waaronder veie uit andeie steden, doctoren en studenten, waren aanwezig. De redevoering werd met1 groote aandacht gevolgd eu warrn toegejuicht. Aan het einde deelde de redenaar mee, dat te' voren in een vergadering van het genootschap voor geuees-heel- eu natuurkunde besloten was, eene Swammerdam-medaiüe in testellen, die om de 10 jaar zal worden uitgereikt, het eerst in Sept. 1880 ter gelegenheid van het 90jarig bestaan van het genootschap. De spreker dankte prof. Harting, die afwezig' was, Collmet, den kunstenaar, die den steen ontwierp, den stads-archivaiis, die Swarnmer- dams huis aan het licht had gebracht, den' eigenaar die het genootschap de gelegenheid verschafte er een gedenkteeken aan te brengen, en eindelyk het bestuur der Waalsche kerk, die met eene in Amsterdam volstrekt niet van

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 2