Steielljl Hem. den waarborg -van de orde in het Rijk'en van de openbare rust, iu geheel Petersburg en geheel het Rijk, en om te straffen in geval die maatregelen niet worden uitgevoerd nam- zijn goedvinden. "10. Alle bevelen, door den voorzitter gegeven, moeten worden opgevolgd door ieder Russisch onderdaan, en kunnen niet worden opgeheven dan door hemzelf uf door een keizerlijke ukase. 11. Door onze ukase van heden is de ukase van 5 April 1879, waarbij wij een tijdelijk gouverneur-generaal 'van Petersburg benoemd hebben, ingetrokken. Delfshaveu. Bij de op eergisteren plaats gehad hebbende herstemming voor een lid van den gemeenteraad, tusschen de hh. A Dekker en H. De Kruijff, is eerstgenoemde gekozen met 67 stemmen. De heer H. De Kruijff bekwam 52 stemmen. Woensdagavond jl. gaf de heer A. B. Meilink, gyinnastiekonderwijzer te Schiedam, die ook op de gyrnnastiekschoo! alhier onder- wjjs geeft, eena openbare les in tegenwoordig heid van de ouders der leerlingen en vele be langstellenden, waardoor bij vernieuwing het bewijs geleverd werd van het practische en degelijke der methode door den heer Meilink gevolgd. De toeschouwers waren dan ook zeer voldaau over de vorderingen der leetlingen onder de bekwame leiding van hun leermeester. Amsterdam. In de eergisteren gehouden zitting van den gemeenteraad te dezer stede is een schrijven ingekomen van den Grootmees ter van het Huis des Konings, waarin namens den Koning én de Koningin bericht wordt, dat Hü. MM. met groote ingenomenheid het ge schenk van de hoofdstad hebben ontvangen. liet slot der zitting van Woensdag van den lioogen Rand in zake liet proces Pincoffs-Kenlijk leverde eenige incidenten op. Bij liet verhoor van Vermeulen werden eenige staten besproken van de hand vnn Kerdijk en die, naar getuige's oordeel, het vetscliil opleitmlen tusschen Bekeningcourant en Grootboek. O. a. stond er op uitgedrukt het in 1874 uitgekeerde dividend van 7 pCt. Getuige Botermans, hierover gehoord, kan dat cijfer niet in velband brengen met de posten, die er boven staan. Beschuldigde ltcrdijk zelf ziet ook wet dat liet zijn schrift is, maar kan er niet uit opmaken wat liét beteekent. Hij was gewoon de afschrijving op de schepen, nadat de balans door commissarissen was vastgesteld, te vcrdeelen tiaar het totaalcijfer, 'door commissarissen vastgesteld. En het gebeurde vaak dat Piucolfs, die eene eigenaardige werkwijze had, en met tal van papieren in de hand, eene sigaar in den mond op een fauteuil zat met do beenen op dc anderen, zeide: kom llpnri, teeken dit eens op, tel dat eens op. Maar hij wist bepaald niet, dat het betrekking had op de balans. Als hij dit geschreven heeft, dan moet liet zijn gedioteml. Botermans staaft die wijze van handelen van Piucolfs. Eene andere vraag rijst nopens hetgeen directeuren genoten hebben. Do deskundige Vermeulen vei klaarde dat door directeuren f5'.) 1,000 genoten was, oindat die som van de Afiikaansehe op de boeken van Kerdijk en Piucolfs was overgebracht. Wanneer de bedoeling niet was geweest die som te genieten, dan hadden ze moeten worden teruggeboekt. Getuige Botermans daarentegen houdt vol, dat dit slechts was een genieten in lekeuingcourant, maar daarentegen debiteeiden beschuldigden zich vooroudere bedingen. Genoten hebben zij dus niets anders dan hetgeen zij naar huis namen. Hierover wordt een levendig debat gevoeld, waai in beide zijden haar stand punt volhouden. Botermans zegt, dat de firma en de Afrikannsche één financieel beheer uitmaakten. Wat de een tekort kwam, vulde de mulei e aan. Hij blijft er bij dat Kerdijk per jaarf31,0Q0 a f32,000 had, PincofTs iets meer. Vermeulen zegt, dat hij enkel de boeken der Afriknnnsehe heeft nagegaan, en daarop zijne ver klaring grondt, terwijl Botermans de Afiikaansehe en de boeken van Kerdijk en PineolTs als een geheel neemt. Een ander incident ontwikkelt zich uit de vraag des verdedigers, wat hij van den bekenden brief van Ker dijk aan den hoofdagent denkt. Getuige Vermeulen ziet daarin eene groote schuldbekentenis. Getuige Schalkwijk echter, opnieuw gehoord, houdt zijne ver klaring van Dinsdag vol, dat de eigenaardige handel met Afrika volkomen toelaat eene hoogere fnctufoering en beroept z.ich speciaal op den z. i. eenigen deskun dige omticnt Afrikannschen handel, den hoer Muller, die hem verlof verleend heeft te verklaicn, dat hij getuige's Dinsdag afgelegde verklaringen volkomen approuveert. Eindelijk verklaait getuige Schalkwijk nog op do vraag der verdedigers of er eene conspiratie bestond tusschen den hoofdagent d'Angromont en Kerdijk om do zaak te bcdeiven, dat toen doSuritmamscheBank, die d'Angromont tot agent in Suriname had benoemd, inlichtingen 'aan likwidateuren vroeg, deze hun de frappecrer.de zinsneden in de copieboeken hebben onder worpen, maar dat de Sm innnmsche Bank il'Aiigremont heeft geeontinueeid on daarvan heden nogmaals per telegram de bevestiging gaf. Op do pertinente vraag van deraadslieeien De Pinto en De Vos blijft getuige Botermans volbandendat het eei ste jaar geen vei lies is geledenwanneer hij zich plaatste op 't standpunt dat de Afi ikaansehe steeds had ingenomen bij de berekening van bet winstcijfer en dat, gelijk Mr. Van Gigch uit de notulen cousta- j teerdedoor commissarissen was goedgekeurdzelfs j na gevoerde discussie, uitdrukkelijk gevraagd, niet ais Boteiuians en nis gewezen chef-boekhouder der Afri kannsche maar ais getuige onder eedeof hij deze i zijne verklaring bleef volhouden tegenover den deskun- I dige Vermeulen, die als zijn standpunt aangaf, dat de hoogere factureering bij eeue goede boekhouding naoit als basis mocht dienen voor berekening van winst en verlies, gaf Botermans eindelijk toe, dat liet standpunt der Afrikannsche van achteien bezien verkeerd was, maar dat dan ook altijd bij haar een veikeerd stelsel is toegepast. Hij liet aan de iieeien over het ooidecl omtrent do juistheid van dat stelsel. Getuige Schalkwijkalsnu nogmaals door een der iiiadsheeren ondervraagd, verklaait: dat, als de tioogere goedeionprijzen voorkomen op winst en verlieshij dat dan formeel afkomt. Het getuigenverhoor weid Donderdag, gelijk wij in ons vorig -nummer reeds als telegrafisch bericht mede deelden, vocitgezet, terwijl ook de beschuldigde nu en dan zicii in 't gesprek mengd". Alleen waren thans én vingen én antwoorden perti nenter. Getuige Schalkwijk gaf nader inlichtingen omticnt de coirespondents en de wijze van factuiee- ring. lltj achtte 't wel mogelijk, dat verschillende goedei en, b. v. een aantal onbruikbare geweren naai de kust waren gezonden om de uitzendingen grooter te maken, zonder dat Kei tl ij k er iets van wist. Op de vraag eens raadsheers of het dezen likwida- tenr uit de boeken was geblekendat de opdrijving der goederen met 100 a 150 pCt. geheel was uit de lucht gegrepen, antvvooidde getuige, dat het onmogelijk is voor elk handelsartikel accuraat de winst- en ver liesrekening op te maken. Volgens den te hooren ge tuige Juug, zouden er artikeleu geweest zijn, die 200 a 300 pCt. hadden kunnen geven, maar alleen was het jammer, dat ze niet alleen konden worden uitge zonden. Op de vraag or als alleen die artikelen waren uitgezondende opzetting geen invloed zou hebben gehad op de bezittingen der Afrikuausohe, antwoordt getuige, dat dit mogelijk was. Door getuige Botermans worden nadere inlichtingen gegeven omtient de hoofden m de boeken. In de Afiikaansehe hadden Keidijk en Pmcoffs niet ieder een afzonderlijk hoofd, maar een gezamenlijk hoofd; in de boeken van de firma Kerdijk en Pluralis hadden beiden een afzondeilijk hoofd. In dat hoofd werden zij gecrediteerd voor al hetgeen waarop zij aanspraak hadden: tantièmes, dividenden. Een dor raudsheeien zegt, dat in 't rapport staat, dat beide l-eeren in dien tijd f 1,183,644 hebben ge noten, terwijl getuige Botermans heeft verklaard, dat zij per jaar CO mille, genoten of 6 ton in 10 jaar. Wat is nu met de andere 5 ton voorgevallen? Getuige Botermans zegt, dat naar zijne beschouwing die som in de kas is gebleven en op de vraag of dit dan kan opwegen tegen de posten die zij voor hunne rekening hebben genomen, antwoordt getuige Boter mans, dat die posten in rekening zij n geboekt op de lirma j Kerdijk en Pincoffs, niet op hun hoofd. Als zij een post van f 80,000 voor hun rekening namen, werd dit op hun ciedit gebracht, terwijl op hun debet stond wat zij te goed hadden. Op de vraag van mr. Van Gigh of, als Kerdijk werkelijk zou genoten hebben wat getuige Vermeulen constateert, de schuld aan de kas van Kerdijk en Pincoil's niet 3 ton grooter zou moeten zijn, handhaaft getuige Botermans zijn standpunt van gisteren, maar zegt dat, als hij zich in dit speciaal geval stelt op' 't standpunt van Vermeulen, Kerdijk en Piucolfs nog een aanzienlijk bedrag van de Afrikaansehe te vorderen zouden hebben. Naar aanleiding van ecu vraag van den procureur- generaal aan getuige Venneulen omtrent de brieven van den hoofdagent, waai uit de getuige een conspiratie had opgemaakt van dien agent met Kerdijk, woiden die brieven voorgelezen en nogmaals getuigen Schalk wijk en Botermans er over gehoord, die herhalen dat aanvankelijk bij de lezing der brieven een vermoeden van oneerlijkheid bij hen opkwam, maar dit vermoeden verdween, nu gebleken was uit de boeken die getuige Vermeulen niet heeft onderzocht, dat daarin de winst en verliesrekening van de goederen aan de kust specifiek werden opgegeven. Hierop vangt het verhoor aan van den deskundigen Huijgens, die verzekert dat de boekhouders moeten geweten hebben de valschheid der boekingen en dat de directeuren de innige overtuiging moeten hebben bezeten dntcommissarissen nooit een oog in de boeken sloegen. 'Zijn rapport wordt hierop voorgelezen. i Omtrent een enkele zinsnede in dat verslag worden nog door den verdediger vragen gedaan. Zoo vraagt deze of hij volhoudt dat een gemiddelde voorraad goe deren aan de kust voor 8Va miilioen belachelijk is bij een omzet van pi, in. 3 miilioen, antwoordt getuige be vestigend. Die voorraad stnat niet in verhouding tot den omzet. Getuige Schalkwijk daaromtrent gehoord stemt dit toe, ofschoon hij meent dat dat cijfer van 81/j miilioen vervalscht is. Hiermede is 't verhoor dér getuigen it charge af- gcloopen. Het verhoor der getuigen a décharge vangt hierop *an Allereerst de heer Rensbuig, aansprakelijk vennoot der Commanditaire Bankvereeniging en ten dëele be last met de financiëele leiding dier zaak. Hij vei klaart dat naar zijn inzien niet Kerdijk maar PincofTs de finan ciëele transactiën leidde tusschen zijne vereeniging j en de Afrikaansehe. De tweede getuigde, a déchaigc is de heer Hosselaar, gewezen oudste bediende bij do Afrikaansehe en nog in dienst bij likwidateuren. Hij geeft uitvoerige in lichtingen omtrent do uitzendingen. Er werden wel eens goederen aangekocht zonder dat do hoofdagent dit had aangeraden, maar dat was uilzondering en geschiedde alleen om de sorteering te completeeren. Kerdijk drong aan de bestellingslijsten zoo accuraat mogelijk te houden. Dat er uitzendingen werden gedaan enkel om ze te doen, daarvan heeft getuige nooit iets gemerkt. Wei heeft de hoofdagent meer dan eens over overlading van goederen geklaagd, maar de bestelling van veie dier goederen was door hern zelf geprovoceerd. Dat de uitgezonden goederen niet voldeden en terugkwamen lag aan de grillen der wilden. Dikwijls heeft Kerdijk goederen te Rotterdam, in magazijn gehad totdat ze in Afrika noodig waren. Dat Kerdijk rechtstreeks de finailciecle aangelegenheden voerdeheeft getuige nooit gezien. Gevraagd wat iiij door rechtstreeks verstondzei getuige, dat Kerdijk van de resultaten der démarches kennis droeg, maar Pincolfs altijd 't initiatief nam. Aan de boeken heeft getuige Kerdijk nooit zien worken. Kerdijk sprak met makelaars en fabrikanten, sloot inkoopen, bevrachtingen, engagementen met de geëm ployeerden. Uitzondering noemt getuige liet, dat de schepen geen lading aan de kust konden innemen. In 10 jaren is liet misschien 6 ii 8 maal gebeurd, terwij! gemid deld per jaar 12 a 20 geladen schepen naar de kust werden gezonden. Getuige houdt vol, dat er nooit ongemotiveerd goe deren werden uitgezonden. Hij hoorde wel eens Kerdijk met Botermans over financieels aangelegenheden spre ken, maar sloeg geen acht, waarover het was en daar hij toen geen begrip had van finaneieelc aangelegen heden, die wél en die niet 't daglicht kunnen zien, kan hij niet verklaren, dat ze tot de laatsten be hoorden. Beschuldigde deelt mededat de hoofdagent Pape zeer koortsachtig van gestel was en alles overdreef. Hij deed steeds enorme bestellingen en als ze uitge voerd waren en aan de kust kwamen en liet gunstige oogenblik voor vei koop was voorbij of een misoogst was ingetreden, dan was hij zijn eigen bestellingen vergeten. Pape was in alles wat hij zei en deed in de super latief. Voorts werden gehoord de heeien: Jung, gewezen inspecteur der zaken aan de kust, welke o. a. ver- klaaide nooit eenige kwade trouw te hebben ondersteld bij eenige handeling of instructie van Kerdijk aan den hoofdagent. Dr. J. Van der Hoeven, die, op verzoek der familie, den gewonden beschuldigde te Antwerpen bezocht en u. a. verklaarde, dat hij steeds zuinig leefde; en eindelijk de heer Edw. Jacobson een der oudste huisvrienden van beschuldigde, die mede de gunstigste getuigenissen omtrent beschuldigde ailegde wat betieft diens geding en eenvoudige levenswijze. Het getuigenverhoor is thans afgeloopen. Morgen voortzetting. PEK TËLEORAAF. 's Gravonliagc, 27 Februari. In de zitting van den Hoogen Raad van heden, na zeer uitvoerige ondervraging van den beschuldigde Kerdijk, die snikkend zijn schuld of wetenschap aan handelingen hem ten laste gelegd bleef ontkennenwerd door den pro cureur-generaal de schuld volgehouden en ge- requireerd lot 8 jaar tuchthuisstraf en 108 boeten van f 50. Mr. Van Gigch begon een zeer schitterend pleidooi, waarin hij de onschuld van Kerdijk volhielddieevenals gausch Rotterdam in Pincoffs geloofde, maar zelf niets begeerde dan huiselijk leven en een gelukkigen ouden dag en met ijver zijn /tantWszakenniet de finaucieelebehartigdehy drukte er op dat Kerdijk na mislukking vau een wanhopige poging tot zelfmoord, zelf naar Rotterdam wilde terugkecren om zich te verantwoorden. Morgen voortzetting. BURGERLIJKE STAND. Geboren25 Februari. Coenraad Hendrik, zoon van G. II. tlormann en G. Bos, Spinhuis pad. 26. Jacobus "Wilhelmus, zoon van M. C. Willemse en J. J. Van ICemenade, Vlaar- dingsche Dijk. Dirk, zoon van H. H. Van Muanen en J. M. Vrijenhoek, Singel. Johannes Jacobus, zoon van J. Slenters en E. II. Reek- voort, Tuin singel. Overleden25 Februari. Petronella Corne lia Went, oud 36 jaar en 10 maanden, echtge noot van J. F. Van Kemenade, Broersveld. Leendert Dijkman, oud 6 jaar en 4 maanden, Nieuwe Haven. Ondertrouwd: 26 Februari. M. Van Loenen en N. Scheffers. G. Duk en M. Guis.

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 3