lij voegsel van de Sciiiedamsebe Courant, ïüitenlaiiflsciB Berichten. BlmealaniseliB Bericht». van, Maan dag 3 Mei 1880. ENGELAND. Lord Carlingford heeft voor den hem aan geboden poet van Britsch g»zant te Konstan- tinopel, ter vervanging van den heer Layard, bedankt. Gianville outvjog gistei eunamiddag een officieel bezoek van de gezanten Lobanoff, MusurusKaroiyiMenabrea en andere leden van bet coips diplomatique. Het gerucht, dat Cnwper benoemd zou zijn tot onder-Koning van Ieiland, is door niets gestaafd. In het volgende nummer van de Fortnightly Review zal een opstel van Gladstone verschij nen, hoewel niet door hem geteekend, over de nederlaag der conservatieve paitjj. Het is ge schreven in den vorm van een brief en de nederlaag wordt daarin bijoa uitsluitend aan Baacon^field toegeschreven. De Engelsche biaden spreken onbewimpeld hunne teleurstelling uit over de treurige figuur die de inzendingen der Engelsche visschers op da Beiljjnsclie visschery-tentoonstelüng maken. Sedert dezen zich meer toeleggen op zeeroof, schijnen z'y op het gebied der visschery niet veel bijzonders meer te kunnen leveren. ITALIË. Na een eergisteienavond tesRome gehouden Ministerraad heeft de Minister-president Cairoli bij den Koning het ontslag van het geheale kabinet ingediend. De Koning heeft audiëntie verleend aan de voorzitters van den Senaat en de Kamer, benevens aan eenige andere personen, o. a. Zauardelli, Crispi en Minghetti, om hen over den toestand te raadplegen. Men zegt dat de tegenwoordige Ministers zullen aanblijven als Gabinet d'affaires, of plaats zuilen maken voor een ander Gabinet d'affaires tot de algemeene verkiezingen. Er is in elk geval nog niets be slist. Waarschijnlijk zal dit heden gebeuren. De Koning heeft Farini ontboden. U U S L A Ji I). De tnededeeiing der dagbladen, dat de hoofd schuldige bij de vroegere ontploffing in het Keizerlijk winterpaleis te St. Petersburg reeds is geconfronteerd, is, even als het bericht van zjjae arrestatie, een bloot verzinsel. -TWEEDE KAMER DER STATEN-GEN ERA AL Zitting van 30 April In de zitting van heden is, zooals wij reeds in ons vorig nommer als telegrafisch bericht mededeelden, de heer Bastert beöedigd en heeft hij zitting genomen. De discussie over de Luxernburgsche conven tie is voortgezet en wel over de tnolie van den heer Heydenryck en een nieuwe motie van den heer Yan Houten, die acte nam van de verzeke ringen in de rede des Ministers van gisteren. De heeren Schirnmelpenninck Van der Oije, Goe man Borgesius en Van Heukelom bleven, ook na de rede des Ministers, oordeelen dat «r twijfel bleef heerschen over de opvat- tiugen der toezegging en vonden het raad zaam de conventie af te stemmeD, omdat volgens 's Ministers nadere .verklaring dan de kwestie der vertegenwoordiging verviel, i Ook de lieer de Casembroot was tegen da - conventie, die echter door den heer Gratama - werd verdedigd. De Minister Van Lijnden van Sandenburg liet de beslissing der motie aan de Kamer over ca hield vol, dat er eenstemmig heid heeischte, dat de vei tegenwoordiging zich niet uitstrekken moet tot politieke belangen. De vertegenwoordiging zou zoolang duren als wij het goedvindeu. De heer Van Ilouteu trok daarop zijne motie in, omdat de Minister niet pet Iinent veiklaard had, dat die motie zijn gevoelen uilüiukte. Later verklaarde de Minister echter, dat hij den inhoud der motie niet had betwijfeld. De heer Heydeniyk tiok ook z'yne motie in. Beiden zouden nu tegen de conventie stemmen. De lieer Cremers nam daarop de motie over, met bijvoeging van het vertiouwen dat officieel aan de mogendheden, waarbij Nederl. gezanten zijn geaccrediteerd, zal worden medegedeeld, dat de behandeling van Luxemburgs politieke zaken buitengesloten is De Minister accepteerde ook die motie, met de bijvoeging, en herhaalde dat de behan deling van Luxemburgs politieke belaugen geheel is uitgesloten. De motie werd daarop aangenomen met 51 tegen 23 en de conventie zelve met 54 tegen 20 stemmen. Nog werden aangenomen de ontwerpen tot kosteloozea afstand van grond voor de koninklijke stallen en tot v'erhoogiug der Indische begiooting (aanleg van den spoorweg Madioen—Soerakarta) liet laatste met 50 tegen 8 stemmen, na eenige discussie, waai by de heeren Oorver Hooft en de Casernbioot 'wegens financieels redenen hunne afkeurende stem motiveerden. Tegen Dinsdag zijn de andere ontwerpen aan de orde gesteld, I" SCHIEDAM 1 Mei 1880. De Regeering bey'vert zich, meldt de Landb, Gt., om het wetsontwerp tot bescher ming van nuttige vogels nog voor het kamer- reces te doen behandelen, met het doel om de wet nog dezen zomer in werking te doen treden. Woensdag ji. heeft te Brussel de uitwis seling plaats gehad der acte van bekrachtiging van den op 31 October 1879 aldaar gesloten overeenkomst tusschen Nedeiiand en Beigit: betrekkelijk de verbetering van liet' kanaal van Gent naar Terceuzen en de naasting van den spoorweg over Antwerpen naar het Iloilandsch Diep, met den dj tak van Roosendaal naar Breda. Op de lijst der hoogst aangeslagenen in de provincie Drente, die in het bezit zijn van de vereiscliten, om voigeos art. 71 van de wet van 4 Juli 185Q {Staatsblad no, 37) verkiesbaar te wezen tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, komt o. a. voor deheerM.A. Hoogerbrugge, geboren te Overschie, wonende te Smilde, tot een bedrag van flüOo.lOVs. De liberale kiesvereeniging ïNederlaud" te Delft heeft de twee aftredende ledeu der Prov. Staten, de heeren Jhr. Mr. A. Van der Goes van Naters en G. II. Landmeter, opnieuw kaudidaat gesteld. By den veehouder Klei te Kralingen is de longziekte uitgebroken; een ruud is ont eigend en afgemaakt de overige (4 stuks) zijn verdacht verklaard. Öij'dcn gemeenteraad van Amsterdam is ingekomen een verzoek van eene Engelsche maatschappijorn concessie voor het maken eeuer telephonische verbinding tusschen Am sterdam en Rotterdam. Woensdag is de brik Zeehond van Hel- levoetsluis vertrokken tot het doen van een oefeningstocht in de Noordzee en tevens tot bescherming van onze visschersvloot. Eerstdaags zal de Ztehond echter terugkeeren en vervan gen worden door het ramschip Guinea. Het Leidsche studentencorps werd dezer dagen door den heer Seliill verrast met de aanbieding van een geschenk, bestaande in een 5>album amicorum" van een student der 17de eeuw. Men heeft thaos eene flesch opgevischt, die door de bemanning van de vermiste Atalanta overboord is gewoipeu. De kapitein meldt op een briefje, dat men in die flesch vond, dat het schip den 16 Maart zwaren storm had gehad ea zonder mast, in zinkenden toestand rond dobberde. De vragen, waarmede Vrijdagavond 11. een proefrid door Leiden gedaan is, zal gebezigd worden als onderstel voor een wagen der re derijkers, die den intocht van hertog Philips door hunne kluchten vioolijkheid zullen be zetten. Die wagen zal een gebouwtje dragen in den st'y'l der 15e eeuw en belooft een der op merkelijkste groepen in de maskerade te zijn. Uit Langeweer schrijft men: Weinige dagen geleden overleed alhier Mej, de wed. P. P. J. die sinds jaren een hondje had, dat haar zeer getrouw was. Het beestje, dat het lijk van zijn geliefde meesteres gezien had, weak niet van de kist, en toen deze was weggedra gen, weigerde het verder voedsel te nemen. Kort na den dood .van zijne meesteres is het trouwe dier den hongerdood gestorven. Over hypnotische kippen, eene toepassing van het hypnotisme, komt in de Landb, Gt. van 22 April jl. een stukje voor. Als men nl. kippen in zittende houding een kurk of een stuk karton op den snavelwortel vasthecht, blijven zij soms 10 minuten en langer zonder beweging zitten. Zij staren steeds op de kurk en de oogleden vallen ten laatste dicht. Allerlei vogels vertoonen hetzelfde vetschijnsel, als men voor beide oogen van het dier de einden van een witten band of van eeu strook papier iaat han gen. In Italië wordt van deze eigenschap ge bruik gemaakt bij de kippenfokkerij. Men maakt daar de eierleggende kippen hypnotisch door' ze een veer zoodanig door de neusgaten te steken, dat ze horizontaal dicht voor de oogen komt te liggen. Dan wordt het hoen traag en onverschillig, en denkt niet meer om broeden, maar gaat met het eierieggen geregeld voort. Alle rassen zijn echter gebleken niet even vat baar te zijn voor dien toestand van slaapzucht. Pornls. Uit de afrekening der sloep Een dracht blijkt, dat het aandeel in de winst voor de visschers over den tijd van vier weken bedraagt f 120. De zegenzalmvisscherij lOranje Nassau" is weder met visschen begonnen, echter zonder guustig gevolg, daar er hoegenaamd niets ge vangen werd, Znïdland. De prijs der aardappelen is nog steeds dalende; zij worden alhier tegen f3 per hectoliter verkocht. Amsterdam. Gisteren ochtend zijn van bier naar Leeuwaiden o ver-gebracht de drie gebroeders Lavertu, de bekende paneeizagers.' Moergestel. Men hooit hier pas de nachte galen, en reeds wordt er weoer op deze vogels jacht gemaakt. Zondags kan men uit Tilburg menig strooper in het veld zien, die ons de nachtegalen voor den neus wegvaugL Ook da jongens storen weder by massa de vogelnesten, om zich van de eitjes meester.te maken.

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 5