itï ïïïïïïïïïïnïïïtïïïr "51 ran "tóf iiiiirr TE SCHIEDAM. Gemengde Berichten. Van dek Pant. A D V E R T ENT I nT ingevoerd katoen haddenwerden opgeheven ,was de eens schatrijke man doodarm, en moest tot aan zijn dood, in 1839, leven van hetgeen zjjn schoonzoon hem toelegde. Het leven en lyden van Jacquard, een anderen held op dit gebied, zal ons een volgende'maal bezig houden. DEN HAAG, V.' April 1880. H. K. H. de groothertogin van Saksen- Weinjar heeft f200 beschikbaar gesteld voor het huldeblijkgeneraal Van der Heijden aan te bieden. SCHIEDAM, 17 April 1880. Zondag -18 dezer zal het dertig jaar ge leden zijn, dat de heer E. De Koning door het Dagelijksch Bestuur werd aangesteld tot secre taris bij het college van wijkmeesters, welk college, bij zijn opheffing, werd vervangen door een wijkmeester, belast met het bijhouden van het bevolkingregistertot welke betrekking de hper De Koning benoemd werd. Ieder, die met den achtingswaardigen man gedurende dien tijd :n voormelde betrekking in aanraking kwam weet, dat hij steeds gereed was met de meeste bereidvaardigheid hulp te verleenen en inlichtingen te verstrekken. Dat hij nog menig jaar aan het hoofd van het bevolkingsbureau moge staan, wordt hem zeker door velen met ons toegeweoscht. AU leerlingen der Ambachtsschool te Rot terdam zijn dezer dagen na gehouden examen toegelaten da twee leerlingen der Burgerschool alhier H, De Koning en A Van Rykevossel. Het wetsontwerp tot goedkeuring van de overeenkomst met België, betreffende het kanaal van Gent naar Terneuzen enz., is ïd de afdee- lingen der Eerste Karner door verreweg de meeste ledeu gunstig ontvangen. (Vad.) In de vergadering van het Delfshavensche Nut, eergisterenavond gehouden, deeide de voor zitter o. a. mede dat voor de volksbibliotheek boekgeschenken ontvangen zijn van de hh. C. J. Moreau, M. H. Heybroek, G. J, O. Bodde en C. Kam. Vooia! de beide laatstgenoemde heeren hebben bij herhaling op die wijze hunne belangstelling jn deze nuttige instelling getoond. Na de gehouden proefnemingen zal iu de volgende vergadering het voorstel tot reglements wijziging in behandeling komen omtrent intro ductie van den dienstbaren en handwerksstand op-sorntnige leesvergaderingen. Nog andere ver anderingen van het reglement zuilen op die vergaderingen worden beslist. Diakenen der Nederd. Herv. Gemeente te Delft, hebben zich mede aangesloten bij de adressen, houdende bezwaren tegen de heffing van rentebelasting vau de gelden der bedeelde armen. In eene eergisteren gehouden vergadering der afdeeiing 's-Gravenhage van de Ilollandsche Maatschappij van Landbouw is besloten in de maand Augustus a. s. wederom eene harddra verij met paard en chais te houden, waartoe aan het bestuur een krediet van f 500 is toe gestaan. Te Amsterdam zal voor het nationaal huldeblijk' aan generaal Van der Heijden een subcommissie in het leven worden geroepen. "Volgens de Amsterdammer aal het Rotter- damsche tooneelgezelschap in den volgenden winter een nieuw drama van den heer Rood- huyzen opvoeren. De schryver van JÜit den Achterhoek" en vde Roofvogels" heeft zich ditmaal op historisch gebied begeven en zijn jongste werk ïOranje boven" genoemd. Dezer dagen was te Kuilenburg's morgens eeD huwelijk voltrokken, en des middags van denzelfden dag wendde de man reeds pogingen aan, om zich van het leven te berooveu, wat gelukkig oog in' tijds werd verydeld. De heer Henri Bogaerts te 's-Hertogen- bosch heeft een Duitsch rijks-patent ontvangen voor zijn procédé tot het overbrengen van een kopie van olieverfschilderijen op paneel, linnen en andere stoffen. Het procédé is dus nu bekend en moet zeer gecompliceerd zijn, zoodat het weinig gevaar oplevert voor navolging. Op een schuitin een der Haagsche grachten liggende, leest men als naam: sElke morgen 1869 nieuwe zorgen". (D.) Als een staaltje van den rijkdom der Chineezen, die zich met den kleinhandel on derhouden, dient, dat alleen in de afdeeiing Meester-Coruelis 1100 Chineezen, hebben aan gegeven een zuivere winst te makeu van's jaars f360,000, Wanneer meu nu weet dat daaronder zijn die opgaven f200 'sjaars te winnen, doch vau wie men met zekerheid kan zeggen dat hun zuivere winst minstens f4000 bedraagt, dan kan men nagaan hoever dit reeds groote bedrag vau de werkelijkheid verschilt, Een groote biljartstrijd werd te Parijs in de zaal Valentine gevoerd tusschen den Ame rikaan Hassan en den Franscliman Vignaux. Hij, die het eerst 4000 caremboies zou maken, zou 5000 f'rs. krijgen; de strijd zou 5avonden duren en telkens eindigen wanneer een der- spelers 800 caramboles had gemaakt. Vignaux bleef overwinnaar; Hassan maakte iu 5 avonden slechts 3112 caramboles, maar op den iaatsten avond maakte hij een serie van 1103 punten in een uur. Kapitein Boyton is niet dood; hij zelf spreekt het bericht tegeu in een brief aan de Eugeische bladen,uit Charlestowu (Zuid-Caroiina) en gedateerd 31 Maart. Te Weitia (Oostenrijk) werd dezer dagen een overledene naar zijne Iaatsten rustplaats gedragen. Honderden volgden het lijk van den man, die aller achting had genoten, toen bij de Leiusitz de noodbiug, die over dat water gelegd was, omdat er eeue herstelling aan de gioote brug gedaan moest worden plotseling inzakte, juist toen de dingers met het lijk er boven waren. De verwarring eu ontzetting waren verschrikkelijk, vooral daar de kist m den val opengesprongen was en het lijk thans wegdreef. Niet dan na veel moeite gelukte het eindelijk de levenden en den doode weer uit het water te haleu en den treuiigen tocht ten einde te brengen. Drie heeren te Pest hadden Paasch-Zondag 's avonds een partij Tarock zitten te spelen. Bij het heengaan moest een van heu 3 fiorijuen betalen. Hij bood aan 50 kreuzer te geven, benevens een lot in de gemeentelijke premie- leening, dat 2Vz florijn kostAangenomen liep de winnende." Eenige dagen later viel een prijs van 30,000 florijnen op zijn nummer. Er woiden eigenaardige staaltjes mede gedeeld vau de smokkelarij te Parijs. Herhaal delijk zagen de commiezeu een meubelwagen eene der barrières binuenrijden, welke zij steeds onderzochten zonder iets te vinden. Eindelijk weid ontdekt dat iu de zoldesing vau den wagen beu zinken bak van twee meter lengtej één meter breedte en Vijf centimeter diepte kunstig was verborgen, waarin zuiveie alcohol. Bij een andere gelegenheid zag men telkens drie wagens vol kinderspeelgoed achter elkander de stad biuuenrijden. De groote bezendingeu wekten achterdocht. Dq eerste wagen werd onderzocht eu men vond niets; den tweede liep men na een oppervlakkig onderzoek door; hij den dei de werden de naspoiingeu weder vei scherpt maar zonder baat. Toen men eiu- delyk de orde omkeerde en den tweeden wagen onder handen nam, bleken de houten paarden, poppen, bultige hansworsten, kot torn ui de stukkeu speelgoed hoi te zijn en met alcohol gevuld. De Amerikaansche graanhandelaars heb ben voor pakhuizen de zoogenaamde graan- elevators, groote gebouwen van aanmerkelijke hoogte die tot 1,000,000 bushel of 350.000 mud graan kunnen bergen. Deze pakhuizen zyn verdeeld in verschillende verdiepingen, welke ieder de gausche ruimte vau het gebouw innemen. Het graan wordt door mechanische kracht uit het schip of den wagen boven in het pakhuis gepompt en van onderen door het openzetten eeuor soort kraan weder uit gelaten. Het noodzakelijke omwerken van het koren, dat hier met de schop gebeurt, wordt daar ook machinaal gedaan. Eenige dagen ge leden is te Chicago zulk een pakhuis, dat met Amerikaansche snelheid was gebouwd, inge stort. Het was niet geheel vol, maar de 56.000 mud graan, die over den spoorweg naast net pakhuis uitstroomden moeten toch met de bouwvallen een respectabelen omvang gehad hebben. In het Boberdal nabij Hirschberg, op een plek die bekend is onder den naam van Deinde der wereld", dicht bij den ingang van de nauwe rotsachtige dalkioof, waariu de Bober treedt, is een verzameling van diluviale zoogdieren ontdekt, die van zeer groot belang is, aangezien zij het bestaan van de groote diluviale dieren ook in deze hoog gelegen bergstreken van de Sudeten bewijst. Van het rendier zijn ver scheidene stukken van het gewei, van het rund, den mammouth en van den elephas prirnigenius vele beenderen gevonden, alles in een zandlaag die door leem is bedekt. Van Bernadotte verhaalt de Evenement de volgende anekdote. Deze wilde zich, toen hij Koning was, nooit aan een aderlatiog onderwer pen, hoezeer de doctoren toen overtuigd waren, dat meu uiet gezond kon zijn zonder nu en dan wat bloed te hebben verloien.'Eens dat de Koning erg ziek was, zeide zyn lijfarts hem, dat hij niet voor 's Konings levea instond indien hij geen aderlating mocht doen. Goed, antwoordde Bernadotte maar op één voorwaarde: Zweer mij, dat gij niemand ontdekken zult, wat gij op myn arm zien zult. De nieuwsgierig geworden arts zwoer en zageen getatoueerden arm, waarop een phrygische muts met de woordenz ïDood aan de Koningen" er onder. Toen Ber nadotte nog een eenvoudig soldaat was, kon. hij trouwens bezwaarlijk gissen, dat de woorden hem eenmaal zoo ongelegen zouden komen. Nationaal gevoel. Vivisectie. Een afge luisterd gesprek. Indische olifanten. Electriseh licht. De Donauwerken. Ver- eenigiug tegen knevelarij. Over den levens duur der mensehen. Fiuancieële beschou wingen. Allerlei. Feuilleton, Met ondank beloond, door graaf F. De Gramont. (Vervolg.) Voor de deelt erning, ondervonden bij het overlijden van onzen Broederen Behuwd-Broeder, de Heer HENDRIK VAN DER PANT, te Ammerzoden, betuigen wij onzen dank. P.O. VAN DER PANT. H. C. C. VAN DER PANT). Schiedam, Van den Bergh. 17 April 1880. G. VISSER Bz. M. G. VISSER, De aanmelding- van nieuwe Leer- llngcn dient te, geschieden vóór 1-,Jtcl n. sir, aan, het- Sohoollokaa! in het Broersveld „bij den, Hoofdondar* yzer. 1 'i - u

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 2