A0. 1880. Zaterdag 6 Maart. .M 4878. Tmcliint. iamHib, nitjeziJri Diisiai. Baileilaiiiclte BmclttL V i e i- ii 1) er ti<fste Jaar jr AhONNKMBNTSI'RIjs, per kwartaalf 1.85. Franco per post, door liet geheeie Rijk. - 2.50, Afzonderlijke remmers- 0.10. ti IKK. li MAUk|r, IS', 124. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10, Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal beiekei d. Aan het Commissariaat van politie is als vermist aangegeven een zwarte kalkoen (hen) oud ongeveer 10 maanden. Inlichtingen omtrent dit dier worden verzocht door den Commissaris van politie. BU1TSCHL ASD. Volgens den Temps is Keizer Wilhelm Maandag jl.toen hij deelnam aan het diner van den Fransehen gezant, allervoorkomendst geweest jegens den heer de Saint-Vallier. De woorden die hij bij het binnenkomen tot hem sprak, waren deze: »Gij kunt niet gelooven met hoeveel genoegen ik hier aan de Fransche ambassadegekomen beD." Vervolgens vroeg h'O naar den gezondheidstoestand van den Pre sident der Republiek en den heer Freycinet. Gedurende het diner spiak hij weer van den President der Republiek. j>Ik draag hem veel achting toe," zeide hij, 'tis een man van kaïakter." Aan den gezant betuigde hii zijn genoegendat hij te Berlijn bleef. Hij droeg hem bijzondere gevoelens van vriendschap toe. Zjjn vertrek zou hem innig leed gedaan heb ben. iTiouwens," liet de Keizer er op volgen, jik heb nooit geloofd dat gij teruggeroepen zoudt worden. De heer .Freycinet is, naar ik gehoord heb, een menschcnkenner, en ik dacht wel dat hij u niet zou laten heeugaan. Ik waardeer hoogehjk zijne bekwaamheden en vastberadenheid. Gelief de betuiging er van hem over te brengen, 't is eene huldewaarin ge heel Duitschland met mij zal instemmen, liet spijt mij zeer dat Prins Bismarck hier niet tegenwoordig is. Hij zou u hetzelfde zeggen. Hij lijdt nog altoos veel." Hierna bracht de Keizer het gesprek op de in omloop gebrachte geruchten van oneenig- heid tusschen hem en Bismarck. Er is geen woord 'van aan,, zeide hij met nadruk. De kanseliervoegde hij er bij wilde, evenals hij zelf, den vrede, niets dan den vrede, en in zonderheid met Frankrijk. Aan Prins Ilohenlohe was hij (do Keizer) «rooien dank schuldig, omdat hij nooit had opgehouden te Parijs werk zaam te zijn voor den vrede, en daar Ilohenlohe ook geen oogenbhk getwijfeld heeft aan de beslist vredelievende gezindheid der Fransche Regeeriugzoo bestaat er geene redea om be kommerd te 7yn over de toekomstige betrek kingen tusschen de beide volken. Al die woorden zijn textueel, zegt de Temps. Yoor het overige hebben alle gasten liet lang durig en hartelijk gesprek met den heer de 'Sainl-Yallier gehoordwant de Keizer sprak luid. De Rijksdag heeft na langdurige beraad slagingen verworpen een voorstel van den heer Hknelom den chef der admiraliteit uit te noodigen hij den Rijksdag een rapport in te lenden over het ongeluk bij Folkestone (het vergaan van de Grosser Kurfürsf). De admira liteitschef Vou Stosch wees liet vei wijt van zicli al, dat hij de varantwjóoidelijkheid voor de lamp van zich zocht af jte schuiven en op anderen ti achtte te laden. Hij verklaarde dat hij geen enkelen gewichtigén maatregel had genomen, zonder het advies [van den admirali- teitsraad ingewonnen te hebben. De Duitsche marine heeft in verhouding tot hare sterkte minder ongelukken te betreuren dan de marine van andere Staten. De Duitsche oorlogsschepen leggeu overal eer in. Hij gaf verder te kennen, dat eene verlenging van den dienst der ma trozen noodzakelijk is. Hiji behield zich voor te dezer zake een voorstel t doen. I Naar te Bei lijn ingekorven berichten, werd het dynamiet onlangs in bet-Winterpaleis te St. Petersburg gebracht iu sardinedoosjes. De vierde, nog steeds niet ontdekte, - schrijnwerker gaf voor, dat hij een groot liefhebber van sardines was en bracht dagelijks blikjes met die visch mede waarvan hij aan all zijn makkers rond deelde, tot men ten laatste wolstrekt niet-meer lette op dat medebrengen van sardinedoosjes waarin dus later ongemerkt dynamiet naar binnen gesmokkeld kon worden. it S L A A tl, Op het ijs van den Nevva vond men gisteren morgen liet lijk van een jongman met een dolk in de boist, waaraan een briefje gebonden wa«, waaiop geschreven stond: Als spion in het Winterpaleis gericht door het revolutionaire Comité. liet eerste verhoor van den man, die op graaf Melikoff geschoten heeft, heeft voor den Stadshoofdmau, genei aal Souroff, plaats gehad. De moordenaar zegt een gedoopte Israëliet te zijn uit het gouvernement Minsk, waar hij den cursus van het gymnasium doorliep, en II ip- polyt Modetzky te heeten; onder anderen zeide hij ook, dat giaaf Loiis Melikolï door een zijner geestverwanten gedood zou worden, was 't niet door hem, dan door een tweeden, niet door den tweeden, dan door een derden. Graaf Melikofl' begaf zicli onmiddellijk na den aanslag naar den Keizer..Kort daarop ontving hij talrijke bezoeken; 't eerst van den Grootvorst-troon opvolger en van andere Grootvoisten. Uit Kiew wordt het volgende aan de Bwlijnsche Vossische Zeiiung geschreven Reeds sedert maanden worden alle iljke kloos ters onophoudelijk door de nihilisten lastig gevallen met anonyme brieven, waarin aanzien lijke geldsommen op een aangewezen plaats neder te leggengeëischt worden »voor de heilige zaak der bevrijding van het Russische volk uit de slavernij." Het, klooster (Laurn) Kiewo-Petsjerskaja heeft die eischen nooit in gewilligd, maar de brandbrieven steeds aan de politie overhandigd. In den,nacht van 19 Fe bruari is daarop in het klooster eene ontploffing van dynamiet voorgekomen en spoedig stond de geheeie vleugel vau hel' kloostergebouw', waarin zich de beroemde drukkerij en bibliotheek bevindenin laaie vlam. De geheeie stad was weldra in beweging; alle klokken luidden en in alle kazernen werd storm geblazen. Maar ongelukkig was de nacht zoo kouddat het water in de slangen en spuiten bevroor. Boven dien woei het een vroeselijke storm, die geheeie stukken brandend hout tot op verren afstand voortjoeg; men vieesde, dat geheel Kiew in asch gelegd zou worden. Behalve vele klooster cellen en voorraadschuren zyn de geheeie druk- kerij en bibliotheek met de beroemdste en zeldzaamste oude handschriftenboeken en documenten verbrand; slechts weinige boeken werden gered." ITALIË. Hoewel de gezondheid van Paus Leo in den laatslen tjjd bevredigend is, hebben de geneesheeren hem echter sterk aangeraden het Yaticaan te verlaten en den zomer door te brengen in een zeebadplaats. De Paus wil daartoe echter niet besluiten en daar de geneesheeren .iieven aandringen,"is eindelijk het plan beiaamd, om in 'het Yaticaan eene inrichting te maken, waar de Paps zout waterbaden kan gebruiken. De Paus verklaarde ten stelligste, dat het ver laten van het Vaticaan hem onmogelijk was. SPANJE. In de Kamer van Afgevaardigden heeft de Minister-pi esiilent, naar aanleiding eener rede van den heer Labia, afgevaardigde van Cuba, verklaard, dat '17,000 opstandelingen op Cuba de overeenkomst van Zanjon hebben aangeno men en 800 a 900 weer naar de wapens ge grepen hebben. Behalve deze laatslen zyn allen aan de aangegane verbintenis trouw gebleven. E„N K L A N' I). liet Huis der Lords heeft in tweede lezing het regeeringsofltwerpbetreffende gewijzigde bepalingen omtrent liet grondeigendomaan genomen en de discussie over de aitikcleu der onderslandswet ten behoeve van Ierland ten einde gebiacht. A SI E It I K A. Uit Buenos-Ayres wordt gemeld dat deChi- lenen een expeditie uitrusten orn Lima aan te vallen, en dal Pierola de geheeie bevolking wapent om den vijand het hoofd te bieden. Het bericht van het vei breken der alliantie met Bolivia wordt thans ook daar tegenge sproken. De Slanls-Courant bevat liet volgend rapport aan don Koning betreffende het voorstel van den Minister van Justitie tot instolling eener Staats commissie voor de herziening van liet Burgerlijk Wolboek »Aan den Koning. »Met fierheid mag Nederland do herinnering bowmen aan de werkzaamheid, die zich gedurende liet tijdvak 1815—1838, onder soms nvooilijke omstandigheden, op wetgevend gebied openbaarde..

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 1