A0. 1880. Zaterdag 3 April. •M 4897. talijiil Japlijts, Diipzoiiirt Binsdai. Bnitenlandsche Berichten. Bimieiilaiiisclie Berickteii. "V" i e r e u. I> ertigète Jaargang 1 00! A NT. Abonnementsprijs, per kwartaalf i.85. Franco per post, door het geheele Rijk- 2,50, Afzonderlijke nommers- 0,10. SSirilKASJ: >1 AniHT, IS, 124. Advertentieprijs: van i10 gewone regels met inbegrip van e'ne Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0,10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. F.N6ELAN1). Bij de gisteren te Londen plaats gehad heb bende verkiezingen voor de City of London zijn, evenais in het vorige Parlement, 3 con servatieven en 1 liberaal gekozen. De Pall Mail Gazette, dagblad der conser vatieven, beschouwt het resultaat der verkie zingen tot dusver, als zullende waarschijnlijk niet tot eene nederlaag van het Ministerie leiden. De verkiezingen van gisteren en heden kunnen echter dat resultaat wijzigen, waardoor eene verandering van Ministerie noodzakelijk zou worden. De liberalen hebben reeds 16 zetels ge wonnen. De uitslag der totnogtoe bekend geworden verkiezingen is, dat 20 liberalen en 91 conservatieven gekozen werden. Volgens bericht uit Londen waren Donder- .dag avond te '10 uren gekozen .133 liberalen, 89 conservatieven en 7 Ifome-rvïers. Onder de liberalen zijn Childers te Pont re fact en Foster te Bradford. De liberalen hebben gisteren '14-, de conservatieven 5 zetels gewonnen. In bet geheel wonnen de liberalen 39 en de consei va- tieven 14 zetels. Volgens een telegram uit Rome aan de Fail Mall Gazette, heeft de Paus de Iersche Katholieken aangespoord tot kalmte bij de verkiezingen, en tot het niet dooieenhaspelen van godsdienstige met politieke vraagstukken. De Morning Post heeft geen zwaar hoofd in het hernieuwen der vijandelijkheden in Afghanistan, liet blad meent, dat. niet de militaire, rnaar de politieke 'toestand aldaar de meeste aandacht verdient. Renan is te Londen aangekomen, nm - aanstaanden Dinsdag te begiuuen met de reeks lezingen waartoe hij werd uitgenoodigdde Iliibert Lectures. F U A K R IJ K. Het adviseeread comité van de rechterzijde houdt permanent vergadering. De Monde kondigt aan, dat de clericalen na de parlementaire vacantie een vooistei zullen doen, om het Ministerie wegens het schenden der constitutie in staat van beschuldiging te stellen. Om den zetel in de Fransclte Académie, die door den dood van Jules Favre opengeval len is, zal een strijd gevoerd worden tusschen Gambetta en Henri de Bornier, den dichter van J)o dochter van Poland. Daar Gambetta's redevoeringen en artikelen doorgaans meer uitmunten door geest dan, voor zuiverheid van stijl en dit laatste voorval door de Académie wordt geëisclit, is het niet onwaarschijnlijk dat de Bornier de overwinning behaalt. De heer Teisserenc de Bort, Fiankryks gezant te Weeuen, heeft zijn ontslag gevraagd. De Voltaire deelt een gesprek mede, dat een harer redacteuren met Hartmaan zou gehad hebben. De titans iu i Londen vertoevende nihilist zeide, over Duitseiilauil sprekende, o. a. De Czaar is de eenige Rus die sympathie voor Pruisen gevoelt. Geheel Rusland is in zij n hart Fransch-ge/tnd. Een verbond tusschen Rusland en Frankrijk is voor h'bt eerste Rijk veel ge wichtiger dan voor het ilaatsgenoemde, terwijl de vriendschap met Duitschland een hersen schim is. De Souvereirié» vermogen niets, als zij de openbare meeuingi niet voor zich hebben, en ik zweer u, dat Rusland Pruisen nog meer vet afschuwl, dan het Engeland haat. De componist Yerdi, wiens opera Aida thans in Parijs wordt ^opgevoerd, heeft van den President der Fransche Republiek het grootki uis van het Legioen van Eer ontvangen. Dezelfde onderscheiding 'zal professor Nordeus- kjöld te beurt vallen. BELGIS. De jaariijksche algemeene vergadering der Sociétè royale, de geographic, Dinsdag te Brussel onder voorzitterschap- van generaal Liagre, Minister van Ooi log, gehouden, heeft aan het einde harer zitting met algemeene stemmen besloten eene uitnoodigiug te richten aan profes sor Noiilenskjöld, oio Brussel met een bezoek te vereereu en aldaar een voordracht te houden over zijn hoogst belangrijken tocht met de Veya, T II K IJ K. In Astrakan ziel het er weer hoogst a I treurig uit. Er is gebrek aan koren en veevoeder; i het vee, de gausclte rijkdom der Kalmukken in de steppen, komt van honger om. Behalve de vele ziekten tengevolge van verzwakking, heersclten onder de ongelukkige bevolking de pokken, die onder volwassenen eti kinderende vreeselijkste verwoestingen aanrichten. RUSLAND. De gezondheidstoestand der Keizerin is ten gevolge van de verandering in de weersgesteld heid verergerd. Hare krachten namen merk baar af, vooral gedurende de laatste week. D U I X S C If L A N D. De Duilsche econoom Oppenheim is overleden; hij was vtoeger lid van den Rijks dag en leider van de nationaal-liberalen. Oppen heim was een warm voorstander van den vrijhaudel. DEN HAAG, 2 April 1880. I1H. MM. de Koning en de Koningin zulïeu heden over acht dagen, ongeveer te 10 uren voormiddag, naar het Loo vertrekken. Door de hoofdcommissie voor de algemeene veiioting, ten behoeve der walersnoodlijdendeu, onder bescherming van !1II. MM. den Koning en de Koningin, is wederom een bedrag van f 30,000 overgemaakt aan de algemeene watersuoodcommissie te Amsterdam. SCHIEDAM, 2 April 18S0. Het adres van landbouwers en veehouders, waaraan de Schiedamsche Spoelingvereeuiging hare adhaesie schonk, is van de volgenden inhoud: Aan Zijne 'Excellentie den Minister van Binnenlandse he Zaken. Geven met vetsclmldigden eerbied te kennen, de oudergeteekeiiden, allen landbouwers en veehouders in het district Schiedam: bat de wet tor beteugeling der besmettelijke long ziekte onder het rundvee, zooals die tot vóór eeltige dagen in het spoelingdistrict werd toegepast, hoewel den veehouder in zijn bedrijf beperkende, hein niettemin de uitoefening daaivan mogelijk maakte; dat de daarbij voorgeschreven maatregelen steeds voor zoover bekend, en door requestranten zeer zeker, streng werden gehandhaafd en uitgevoerd; dat de verplichte inenting steeds zonder de minste tegenkanting, ja zelTs inet de meeste medewerking plaats had; de aangifte'van aankoop van vee, zoomede van voorkomende ziektegevallen bij bet hoofd der gemeente steeds onmiddellijk geschiedde en zoodanig rund, volgens vooischrift, per gesloten kar naar de daarvoor aangewezen slachtplaats terstond werd over gebracht; dat al deze maatregelen den veehouder, niettegen staande de vele moeilijkheden, tocli in staat stolden zijne verplichtingen jegens Staat en Gemeente, zoowel als jegens anderen na te komen; dat echter sedert eeinge dagen die bepalingen zoo danig zijn uitgebreid en verscherpt, ten eerste: doorliet plaatsen van een bord, met tie wuorden »icsmettelijke veeziekte," als gevolg waarvan vele onkundigen zijn afgeschrikt zich te voorzien van do noodige levensbe hoeften, Holds boter en mellt, bij een landbouwer, waar dusdanig bold is geplaatst, zoodat daaruit voor hem aanmerkt'lijke schade voortvloeit, ten tweede: door dc be.smctveiklniing tan het geheele v-if van dien landbouwer, onverschillig of een ziektegeval in een of meer zijner stallen voorkwam, en hij alsnu negentig dagen lang geen vee mag bijplaatsen, teiwijl telkens als zich een ideinv ziektegeval mocht vootdoon, die tc-mijn opnieuw inet negentig dagen daarna wordt verlengd, en bij dus gevaar loopt, bij het groot aantal stuks vee tot vetmesten, in het spoelingdistrict op de stallen aanwezig, van tijd tot tijd een nieuw ziekte geval te moeten constitueren en zoodoende zijne stallen tot in bet oneindige boSmet to zien blijven, en diens- volgens aanleiding bestaat te verwachten, dat binner. enkele maanden alle stallen voor den aanvoer geslote i zuilen zijn; ten derde, dat wel wordt toegestaan vet vee ten verkoop ter markt te bieiigeu, evenwel onder de be paling, hetzelve in geen getal te mogen terugvoeren, zoodat de landbouwer gehouden is. het tot icdeicn prijs van de hand te doen, en mocht zich liet geval voordoen, zooals enkele, zij het dan ook weinige malen plaats heeft, dat er meer is aangevoeld dan geviaagd I wordt, zijn vee onveikocht op de maikt te moeten nchtei laten, hetwelk echter door gemeenteveiordeningen wederom niet geoorloofd is, terwijl bovendien nog bepaanl is, dat ie voien moet woideu opgegeven hoeveel en wulk vu™ men den eigenden dag zul ter markt brengen, welke bepaling echter, lioewei zeer hindeilijk en dikwerf natleelig toer den landbouwer, niettemin uitvoerbaar is; aangezien nu al deze maatiegelen, in de laatste dagen iu toepassing geluncht, van dien aard zijn, dat zij don landbouwer met geheelen ondergang bedreigen, en overwegende dat ten gevolge daarvan, zulke bepa- liugen ei toe kunnen leiden sommigen te doen trachten dezelve te ontgnan; dat bovendien de inenting, door deskundigen en ook door ons allen als voorbehoedmiddel onvoorwaardelijk aangenomen, steeds terstond bij aan voer plaats hebbende, besmetting door ziektegeval onmogelijk maakt, dewijl door inenting dc smetstof onmiddellijk in hot bloed wordt overgebracht; in aanmerking nemende, dat liet vee uit liet spoeling- district nimmer de stallen verlaat, dan om ter uutiS? en daarna ter slachtbank to woitlen gevoerd; dat ieder Jamlbonwer, vreesachtig voor gevallen van longziekte onder zijn vee, vanzelf alle mogelijke maatiegelen tot reiniging en ontsmetting neemt, en de opengevallen plaatsen steeds aanvult met vee, waarop de inenting met goed gevolg is toegepast; datdeiaatst in toepassing, gebrachte vei schei pte br

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 1