i£ e r t r i e a w s. Stedelijk (Hems. Gemengde Berichten. Marktberichten. den.' Zij, die niet te voren coupons nemen, moeten die tegen verhoogde pryzen kunnen krijgen. Pernis, Met de werkzaamheden op het land is men thans druk bezig. Het winterkoren 'staat over het algemeene goed te velde, som mige stukken staan zelfs zeer goed. De strenge vorst heeft aan de gewasseu, dankt zij de voortdurende sneeuwbedekkinggeen nadeel toegebracht. Vau de kabeljauwvisscherij kwamen binnen de sloepen Festina Lentestuurman G. Jongejan, met eene vangst van 800 koppen, en besomde daarvoor f1300 bruto: Lucior et JEmergo, «tuurman M. Noordzij, met eene vangst van 800 koppen, waarvoor f 1500 bestond werd. en Fretio II, stuurman A. Verschoor, met eene vangst van 800 koppen en besommende ook f4500. Oud-Beierland. De kosten van de brug ter verbinding van het eiland de Hoeksche Waard met den vasten wal worden geraamd op ongeveer vijf ton gouds. Amsterdam. Het gerechtshof te dezer stede heeft gisteren-uitspraak gedaan in de bekende zaak tegen de drie gebroeders Lavertu. Het beeft als wettig en overtuigend bewezen aange nomen de ten laste gelegde poging tot diefstal onder verzwarende omstandigheden en te dier zake Willem, Gerrit en Martinus Lavertu ver oordeeld tot een tuchthuisstraf van 40 jaar ieder. Het heeft voorts Martinis vrijgesprokenwat betreft de afzonderlijke beschuldiging van dief stal van lood. Hoorn. Toen Maandag namiddag het stoflelijk overschot eener brave moeder van 2 - jeugdige kinderen ter begrafenis de deur zou uitgedragen worden, kwam de beschonken echt genoot juist de deur in. Een deel der gelden, uit 't begrafenisfonds ontvangen, had gestrekt om zelfs op dezen dag zijn hartstocht voor den sterken drank bot te vieren. Terwijl de lijkstoet, zonder den echtgenoot, grafwaarts ging, verzamelde zich voor het sterf huis eene talrijke volksmenigte, die aan hare verontwaardiging tegen den dronkaard lucht gaf. Tenloo, 25 Februari ('s morgens 8 uren). Sedert gistermiddag 3 uren is de Maas wederom 25 cM, gewassen en teekende eergisteren 15.83 M. -f- A.P. De peilschaal is niet bruikbaar meer, zoodat men tot een noodpeil zijn toevlucht moet nemen. By Noordenwind en donkere lucht duurt de was voort. Vin Blijkens brief varj prof Nordenskjötd aan Dr. Oskar Dicksondd. 4 Februari jl. aan boord geschrevengedurende de vaart van de Vega door het kanaal van Suez, hadden de geleerden aan boord van het schip tijdens de 7 dagen, die dit te Point de Galle vertoefde, wetenschappelijke uitstapjes gemaakt naar ver schillende streken: b. v. Dr. Almguist naar den Prdro-palle-galle (den hoogsten berg van Ceylon), Nordenskjöld naar Ratnapora (de stad der edelgesteenten, met hare beroemde edel- steen-wasscherijen.) Daar kwam N. in het bezit van een rijken schat van die edelgesteenten alsmede van »eeu hoop" Pali- en Singaleesche handschriftenalles ten behoeve van de Noordschc musea. Verzamelingen algenwor men enz, werden ten zelfden einde bijeen gebracht. Van Suez uit werden Caïro én de pyiamiden bezocht. Van het versteende woud by Makattambugen werden vele voorwerpen medegenomen. Op 3 Februari bevroor het water aan boord en moest de winterkleeding weer worden .voor den dag gehaald. Een belangwekkend berengevecht, dat'" tevens een eigennnrdigen blik in het leven der dieien gunt,, wordt door een Russisch blad verhaald. Een boer reed voor eenigen tijd met een wagen met hooi door het bosoh, toen zijne paarden plotseling staan bleven voor een plaats, waar de sneeuw, die den weg een voet dik bedekte, tol eeu grooten heuvel op gestapeld lag. Bij een nailer onderzoek bleek, dat onder dien heuvel een beer begraven lag, die, te oordeelen naar zijn geplukt voorkomeu, blijkbaar in den strijd gewee-t was. Toen de boer later met zijn knecht de plaats nauw keuriger onderzocht, kwam hij uit de sporen in ile sneeuw tot de overtuiging, dat hier een strijd had plaats gehad tusschen twee beren, die beiden elkaar leelyk toegetakeld hadden. De overwinnaar althans liet bij zijn vertrek een bloedig spoor na, maar eerst had hij zijn dooden makker behoorlijk onder de sneeuw bedolven. Dit laatste zal wellicht minder uit eeu gevoel vun piëteit gebeurd zijn, dan wei omdat hij vreesde, dat de gevallene nog niet dood was; uit de sporen althans bleek, dat hij na het vervullen vau dien droeven plicht, nog een tijdlang op post gelegen had. Wat de oorzaak van den strijd geweest is, weet men natuurlijk niet, maar berenjagers verklaren ten stelligste, dat dit het eerste hun bekeude geval is, dat twee dieren van een zelfde soort elkan der buiten den paar-tijd aangevallen en gedood hebben.. Het Mormonisme heeft in zijn eigen gebied, Utah, een gevaarlijken vijand gekregen, geduchter cJau zelfs de nu gemaakte wet, die in heel de Vereeiiigde Staten de veelwijverij verbiedt. In het land der sheiligen van den laatsten tijd" is nl. een Vereeniging tegen de veelwijverij opgericht, en de leden zijn uitsluitend vrouwen. De presidente, mevr. Cook, de secretaresse, mevr. Cliisiett, zijn beiden afvalligen van het misliik wangeloof der Mormonen. De overige leden zijn meest ïheidensche" dames, d. i. niet-Monnonen. Wat de wet betreft, de Mormonen willen die blijkbaar trotseereu. Bij de opening van den nieuwen tabernakel deed de sapostel," president Taylor, een geweldigen uitval tegen de vijanden van der Mormonen Turksche begrippen omtrent den echt. joHij wou wel eeus zien," zei de spreker, »wie 'tzou winnen, de Hemel oi oom Sam" (de Amerik. Regeering). Wat hem aangaat hij zou sden Heere blijven aankleven." Zijn 5000 hoorders staken allen de handen op, ten teeken van instemming. Ja, sommige moeders hieven de handen hunner kinderen omhoog. Toen Dickens eens (men kau het in de Times van Zaterdag lezen) vau een vriend te Londen het aaubod i ontving van een paar vensters, uit welke hij met zijn geziu den op tocht by de opening van het Parlement zou kunnen zienschreef hij aan dien vriend het volgende: Waarde heer- gij zijt wel vriendelijk; maar hoewel we trouwe onderdanen zijn van Hare Majesteit, geven we niet veel om zulke vertoooingen. Wees dus zoo verstandig en doe met uwe plaatsen inenschen pleizier die er meer prijs op stollen. De laatste ceremonie vau dien aard, die ik bijwoondewas de krooning van de Koningin en ik kan u verzekeren dat het heele ding mij minder moois te zien gaf dan mijne dagelijksche wandeling naar buiteu. Wat het Parlement betreft, het doet zóó weinig en praat zóó veel, dat mijns inziens de belangwekkende plechtigheid die ik in ver band er mede mij herinner, verricht werd door een enkel man toen namelijk die persoon de deur van de ledige zaal achter zicli 'dicht trok, en den sleutel er van in zijn zak stak." Het getuigenverhoor in het proces Pincoffs-Kerdijk werd, gelijk, wij reeds nis telegrafisch bericht in ons vorig nummer mededeelden, gisteren voortgezet. Aller eerst wen! ondervraagd A. J. Tilleinans, gewezen boekhouder bij de Afriknansche irandelsvcreeniging. Hij erkent den bekenden brief door tverdyk aan den hoofdagent geschreven te hebben. Dat er onregelmatig heden zijn bedreven,' is hem bekend. Da eerste, d getuige hoekte, was een post van f 40,000, waarvan de boeking hem door Pincoffs, door bemiddeling .van" Boterinans, was opgedragen. Getuige maakte de coucopt- baUnseu- op en gaf ze aan de hoeren, waanti door- Pmeoflis er wijzigingen iu weiden gemaakt, en getuige de nieuwe balans opmaakte. l'meolVs gaf nnn liotei mans last en getuige voelde dien last ml. Getuige bracht in December posten op het Grootboek, oin dit met de balans ie doen kloppen lm bei stelde de posten door terugboeking iti Jauuuii. Van Pincoll's of Keritijk duect kreeg bij geen last, injur indirect door Ilotermans. Dat er willekeurige vorhooging of opdrijving van de cijfers (au den hoofdagent geschiedde, wist bij. Het juiste bedrag heiiimert bij zich met meer. De pi ijs der bestgoederen werd hier met circa '100 ii 120 pCt. opgevoerd. Alleen van hooien zeggen weet getufge, dat de hoofdagent over te hooge onkosten klaagde. Wat de overneming door Keulijk en Piiicurt's betreft van velschillende posten, ze had ten doei de saldo's van enkele firma's te veiamleinu. Kenige werden ge- cicditeeul, aiuieie gedebiteerd om een «univalent daar te stellen, liet doei er van was om bij de overlegging vau de stsi'eu tan de balans dn: veranderingen geen attentie te laten trekken. Getuige kau niet ja of neen /eggen op de viaag of Kerdijk met tl.- overnemingen en uvei boekingen bekend •was. Getuige is nooit bij de bespielting tegenwoordig geweest en bij de bepaling der dividenden. Bij de balansen weiden geen Journaal nf Grootboek overge legd, alleen staten, en die duidden da cijfers aan na de wijzigingen, dairin op last vau Pmcolfs gebracht. Gctmge deelt ook mede dat hij en Boterinans bezwaar maakten tegen het voortgaan op dien weg eu die boe kingen zijn alleen voortgezet mi de schriftelijke dé- chtuge door Pincoffs geschreven, tijdens deze met Keidtjk en Boterinans, in de kamer was. Het inkomen van Kerdijk eu Pincolfs blijkt uit de boeken, hij stelt liet op 30 mille voor ieder 'sjaars, het weid niet geregehl uilgekeerd, maar in den loop' vau 't jaar door beschuldigden uit de kas genomen of liet cijfer, ui de statuten bepaald, is beieikt, weet hij niet. Getuige vciklairt nog, dat de valsche posten van 't Grootboek met voui koiuen op het rekening-courant boek, maar alleen iu 't Journaal. Mueiehjkhedeu tusschen beide beschuldigden zijn hem persoonlijk onbekend. 'Vlocger melkte hij volle harmonie tusschen beiden op. Overigens was getuige, die in oen afzonderlijk kantoor werkte, bij de meeste handelingen niet tegenwoordig. Hij bevestigt, dat de handelscorrespondentie Keidijk's uitsluitend werk was. Ook deze getuige verklaart, dat Boterinans de letters tusschen de cijfcis ju vau sommige staten heeft ge- - schreven en dat letterschrift aangeeft tie vcrhooging die de sommen hebben ondergaan. De post van ultimo December is de eerste valsche post. Op de vraagdoor advokaat Van Gigh gedaanof getuige zich niet weet te herinneren Keidijks houding tijdens het verleunen van de schriftelijke décharge, antwoordt getuige ontkennend én blijft dit volhouden, ofschoon èu de advokaat in de voorzitter hein voor lezen, zijn in de instructie afgelegde verklaring, dat Kerdijk toen zat met zijn hoofd in de hand. Getuige zegt nu dat, als hij dit verklaard heeft, zijn zwager Botermans het hem 'heeft gezegd. Zelf weet hij het niet. Wel weet getuige dat, als Keulijk een balans ontving, hij bedrukt het hoofd schudde. Op de vraag des verdedigers of de balansen onder teekend aan commissarissen werden aangeboden, ant woordt getuige dat de kladbalansendie aan commis sarissen werden toegezondenongeteekend waren en nadat ze in 't net warén geschreven werden onder teekend. Getuige antwoordt toestemmend op de vragen Van Mr. Van Gigh, dat het aandeel van Keidijk was 30 mille in al hetgeen te verdienen was aan com missie- en exporthundel, dat diens aandeel in de winst 15 mille bedroeg eu de aandeelen der dividenden eene afzonderlijke zaak uitmaken., Op.fie,vraag pf de,balansen van de firma Keidijk en Pincoös dpor Kerdijk ouder- zocht werden, of wei deze klakkeloos in goed ver trouwen ze teekende, zegt getuige dat de balansen met geen der hoofdlweke» (groothoek en journaal) weiden vergeleken. Getuige gaf het balansboek over en kreeg dit later geteekend terug. Hij zat in eene andere kamer en weet dus niet of Kerdijk ze nazag. Beschuldigde herinnert nog dat hij in bijzijn van getuige een balans verkeerd met den naam der firma in plaats van met zijn eigen naam teekende, zonder die balans in te zien. Wel kan getuige nog verklaren dat Keidijk, voor zoover liij zich heiinnert, nooit in getuige's kamer is gekomen om de hoeken in te zien. Op de viagen van raadsheer de i'into verklaart getuige, dat bij aanvankelijk meende, dat de eerste valsche post in 1871 een goed doel bad, namelijk overneming door Kerdijk en Pincolfs van een post, vooitspruitendc uit do vroeger bestaan hebbende ven nootschap, in afwachting of die tot de nieuwe firma zou behooren. Later heeft getuige editor bemerkt dat die post, evenals wel latere, diende om dividenden uit te kceren. Hierna worden den getuige vragen gedaan over den handel der firma Kerdijk en Pincolfs, die, naar hij verklaarde, zich in den lantsten tijd bijtin uitsluitend tot den wisselhandel bepaalde. Vervolgens worden ook door dezen'getuige'de 54 valsche posten geverifieerd. Bij die verificatie kwamen ook de accepten, aan de Hottimlamsche Bank gegeven, ter sprake. Getuige Boterinans verklaart nader, dat die accepten wel eens werkelijk werden gemankt tot sluiting van de balans, en op het einde des jaars aan de Hotter- damsche Bank verstrekt Later kwamen zij terug en bleven dan op het kantoor, waar zij werden afgeschreven. De accepten bestonden dus werkelijk, maar getuige 1 merkt op dat eeu promesse zonder bedoeling die te betnlcn, niets beteckcnt. i Nader verk'anrt get. Tiltemnns, dat hij van Pincoffs de Ijjst van terug te boeken posten in Januari ontving en de formulieren daarvan ,door Pincolfs waren ge schreven. Ten slotte herhaalt getuige, dat hij niet beter weet dan dat Pincolfs door tusseheukomst van Botermans last gaf tot al de in de acte opgenomen valsche posten, Daarna wordt gehoord de chef-boekhouder der bijbank vau de Nederlandsche Bank te Rotterdam, als des kundige en getuige. Gevraagd dooi' den verdediger of hij enkele hoeken betreffende de administratie aan de kust en door getuige Schalkwijk vertoond, heeft gehad, antwoordt hijja, maar ik heb daaraan niet veel waarde gehecht. Het uitvoerig rapport van den deskundige wordt hierop voorgelezen. Getuige splitst de valsche posten in vijfcategoriën: 1. de posten direct op Kerdijk en Pincoffs gebracht; 2, die direct op den hoofdagent gebracht; 3. twee op zich zelf staande posten; 4. die van goederen en onkosten welke op winst en verlies zjjn gebracht, en 5. diverse debet- en credietposten, die zijn overgeboekt. Hij wijst do posten tot die categoriën behoorende aan. Morgen voorzetting. PER TKLEGKAAP. '8 Gravenliage, 26 Februari. In de zitting van den Hoogen Raad van heden is het getuigenverhoor in zake Pincoffs Kerdijk geëindigd. Voornamelijk gold het de kwestie der factuursvcrhooging, het winstcijfer .en den eersten valschen post vau t' 80,000. De heer Schalkwijk en de getuigen décharge de bediende J. Besselaar en de inspecteur aan de kust A. A. P. Junghielden vol dat die verhooging vau goederenwaanle over eenkomstig de eischen van den ruilhandel op Afrika was en beide laatsten verklaarden dat de klachten over overlading van goederen aan de kust overdreven werden door den hoofdagent Pape. Nooit werden van hier ongemotiveerde goederen uitgezonden en terugzending van onverkoopbare goederen was zeldzaamheid. Dr. J. Van der Hoeven en Edw. Jacobson legden zeer gunstige verklaringen af over de handelin gen, de levenswijze en de huiselijke inrichting van Kerdijk. Hij leefde zeer eenvoudig. Vau der Hoe ven had, op verzoek van de familie, Kerdijk in het ziekenhuis te Autwerpen bezocht en had op zijn verzoek den officier van justitie te Rotterdam medegedeeld, dat hij na herstel van zijn wonden zou terugkeeren. Reeds toen had Kerdijk gezegd geheel onder deu invloed van Pincoffs te zijn geweest en Jacobsons indruk was dit altoos geweest. Morgen voortzetting. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Lekkerkcrk en Zuid broek, L. G. Schulier tot Peursum, te Heukeloin. Harderwijk, C. P. N. Pikaar, te Harmeien. Driehuizen en Zuid- schermer, P. Van der Heulen, te Oud- eu Nieuw- Gastel. Altforst en Appeltere, II. C. Ribbius, te Wamel. Bedankt: voor Gorinehem, Bartstra, te Wasse naar. Leiden, G. Ringnalda, te Oldenbroek. Aangenomen: naar lloornsterzwaag c. a., R. De Haas, te ICnijpe. B IJ It G E RL IJ K E STA X l>. <Jeljoreit 23 Februari. Johannes Hendricus, zoon van A. Van dar Tutjn en O. lïleiu, F aan. Overleden: 24 Februari. Johanna Gouka, oud 5 jaar en 2 maanden, Laan. 25. Neeltje Hi'mmese, oud 4 jaar en 4 maanden, Singel Levenloos aangegeven dochter van J, T. J. Maar te ns en C. J. De Roo, Hoofdstraat. Schiedam, 26 Februari. HotfÈfö zonder handel. Gerst per 1950 kilo Pcrnau f 212 Ct. f 214 6Av. Houttvljn: f 42 per hectol. Gt. JeneverAinsterd. proef, f 46 f 46V2 per hectol. Ct. zonder fust en zonder belasting. Spoeling: f2.20 per ketel. By de Schiedamsche Spoeling-Vereeniging f 2 per ketel. 'fffoi to. j «-"• V/i) ,jr 3-1 kjjr», I

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 3