Gemengde Berichten. n P, ■r Uit Batavia -wordt van 13 Februari gemeld: Te Loemadjang is de toestand niet bevredigend. De een spreekt van hongersnood, de ander van gebrek. Het laatste is waarschijn lijk het meest juiste. Ook in het Malangsche is de toestand treurig. De tabaksoogst mislukte, de rijstoogst viel tegen en van de djagoeng (hoofdvoedsel na de rijst) kwam zoo goed als niets terecht. Rijst wordt overvloedig per spoor aangevoerd a f 10 de picol. Er heerscht geen voedsel-gebrek maar geldgebrek. Oorzaak zijn de te zware heeren diensten, die door sommigen berekend worden op 150 dagen in 't jaar. Veel dessa-verloop is een van de gevolgen. Gebrek heerscht ook in het Solosche. In het Gadoeansche kost de rijst f 16 a f 17 per picol het bestuur van Madioen heeft verboden rijst aan ingezetenen van andere residenties te ver knopen en prins Mangkoe Negoro heeft f 5000 beschikbaar gesteld om onderzyu onderhoorigen in het Karang Pandangsche te verdoelen, opdat zij in hun ondernoud zouden kunnen voorzien tot den aanstaanden padi-oogst. Door den procureur-generaal is beslist, dat planters geen opium aan hun werkvolk mogen verstrekken, zooals eenige tabakkers in Kedirie deden. In Djapara heerscht nog steeds de veepest; officieel heet de ziekte miltvuur. De veepest sluipt langzaam maar onophoudelijk verder. Officieels berichten zijn steeds geruststel lend, de toestanden zijn het evenwel niet. (Java Bode) Uit het jaarverslag van het departement jKralingen" der maatschappij tet Nut van 't Algemeen blijkt, dat de ontvangsten over 1879 belroegea f368,31 en de uitgaven f254,94, saldo f 143,37. Het door het depaitement on dersteunde petitionnement in zake het drankmis bruik heeft te KraliBgen 70O onderteekenaars verworven. Eindelijk is de zaak van den afschuwelij ken moord, gepaard met crimineelen diefstal in 't vorige jaar te Sleeuwijk gepleegd, tot klaarheid gekomen. Een der drip aangehoudenen, met name Van Beest, heeft bekend, dat hij de eenige schuldige is, en de schuld op de twee aodere mede aangehoudenen heeft geworpen, om zich zelven te verschoonen. Hij bekende verder, dat hij, wetende dat Smokeis op 18 April 1879 op reis was, zich, gewapend meteenzwaren knuppel, naar diens woning heeft begeven om diefstal te plegen; dat hij, er de dienstmeid van Smokers aantreffende, deze met gemelden knuppel tegen den grond heeft geslagen, en alstoen de kist, waarin het geld geborgen was, met een beitel opengebroken en er ongeveer f5000 uit ont vreemd heeft, waarna hjj, ziende dat de meid nog leefde, zijn mes heeft genomen en haar den hals heett afgesneden, daar hij die gevaav- lijke getuige uit den weg wilde ruimen; dat ai het goud, dat bij hem gevonden -werd on dat hy uitgegeven heeft, van den diefstal afkomstig was, en dat hij de bankbiljetten nabij zijne woning in den grond begraven bad. Van Beest is "Woensdag 11. door de marechaus sees, en vergezeld van de justitie, derwaarts vervoerd, en heeft er de plaats aangewezen, waar hij die bankbiijetien begraven had; zo werden er werkelijk gevonden. De twee mede aangehoudenen, Pellikaan en Pruissen, zijn, zooals reeds gemeld is, onmiddellijk in vrijheid gesteld. Uit Wintschoten schrijft men aan de J V. E. Ot. Ten vervolge op het vorig bericht omtrent den dood van dr. Mayer1 door vergiftiging, kan jtog gemeld worden, dat de bewuste drank bevatte areonitum niiricum, waarvan het üer- ljjnsche fabrikaat, de zoogenaamde Frietlandtche, veelvuldig door dr. M. werd voorgeschreven en bij alle apotheker» - alhier -meermalen gereed ^geipaskt -ytts. Dat preparaat.is~veei-rwakker en onschadelijker dan het Engelsche, 't welk bij de Holland8che geneesheeren meer bekend schijnt te zijn. Dr. M, had persoonlijk de apothekers op dat onderscheid dikwijls opmerk zaam gemaakt, zoodat zij omtrent zijne bedoeling volkomen op de hoogte konden en moesten zën. In vertrouwen op de deugdelijkheid van zyn recept en in te goed vertrouwen helaas op de juistheid van den drank, neemt hij er zelf 50 druppels van tot geruststelling der verontruste vrouw, die hy vervolgens met den drank weer naar huis zond. Een uur later eerst, niet on middellijk, gevoelt hij de noodlottige werkingen, ontbiedt den apotheker F., bij wien de drank was gereed gemaakt, en vraagt hem rekenschap. Deze moet toen hebben gezegd, dat hij de Frietlandsche niet voorhanden had en daarom de Engelsche had gegeven. De ontsteltenis van dr. M. laat zich denken. Een nieuw en laatste bewijs van zyn menschlievendheid is, dat hij onmiddellijk zijn bediende te paard zond naar zijn patiënt, om te vóórkomen dat de man er verder van gebruikte. Zelf had hij nog hoop dat zijn gestel de werking van het gif zou te hoven komen, maar na eenige uren lijdens stierf hy. De justitie, ijverig als altoos, zond onmiddellijk hare agenten om den drank in beslag te nemen, Zij vonden dien nog tijdig bij den bode, door den apotheker uitgezonden om hem terug te halen. Het resultaat van het onderzoek, heden door deskundigen gehouden, alsmede van de lijkopening, die girteren plaats bad, dooi; twee plaatselijke geneesheeien, in tegenwoordigheid vau deu inspecteur Ali Cohen en prof. Ranke, is nog niet openbaar. Ter instructie heeft gisteren de apotheker verklaard, dat zijn di ank conform is geweest met het aanwezige i reept. Het gerucht, dat de patient aan de Beeita oveiledeu was, hetoelk in sommige bladen was opgeuomen, vond hier zooveel geloof, dat de rechtbank met de geneesheeicn eergisteren n.iddag derwaarts ging om de lijkschouwing te doen. Zij vonden den man bij den haard nog eenigszins onder de wei King van de noot- luttige medicijn, doch genoegzaam hersteld. Zelden sterft iemand op zoo jeugdigen leeftijd (30 jaren) zóó algemeen geacht en beniiod bij rijk en arm, als dr. C. Mayer, wiens leven nog zooveel goeds beloofde voor de lijdende menschheid. v Dolfshnvcn. Iv rgisterenavond hield de alhier gevestigde Nutsafdeeling een lèesverga- deriug met introductie voor den dieustbareti- en handwerksstand (volksvoordracht), spreker de heer J. 3. Tiele van Roiin-dam, alhier een oude, en blijkens de buitengewone talrijke opkomst een goede bekende. Met onmis kenbaar talent bracht hij Cremei-'s Overbetuw- sche novelle Bruur Jaopik ten gehoore, alsmede de Boterham en de Goudzoeker van den School meester. De wensch van den voorzitter, den heer II, de KruyfF, dat de lieer Tiele in de opnieuw beloonde waanlrering, een aansporing zal vinden om in een volgend seizoen weder op te treden, werd met geestdrift toegejuicht. Don Hang. Z. M. de Kouii g zal vao Dinsdag 6 April tot Maandag 12 Api il e. k. zijn gewoon jaarlyksch bezoek aan de stad Amsterdam brengen. Amsterdam. Eergisteren ochtend had er alhier een volksoploopje plaats voor het anato misch laboratorium op het Jonas Daniël Meyerplein. Een student werd door zijn makkers tegen zijn zin in genoemd gebouw gebracht. De omwonendenmeeneude dat het een oSler voor de gevreesde ssnijkamer" was, eischten luidruchtig zyn invrijheidstelling, en begonnen reeds de deur open te rameien, toen de politie nog bijtyds tusschenbeide kwam en de orde herstelde. Te Weenen heeft men een schüderjj- gevonden in het kasteel van baron Podstatzky, dat door de kenners aan Rembrandt wordt toe geschreven; het is met diens naam geteekend, Voor de tentoonstelling van honden, te Berlyn van 28 Mei tot 1 Juni e. k. te houden, zijn reeds ongeveer 1200 honden ingeschreven. Vooral Engeland zal veel inzendenalthans zyn nu reeds meer dan 200 toezeggingen gedaan. Een jachtpartij op de daken der huizen aan den boulevard Sébastopo! te Parijs lokte eergisteren tegen vijf uur meer dan drieduizend toeschouwers. De politie had een dievenbende in een buis ontdekt en drong naar binnen. De ontstelde boosdoeners vluchtten naar alle kanten en het meerendeel zocht zyn heil op het dak, van waar zy over de andere huizen een goed heenkomen trachtten te vinden. De agenten zaten hun echter op de hielen en nu begon een wedstryd in behendigheid en vlugheid, die dikwijls aanleiding tot de kiuchtigste tooneeltjes gaf. De jacht duurde bjjna drie urentoen had men het wild in den val. Onlangs kwam in den gemeenteraad te Elberfeld de vraag ter spiakè of men aan het daar bestaande genootschap ïFauna" ook dit jaar weêr een toelage van 100 mark zou geven voor haar hoendertentoonstelling. Een derraads- ledeu verzette er zich tegen, op grond, dat dan ook de zangvereeniging in Elberfeld om eene geldelijke ondersteuning zou kunnen Vragen. ïOch wat," riep toen een der leden uit, »dat kan geen reden zijn; zingen kan iedereen, maar eieren leggen niet." Een uitbundig gelach be groete deze opmeiking, maar het gevolg was dat de Raad de 100 mark toekende. Te Weenen slikte onlangs een jongmensch, die een valsch gebit droeg, drie tanden, een stuk gutta-percha eu een veêr van het stel in. De laatste bleef in den slokdarm zitten. Pro fessor Billroth mocht er in slagen, door opening van den slokdarm, het voorwerp er uit te halen, 'tls leeds de derde maal, dat den be roemden man zoodanige kunstbewerking gelukt. In Milaan hebben dezer dagen weer eenige lijkverbrandingen plaats gevonden vol gens het systeem van den ingenieur Yenini, dat vele voordeelen boven andere stelsel» aanbiedt. Vooreerst worden er noch gedurende, noch na de bewerking onreine gassen vr(j, en ten tweede is het mogelijk twee of drie lijken achter elkaar te verbranden, zonder telkens den oven opnieuw te verwarmen. De steden Veuetie, Parijs, Rome, Bologna, Brescia, waar men voornemens is ovens voor de cre matie in te richten, zullen waaischijnlyk ook het stelsel Venini volgen. Barnum geeft telkens een nieuw -wonder te aanschouwen. Zoo vertoont hy nu een ge- tatoëerden Griek, 'die daartoe 7 miliioen prikken heeft ontvangen. Tot toelichting voegt Barnum er hijdat elk prikje den man een droppel bloed kostte en een traan deed storten. De bewerking werd gedaan door eene vrouw, dia daaraan negentig dagen lang arbeiddegedu rende zes uren daags. Een wiskundige te-Aibany, waar de Griek werd ten toon gesteld, heeft nu berekend, dat om dit wonder tot staud te brengen, de vrouw drie en een hal ven prik per seconde hem moest toegebracht hebben; dat hij 5,833 'pond-bloed in die drie maanden moet hebben verloren en vyf en een half vat tranen. In ptaats van op zijne berekening terug te' komen, zegt Barnum dood eeuvoudig, dat dit juist het wonder van.de zaak uitmaakt en dat hy. anders den Griek .niet zou ten toongesteld hebben. Het publiek is nu overtuigd. In 1650 k-wam zekere Jacob Burhuis uit Holland op Long Island aan, vanwaar hij naar Ki hij «01 tot far tal WH set Sa mc dai hei bet bui our ma zoo hv wei de in i thu Toe ma: zich led i mot valli iadr bijee hij s Ti ticli Wat Biet baar binn> zijne Ooge hecbi rrotr liaan ion I tal isn 6000 ia b land

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 6