omdat men zich over het algemeen niet genoeg in de werkelijke toestanden verplaatsen kan, en daardoor te weinig gevoel heeft voor dé in drukken, die ze op den reiziger te weeg brachten toch, als ze ons worden medegedeeld in een vorm zoo als de heer Haverschmidt het deed, vol gloed en kleurenrijk aan phantasie en aan fijne opmerkingen, gevoelt men zich, al stemt men ook in met het spreekwoord: sOost West, thuis best," tot reizen genoopt en zou men den geestigen verteller wel gaarne tot reis genoot wenschen. Na het reisverhaal, waarmede de taak des sprekers eigenlijk teu einde was, bereidde hij zijn talrijke hoorders een aangename verrassing met de voordracht van een zijner genre-stukjes, getiteid: sLouw de Lieger." Wij hopendat het goede voorbeeld door den heer F. Haverschmidt gegeven in het steu nen van de vereenigiog Paulus, ooder de hoogere Standee, waarvan wij tot ons genoegen gisteren avond zoo vele vertegenwoordigers in het lokaal ïPaulus" opmerkten, talrijke navolgers moge vinden, door zich als lid van deze vereeniging te doen inschrijven. De vereeniging sPaulua" heeft een gezonden en krachtigen geest onder de arbeidende klasse gewekt en levendig ge houden en verdient daarom ten volle gesteund te worden door ieder, die prijs stelt op voor uitgang en beschaving ook op zedelijk gods dienstig gebied. Heden morgen was een man van de zalmzegenvisscherij onder de gemeente Pernis met een roeibootje de haven alhier binnengeko men ten einde een kistje met geld te halen bij den zalmhandelaar W. Van der Sluijs alhier. Na dit ontvangen te hebben bracht hij het in de boot en vertrok er mede. Aan den mond van de haven gekomen zijnde, kwam juist de stoom boot Nieuwe Maas aan, die, voor de mon ding der haven komende, het bootje overzeilde. De bemanning van de Vlaardiugsche stoom boot, die tegelijkertijd hier aankwam, het ongeval ziendekwam terstond te hulp en nam den man uit de boot op, terwijl J. Wijzen broek. Jr. pogingen aanwendde het kistje met geld te redden en de zwaar beschadigde boot in de bezijden het hoofd zijnde geul te brengen, waarin hij het geluk had te slagen. Door dea eigenaar van de zalmzegenvisscherij werd later aan Wijzenbroek eene belooning voor het red den van het geld ter hand gesteld. Uit No. 3 der «Berichten en Mededeelin- gen" der Vereeniging voor lijkverbranding blijkt, dat het ledental o. a. in 1878 belangrijk was afgenomen. Op 1 Jan. 1879 bedroeg het batig saldo f1195. Afdeelingen zijn gevestigd te Rotterdam, Nymegen, Dordrecht, Den Haag, Schiedam, Zutfen, Leiden, Dellt, Amsterdam, Zaandam en Haarlem. De algemeens vergadering zal dit jaar te Nymegen gehouden worden. Het hooldbestuur is samengesteld als volgt: Dr. J. Rutgeis, W. 0. A. Staring, Dr. M. F. A. G. Campbell, Dr. L. .1. Egeling, J. J. Perk, prof. A. P. N. Fiauchimont, Dr. S. Hoogeweiff, prof. D. Huizinga, Di\ F. J. Dupont, J. Hooij- kaas Herdsrscheö, Dr. D. De Loos, A. J. C. J. S. Heigsnia en Mr. W. A. Bergsma, De Regeeimg Sieeft van den heer L. Oveiman, predikant te Spijkenisse, teu ge schenke outvangen voor een der Rijksbibliothe- ken een handschiift, deels in de Arabische en deels in de Atjehsche taal gesteld, en afkomstig van een iu 1877 bij Samalangati gesneuvelden priester uit Atjeh. By de aan het Ministerie van Marine plaats gehad hebbende aanbesteding voor de leveling van houtwaren bij de directie der mariue te Hellevoetsluis, is door de heeren H. J, Plant Co. alhier het minst ingeschreven voor no. 1 wagenschot enz., voor f 9330 en no. 4 jRiga dakdeelen, voor f1300. Volgens een particuliere correspondentie uit Petersburg aan de N. B. Ot. van heden heeft Gourkho ontslag gekregen en is benoemd tot president van het nieuwe Comité van veiligheid, met absolute macht. De portier van het huis, waar een tweede drukkerij is ontdekt, is vermoord. De Provinciale Staten van Gelderland zijn bijeengeroepen tegen 9 Maart, ter ver kiezing van een lid voor de Eerste Kamer io plaats van wijlen Mr. C. H. baron vau Rhernen van Rhemeushuyzeu. Men schrijft aan de N. B. Ot. uit 's Her togenbosch van 25 dezer: De kade van de Heinelrijksche uiterwaard onder Oijen is hedeu morgen bezweken. Deze kade scheidde de rivier van het nieuw aan gelegd gedeelte dijk, en het water van de Maas staat derhalve thans onmiddellijk tegen den nieuwen dijk. Gietereu was die dijk over de volle lengte tot op eene hoogte van 7.50 meter, op sommige punten tot op 7.75 meter gebracht. Het, water stond toen aan de Tetffel- sche sluis 7 meter. Bij den aanleg van dea nieuweu dijk is eene groote hoeveelheid hout gebruikt, hetgeen voor dadelijke hulp zeer doelmatig is, doch niet bestand tegen eene langdurige hooge waterkeering. Te Maastricht is de rivier intussctien vallende; dit geeft ge gronde hoop, dat te Oijen spoedig val zal worden waargenomen. Zoolang dit echter niet het geval is, blijft de toestand zeer zoigwekkend; de gevolgen eener tweede overstroomiug in Noordbrabant zouden niet te overzien z'yu. De eischen voor de herziening der kies wetgeving loopeu zeer uiteen. De voorstanders van het «algemeen stemrecht" eischen het voor alie meeideijarige mannelijke ingezetenen; de meer gematigde libeialen willen zoover niet gaan, maar wel het stemrecht uitbreiden; de Standaard wil het toekennen aan dile hoofden van huisgezinnen. De een wil geen census, de ander vei laging, eeu derde capaciteit als grond slag. Deze wil de veideeling m'kiesdistricten behouden, gene haar afschaffen, andere haar wijzigen. Be lijd formuleert haar wenschen aldus «Bij een herziening der kieswet staat de her ziening van art. 99 op den voorgrond. Enkele kiesdistiicten eu verlenging van den herziemngs- terniijn zijn gebiedende eisch. «Met deze kan censusverlaging gepaai d gaan. Zonder deze bepaling is census-veriaging een nieuw gevaar. Maar met enkelvoudige kies districten een census-vei laging te verbindeu is eiscii der billijkheid." Het Bagblad daai entegen verdedigt met de N. Zutph. Ot., «de getrapte" verkiezing; «benoeming van kieseollegiën, des noods met ongeveer algemeen stemrecht, en verkiezing door dezen in den zin van het stelsel-Roger, (door Mr. Van Gilse ook aanbevolen) van de vertegen woordigei s." Men kan niet zeggen, dat deze fortnuleering uitmunt door duidelijkheid. De zaak wordt hoe langer zoo ingewikkelder. 1 De betaling der peisoneele en patentbelas ting heeft op het woegei zoo lecalciti ante Saina- rang vrij geiegeld plaats. Naar wij uit goede biuu vememeD, zijn die belastingen op een paar duizend gulden na reeds voldaan. {Sam. Ct.) Van den Gouverneur van,Atjeh en onder- hoorigheden zyn de volgende berichten ontvan gen. Kotta-Radja, 18 Januari. Pangliina Nja Abas, voormalig Sagihoofd XXV moekims, alhiui aan gekomen om onderwerping aan te bieden. Vroegeie gids Si Soöt te Deiliep. Moekim Raid, XXU moekims, door bevolking ven aderlijk vei moord. Die moekim bangon opgelegd. Volgens kommandant Wateigeus-, eergisteren aangeko men, is soetau Muharadja, schrijver en tolk Samalanga, aldaar vermoord; bijzonderheden nog niet bekend. Radja Samalanga en gevolg met Siak heden aangekomen. Volgons telegram uit New-York kantus- sehen 26 en 28 Fubruivi stormweder op de Britsche en Noordsche kusten verwacht worden, gevolgd door een tweeden storm, vergezeld van sneeuw en weerlicht tussehen 28 Februari en 1 Maait. Benoorden 35° breedte kan stormweder in den At'antisehen Oceaan verwacht worden. Gisteren werd te Dan Ilaag, in hot vendu huis der notarissen, ten overstaan van de notarissen Van de Watering Feith, de openbare verloting gehouden van de kunstwerkenaangekocht voor den tweeden jaargang der nieuwe serie van de Kunstkroniek. De uitslag er van is dat o. a. ge trokken werdenop No. 92een prachtige cas- cetto de ménage uit de fabriek van Van Kempen Zn. te Voorschoten; No. 915, een smaakvol ameublement uit de fabriek van Van Cemund Zn. te HaarlemNo. 435 een prachtige pianino- uit de fabriek Yan B. Schmitz te Botterdam; No. 1782. een niahoniehoutm boekenkast uit de fabriek van Van Gemund Zn te Haarlem; No. 1109, een schilderij van S. Van den Berg, «Landschap met stal"; No. '1528, een schilderij van L. Koster, «Gezicht op het IJ"; No. 1391 een schilderij van mej. Van der Kollen, «Stilleven"; No. 1903, een schilderij van Jan Ten Kate Jr., «Noordscb Landschap"; No. 1201, een schilderij vandenzelf'de, «Meer in Noorwegen"No. 049een schilderij van J. Ten Hagen, «Riviergezicht"; No. 1928, oen schilderij van denzelfde«Winfergezicht" f No. 1178, een schilderij van Alex. Wust, «Ge zicht op de Heido''No. 156, een schilderij van Henri Bouree, «Verliefd Visscherspaar"; No. 1920, een schilderij van M. Van Raden «Het kasteel te Lausanne"; No. 4184, een schilderij van P. G. Vertin, «StadsgeziehNo. 1087, een schilderij van 13. J. Van Hove, «Gezicht op Utrecht"No. 1336, een schilderij van Th. De Bo. k, «Zonnig bosch gezicht met watei' No. 1818, een gouden dames garnituur uit de fabriek van Van Kempen Zn. to Voorschoten; No. 1106, een handnaaimachine; No. 1339, een gouden armband; No. 883, een kistje damasten tafel- in i-ervetgoed; No. 1735, een prachtige pendule met coupes; No. 1882, een exemplaar van «Nedorlandsch Geschiedenis en Volks leven", 4 din. in piachtbandenNos. 1314,1432, 1239, 1161, elk een exemplaar van «Oeuvres de William Ungcr d'apiès les maitres anciens et modernes", 10 eaux fortes; Nos. 1091, 1333, 277, 503, elk een exemplaar van Yosmaer en Unger, «Fi ans-lJals- Galerij20 etsen, 2de uitgaaf; Nos. 724, 719, 672, eik een exemplaar van «Mil ton s Verloren Paiadijs", door ds. J. J. L. Ten Kate, met platen van Gustave Doié, geb.Nos. 1650, 1429, elk een exemplaar van »D inte's Hel", door ds. J. J. L. Ten Kate, met platen van Gustave Doié, geb.; No. 129, een exemplaar]van «Goethe's Faust", door ds. J. J, L. Ten Kate, met photo- graphieen naar Kreling, geb.No. 1923, een exem plaar van «Goeihe's Fnust", met platen naar Liezen Meijer, in afleveringen; Nos. 1370, 1170, elk eon exemplaar van «Schiller's Lied van de JKlok", door ds. J. I. L. Ten Kate, met photo- graphieén, geb.; Nos. 1848, 1246, 1378, 1355, 1511, 734, elk een exemplaar van «Do Ilias van Homeros", door mr. C. Vosmacr. De prijzen worden in den loop der maand Maart aan de winners voor hunne rekening en risico toegezonden. Rotterdam. In de gisteren middag gehou den vetgadering van belangstellenden in de opeta werd door den heer Burger geconstateerd, dat op de totnutoe bij hem ingekomen lijsten voor t53,Gl'l was geteekend. Nog verscheidens lij-ten zijn in omloop en ook worden te Gouda poeingen aangewend om coupons te plaatsen. Dit beding, is wel groot, maar nog niet vol doende, om het instai dhotiifen der opera te vei zekeren. Na eenige gedachtcnwisselmg werd besloten, dat eenige heeien zich noggeduiende 14 dagen zouden belasten met het rondgaair met ijjsten bij die "personen, welke het voor-; gaande jaar wel, maar nu nog niet geteekend bobben. Speciaal wordt door den heer Burger er op geweien, dat op een verzoek van een ptuti imJufli lëelen, om 10 pCt. korting, door de fimicciëele commissie een weigerend antwoord is ueeeven en dat in geen geval aan iemand km tuig zai worden gegeven. De financiële commissie heeft daartoe besloten, om te vocir- koineri, dat, zooals dit jaar is geschied, coll* pons voor dezelfde pryzen bij boek ver koopeJiS en audere debutanten kunnen vei kregen wcör.

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 2