Gemengde Berichten. gaven tot slot een blijspel waarmede zij den leden, te oordeelen* naar de bijvalsbetuigingen, veel genoegen verschaften. Gisteren avond gaf de vereeniging »Neder- land en Oranje" gevormd door de leden van het korps Kon. Scherpschutters hare eèrste uitvoering. Nadat heli muziekkorps de ebrste twee nummers van tóet programma vrij1, goed had gespeeld', werd hot? scherm van' het tooneél opgehaaldtrad dé president* der vereeniging, de heer M. Kraamer, naar voren en deelde het publiek mede wat het doel der vereeniging was; wat zij heden zon uitvoeren was het resultaat van hun streven in 5 weken. Alsnu begon men het programma te vervolgen en werden de muur sabel, partijen op verschil lende wapenen (lange stok, sabel, degen en korte stok en muur degen), gerekend naar het kort bestaan der vereeniging, zeer goed uitge voerd, vooral de partijen degen, lange en korte stokwaarvoor de directeur, de heer G. J. A. "Van der Ploeg, alle lof toekomt. Het blijspel sFiik en Flok in de Klem" en bet kluchtspel sJocrisse de Vondeling", beiden in één feedry f, liepen zeer flink van stapel. Nadat de muziek nog een paar nummers had ge speeld, gaf men tot slot Colonne op alle Wapens. Deze colonne werd door al Ie werkende leden medegemaakt en toen da directeur wenkte, b.j>en allen in vechtende houding staan en werd het achterdoek opgehaald, waardoor de triomf den overwinnaar met een lauwerkrans bekronende zichtbaar werd, terwijl aan weêrs- zjjden bengaalsch vuur werd afgestoKen. Hier door werd het tableau gevormd, waarbij alle leden flink hun stand hielden, wat zeker wel een der best geslaagde punten van, het pro gramma was. Toen nu op het herhaald applaus, het scherm nogmaals werd opgehaald om het tableau te hei halen, nam. de president het woord en droeg den kapitein-kommandant, den heer G. Visser Bz., die bij de uitvoering tegenwoordig was, het beschermheerschap dezer vereeniging op, die zich bereid verklaarde het te, aanvaarden. Na afloop hiervan bleef men nog geruimen tijd genoeglijk bijeen. Bij de gisteren te Amsterdam gehouden aanbesteding van verschillende materialen ten behoeve van de directie der marina waren o. 8. minste inschrijvers voor volgnommer 3, Greenenbalk-Noordsche- en Pruisische deelen de heeren H. J. Plant Co.alhiervoor f6712.50; volgnommer 20, afval van katoenen garens Maatschappij »De Maas", te Delfshaveu, voor f 1620volgnommer 15, stearine-kaarsen, de Stearine-kaarsenfabriek vApollo" alhier, voor f3653.40. In de zitting der Arr.-Rechtbank te Rotter dam van gisteren, werden o. a. veroordeeld P. G., D. C. R., B. A. S. en W. W. D., losse werklieden, beklaagd van diefstal met braak in het kantoor der heeren De Hoogh en Co. te Delfshaveude Ie tot 2 jaar cellu laire gevangenisstraf, de 2e en 3e beklaagden tot 5 jaar cellulaire gevangenisstraf en de 4e beklaagdo tot V* jaar cellulaire gevangenisstraf. Vervolgens stonden terecht: J. A. H., stoker te Delfshaven, beklaagd vau diefstal van 2 jassen uit den stal van den koet sier H. Eisch 1 jaar cellulaire gevangenisattaf. L. O., wonende te Overschte, beklaagd van bedelarij. Eisch 15 dagen gevaugenisstraf. Op het drietal ter beroeping van een predikant by de Herv. gemeente te Groningen komt o. a. voor de heer Dr. E. Barger, pre dikant by die gemeente te Maassluis. Voor de te 's Hage zitting houdende com missie hebben gisteren o. a. acté als hulponder wijzer hekomen: A. Geuther en L. Moerman, van Maasland, C. Van der Mark, van de Lier en'L. J. Jonker, van IJselrnonde, De commissie, belast met het afnemen van de eind-examensder II. B. scholen in Zuid-Holland, welke te Leiden zulien worden gehouden, is' samengesteld uit de heeren Dr. De Loos, directeur der H. B. S. te Leiden, voorzitter; Dr. G. J. Dozij, leeraar H. B. S. te Leiden; Dr. P. Zeeman Gzn. en J. Klein, leer aren H. B. S. t» 's-Hage; J. Menalda van Schouwenburg en J. H. Slater, leeraren H. B. S. te Rotterdam; II. Duvanel en J. H. Dijkman, leeraren H. B. S. te Dordrecht; Dr. H. Haga en Mr, P. A. Tukker, leeraren H. B. S. te Dellt Dr. P, A. Bozen en W, L. Combé, leeraren II. B. S. te Schiedam; Dr. Nieuwenhuijzen Kruseman, directeur H. B. S. te Gorinchem, en J. H, Brünne, leeraar IL B. S. te Gorinchem, Naar wij vernemen is het tijdstip, waarop door de daartoe aangewezen Gommissie een aanvang zou worden gemaakt met het afnemen van het eind-examen aan de K. M. Academie, verdaagd tot 27 Mei a. s. In een telegram uit Parys wordt gemeld, dat de aldaar gevestigde Nederlanders eergis terenavond een bijeenkomst hebben gehouden, waarin met eenparige stemmen is besloten een adres aan de Nederlandsche Regeering te zenden, met verzoek om het consulaat-generaal te Parijs niet op te heffen. Voor de 4 pCt. geldleening van f 300.000, a pari, uitgeschreven door het hoogheemraad schap van Delfland, werd gisteren te Delft ingeschreven voor 1132 aandeelen a f 1000, of voor f 1,132.000. Binnen drie dagen zullen belanghebbenden mededeeting ontvangen van de toewijzing der aandeelen. Volgens een uit New-York ontvangen telegram, kan er tusscheu 15 en 17 dezer storing in den dampkring verwacht worden, gevolgd door regen en stormweer uit Z.O. tot N.W. op de Ëngelsche en Noordsche kusten, Den 23u Maart II. promoveerde da off. van gezondheid J. M. Korver in de geneeskunde, op een dissertatie over besmetting met syphilis door middel van vaccibata". Dit stuk behandelt eerst de belangrijkste gevallen en epidemiën van H3yphilis vaccinata", en de haren rijzen u te berge bij liet overzicht van de verwoes tingen, welke de syphilis, de vreeaelijkste aller besmettelijke ziekten, in de honderd jaren dat do koepok-ineuting in gebruik is, heeft gemaakt. Te Csomadeen dorp bij Pesth werden tengevolge eener inenting uit een oogen- schijnlijk gezond kind, van de 650 inwoners 72 syphilitisch. Dit gebeurde in 1857. Een inen ting in 1854 te Lupara, van gezonde kinderen, had tengevolge, dat de syphilis er twee jaren lang sde treurigste verwoestingen aanrichtte". In Juni 1861 werd een meisje te Rivalta ingeënt; haar pokstof werd by anderen ge bruikt; op 24 Febr. 1862 constateerde Pachiotti, dat 46 ingeënte kinderen, 26 moeders en min nen, 5 vaders en 3 broertjes eD zusjes syphilitisch waren geworden. En dit zijn slechts enkelo voorbeelden van de vele, in dit Academisch proefschrift vermeld. Eindelijk, in 1866, nadat 30 gezonde kinderen te Grandcharnps na een inenting ziek waren geworden, erkende de Académie de Médecine te Parijs, die tot dusver de besmettiog van syphilis door vaccinatie ontkend had, met algemeene stemmen het vreeselijk feit. Uit het geschrift van Dr. Korver, dat helder als glas de zaak uiteenzet, blijkt verder, dat de wetenschap sedert tal van jaar zich er mede heeft beziggehouden, deze besmetting te ver- li tareu en dat velerlei onderstellingen hierom trent geopperd zijn. Wij hebben ons hiermede echter niet bezig te houden, maar wilden alleen op het ontzettend feit de aandacht vestigen, dat de schijnbaar onschuldige vaccine meer dan eens een sepideinie van syphilis" heeft veroorzaakt, - (Ev. Zondbl.) Yliiardingen In de zaal Harmonie alhier hielden de reedets en boeklioudtus van haring schepen eergisteren avond een vergadering, waarin het sluiten eener gemeenscbkppelijke- jagery is vastgesteld, voorloopig op nagenoeg dezelfde voorwaarden als het vorig jaar. In een volgende vergadeiing zal nog nader het getal jagerschepen worden bepaald en tot hit vérhufén van schepen worden overgegaan. Delft. Bij de gisteren plaat» gehad iieb- bên'de" verkiezing van een lid van den gemeen teraad alhier zijn uitgebracht 647 stemmen, van onwaarde 11, volstrekte meerderheid 319, Herstemming tusschen de heeren G. B. Van der Breggen, die 313, en P. Murk, die 303 stemmen op zich vereenigde. De liefdadigheidscommissie der Brusselsche pers heeft fr. 5000gezonden aan de gezinnen der mijnwerkers, die bij den ramp te Auderluei het leven verloren. Het getal slachtoffers is 52(, onder welke 19 vaders van gezinnen, die 80. weezen nalaten. Een Zwitsersch blad bevat een schrijven van Dr. Lewin, den arts die Nobiling, den aanrander van den Duitschen Keizer, onder, behandeling heeft gehad. De geneesheer zegt. daarin, dat Nobiling hem heeft verklaard dat hy slechts op den Keizer geschoten had, omdat deze een gevaarlijk wapen in de hand zijner raadslieden was en er hoop bestoud dat de Kroonprins zelfstandiger zou rpgeeren. Een student wiens hospita drie bij zonder schuchtere dochters haddie in den waan schenen te verkeeren dat mannen de verschrikkelijkste schepselen wareD, welke men zelfs niet mocht aanzien *werd door een zyner medestudenten aangesprokendie hem vroeg hoe hem die drie, als zeer schoon bekende, staande meisjes bevielen. Hy antwoordde, dat zij zoo verbazend bedeesd en schuchter warenh dat niemand haar kon naderen. sEn ik H wed dan toch dat ik een van haar zonder^ eenige moeite een kus zal geven" hernam de andere. »Maar dat is niet mogelijk" riep de eerste uit, sdat is een heldendaad, waartoe ik niemand, ook u niet,,in staat acht". De andere bleef echter by zijne bewering en noo- digde zijn vrieud uit hem mede naar huis te nemen om zyne woorden te bevestigen. Zoo gezegd, zoo gedaan. De beide vrienden gingen naar huis, waar de drie zusters stil ea; ingetogen naast hare moeder zaten. Onze held zette zich na eene bedeesde begroeting schijn baar ïeer badrukt neer en zijn vriend dacht reeds, dat hij den moed liet zinken.. Van tyd i tot tijd zuchtte hij eens, wat eindelijk de aan dacht der meisjes begon te trekken. Eensklaps riep hij uit: »Ach, nog slechts drie minuten ïWat bedoelt gij daarmede, mijnheer?"' vroeg een der meisjes. »Ik heb in den af-' geloopen nacht eene verschijning gehad", was het antwoord, »die mij voorspelde dat ik heden middag klokslag twaalf uren sterven zal". De meisjes sprongen ontzet op en staarden den armen jongen vol medelijden aan, slechts even een angstigen blik op de klok werpende, die nog déne minuut voor twaalven wees. De ter dood veroordeelde stond lang/aam op, reikte do oudste der drie meisjes de hand en drukte haar met tranen in de oogen een kus op de bevende lippen. Het meisje dacht zelfs niet aan tegenstand; allen waren te zeer bewogen. Op dezelfde wyze nam hij afscheid van de tweede en derde zuster. Juist sloeg de klok twaalf uren. Een oogenblik nog bleven allen in spanning, toen riep de student schijn baar verbaasd uit: ïKijk, wie had ooit gedacht dat een geest zoo liegen kan". Hij had zijue weddenschap gewonnen en de'latere gebeurte nissen hebben bewezen dat de grap hem door de drie meisjes niet al te kwalijk genomen wag.

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 2