dam werkzaam zijn, ten einde de belangen dier inrichtingen te bespreken. Het plan be staat om in het najaar eene algemeene ver gadering te Utrecht te houden. Professor G. J. Loncq, hoogleeraar te Utrecht zal den 23sten September a. s. zijn 40-jarig jubileum als zoodanig vieren. Zaterdagavond heeft de goederentrein C, tusschen Schiedam en Rotterdam, acht wagens verloren, tengevolge waarvan de sneltrein die achter hem was, te Schiedam op een ander spoor de reis heeft moeten voortzetten, waar door hij een half uur vertraging ondervond. De verloren wagens zijn door de reserve- machine gehaald. Aan de beide Kamers der Staten-Generaal is door den Minister van Buitenlandsche Zaken toegezonden een afschrift der overeenkomst tot regeling van het telegrafisch verkeer tusschen Nederland en Groot-Biittannië en Ierland, den 15den Maart II. te 's Giavenhage gesloten. Wy vernemen dat de indiening van het toegezegde wetsontwerp tot beteugeling van het drankmisbruik en tot beperking der uit oefening -aan het tappersberoep eerlang kan worden tegemoetgezien. Aan de N. li. Ct. wordt uit 's Hage gemeld, dat het plan bij de R°geering zou be staan, om het consulaat-generaal te Parijs door don dood van den heer Martin Coster openge vallen, op te heffen en het te vervangen door een consulaat, onder toezicht van den Neder- landschen gezant. Aan de internationale visscherij-tentoon stelling te Berlijn wordt uit Vlaardingen deel genomen door do firma's H. Kikkeit, IJzermans en Co., Iloogerwerff en Co. en Van den Heuvel en Zn., en wel op de volgende wijze: De firma H. Kikkert zond allerhande soorten van gezouten haringgezouten kabeljauw ansjovis, voorts allerhande gereedschappen en vischtuig voor de haring- en kabeljauwvisscherij. De firma IJzermans Co, zond de teekening van een oud model haringschip. De firma Hoogerweilf Co. zond stalen touwwerk, als: ankerkabels, sleeptrossen enz., terwyl door de firma Van den Heuvel en Zn., touwslagers, alle soorten van hennep en manilla touwwerk; dat ter uitoefening der haring- en kabeljauwvisscherij gebruikt wordt, naar de expo sitie gezonden wordt. Vlaardingen zal dus een goed figuur op de tentoonstelling maken. Volgens de N. B. Ct. is het bericht, in sommige bladen vermeld, dat het Kon. Paik op het Loo voor het publiek gesloten zou zijn, geheel uit de lucht gegrepen. De Parijsche bladen bevestigen het be richt van den moord van twee Franschen, de heeren Wallon, die met eene wetenschappelijke zending was belast, en Guillaume, zijn reismak ker, op het eiland Sumatra, aau den oever der rivier Tengung. De moord had plaats den 45den Maart. Do miUitaire gouverneur van Atjeh is vertrokken aan het hoofd eener ex peditie, om de lijken en de bagage op te sporen, en om de schuldige inboorlingen te straffen. De heer Wallon had ook reeds in 187677 eene wetenschappelijke zending op Sumatra ondernomen. Ken breede schare was eergisteren ochtend op de begraafplaats «Eik eu Duinen" saamge- komen om de plechtige onthulling van het monument op Van Zeggelen's graf bij te wonen. Niet alleen hadden tal van Haagsehe letter kundige en nijvei heirkvereetiigingen zich door commissiën laten vertegenwoordigenmaar bovendien hadden er zich tal van personen uit alle standen der maatschappij, letterkundigen, industriëelen en werklieden vereenigd,» om den gebefdeu volksdichter een laatste huldeblijk te brengen. Door den voorzitter van de commissie van Jiel monument, den heer A. L, H. Ising, werd liet gedeukteeken aan de weduwe, de kinderen en nabestaanden des ontslapene overgedragen met een gevoelvolle en van diepe waardeering getuigende improvisatie. Staan wij hier op den akker des doods, de daad die wij hier verrichten is toch een daad des levens, zeide spreker. Gehoor gevende aan het denkbeeld door den heer Mansfeit Beek uitgesproken, toen veertien maanden geleden Van Zeggelen's stoffelijk over schot aan den schoot der aarde werd toever trouwd, vormde zich een commissie om door bijdragen van het Nederlandsche volk, dat den volksdichter gekend en geliefd had, een grafge steente op zyn laatste rustplaats te doen ver rijzen. Haar roepstem vond weerklank door 't gansche land. Niet enkel vorstelijke personen (Prins Frederik, Prins Alexander en Prinses Marianne) en vrienden schonken aanzienlijke bijdragen; niet alleen rederijkerskamers uit tal van plaatsen, voegden hare giften daaraan toe, maar in waarheid bracht het Nederlandsche volk dit huldeblijk tot stand, daar de overgroote meerderheid, overeenkomstig het vei langen der commissie, kleine gaven van 25 cents deed toestroomen vau heinde en ver, uit de kleinste en meest afgelegen gemeenten zoowel als uit de voornaamste plaatsen des Rylcs, Trouwens hoe kon 't anders. Van Zeggelen had de gelukkige gave om den volkstoon te treffen en zijne gedichten herhaaldelijk herdrukt (binnen kort zal een nieuwe volksuitgaaf er van verschijnen) gingen over in den mond, ze werden het eigendom van het volk. De nederige, eenvoudige, hulpvaardige, gul hartige Van Zeggelen had dus alle aanspiaak op de dankbare erkenning van zijn verdiensten door zijne lijdgenooten. Op letterkundig gebied hoog gewaardeerd, door de werklieden in zijn door hem opgerichte bloeiende nijverheids inrichting bemind, door ieder geacht, verdiende Van Zeggelen een monument en zou hij zelf het 't minst hebben verwacht, te eer had hij 't verdiend. Het,«marmer op zijn giaf zij een blijvend getuigend van de piëteit die het Nederl. volk bezielt voor de begaafden van hoofd, voor de edelen van hart, die zijn heengegaan. Geheel in overeenstemming met deze woorden zyn die gebeiteld in den Ardeuuersteeu, waaruit de fiaaie, statige marmeien gedenkzuil is op getrokken. Onder den omkransten naam des ontslapene staat gegrift: ïVoor hot volk dichtte hij, De nijverheid hielp hij bevorderen, Vijanden had hij niet. Zijn menden vei eerden hem." Aau de andere zyde zijn de data van geboot te en overlijden vermeld. Diep geroerd daukte namens de treurende weduwe en de nabestaanden de heer Loosjes uit Haarlem allen, die tot dit blijk vau waar- deeritig hadden medegewerkt; de commissie en speciaal de heeren Aitz en Mouton, die het ontwerp hadden geleverd, de heeren Mansfeit Beck, Van der Velde AV n. en J. Margadant, die met deii begaafden redenaar van zoo even baar bestuur hadden uitgemaakt, de schenkers eu de aanwezigen. Zulk een bewijs van oprechte waardeenug hoe weemoedig ook stoitte balsem in de wooden door Vau Zeggelen's verscheiden geslagen en het feit dat 't Nederl. volk dit bewijs had geschoukeu vei hoogde er de wamde van. Met innige aandoening bezichtigden de weduwe eu uabestaauden den grafstee- legden er een tweetal minortelleukiauoen op neder en verlieten daarna, aicp geroerd over deze eenvoudige plechtigheid, het kerkhof. De hoogleeraar Dr. S. S. Rosenstein, te Leiden herdacht Zondag den dag waarop hij vóór 25 jaien tot aits werd bevoiderd. Talryk waren de bewijzen van belangstelling, die hy bij die gelegenheid zoo van binnen als van buiten de stad ontving. Des middags om twee uren werd hem door eene commissie van oud leer lingen en leerlingen, zoowel van Groningen als Leiden, een cadeau, bestaande uit gedreve® koperen pendule en staande candelabre», aan- geboden. Dezer dagen keerde een werkster, na volbrachten arbeid, langs eene der hoofdgrachten van Amsterdam huiswaarts. Terwijl zij rustig voortstaptekwam haar eene elegant gekleeds 1 dame op zijde, met de vraag, of zij voor een. dubbeltje de moeite wilde nemen een brief voor haar af te geven aan een huis, een eind verder op dezelfde gracht gelegen. De werkster was uatuurlijk van oordeel dat buitenkansje I nog best te kunnen meenemen, en verklaarde zich bereid. De dame gaf haar daarop in ds eene hand den brief, in de andere het beloofde dubbeltje, en liep toen in druk gesprek, vrien delijk en vertrouwelijk, zoo dicht mogelyk aan hare zijde gaande, met haar op, totdat zij, voor een groot huis gekomenhet gesprek ntbrak met de woorden: ïHier moet je zijn", en zich daarqp, na een vrieudelijken groet, verwijderde. Groote huizen hebben lange gangen, en 't opendoen laat zich dus uit den aard der zaak gewoonlijk wei wat wachten. Zoo ook nu, en toen de werkster haar boodschap verricht had eu haar weg vervolgde, was de dame reeds de gracht af en verdwenen. Nog altijd met het dubbeltje in de hand komt de vrouw thuis, maar toen zij 'tbergen wil, bemerkt zij met schrik, dat haar koralen beurs met zvvaren zilveren knip, waarin ruim vier gulden, en die zy in haar zijzak geborgen bad, verdwenen was! Groote ontsteltenis vau man en vrouw. De - zak was in volkomen gaven toestandaas verliezen was niet te denken. Zij herinnerde zieh bovendien volkomen goed, dat zij zelfs haar hand er zorgvuldig opgehouden, dat zij dus waai lijk wel »op haar zak gepast" had; maar* ach, juist daardoor had zij verraden dat er swat in" was, en nu ook schoot haar meteen te binnendat de dame haar den brief in de eene en het dubbeltje iu de andere hand had gegeveu. Door de slimme en welgelukte- manoeuvre was dus van dat oogenblik de zak onbewaakt gebleven 1 Daarvan, 'tkon niet missen, was door de dame, die zich zoo vnendelyk aau hare zijde had opgedrongen, gebruik ge maakt. "Zy, ondanks haar fraai toilet, enz., moest een -/akkenrol3ter zijn, en in die overtuiging gingen man en vrouw onmiddellijk aau de politie vau 't gebeurde kennis geven. Veel hoop op het terug krijgen van 't geld kon haar niet gegeven worden, maar wel 'tuitzicht op da- genoegdoening, dat, als z'y wilde medewerken, het sluwe handjegauw, gepakt zou worden. Dat -was dan ten minste iets.Vau eeu agent veigezeld keerde de vrouw terug naar 't hui?t waar zij den briet had afgegeven. Daar werd het gebeurde medegedeeld en naar den inhoud onderzoek gedaan, 't Scheen een gewone bedel brief te zyn, en waarin teu slotte gezegd werd, dat het antwoord Vrijdag zou worden afgehaald. De kans, dat dit gebeuren zou, werd niet verzuimd. Op den bepaalden dag waren de politie en de werkster aan het adies tegen woordig, en zie, de fijn gekleede dame, maar nu iu een armoedig pakje gestoken, oveieen- komstig de rol, die zij thans te vervullen had, meldde zich aan. 'De wei lister herkende haar, en de politie liet de zakkemolster, die »'t onderste uit de kan" had willen halen, nu ï't lid op den neus" vallen. (A. Ct.) Ylanrdingon. Van de beugvisscherij zijn 4 schepen binnengekomen, aaubreugende 180 levende kabeljauwen, 15 levende botten, 20 levende lengen, I beu vleet, 82 ton zoutevlsch en eukele tonnen leng. Prijs der kabeljauw f0.70; bot f3, leng f0.95 per kop, vleet f 2 per ben. Maassluis. Van de kol- en beugvisscherij zyn 2 schepen teiuggekomen, aanbrengende 26 ton visch24 ton leng en 25 ton sclielvisch. I

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 2