A0. 1880. Donderdag 18 Maart. -M 4886. "fimieiilaiiilute Bsriciiteii. Biiteilailscle Bericltei a, a sr ii sr. ODRANT. Abonnementsprijs», pei kwiuwnl f 1,85, Franco per post, door het geheeie Rijk - 2,50. AXionderlijke nnmmers- 0.10. BllRKAVs HARKT, K, 121. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. E 8 G K L A 8 1>. In hel hoogerhuis stelde lord Stratheden de overlegging voor van den brief van Shere Ali aan den Sultan, lord Granville keurde de plotselinge ontbinding van het Parlement af. lord Beaconsfield verdedigde haar. Niet het wetsontwerp op de Londensolm waterleidingen had er aanleiding toe gegeven, maar het was plicht, een beroep op het land te doen. De brief van Shere Ali was onecht. Zijn manifest verdedigende, zeide spreker, dat ieder woord overwogen en oprecht gemeend was. Hij houdt werkelijk den toestand voor critiek, want als Europa zich overal wapent, is het geiadeu waakzaam te zijn. Het woordt ascendensy had hy in ruime beteekenis gebruikt, en er was groot onderscheid tussctien ascendency en supre macy. liet eerste is noodig voor den vrede van Europa. Aan de staatkunde zijner voorgangers schreef -bii de moeielijklieden in Europa en Azie toe, waaraan hij het hoofd had moeten bieden. Na langdurige discussie trok lord Straf heden zijn voorstel in. Luuleus een Kuapsch telegram van 13 dezer, werd de ïiausvaalsche wetgevende ver gadering op 10 Maart geopend door den admini strateur, kolonel LaDyon, De bijeenkomst der Boeren was weer uitge steld. Aangezien er geruchten liepen van een aanstaand ontruimen van de Transvaal, telegra- 'pheerde genei aal "Wolsely den 9den dezer naar Londen, om te vragen wat daarvan was. Het antwoord van den Minister Hichs-Beach was een bevestiging van de vroegere stellige ver klaring, dat de Regeering er volstrekt niet aan denkt de inlijving van de Transvaal te herroepen. Uit verschillende opgaven blijkt thans dat de oorlog in Zuid-Afrika aan Engeland ongeveer 55 millioen gulden heeft gekost. |B ASEK IJ K. In de Kamer ondervroeg Dèves de Regeering omtrent de stappen, die zij denkt te nemen na het votum in den Senaat. Hij verlangde dat de llegeering het land geruststelde. Freyciuet zeide, dat de Regeering niets te voegen heeft bij hare verklaringen van eergis- tereu. Wij hebben verklaard (zeide hij), dat wy de wet zullen toepassen onder onze ver- antwoosdelijkheid. Wij vragen vrijheid tot han- deleu, en gij zult ons altoos gereed vinden om ons tegenover u te verantwoorden over de wyze, waarop wij er gebruik van zullen hebben gemaakt. Wij vragen u, ons te steunen door "de verzekering van uw vertrouwen. La Basseticre verlangde dat het Gouverne ment wèl zou overwegen, alvorens te handelen. Madïer Montjau voerde lang het woord. Hij zeide dat de huidige toestand niet duren kan; dat Freycinet concession schijnt te doen, of te beloveneu dat het ieger van zWartjassen ■verjaagd moet worden. üe Senaat keurde het deserteurs goed. ^ontwerp betreffende ITALIË. Gairoli zeide in de Kamer, dat Italië te Ber lijn een eervolle rol vervuld heeft. Het laadde er geene verbintenissen p zich, en knoopte er geene compromitteerende allianties aan. Hij wenschte het behoud van den vrede doch tevens dat de natie sterk zij; daarom zal hij zich verzetten tegen vermindering der militaire -uitgaven. It S L A 8 l>. De adjunct van den opperbevelhebber der garde-troepen en van het Petersburger militaire district, generaal Gourko, is ontslagen en tot zijn opvolger de adjudaut-geueraal Kostande benoemd. O S T E 5 B IJ I, Ook in Oostenrijk begint men socialistische woelingen te bespeuren. De politie te Lemberg heeft bij een groot aantal studenten, die onder verdenking eener samenzwering stonden, huis zoeking gedaan. EGYPTE. Oostenrijk schonk eergisteren zijne adhaesie aan de commissie tot liquidatie. Italië en Duitschland hebben dit nog niet gedaan, doch van Duitschland verwacht men het spoedig. AMERIKA. De Neio-York Timet heeft een hoogst ver standig artikel over het Panama-kanaal. Oor spronkelijk zegt zijachtten wy als bijna, alle Ainerikaansche biaden het plan De Lesseps onuitvoerbaar. Wij moeten thans onze dwaling erkennen. Nu een man als De Lesseps zelf ter plaatse is geweest, en de bij uitstele bevoegde deskundigen, door hem medegenomen, de gunstigste rapporten uitbrengenis het onge rijmd tegen hun eenstemmig getuigenis op te komen. En kinderachtig is het om, zooals vele bladen doen, het thans over een anderen boeg te wenden, en met grooten ophef met Monroe's leer voor deu dag te komen Wat behoeft De Lesseps zich te storen aan Monroe's leer? In deu codex van het internationale recht is die leer niet opgenomen. En zouden wij dan op grond van die leer ietleie onderneming, door een Europeaan in Amerika op getouw gezet, tegen moeten gaan, omdat zij geacht wordt, vaak zonder groud, nadeelig te zijn voor onze belangen Dan moeten wy ook besluiten het zwaard te trekkende werklieden van den Isthmus te verjagen, de Fiansche schepen, die daarheen stevenen, te nemen.'Natuurlijk zullen wij dat niet doen. Maar laten wij ons dan ook niet zoo min en belachelijk aanstellen met ons geschreeuw, waarbij wij handelen in strijd met de belangen van den geheelen wereldhandel.' Dit merkwaaidjg artikel was geschieven, voor dat Hayes' boodschap was opgesteld, waarin Monroe's leer weder wordt opgehaald. Nog herinnert het bladdat op denzelfden dwazén grond geagiteerd wordt tegen eea spoorweg dwars door de Engelsche bezittingen vau Canada naar Columbia. TWEEDE KAMERDER STATEN-GENERAAL. Zitting van 16 Maart. De Kamer heeft in hare zitting van heden het wetsontwerp, houdende intrekking van het Kei« zerlijk decreet nopens het bouwen op dijkenen glooiingen, aangenomen met 58 tegen 15 stem men. Alvorens werd art. 1, eenvoudige intrekking met 1 Januari "1882, na eenige discussie, aan genomen met 63 tegen 9 stemmen en art. 2, na aanneming van een amendement van den heer De Ruiter ZVjlker, verworpen met 58 tegen 15 stemmen. Daarna ving de discussie aan over het wets voorstel van den heer-"VanKerkwijk., over -de benoeming van burgemeesters. De heei Sandberg kwam op tegen de aanvallen in het antwoord vad den heer Van Kerkwijk tegen de commissie van rapporteurs, wegens toeschrijving aan haar wat slechts als de opinie der leden was mede gedeeld. De heer Van Kerkwijk verweet daarop aan de commissie partijdig en eenzydig haar verslag te hebben opgesteld door weg te laten het oordeel, door den heer Thorbecke in 1842 uitgesproken in deu geest van zijn voorstel en dat door den heer Van Dedem in de afdeeliug was voorgelezen en ter opneming in het verslag verstrekt. De heer Heydenrijck steunde het voorstel en dankte deD heer Van Kerkwjjk voor zijn voorstel zelf en den moed om de liberalen te bcoordeelen gelijk hij deed in zijn verslag. De heer van Dedem verdedigde ook het ontwerp, evenals de heer Gratama, die echter, op grond van enkele bezwaren, tegen zou stemmen. Morgen voortzetting, terwijl dau tevens aan de orde is de interpellatie van den heer des Amorie Van der Hoeven over de vraag of van regeerings- wege reeds een onderzoek is ingesteld, naar aanleiding van liet bericht omtrent het zonder verhoor ophangen van krijgsgevangenen iu Atjeh. 's Gravenhago, 17 Maart. Z, K. H. Prins Albert vau Pruisen is gis. teren uit Voorburg vertrokken naar Duitschland- De Prins en de Prinses Von Wied hebben door het nemen van een aanzienlijk aantal loten van Hun belangstelling doen blijken in de algemeene verloting ten behoeve der waters- noodlijdenden, onder bescherming van I1H. MM, den Koning en de Koningin. Door II. K. II. de Prinses is daarenboven als piijs geschonken een paar prachtig geschilderde porceieinen vazen.

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 1