Bijvoegsel van de Sehiedamsche Courant, fisiteilaiAuie Bericltei Blwalaiisite Bericfctta. van Maaudag Maart 1880. ENGELAND. De heer Courtney zal eerstdaags in het Par lement de aandacht vestigen op den toestand ia de Trausvaal, en een voorstel doen tot het verwijderen van de Engelsche troepen uit dat gewest. Te Herat, zoo meldt een telegram uit Lahore aan de Daily Aews, zijn de Heratsche en de Kaboelsche regimenten met elkander •laags geweest. De laatstgenoemde kregen klop. De Britsche consul-generaal te New-York heeft aan zijne Regeering een uitvoerig rapport doen toekomen over de bereiding van kunst boter of zoogenaamde oleomargarine in de Vereenigde Staten. Hij ver/ekert dat de fabrieken in de Unie jaarlijks een 6,000,000 halve kilo's van deze vetstof aan het buiten land leveren, grootendeels aan Engeland. De verzending geschiedt echter niet rechtstreeks Daar het Vereenigd Koninkrijk. Volgens den consul-generaal wordt het artikel hoofdzakelijk naar Rotterdam verscheept, daarna te Oss en elders in Nederland verwerkt, en ten slotte als echte koeboter den Engelschinan in de maag gestopt. Over de waarde van deze kunstboter als voedingmiddel zijn de meeningen verdeeld. De gezondheidscommissie van New-York, in haar verslag aaa den Senaat, beschreef de oleomar garine als een goed en gezond voedsel. Een scheikundige daarentegen (deze mededeeling is aan de Daily JVetet ontleend) beweerde dat het gebruik er van gelijk staat roet het gebruik van rauw vet, ea dat het dus blootstelt aau trichinosis en soortgelijke ziekten. Een tweede analyst vond in stalen kunstboter levende kiemen, vermoedelijk bacteriën. Hoe dit zij, de Daily Aews heeft stellig geen ongelijk, wanneer zij van de wet eischt te waken dat kunstboter althans niet voor koeboter verkocht worde, opdat een iegelijk wete wat hjj eet. De berichten uit de Transvaal loopentot 3 Febr.Wolseley was nog altijd te Maritz- burg. Secocoeni zal naar Natal worden ge zonden. De berichten omtrent de Boeren luiden verschillend. Kruger en Joubert zijn nog niet naar hun pachthoeven teruggekeerd, men zegt uit vrees van gearresteerd te worden. In den Senaat bestreed Jules Simon het ontwerp-Ferry als gericht tegen de vrijheid van geweten en tegen de vrijheid van den huisvader. Men moest, zeide hij, niet vergeten, dat men leeft in een land met algemeen stem recht, dat wei eens de republiek kop prijs geveu als de republiek de vrijheid prijs gaf. De algemeene beraadslagingen zijn gesloten. De Qauche républicaine, die ditmaal aan de beurt 'is om een kandidaat voor den Senaat aan te wijzen, ter vervanging van wijlen den heer Crêmieux, heeft hare keuze laten vallen op den heer Albert Grévy, gouverneur-generaal van Algerie en broeder van den president der Republiek. Prins Napoleon heeft den heer Rouher geluk gewenscht met zijne schitterende rede ia de Kamer ten gunste van het vry handels stelsel. De Rus Hartmaan heeft zijn verweerschrift *an den Minister-president doen toekomen. Het is vervat in de Russische taal; dadelijk heeft de Regeering het laten vertalen. De heer Engelhardt, de verdediger van Hartmaan, heeft een schryven gericht aan den Minister vau Builenlaudsche Zaken, waarin hij verzoekt in zage te mogen neincn van de stukkendie de Russische gezant hem ter hand heeft gesteld ter zake der schatd van Hartmann. Eergisteren is het standbeeld der Re publiek, door Soitoux vervaardigd, >op het plein voor het nfnstitut" te Parijs opgesteld. Soitoux, leerling van David van Angers, is tot ridder van het Legioen van Eer beaoemd. Het standbeeld was reeds in 1848 vervaar digd en was al dien tijd bewaard gebleven het is van wit marmer en 2.47 meter hoog* Het draagt een diadeem, waarop met gouden letters llcpubligut Frattgaise is geschreven. hUirUCHLiHD. Naar de Post- verneemt, is het thans be paald, dat Hohenlohe eerstdaags voor de vol gende zes maanden bet ambt van staatssecretaris bij Buitenlandsche Zaken overneemt De' Aorddeutscho Zty. zegt in eene polemiek tegen de aanvallen van Krmiszeitung en Beichslote naar aanleiding van haar jongste 'artikel, terwijl zij nogmaals het vredelievende karakter van Duitschlands politiek doet uit komen, dat het panslavistische streven, waaneer het zegevierend zijn doel bereiken magneer komt op eene ontbinding van de Qostenryksch- Hongaaische monarchie. Dat Duitschlands politiek meebrengt daartegen op te treden wordt door gansch Duitschland erkent. De innige vereering voor den edelen, vredelievenden Cze.tr Alexander, den nabestaande en besten vriend van den Duilsclien Keizer, eischt nog nietdat men alle leidende Russische staats lieden voor vrienden van Duitschland houde. De Nordd, Allg. Zty. zegt, dat het haar aangenaam zal zyu, zoo de behandeling vau haar artikel van Maandag door de pers voert tot grondige overweging der viaag, of Duitsch land omgaat met plannen om zijn nabureu aan te vallen, dao of men aan de partymannen en bladen, die dagelijks door dergelijke be weringen augst en. beroering verwekken, geloof moet weigeren. Als twee hetzelfde doen, zegt zij, is dat daarom niet altijd hetzelfde. Rusland bezit in zyn klimaat en in zijn groote uit gestrektheid eeu natuurlijke verdediging, die Duitscblaod mist. De verdeeling der üuitsche garnizoeuen is overigens nauwelijks voor een snelle verdediging, laat staan voor een aanval geschikt. Veroveringstochten tegen zijn tegen woordige naburen zijn Duitschland nooit in den zin gekomen en zijn thans onwaarschijn lijker dan ooit. It b L A H D. De Regeeringsbode behelst eene proclamatie van Loris Melikoff aan de bewoners der hoofd stad, waarin hij verklaart de strengste maat regelen te zullen nemen, ter bestrafllog van misdadige handelingen, en de belangen der goedgezinden te zuilen beschermen. Hopende op de ondersteuning van alle eerljjke lieden, verzoekt hij de toekomst rustig te gemoet te gaan. Volgens de Peterfo. Zeit. is Vera Sassu- litsch te Petersburg in eene woning harer vrienden in hechtenis genomen. T U B K IJ E. Papadoupolo had, zooals gebleken is, hoege naamd geen voornemens tot het plegen van een aanslag. De ontplofbare bommen waren - waarschijnlijk door Aristarchi in ziju huis gelegd, met het oogmerk om zich te bevoor- deelen, en oneeuigheid in den boezem zijner familie te doen ontstaan. De ellende te Diarbekir neemt toe. Dui- zende hongerende boeren komen dagelijks ia de stad bedelen. De boeren plunderden twintig graauschuiten. Niko, het hoofd der Grieksche bandieten, die den Engelschen kolonel Rynge gevangen genomen hebben, vraagt naar men thans uit IConstantinopel meldt, behalve het losgeld tien gouden horloges met dito ketting. Hij geeft tien dageu uitstel; daarna zal men den kolonel den neus afsnijden; diie dageu later ondergaan de ooren datzelfde lot en nog drie dagen later gaat het geheele hoofd er af. OOSTENRIJK. De Wicner-Aben&post meldtdat tenge volge van de botsing tusschen een compagnie, die op een oefeningsmarsch wasen een ge wapende bende in de nabijheid van Plewje, een patrouille werd uitgezonden, die echter de bende reeds verstrooid vond. Sedert bleef de openbare orde ongestoord. ITALIË. Paus Leo heeft aan den markies de Gabriac, die zijn brieven van terugroeping aan Z. H. heeft overhandigd, het grootkruis van de orde van Pius IX geschonken. SCHIEDAM, 28 Februari 1880. Den 25sten Februari 11. hebben de brigadier-majoor der ryksveldwacht C. de Lange en de brigadier-titulair P. Van den Berg, beiden te Delft gestationeerdzoomede de brigadier J. H. Bax en de ryksveldwaehter- jachtopziener J. Hordijk beiden te Schiedam eene niet onbelangrijke bekeuring gedaan. De eendekover G. Paalvast, te Schipluiden, en zijn voorganger, hebban namelijk ongeveer 20 jaren eenden in die kooi gevangen, zonder jachtakte, zoodat de Staat voor de som van ongeveer f 400 is benadeeld. Dagelijks wordt voor omstreeks f25 onwettig op die kooi aan eendvogels gevangen. Het is nu echter genoemden beambten gelukt, deze overtreding behoorlijk te constateeren ea proces-vei baal op te maken. Naar het Vaderland verneemt, zal mr. Van Meerbeke, lid van den Hoogea Raad, tot president der staatscommissie voor de herziening van het Burg. Wetboek benoemd worden. De Arnh. Ot. behandelt in een zeer be langrijk artikel de gewichtige vraag, of de Hooge Raad we! bevoegd is van de zaak van Pineoffs en Kerdijk kennis te nemen, niet rechtdoende als Hof van cassatie maar als strafrechter in het eerste en laatste ressort, en komt tot de conclusie, dat volgens art. 159 der Grondwet alleen en uitsluitend iambtmit- drijven' van leden der Staten-Generaal ea hooge regeeringspersonen hem bevoegd maken om als zoodanig rer\t te spreken. Terecht vraagt zijieclk ^ambtsmisdrijf" heb ben Pineoffs en Kerdjjk gepleegd. Gisterennacht is de huishoudster van den heer Mr. J. R. Oorver Ilooft, op de Heeren gracht te Amsterdam, door haren broeder ver moord. Hij had tien jaar geleden ia krank zinnigheid zijne vrouw en zyne dochter vermoord, en werd daarna in een krankzinnigengesticht verpleegd. Volgens de Amsterdamsche bladen heeft de nu gepleegde moord zich als volgt toegedragen.' F K A ff K K IJ R. i

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 5