Stedelijk KienwsT*™ Marktberichten. Gemengde Berichten, lelf sprekende welwillendheid, de kerk beschik baar had gesteld.-- De steen4 het werk van de Quellinusscbool werd nmonthuld. Het opschrift: Joannes Swam- merdam Amstelloiitmcnsh Indefessus Scrutator Naturae 16371880 pi ijkt op een wit marme ren schilddat door sierlijkheid van vorm en bewerking aigemeene goedkeuring vei wierf. Na afloop gingen vele leden naar de Oude schans tegenover den Montalbanstoren om het huis varv Swammerdam te bezichtigenen des avonds vereeuigden velen zich aan een diner. In het vlek Accumin Oost-Friesland, hoopt ds. Miicke op den 20 Mei a. s. zijn honderdsten verjaardag te beleven. Eenige jaren geleden vierde hij reeds zijn 70-jarig ambtsfeest. Nog bekleedt hij in zoo hoogen ouderdom het predikambt in die eeoige gereformeerde ge meente van het Oidenburiische hertogdom. E<*u der lotelingen voor de nationale militie in de gemeente Ferwerderadeel had bij de loting, op Zaterdag jljuist ziin 20ste jaar bereikt. De wensch werd door sommigen geuit, dat hij als geschenk op zijn jaardag het hoogste nummer mocht trekken. Dat nummer bleef in de bus, totdat de beurt aan hem kwam. Hij trok inderdaad het hoogste nummer. -De beroemde pianist Batta is te Nancy overleden; hij was een Hollander van geboorte. Te Waubacii (Limburg) is een kind in de wieg verbrand. De ouders hadden het thuis gelaten onder bewaking van een driejarig zoontje, dat met lucifers of braudemle spaanders schijnt gespeeld, en daardoor het ongeluk ver oorzaakt te hebben. Eigen Ilaard geeft deze week, van de hand van een ongenoemde» teekenanr een geestige illustratie op het versje van Cats; sOin den wille van het smeer lickt de kat de kandeleor." In, deze aflevering is ook nog op genomen eene beschrijving van het Kaiser Frans Joseph-Land, op den laatsten tocht van de Willem Barendsz verkend. Blijkens Max Biaeheie's Tijdschrift voor Tiet onderzoek van levensmiddelen enz. 1880, no. 1, hééft de lieer E. Meisse een goede methode bekend gemaakt ter bepaling van de vervalschingen der boter in den handel. Het lesultaat ,van M.'s onderzoekingen komt op het volgende neder: botervet, welks distillaat 27 cem. van de proef-kaliloog en meer noodig heeft om geneutraliseerd te worden, is bepaald zeker vervalscht; 27 tot 26 cctn. zijn verdacht, maar nog niet af te keuren; wat beneden 20 gebruikt wordt, duidt vervalsehing aan. Den Hnag. Op 's Konings verjaardag zijn de hoofden der vreemde gezantschappen te 's-Hage gevestigd, de voorzitters der hooge staatscolleges, benevens enkele burgelijke en millitaire autoriteiten uitgenoodigd tot een gaia-dinèr ten huize van den Minister van Buiteniandsche Zaken. De gasten ruli n aan dezen eere-maaltijd in groot costuum of tenue veischijnen, Op verschillende plaatsen der stad worden de toebereidselen gemaakt voor de viering van het verjaarfeest va» Z. M. den Koning op aanstaanden Donderdag. Dit jaar zal de stad in den avond van *s Vorsten verjaardag niet door de gebruikelijke illuminatie worden versierd. De verlichting zal zich bepalen tot dé departe menten van algemeen bestuur, het stadhuis en de openbare gebouwen. Gelijk in den zomer, zal liet gemeentebestuur den ingezetenen ditmaal een groot vuurwerk aanbieden, dat in de Maliebaan welk, velden zijne toegangen niet in het duister zullen gehuld zijn des avonds tegen 10 uur te aanschouwen is. In den'namiddag, na afloop der groote garnizoens- 1 parade, geeft de muziek der schutterij ,eene, mat'mé in een daaitoe in het Voorhout verlezen muziektempel. aV -- r"' 1 V Een assaut ter eere van 's Konings verjaardag zal Vrijdag in de Oranjekazerne door de onder officieren en manschappen van het reg. grena diers en jagers worden geleverd; bij welke gelegenheid graden in de schermkunst worden toegekend. Allen vereenigen zich op den dag der verjaring van Z. M. aan een bijzonderen maaltijd. 's Konings geboortedag werd in de- laatste twee jaren in de residentie zonder vertoon herdacht, tengevolge van de slagen waardoor het Vorstelijk Huis in dat tijdsbestek getroffen werd. Sclieveiilngen. Alhier zijn uit zee nog aangebracht 21 vaten petroleum. Ook zijn hier aangebracht door ,de schuit, die iiaar stuurman Jacob Dijkhuizen heeft vei loren, ruim 500 liters spiritus van 87'A pet. De visscheis hadden den spiritus van het fust, .dat zij gevischt hadden, afgetapt op zeven watervaten en vervolgens het vut ovei boord geworpen. Amsterdam. Telkens doet zich hier het geval voor dat goederen, ten huize van ingezetenen op zicht gezonden, eenigen tijd later valschelijk op naam van der. magazijnhouder algehnald worden; spoedig biijkt dan meestal, dat de een of andere handige oplichter zich van die goe deren heeft weten meester te maken om ze ten eigen bate te verkoopen. Eerstdaags zal een kleermaker, op een der gelijk leit betrapt, terechtstaan, waarbij nog de verzwaiende omstandigheid komt, dat de man reeds eenige veroordeelingen achter den rug heeft voor het feit, dat hij vroeger, in plaats van kleeren te maken, de stof daarvoor beleende. Dwingoio Naar men verneemt, zijn in deze gemeente twee kinderen van een land- houwer ovei leden, tengevolge van het diinken van melk, die in een koperen ketel was ge kookt. Drie andere kinderen uil hetzelfde gezin zijn gevaarlijk ziek. Te Üusseldoif wordt gedacht aan een piano-beiastingKladderadatsch geeft den raad liever de piano spelers te beiasten en stelt het volgende ontweip voor: art. t. Eik pianospeler, zoowel van het mannelijk als van het vrouwelijk geslacht, betaalt 20 M. per jaar. Kinderen betalen dubbel. Art. 2. Valsche speieis betalen driedubbel. Uit Soborsin (Hongaiije) wordt bericht, dat in de omstreken dier gemeente een dolle wolf zich heeft vertoond, die zes menschen, twee koeien, vier zwijnen en drie honden beet. Eindelijk [.->* geluk het dier met een hooi vork te dooden, echter niet zonder dat de moedige man, die zich met die taak iiad Deinst, eveneens doodelijke verwondingen bekwam door het woedende dier liein tuegebiaclit. Al de gebeten dieren zijn doodgeschoten. Wat de zes door waterviees aangetaste personen betreft, van hen heeft men zich met behulp van ket- tiugeu, hooivorken en andere werktuigen moe ten meester maken. Twee hunner zijn reeds overleden. De andereu worden bewaakt, ze eten niets, maar brullen onophoudelijk. De geneesheeren verklaren, dat zij niet -kunnen worden gered. Hft ontzettende voorval is onmiddellijk te- legniphisch aan den Minister bekend gemaakt. Te Soborsin heerscht diepe veislageuheid. Te Luik is onlangs een uegenjatig meisje, de dochter vau een advocaat aldaar, als pianiste en violiste opgetreden (Mendelssohns G-moll- concert en fantatsie van Alard.) Te Huliiat (dep. Dreuse) heeft een vrouw in'een aanval van ijlende koorts haar beide kindereu met een scheermes het hoofd afge sneden. Donderdag is te Schaarbeek ia Belgie, een - meisje geborenwaarvan de handen en voeten den vorm hebben van kippenpooten. De dpgbiaden der Qharcnte melden, dat de laatste der schipbreukelingen van de Mêdusa overleden is. De Medusa was een Franscli schip te Roche- fort bemand en te water gelaten, om Napoleon I naar Amerika over te brengen. De omstandigheden veranderden zijn bestem ming, en, toen de vrede van 4815 aan Frankrijk zijn bezittingen teruggaf, maakte de Medusa deel uit van een expeditie naar de kusten van Afrika. Het schip verliet de ïede van Aix den 17 Juni 1816 en strandde achttien dagen later, zonder hoop op redding. De bemanning sprong radeloos in de booten; maar niet iedereen vond plaats. Toen werd een vlot gebouwd, waarop 115 man plaats mimen en den verschiikkelijksten doodstrijd ondei stonden. Er leefden nog 15 man toen het vlot door den Argus ontdekt werd. Vijf oveileden nogaan het dooi gestaan lijden. Tien zagen Frankrijk terug. Goulard, de overledene waarvan sprake is, was scheepsjongen en had het leven te danken aan een olficier, die hem in een boot opnam. Een van de veie zorgen, die de vrouw van den schoolmeester X., in een Belbecsch stedeke, op zich genomen had, bestond in het dagelijks meiken van een geit, sedert manlief door den doctor, in het belang van zijn gezond heid, de geitemeik was aanbevolen. Op een goeden morgen, toen de vrouw afwezig was, wilde de schoolmeester zich eens zelf bedienen maar hij had buiten de geit gerekend. Ze stiet hem herhaalde malen vrij onzacht van zich af. Nu lag voor de hand, dat de geit, door de macht der gewoonte, haar vei trouwen uitsluitend wiide schenken aan zijn vrouw, waardoor de man op den inval kwam oin zich in de plunje van zijn wederhelft te steken. Hij ging opnieuw naar den stal en,i werkelijk, de geit was ver schalkt. Met een dampend glas melk keert de meester triomfantelijk naar zijn klas teiug, om het den jongens duidelijk te maken hoe menig een, ze!\s een geit, zich door den schijn iaat bedriegen. Te midden van zijn betoog echter tot leering en stichting der jeugd, gipgde deur open ende schoolopziener trad binnen. Groep In den omtrek van Heiiigenbeil zijn thans zeer veel menschen door de trichinenziekte aangetast. Een 40tal bruilofstgasten, meest uit Branden but g en Hoppenbruch, hadden ter gelegenheid der trouwpartij rookworst gegeten, die trichiueu bevatte. BU II G E UI, 1.1 K E STA N I). ©verleden 16 Februari. Cornelia De Koit, oud 87 jaar en 6 maanden, echtgenoot vau C. Van Onselen Hoogstraat. ©eliuwd18 Februari. L. Van Ravens en C. Bouwmeester. J. Van Spijk en W. P. Van Kijk. 11. Houtman on M. Konijnenburg. A. Schippers eu J. J. Van Oosterhout. Schiedam, '18 Februari. Kogge: per 2100 kilo Coursche f220 37m. Gerst: per 1950 kiio Perrniu f210 6/w. Lijflandsche f190 3'm. Moutwijn: f 11 Va per hrctol. Ct. Jenever: Amsterd. proef, f 15Va a f '16 per heelol, Ct. zonder fust en zonder belasting, fijioeHnjs: f2 50 per ketel. Hij do N:.fi"ii»m«rhi> ripneiinu-Vereeniging f 2.40 per ketel. Rotterdam, 17 Februari. Op lie veemarkt ware» gisteren en lieden aan gevoeld paarden, veulen, 175 runden-i-, 59 vette en graskal veren, 50 nuchtere kalveren, 118 sclmren of larameien, 339 varkens, 33 biggen, bok of geit, ezel. 7 'De prjjzen van het vee, ter markt besteed, waren als volgt: Runderen 1ste kwaliteit 86 ets., 2de kwal 70 ct,, 3de kwal. 50 ets., kalveren 1ste kwal. f 1.25 2e kwal," f IJschapen i90 ct., alles per kilo.""

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 3