Buiteilaüiscle Bericliten. a o su ii i). Ta South-Shields werden bij gelegenheid van de verkiezingen zes politieagenten ernstig ge kwetst, Elders zijn elf kerels voor den rechter van instructie gebracht, die gezworen hadden iedereen te zullen vermoorden, die voor den conservatieven kandidaat stemde. Te Aichlado heeft men de huizen van eenige kiezers belegerd, teu einde heu daardoor te verhinderen, hun stem te gaan uitbrengen, 't Een en 't ander is echt Engelsch snaar laten we het tot vertroosting van diep gevoelende zielen hierbij voegen: een eeuw geleden was 't veel erger en weerde men zich by dergelijke gelegenheden veel meer dan thans met knuppel en vuist. Wat er ook nog verder gebeure, de aftreding van Lord Beaconsfield is zeker, en naar consti tutioneel gebruik, zullen de liberalen regeerings- partij worden. Voor een eindalooze minis- terieele crisis, gelijk de Meimaand van '79 er een aan Nederland bracht, behoeft in Eugeland geen oogenblik vrees gekoesterd le worden. De liberalen vatten de teugels van het bewind op, als aangewezen personen, en hetzij Gladstone ftl dan niet lid van het kabinet wil zijn, de ïaak zal wel spoedig beslist worden. En nu de indruk, door dezen onverwachten uitslag in het buitenland teweeggebracht? Te Berlijn is men niet vbldaante Weenen wordt het ook niet verbloemddat men gaarne een meerderheid voor het Ministerie Beaconsfield bad gezien. De Bei jijnsche bladen, zelfs liberale, voorspellen een libpraal kabinet in Engeland maar een zeer koit leven; zij zouden natuuilijk ook gaarne zoo iets zien. Zij kennen Beacons field als den avontuurlijken bestrijder van de Bussische staatkunde en zijn van de bedoelingen van Gladstone lang niet zeker. Daar komt bij, dat de Petersburgsche bladen over de over winning der Engelsche liberalen juichen en dit bleef te Berlijn niet onopgemerkt. Een en ander is wel het duidelijkst bewijs, dat de innigo verstandhouding tusschen Oostenrijk, Duitschland en Rusland, al mogen de monarchen van beide laatstgenoemde staten jegens elkander vriendschappelijk gezind zijn, toch nog zoo vol komen niet is als vroeger het geval placht te zjjm Da Oostenrijksche Kroonprins, die met de dochter van den Koning der Belgen verloofd is, zal na Zijn huwelijk zyn verblijf vestigen te Praag, de hoofdstad vaa Bohemen, waar hij reeds een paar jaren heeft dooigebracht. De Prins is na zijn terugkomst uit België daarheen gereisd en heeft aan de bewoners der stad mededeeling gedaan van zijn aanstaand huwelijk en zijn vestiging in genoemd kroonland. Aan gelukwenscheu van allerlei corporatiën ontbrak het niet, eu de Kroonprins had na tuurlijk voor alle een antwoord. Daaronder is er een, dat opmerking verdient, 't Was tot den bevelhebber der militaire macht gericht. Hem verzekerde de Prins, dat hij naar lichaam en ziel soldaat was, en dat zijn toekomstige echtgenoote een ware, dappere soldaten vrouw zijn zou. 't Is werkelijk kras; dat in itille afzondering opgevoede Prinsesje, voor weinige weken nog gansoh en al kind, een soldatenvrouw I Nu moet men zoo'n antwoord wel niet hcoger schatten, dan het werkelijk •waard is; maar men ziet er uit, welke geest den Prins bezielt. Had hij gezegd: sik ben met hart en ziel financier, en myn vrouw zal een zuinige huisvrouw zijn; beiden zullen we door voorbeeld en daad aantoonen, langs welken weg de publieke schuld het best kan verminderd worden, want dit is een levenskwestie voor Oostenrijk", dan zou men hem waarschijnlijk, burgerlijk, zeer burgerlijk hebben genoemd. Maar de Kroonprins heeft zich misschien her innerd, dat een zijner voorvaderen, Hei tog Frans van Lotharingen, de gemaal van Keizerin Maria Theresia ook niet zeer gezien was. Waarom? Och, de man had- niets te doen; want zijn vrouw en de Minister Von Kaunitz regeerden. Daarom ging hij voor tijdverdrijf koopmanschap drjjven en naar men verzekerd, zijn de schatten van het tegenwoordige Habs- burgsche huis niet vreemd aan het burgerlijk bedrijf van den practischen naam keizer. Sol datenbloed had de man echter niet, en daarom was hij zeer, zeer burgerlijk. Prins Jeróme Napoleon heeft Frankrijk ea ons geheele werelddeel verrast met een brief. Deze heer heeft ook geen soldatenbloed; als 't op vechten ging, werd hij steeds ongesteld, en den Hertog van Aumnte het hij op antwoord wachten, toen deze hem tot een tweegevecht uitdaagde. In zyn brief dan verklaart het wezenlijke of vermeende hoofd der Bonapartes, dat hij zijn volle goedkeuring schenkt aau het geen de Fransche Regeering in zake het onder wijs heeft verricht eu aan de decreten betreffende de congregatiën en de Jezuïeten. De prins ver klaart volgens zijn beginselen de revolutie te zullen verdedigen, waar deze ook maar op een enkel punt wordt aangerand, maar dat hij zich eveneens zal verklaren tegen de opheffing van eeredieust en tegen het sluiten der kerken. Dit laatste is curieus; wie denkt daaraan? De prins heeft van zich willen doen hooren; dat is duidelijk, maar of hij verstandig heeft gehandeld, is een tweede zaak. In het kamp der Bonapartisten ten minste zijn velen heftig verbolgen over 's PiÏDsen uiting zijner nieuwe gevolgens. Heeft ook Bismarck van zich willen doen hooren toen hij onverwachts zijn ontriag als rijkskanselier heeft ingediend: Is hij werkelijk zoo ziek, of wil hij door zijn verzoek om ont slag den Keizer bewegen, hem terwille te zyn in zekere maatregelen, die hij noodig acht en wil doorzetten? In een extra parlementairen staat als Duitschland is ^'eel mogelijk, wat elders niet zou kunnen bestaan. Wilhelm het verzoek van den rijkskanselier Von Bismarck om ontslag met de volgende woorden beantwoord: ®Het blijft bij mijn vroeger: nooit". De rijks kanselier had echter Dinsdag zijn verzoek, met verwijzing op zyn ondermijnd# gezondheid, vernieuwd, en was daarop tegen gisteren tot eene verdere bespreking by den Keizer uitgenoodigd. Het bericht der dagbladen te Berlijn, volgens hetwelk de rijkskanselier Von Bismarck zijn verzoek om ontslag reeds vóór twee dagen aan Keizer Wilhelm gericht, en deze daarop afwijzend beschikt had, alsmede dat Je rijks kanselier daarop zijn verzoek, op grond tan gezondheidsredenen, had vernieuwd, is ten eenenmale ongegrond. De rijkskanselier hesft Dinsdag zijn verzoek om ontslag gemotiveerd, zooals dit Dinsdag door de Nordd. Ally, Zeit, is opgegeven, ingediend. De Keizerlijke beslissing daaromtrent is nog niet bekend. In de par lementaire kringen houdt men zich verzekerd, dat de bondsraad, bij het hervatten der beraad slagingen over zegelbelasting, de denkwijze van den rijkskanselier zal eerbiedigen, en zulks te meer, daar de rijksconstitutie een rijkskanselier behoeft, die de verantwoordelijkheid voor de wetsontwerpen op zich neemt en die ook con trasigneert. ENGELAND. Van de 481 verkiezingen, welke tot dusver hebben plaats gehad, behooren van de gekozenen 283 tot de liberale en 163 tot de conservatieve partij, en 35 tot die van de home-rulers. De liberalen hebben thans 67 zetels ge wonnen, zij beschikken nu ovev eene meerder heid van 85 stemmen op de conservatievenen home-ruleis sameu. Lord Hartington hield jl. Diusdag eene uitvoerige redewaarin hij zeide dat, lord Beaconsfield den aanstaanden Minister van Buitenlandsche Zaken eeue moeielijke erfenis heeft nagelaten. Ais men den liberalen het verwijt doet, dat zij Rusland vergunnen zullen inbreuk te maken op het verdrag van Berlijn, dan kan het antwoord luiden wat heeft Beaconsfield gedaan om Turkije te dwingen tot het nakomen zyner verplichtingen, die toch evenzeer bij het ver ding van Berlijn waren vastgesteld. De spreker bleef bij zijne bewering dat het verdrag nog steeds onuitgevoerd was. OOSTENRIJK, Het gisteren bij het Lagerhuis ingekomen wetsontwerp tot het sluiten eener staatslcenüng tot kanaiiseering van de Theiss en ter onder steuning van Szegediu, stelt voor den Minister van financiën te machtigen eene loterij-iecning uit te geven ten bedrage van 40 inillioen. Hiervan zullen 15 millioen aangewend worden tot weder-opbouw van Szegediu. De leening zal 4 pet, rente geven en binnen 50 jaren afgelost zijn. Bismarck's verzoek om ontslag heeft ts Weenen een geweldigen indruk gemaakt wegens de overeenkomst tusschen Berlijn en Weenen ea vooral ook wegens de voor Rusland zoo vrien delijke stemming aan het 'Berlijnsche Hof. Da bladen spreken allen den wensch uit dat Bis marck over het Duitsche particularisme en de Berlijnsche hofpolitiek mag zegevieren tot heil j van Oostenrijk. F R A N K B IJ K. De Pays, sprekende over den brief van Jé- róme Napoleon, zegt dat de groote massa van de imperialistische party er met verontwaar diging tegen protesteert, en niets te doen wil hebben met een zoo onverbeterlijk man, van wien voor Frankrijk en voor de belangen van de party niets goeds te verwachten is. i AMERIKA. De heer Guzman Blanco is tot president der republiek Venezuela herkozen. t Volgens liet nieuwsblad Politik zou er een conflict ontstaan zyn tus«chen Keizer Alexander en graaf Loris Melikoff, waarbij den laatstge noemde zijn verlangen werd toegegeven. Na de laatste gepleegde aanslagen was het van alg'-meene bekendheid, dat de repressive maat regelen nog strenger zouden ten uitvoer gelegd worden In het eerste oogenblik was dit de wensch van den Keizer en hij zou daarbij gezegd bobbenïdat de samenzweerders uit geroeid moesten worden". Loris Melikoff was het iu beginsel natuurlijk eens met deD Keizer, maar wilde gansch andere middelen dan deze aanwenden. Het ging zoover dat hij verklaarde zijne opdracht alleen ten uitvoer te kunnen leggen als men hem de handen vrij liet. De Czaar stemde er eindelijk in toe en Loris Melikofi liet daarop verscheidene leden van den raad uit de burgerij van Petersburg zitting in de executieve commissie nemen, terwijl hij ook het ontslag van geueraa! Dienteln wist door to zotten en meer andere hooggeplaatste ambtenaren wil doen vervangen. Ilij is echter voorzichtig bij de moeieüjkheden die hij ont moet en gaat slechts langzaam voort. Man verzekert intusschen, dat hij zijn doel niet tracht te verbloemen en dat hjj meer en meer liberale maatregelen wil nemenwaarin by krachtdadig ondersteund wordt door den Grootvorst-troonopvolger. Prins Gortschakoff is zoo ziekelyk, dat hij zich in' een rolstoel naar de kamer des Keizers moest laten voeren, om daar, in zit tende houding, zijne voordrachten en plannen aan den Czaar stamelend mede te deelen. DUITSCHLAND. Volgens de National Zeit., heeft Keizer

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 2