A0. 1880. Maandag 19 April. M 4908. TsrsÉijit iaplijfcs, litikoaieri DinsSac; I" a.. <r ÏH I» «>-. i o i- e ii AbONNKmkntsi'RIJS), par kwaitaalf 1.85. Franco per post, door liet geheele Rijk- 2.30. Afzonderlijke nomineesO.-tO. BUHEABi in A KKT, IB, 124. By deze Courant behoort een Bijvoegsel. De Commissaris van politie maakt.bekend, ter waarschuwing van de ingezetenen, dat aan de politie gebleken isdat de schuit van den Maaswaterschipper P. Sluiterswonende alhier In liet Broers veldno. WO, gis teren avond gedeeltelijk met water is gevuld op eene andere plaats dan die daarvoor is aangewezen. Aan het Commissariaat van politie is als op "Straat gevonden aangebracht een groote muilkorf. Ter Secretarie der gemeente Overschie zijn als gevonden aangegeven twee sleutels waar van een gewoon en de ander klein model. Schiedam, 47 April 1880. Volgens officieele bescheiden, bedraagt het werkvermogen der stoommachines, die tegen woordig/in Frankrijk gebezigd worden, auderhalf millioen paardenkrachten. Dit arbeidsvermogen staat gelijk met dat van een en dertig en een half millioen menschen, wellc getal de klasse van industrieele werklieden in dat laud tien maal overtreft. Indien al het gesponnen katoen, dat Engeland jaarlijks door middel zijner 'zelfwerkende ma chines oplevert, met de hand moest bewerkt wordenzouden daartoe niet minder dan een en negentig millioen menschen noodig zyn, of do helft der bevolking van ons werelddeel. Een bekwaam breister kan tachtig steken per minuut doen; met de meest volmaakte ma chine van onzen tijd doet zij er vier honderd tachtig {luizend. Bij het beschouwen dezer reusachtige cijfers kan men die groote werklieden niet genoeg bewondering en dankbaarheid betoonen, die door hun geestkracht en hun genie de regeermg der machine hebben bevorderd. De historie heeft hen te zeer vergeten, en het meerendeei hunner heeft het aan miskenning, teleurstelling en vervolging niet ontbroken. De uitvinder der eerste spinmachines was Richard Arkwright, de beroemde barbier te Preston. Deze ondernemende man, in 1732 ge boren, was in zijn jeugd zoo arm, dat hy zich als knecht Bij een barbier verhuurde. liet ge lukte hem een kleine som te besparenen daarmede vestigde hij zich zelf te Manchester, waar een uithangbord met het opschrift»In den ouderaardscheu barbierhier scheert men voor twee stuivers". Tegenover zulk een lagen prijs konden de collega's van den nieuwen scheermeester zich slechts staande houden door hun prijzen nog lager te stellenmaar Arkwright, aan alle mededinging het hoofd biedende, wyzigde het opschrift van zijn uit hangbord en gaf toen te lezen: Een goede streek met een scheermes voor een stuiver". De winst, die hij aldus behaalde,'was niet groot, •en weldra verliet hy zijn woning, en begon het land door te zwerven, As kocht de boeren deerns het hoofdhaar af, terwijl hij tevens han del dreef in een schoonheidsmiddel van zijn eigen vinding. Hij was een liefhebber van werktuigenen bracht zijn vrijen tijd geheel door met de samenstelling van kleine modellen van machines. De outrnoe ngdie hij onder weg had met een horlogemaker, Kay, gaf hem de gelegenheid de allereerste kennisdie hem ontbrak, te verkrijgen, en stelde hem in staat zich geheel aan de werktuigkunde te wijden. Arkwright bezat een onvermoeide werk zaamheid; van vier uur iu den morgen tot 's avonds negen uur was hij eiken dag aan den arbeid, en in weerwil van zijn ellende zijn kleeren hingen hem als lompen aan het lijf hield hij voltotdat hij geholpen door Kay het model eener spinmachine gereed had, dat hij in de spreekkamer der kostelooze school te Preston ten too.n stelde. Eindelijk scheen de fortuin den volhardenden barbier toe te lachen. In 1769 kwamen vermojende industrieelen hem te hulp; hij nam een brevet voor zijn machine, en vestigde spinnerijen, eerst te Not tingham, vervolgens te Cromford, en eindelijk te Chorley. Weidia vormden de werklieden een wezenlijke coalitie tegen Arkwright; door den haat aangemoedigd, besloten zij tot het verderf van hem dien zij ais den vijand van den handenarbeid beschouwden. Zijn werkjilaats werd door een dolle menigte vernield doch zonder zich hierdoor te laten ontmoedigen, ging Arkwright met zijn onderzoekingen voort. Zijn voortbrengselen waren voortdu rend van ve'el beter hoedanigheid dan van iemand anders, en zoo wachtte hij geduldig den dag af, waarop hem recht zou geschieden. De kooplieden van Lancashire weigerden zijn producten te koopeu: zij verwierpen zijn werk tuigen en vereenigden zich hem door de ge rechtshoven ten gronde te richten. Men herinuere zich uit Dickens onschatbaie werken, hoe ver lammend zulke proeessen in Engeland in dien tijd waren. Doch hoe groot de moeielykheden ook waren, die hem in den weg werden gelegd, 7ij konden den grooten spinner niet aan het wankelen brengen, Eu werkelijk, hij overwon. Zyo laatste levensjaren werden vervroolijkt dooi den gooden uitslag van zijn onvermoeiden arbeid; verscheiden spinnerijen toch werden onder zijn leiding iu eenige districten van Schotland ge vestigd, terwijl zijn mededingers, gedwongen het hoofd te buigen, zijn machine begonnen te bezigen, die tot op den huidigen dag nog werkt. Arkwright had zulk een geestkracht, dat hij op den ouderdom van vijftig jaren zonder hulp de eerste gronden der spelling leerde. De werk tuigkunde en het stichten van fabrieken hadden den tijd van dezen doorluchtigen handwerks man zoozeer in beslag genomen, dat hij tot dien tijd een volkomen vreemdeling was gebleven op het gebied der letteren. De grondlegger der hedendaagsche spinnerijen, die gelyk wij Advertentieprijs: van 110 gewone legels met inbegrip van eene Courant1.10» iedere gewone regel meer- 0.10, Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. zagen voor een korten tijd vervolgd en diep ongelukkig was, stierf overladen met eerbewij- zingen en rijkdommen. Hij liet een verjnogen na van twaalf millioen. De stoot, dien zijn uitvinding aan de bewer king van het katoen gaf, was zoo groot, dat de invoer van katoen in Engeland, die van 1771 tot '80 hoogstens ruim vijf en een half millioen ponden had bedragen, van 1817 tot '21 ge stegen was tot 144 millioen ponden, waarvan Engeland alleen 130 millioen ponden verbruikte. De vermindering van den handenarbeid, uit deze uitvinding voortgevloeid, is onberekenbaar en heeft het leveren van katoenen weefsels mogelijk gemaakt in zulk een overvloed, als by geen anderen tak van fabrieksnijverheid ooit bekend is geweest. In Frankrijk werd de spiumachine ingevoerd door Franfois Richard, bekend onder den naam van Richard Lenoir, wiens leven, even ais dat van Arkwright, een waarachtig heldendicht zou kunnen genoemd worden. Deze zoon van een armen boer, eeist koopman in kleine, nieuwe artikelen, later knecht bij een limonadever- kooper teRouaan, vervolgens koffiahuisbediende te Parijs, wist door de uiterste spaarzaamheid een klein kapitaaltje te vergaderen, waarvoor hij cenigo stukken Iingelsch bombazijn kocht, die hij in het klein weer wist af te zetten. Na zes maanden handel gedreven te hebben, had hij een som van ongeveer drie duizend gulden bijeenmaar als slachtoffer van een makelaar, die liern bestal en van andere slechte praktijken, werd hij in de gevangenis La Force ge/et, die toen tot bewaring van kwade betalers diende, en waarin hij verscheidene jaren door bracht. In '1790 herkreeg hij de vrijheid en ook zijn ksediet. Nu begon hij weder een handel in linnen en andere stoffen, won eenig geid en verbond zich met een jongen koopman, Lenoir Dufresne. Een van zijn voordeeligste handelstakken bestond iu den verkoop van katoenen weefsels, die hij in Engeland kocht. Toen vatte hij liet stoute plan op, zelf zyn weefsels te vervaardigen; eenige Engeische werklieden waren hem behulpzaam; met ijver zette hij zijn onderzoekingen voort en slaagde ver boven hetgeen hij had durven hopen. Onder de firma Richard-Lonoir stichtte hij een spinnerij, die zoozeer slaagde, dat de beide compagnons er maandelijks veertig duizend fianken winst van trokken, zoodat die wei in de eerste plaats hen zelf verrijkte, maar tegelijk Frankrijk van een vernederenden impost aan Engeland onthief. In 1806 stierf Lenoir, en Richard zette de zaken alleen voort. Amerikaansche zaden deed hij iri Italië zaaien en verkreeg daardoor vijftig duizend balen katoen. Napoleondie in alles wijs wilde zijntrof het katoendat uit dén vreemde werd ingevoerd, met inkomende rech ten. Richard werd daardoor zeer benadeeld en toen in '1814 deze rechten eensklaps en zonder schadevergoeding voor degenendis

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 1