set ran de van Maandag 19 April 1880. Eiiteaiandsclie Berichten. tiiaiiculsiiihclie Benütei FRiOK IJ E. Het dagblad la Francs zegt, dat de circulaire van den Minister-president de Freycmet, waarin de buitenlandsche staatkunde van het tegen woordig Kabinet wordt uiteengezet, morgen tan de Fransche vertegenwoordigers in het buitenland zal verzonden worden. De 3Ionde, die goed ingelicht kan zijn, bevestigt het bericht van de Uniondat de Minister-President Freycinet van kardinaal Nina eene nota heeft ontvangen, waarbij geprotes teerd wordt tegen de besluiten van 29 Maart. De Fransche legeering zal het marnier leveren voor het standbeeld dat ter eere van Thiers wordt opgericht. Gisteren hebben de verkiezingen plaats gehad voor den Hoogen Raad van Onderwijs. Het Instituut heeft gekozen: Jules Simon, Egger, Joseph Bertrand. Delaborde en Oh. Giraud; het Collége de France: Laboulaye en Berthelot. De heer de Lesseps is van zijne reis naar Atneiika, waar hij vijf maanden heeft doorgebracht, te Parijs teruggekeerd. De staat der handelsbeweging gedurende de drie eerste maanden van dit jaar is open baar gemaakt. De invoeren hebben bedragen 1,134,026,000 fr., tegen 1,121,588,000 in liet vorige jaar, en de uit /oeran 752,217,000 fr., tegen 740,229,000 in 1879. DUITSCHLAND. By de voortzetting der beraadslaging over 'de derde lezing van het militaire wetsontwerp vin den Rijksdap op heden, heeft die vergadering het voorstel van den afgevaardigde Windthorst, hetweik de strekking had, om Joodsche gods dienstonderwijzers van de verplichte oefeningen der reserve-troepen vrij te stellen, met 183 tegen 116 stemmen verworpen, en daarentegen het voorstel van den afgevaardigde Schorlemer van het centrum, om de door ordinatie of priesterwijding tot den priesterstand behoorende geestelijken van diezelfde verplichting te ont slaan, met 161 tegen 151 stemmen aangenomen. Al de overige paragrafen van voornoemd wets ontwerp zijn daarna zonder discussie goedge keurd. Ten slotte werd de geheeie legerwet, bij definitieve stemming, met 186 tegen 128 stemmen, aangenomen. Het gerucht neemt toe dat de Keizerin voornemens zou zijn in de volgende maand naar Engeland te gaan om Koningin Victoria te bezoeken. De visscherij-tentoonsielling maakt thans flinke vorderingen. Nederland is byzonder rijk vertegenwoordigd; alleen is het wat beperkt in de ruimte. Bijzónder zullen de inzendingen van 1Vaiura Ariis Magistra uit Amsterdam in het oog vallen. Tot conservator dier inzending is de heer Blocquery benoemd. O O 8 T E H K IJ K. Het Huis van Afgevaardigden narn een voor stel van "Wanyi aan, betreffende de invoering van het burgerlijk huwelijk, en verwierp het tweede gedeelte van liet voorstel betreffende de vrijheid van godsdienst. Tista verklaarde, dat de vrijheid van godsdienst in Hongarije bestaat, en dat hy een wetsontwerp betreffende het burgerljjk huwelijk zoo mogelyk nog in deze zitting wil indienen, maar wees tevens op de groote moeilijkheden, die ten deze bestaan. S IJ 8 I A f ]t>. De doorvaart vaipïjsq^esppij? is sinds eergis teren vry van \js, zoodat devaart óp Jïiga als geopend kan worden beschot^. Op voorstel van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken bepaalde de Keizer, dat de gouverneur-generaal van Oost-Siberie dezelfde rechten uitoefenen zal, beti effende de verban ning van verdachte peisonen langs admiaistra- tieveu weg, welke do Keizer bij ukase van 15 April 1879 den toenmaligen gouverneur-generaal toekende. ITALIË. liet proces van gravin Lambertini zal opnieuw beginnen. De gravin neemt aan het bewys te leveren, dat haar doopacte valsch is en dat men den geestelijke, die dit stuk on- derteekende, bedrogen heeft. Zij wil bewijzen dat de man, die voor haar vader dooi gaat, haar vader niet is; verder zal zij aantoonen dat ook haar moeder eene andere is, dan in die doopacte wordt genoemd. Heelt zjj dit alles aangetoond, dan zal zij met den naam van haie ware moeder voor den dag komen om daarna te bewijzen, dat kardinaal Antonelii haar werkelijke vader is. O H L A N I). De gewezen Keizerin Eugenie is den 16den dezer te middernacht in welstand te Kaapstad aangekomen. TWEEDE KAMER DER STAT EN -GENE R AA L Zitting van 16 April. In deze zitting heeft de heer De Jong, zooals wij reeds in ons vorig nompaer als telegrafisch bericht hebben medegedeeld verlof bekomen om op een naderen dag den Minister van Bin- nenlaudsche Zaken te interpelleeren over de ziekte van het rundvee en den daarmede in verband staanden handel op Engeland. De discussie is aangevangen over het ontwerp tot uitbreiding van het tarief van uitvoerrechten in Indie tot boschproducten in de buiteDbezit tingen, De heeren Van Gennep, Vau Osenbrug- geu, Van Stoik en Keuchecius bestreden het, aib onnoodig, daar de Indische inkomsten nog altijd de uitgaven overtreffen, maar vooial wegens de benadeeling van den handeldie daardoor gevaar loopt van de Javascho vrij havens geheel naar Singapore te worden ver plaatst. De heer Insinger betoogde dat die vrees ongegrond was en ze dus niet mocht weerhouden van een nuttigen maatregel. De heer Mirandolle bestreed ook het ontwerp, als belemmerend voor den handel, als een bevoi dering van den smokkelhandel en strijdig met onze handelspolitiek. De Minister van Koloniën daarentegen betoogde het ontwerp niet strijdt met onze economische beginselen daar het geldt producten waai van wy het mo nopolie bezitten en die overal elders met uit voerrecht belast zijn. By de groote moeielijkheid om op de buitenbezittingen een geregeld'belas- tingstelse! in te voeieD, is deze billijke heffing nuttig. De handel zal niet geschaad worden Vooial uit een financieel oogpunt was het ontwerp zeer aan te bevelen. De Indische financiën zijn evenmin gunstig als de Neder- landsche. Het ontwerp der Indische begrootiug voor 1S81, eergisteren ontvangen, sluit met 4 miliioen tekort. De uitgaven stygen steedsdie voor Atjeh zullen nog lang niet vervallen. Na replieken en bestrijding van het ontwerp door den heer Van der Lindenis het debat ver daagd tot Maandag. Nog zijn aan de orde gesteld de ontwerpen, noppens den accytis op de suiker eu de verhoo ging van hoofdstuk V (monumenten). SCHIEDAM, 17 April 1880. De Minister van Financiën heeft by resolutie van 2 dezer, ~nó, 19, bepaald: a. dat in het jaar 1880 kunnen worden aangesteld achttien surnumerairs der directe belastingeninvoer rechten en accynsen; b. dat in een der laatste maanden van hot loopende jaar, op nader te bepalen plaats on dagen, zal worden afgenomen het bij Kon. besluit van 13 Januari 1880 om schreven vergelijkend examen; c. dat de ver zoekschriften om tot dat examen te worden toegelaten, vóór of uiterlijk op den len October ■1880 bij het departement van financiën moeten zijn ingekomen, vergezeld van de stukken be doeld bij art. 5 van voornoemd besluit. Uit goede bron vernemen, wij, dat bij den Minister van Waterstaat het voornemen bestaat om, indien de aanhangige voordracht betrekkelijk de openbare middelen van vervoer tr* wet wordt ve.iieven, haar zoo spoedig mo gelijk in werking te doen treden. Met liet oog daarop moet de Minister thans reeds een ont werp hebben doen opmaken van den in art, 7 van het wetsontwerp bedoelden maatregel van inwendig bestuur, en dit aan Ged. Staten der onderscheidene provinciën hebben gezonden, om hem daarover vóór 15 Mei hun gevoelen mede te deelen. (N. B. Ol.) Het Zuider-Zendingsfeest zal dit jaar worden gehouden op den huize vHondsdonk" onder Oisterwijk. Het terrein, zeer geschikt voor - een zoodanige gelegenheid, is daartoe welwillend afgestaan door Jhr. Mr. J, Van der Feitz te Twello. De veeziekte heerscht in Batavia en om streken. Meester Cornelis, Bantam en Krawang met vernieuwde woede. Voor de uitrusting van de Willem JBarends zyn door de heeren J. H. Schreuder Co. te Amsterdam 50 liter soepgroenten en door den heer K. De Wijs te Alblasserdam 2 kisten met ingemaakte levensmiddelen ten geschenke aan geboden. Gisteren is de tentoonstelling van kunst voorwerpen, in vorige eeuwen uit edele metalen vervaardigd, te Amsterdam in de zalen van ïArti et Amicitiae" geopend. Eenige maanden geleden werd te Amster dam een juffrouw in hechtenis genomen ais verdacht haien erfoom te hebben willen ver giftigen. De langdurige en uitvoerige instructie in deze zaak heeft geene termen 'opgeleverd om de verdachte te verwijzen naar de openbare terechtzitting van liet Hof, zoodat zij gisteren uit de gevangenis is ontslagen. Burgemeester en Wethouders van Amster dam, overwegende dat herhaaldelijk klachten inkomen over de steeds toenemende baldadig heid der straat- en schooljeugd, doen een beroep op de medewerking van ouders, voogden en onderwijzers, en verzoeken hun, hunne kinderen, pupillen en leerlingen indachtig te maken, dat tegen de overtreding van art. 88 der politie verordening straf is bedreigd. Aan de politie is bevolen streng toe te zien op de handelingen der jeugdwelke in strijd mochten zijn met het iu ait. 88 der algemeens politie-verordening verbodene, en de overtreders voor den hoofdcommissaris der gemeente-politie te geleiden. Bij het omspitten van den grond in de buurschap Heeteu (gem. Raalte) is dezer dagen een kannetje gevonden, iuhoudende 260 zilveren munten ter groote van eeu rijksdaalder, waarvan de meeste evenals het kannetje waarin zij ge borgen waren zeer gaaf zyn. De munten zyn waarschijnlijk afkomstig uit den Spaanscheti tijd. De bekende V. M. Von Hecke of De Moll, die zich voor de Rechtbank te Amsterdam steeds krankzinnig hield en zeifs een tijdlang iu een gesticht onderzocht is geworden en aldaar niet krankzinnig werd bevonden, is thans in het

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 5