Bianenlanasche Berichten. DEN HAAG, 9 Maart 1880. Z. M de Koning heeft een brief gericht aan de Commissip, die belast is geweest met de taak om het huldeblijk van het leger aan BH. MM. dea Koning en de Koningin, bij gelegenheid van hun huwelijk aan te bieden. In dezen brief drukt Z, M. zijn hooge ingeno menheid uit met de schoone uitvoering van dit huldeblijk. Naar men verneemtheeft Z. M, de Koning, by gelegenheid van het 25-jarig regeeringsfeest van den Keizer aller Bussen aan den kommandnnthoofd- en verdere offi cieren van het regiment Russische grenadiers, welk korps den naam van zijn chef. Koning Willem III voert, verschillende onderscheidings teekenen in de orden van den Eikenkroon en van den Gouden Leeuw van Nassau geschonken. Naar gemeld wordt, zal H. K. H. Prinses Hendrik in de maand Juni a. s. het lustslot te Soestdijk betrekken. SCHIM DA 31, 9 Maart 1S80. Van het contingent voor da lichting van •1880 zullen worden ingedeeld*. 8380 man bij de: imanterie, 420 m. bij de cavalerie, 2050 m. bij de artillerie en 150 m. bij de mineurs en sappeurs. Onder het aantal, bestemd voor de infanterie zyn ook begrepen 600 man voor dezeemilitie, De miliciens zullen, zooveel doenlijk, worden ingelijfd bij korpsen of Onilerdeeleu daarvan, welke in of nabij hunne woonplaats garnizoen houden. De miliciens uit Zuid-Holland zulleD nage noeg allen worden toegewezen aan korpsen in die provincie in garnizoeu. Van de 2074 mililieplich- tigen uit Zuid-Holland moeten worden ingedeeld: 515 m, bij het regiment grenadiers en jagers, 940 by liet 4e regiment inf., 70 m. bij het 3e reg. huzaren, 45 m. bij het 4e reg. huzaren, 100 m. bij het 2e regiment veldartillerie, '180 rn. bjj de Ille afdeeling vestingartillerie, 120 rn. bij de Ve afd. vestingartillerie, 35 tn. bij de torpedo-kornpagnie, 12 m. bij bet korps ponton- nieis pu 27 m. bij het bataljon mineurs en sappeurs. Door het bestuur van het Hoogheemraad schap D"Ift»»d is besloten tot het aangaan eener gelilleeuing van f 300,000 a pati tegen 4% aflos baar in 30 jaren. De Minister van Financiën heeft vast gesteld de 303de staatsloterij en bepaald, dat die zal bestaan uit 21,000 loten, 10,500 prijzen en 2 premiën. De collecte, wordt geopend op Maandag den '12 April '1880 en gesloten op Zaterdag den 24 April 18S0. De trekking van de onderscheidene klassen geschiedt veer tien dagen do eene na de andere. Die van de eerste klasse vangt aan den '10 Mei '1880 tei wijl in de vijfde klasse de laatste 100 nommers getrokken worden op Zaterdag 31 Juli 1880. De inschrijving van adspirnnten voor de Kweekschool voor de Zeevaait te Amsterdam, zal geschieden op Donderdag den 13 Mei des voormiddag* te 9 uren. Een particulier telegram uit Petersburg van 8 dezer aan de JV. Jt. Ct. luidt als volgt Er loopt een gerucht dat de Russische ge zant te Parijs bevel heeft ontvangen om zijn paspoorten aan te vragen. Zekerheid heb ik nog niet kunnen verki ijgen of het gerucht ook zijn oorsprong heeft in de groote verbit tering die hier heerscht over do weigering van het Fransche Gouvernement om Haitmann uit te leveren. De Delfshavensche Ct. verneemt, dat de 'eigen aanleg van ecti drinkwaterleiding te I)elf-lmven voor een gebruik van niet meer dan 250 M' per dag f'140,000 2al kosten, tervvyl de klisten van aanleg voor een zelfde omzet met gebruikmaking, van het Rotterdamsche aanbod f 105,000 zullen bedragen. Voor dit meerdere zat men dan evenwel zijn water vrij hebben en de opbrengst daarvan als zuivere bate genieten, tervvyl in het andere geval het water dan nog moet worden gekocht om met verlies te worden omgezet. Volgens dezelfde information toont de be grooting van den architect voor den geheelen aanleg ten behoeve van Delfshavens tegenwoordig zielental en bij een waterverbruik van 50 a 60 liter per hoofd per dag, een cijfer aau van f 188,000. Dit cijfer zon uog lager vallen indien het stelsel, dat te Hamburg in werking is te zien, kan worden toegepast. In de zitting van den Hoogeu Raad van jl. Zaterdag is, zooals wij reeds Zaterdag mor gen in een bulletin en in ons vorig nummer als telegrafisch bericht mededeelden, uitspraak gedaan in de zaak Pincofïs-Kcnlijk. De beschuldigde Kerdjjk was niet tegen- woordig, daar zijn gezondheidstoestand dit vpr- bood. Het zeer langdurig arrest werd, op verzoek van den voorzitter Gockinga, uitgesproken door den vice-president Coainck Liefsting. Het ar rest, het wettig en overtuigend bewijs aan nemende van 46 van du 54 valschheden in de boeken der Afrikaunsche Handelsvereeniging gepleegd achtte de schuld van Kerdijk aau het plegen dezer valschheden niet bewezen en sprak hein daarvan vrij evenais van frauduleus bankkroetmaar veroordeelde hein met aan neming van verzachtende omstandigheden (nameiyk dat hij nooit daartoe uit eigen be weging had gehaudeid' maar op invloed van Pincoffs) tot eene cellulaire gevangenisstraf van twee jaren en 7 geldboeten van f5Ü, wegeus het desbewust gebruik maken van vervaischte geschriften van koophandel (vaiscbe balansen) 7 maal gepleegd. Naar men verneemt zullen er van de prachtige collectie honden, toebehooreude aan Z. M. den Koning, op 't Loo, een 25ta! publiek verkocht worden. In het weekblad Be, Amsterdammer wijdt Mr. J. A. Levy een artikel aan de benoeming van de Staatscommissie tot herziening van het Burgerlijk Wetboek. Een groote grief maakt de heer Levy er den Minister van. dat in zijn rapport aan den Koning, waarin de ledeuen ontvouwd werden, die de benoeming eener commissie rioodig maken, niet een duidelijk gepreciseerd stelsel en plan van bewei king is aangegeven. Zwaarder weegt echter hij hem het bezwaar, dat de samenstelling der com missie ook niet onberispelijk is. Naast mannen die der Nederiandsche wetenschap, magistra tuur en balie tut sieraad strekkeu, zetelen mannen, van wier toewijding aan eu kennis van de civiele rechtswetenschap, haar wijs- geerig, historisch, dogmatisch deel, nooit zelfs in de verte is gebleken. 3)En," vervolgt de heer Levy, dan liet delic tum omissionis bij de samenstelling der commissie gepleegd! Waar is, om bij des Minister naaste omgeving te blijven, (Joninck Liefsting, schrij ver van het 'hrzitrecn.? Waar is Kappeyne staatsman, driemaal neen, jurist honderdmaal ja? Waar is J. Heemskerk Anz.Waar is Swait? Waar is G. De Vries Anz. Waar zijn de raadsleden De Pinto en Asser? Waar is Goudsmit? Goudsmit wiens dictaat ver moedelijk in de commissie is vertegenwooidigd, hem laat men bjj de bewerking van een bur gerlijk wetboek ongei andpleegdWaar zijn behalve een vijf- zestal in de commissie, de illustratiSn van de Nederiandsche reclitsioeten- schnp Opzoomer, de encyclopaeoische geest, is in de commissie één uit velen I Men vrage den even r'uiüet lij ken als .degelijkcn Van Meer- beke /elf: aan wien jurs suo de presidiale zetel toekomt? en hooie zijn antwoord." De oplossing van dit alles, meent de heer Levy, is hierin te vinden, dat (de Minister ge westelijk te werk is gegaan en daardoor noodeloos in de keuzo beperkt is. Door de N. Goessche Ct. wordt als be zwaar tegen de ingediende belastingwet aas- gevoerd, dat men van de minst solide effecten, die de hoogste rente afwerpen, het meest zat moeten betalen. Dit heet ongelijkmatig. De Midd. Ct. brengt in herinnering, dat tegea het ontwerp van den heer Gleichman werd aangevoerd dat men betalen moest van alle effecten, ook van r,iet-rentegevende. Ook dit heette en met grond ongelijkmatig. Teregt trekt het blad hieruit de conclusie, dat de couponknippers en hunne verdedigen slechts één gelijkmatigheid erkennen, namelijk: niet te betalen. Naar aanleiding van het adres van het hoofdcomité ter oprichting van een standbeeld voorSpiuoza stellen B. en W. van 's Hage, in over eenstemming met de commissie van bijstand voor de plaatselijke werken en eigendommen, den gemeenteraad voor om aan het hoofdcomité vergunning te vorleeueu het standbeeld te's Hago op te richten op de Gedempte Paviijoensgracht bij de brugleuning en toe te zeggen, dat diti beeld later dour de gemeente in eigendom tal worden overgenomen. Een legaat, groot 5000 francs of f 2400, vrij van successierecht, is aan de algemeens armen van Amsterdam besproken door wij lea den heer Martin Coster, in leveu consul-generaal der Nederlanden te Par'ys. De Zuid-Holl, vereeniging van leeiarea aan inrichtingen van Middelbaar ondei wijs zal hate gewone vergadering houden op Zaterdag 21) Maart 1880, 's namiddags te 3 uren, iu een der bovenlocalen van de groote Souiëliet de Reünie te Gouda. De heer Dijkstra zal liet onderwerp inleiden: Over het maken van op stellen. De secretaris van het Noordelijk Evange lisch Zendingsfeest deelt tnede, dat het Nocrde- l'yk Evangelisch Zendingsfeest ahei waarschijn lijkst gevierd zal worden op Woensdag 21 Juli, in liet bosch van Asseu. Reeds is gemeld, dat de Lavertu's bekend hebben. Martmus verried zich het eerst, doordat, hij in het gewone half uurtje in de openlucht zijn buurman een briefje over den muur trachtte te doen geworden, dat, door den cipier opge- vaugen, de bekentenis inhield. Willem gaf al dadelijk ua de uitspraak door een en auder te kennen, dat hij zeer tot spreken geneigd wa3 om zoo mogelijk de straf wat liciuer te inaken, en Gervit volgde den kortsten weghij schreef nl. een brief aan den procureur-generaal, waarin hij alles omstandig verhaalde. Nu zal het ook. wel blijken, of de gebroeders deel hebben gehad' aan de andere inbraken van gelijken aard. Er zal een proef worden genomeu om door een gespannen touw laugs of over de spoortreinen, de reizigers op eenvoudige wijze in de gelegenheid te stellen tot signaal, ais zij omaad ontdekken. Alle spoorwegmaat schappijen hebben te dien einde een Ministe- rieele aanschrijving ontvangen. Dezer dagen heeft te Amsterdam, iemand die de mazelen had gehad en tegen den wil des dokters reeds uitging, het briefje metibe- smettelijke ziekte mazelen," opzijn rug geplakt, opdat hy alleen de gevolgen van zijn stap zou dragen. Tegen een kaartlegster te Leiden is door da politie aldaar proces-verbaal opgemaakt. Bij den heer Beijers te Utrecht zal weldra verschijnen een prachtwerk van den heer A. A. Vorstei man van Oyen te 'sHage, getiteld: ïHet Stamhuis Oianje-Nassau." TlaorcUngen. "Van de trnwlvisvchei ij zija •binnengekomenDo Volharding, St. Job De Niet, met 12 kn. schol en eenige tongen, waarvan f127 besomd werd; Susanna, St. A. .Hopman,

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 2