3e anti dat van ïltottes Mannenkoor" van Botterdam, welks prijzen bestonden uit: dele 4 gouden zegelringen, de 3e, 4 met zilver ge monteerde bokalen en de 4e, uit 4 zilveren cachetten, Gisteren avond gaf de zangverecniging j Euterpe" alhier in de zaal van Musis Sacrum hare tweede uitvoering. "Waarschijnlijk was het toe te schrijven aan het schoone lenteweder, dat de opkomst der leden niet zoo talrijk was als gewoonlijk. In de eerste afdeeling werd ten grhoore gebracht »Z!atorog" een Alpensage, muziek van A. Thierfelder. Wij kunnen niettegenstaande de schoone muziek niet geheel met dit werk ingenomen zijn. liet verhaal van de Zlatorog- eage wordt declameerend behandeld. Dit nu is voor den hoorder vermoedend en afmattend. Wij geloovcn gaarne, dat de heer 'W,, die met deze lang niet makkelijke taak belast was, zyn werk verdienstelijk verrichtte, doch wij erkennen eerlijk, niet altijd den declamator op den voet te hebben kunnen volgen. Het ware verkieslijk geweest wanneer dat gedeelte ook in het tekst boekje was opgenomen. Van het muzikale gedeelte beviel ons al dadelijk no. 1, een schoon koor, waarvan de drie laatste coupletten en vooral het ï»So atbmet Freud und Tivden nur" breed en melodieus klonkeD. Van de overige, koren roemen wij no. 4 en 10." liet dansmotief in no. 5, klonk ons wat al te banaal. De uitvoering van bovenstaande koren was in" de rnee3te opzichten te prijzen. Zuiver en zeker werden ze gezongen. Het Fraunchor (no. 7) had dunkt ons, wel met wat meer entrain ten gehoore kunnen gebracht worden. De solisten, de dames V. alt en K. sopraan, de heer en M. bas en K. tenor, kweten zich ver dienstelijk van hunne moeielijke en ondankbare taak. Mejuffrouw V. komt een woord van bijzondere hulde toe voor de keurige, gevoelvolle voordracht der Rornanze (no. 3) terwijl wij mejuffr, K. voor de schoone uitvoering van de solo ouder no. 7 recht dankbaar zijn. Wij hopen, dat die dames nog dikwijls hare kostelijke gaven aan sEuterpe" zullen wijden. De .zeer moeielyke piano begeleiding was in handen van den heer R. die, zooals wij dat trouwens van hem gewoon zijn, dit werk uitstekend ten einde bracht. Het tweede gedeelte van de uitvoering bestond uit de Fantasia voor piano met slot koor van Beethoven: 1 Al dwepen wij met het werk van den grooten meester niet, de meesterlijke piano-uitvoering van den heer M. Van de Sandt gat ons regt veel genot. Deze jeugdige kunstenaar paart aan een uitstekende techniek een keurige musikale voordracht. Hij doet de uitmuntende leiding van zijn kundigen vader, den heer O." Van de Sandt, alle eeraan, en gaat zeker éen goede toekomst tegemoet. Het slotkoor kionk zuiver, frisch en vast. De heer L. F. Brandts Buijs heeft wederom door deze uitvoering bewijzen gegeven van zijn bekwame leidiDg als directeur: mogen wij hem nog lang aan het hoofd van vEuterpe" zien, dau kunnen wij van onze zangvereeniging nog veel genieten; vooral als de dames en heeren de repetition getrouw bijwonen. Het zal wel alle aanwezigen aangenaam ge weest zijn, toen de heeren kwartet-zangers van het Mannenkoor sOrpheus", bij den aanvang der tweede afdeeling, hunne nummers waar mede zij II. Zaterdag zulke verdiende lauweren to Utrecht inoogstten, ten beste gaven Het publiek bracht door luide bijvalsbetuigingen welverdiende hulde aan de zangers. Wij ad ten het niet overbodig aan het slot yan ona verslag eenige bijzonderheden mede te deelen betreffende den komponist van de Zlatorog-sage, A. Thierfelder- werd in '1846 te Miihl- hauscn geboren, ontving xjjne opleiding te Leip zig onder Hauptmaim en Richter, en behaalde den doctoralen graad aan de Universiteit aldaar, naar aanleiding vau eene verhandeling over muziek-geschiedenis. In 1870 vestigde hij zich in Brandenburg en weid in '1874 tot sKönig- licher Musik-Director benoemd. Verschillende van zijne compositiën zjju in druk verschenen, o, a. eene Cmol-Sinfonic, Claviei-quartetten Sonaten, en eeue opera in 3 acten sDie Jung- frau vom Kiinigsee", Rudolf Baumbachs Alpensage sZIatorog", werd voor de eerste maal met veel succes te Brandenburg uitgevoerd. Uit het vroeger vermelde drietal van predikantenter voorziening in de vacature ontstaan door het vertrek van Ds. M. Hoog naar Voorschoten, is in de hedenavond gehouden vergadering van het kiescollege der Hervormde gemeente alhiergekozen de heer H. A. E. Heinecken te Wovkummet 5lstemmpn van de 55 tegenwoordig zijnde leden. Vier biljetten waren blanco ingeleverd. Afwezig 15 leden. De kantooi bediende A. A. Boer herdacht Zaterdag ji. den dag waarop hij gedurende 25 jaar in betrekking was bij den heer A. Schieveen, bij welke gelegenheid zijn patroon hem als be wijs van waardeeriug zijner ijverige en nauw gezette plichtsbetrachting een gouden remontoir horloge met toepasselijke inscriptie vereerde. Ook door het personeel bij den heer A. Schieveen werkzaam werden den jubilaris fraaie geschenken aangeboden, die getuigen van de achting welke liet hem toedraagt. lieden is het 40 jaar geledon, dat de ververs knecht J, Reetman ais leerjongen in dienst tiad bij wijlen den heer J. Van der Hoeven, bij wien hij de twee eeiste jaren en de overige 38 jaren bij diens zoon, den heer J. O. Van der Hoeven Jz., weikzaam was. Zijn tegen woordige patroon de bekwaamheid, alsmede de trouw en ijver van den jubilaris in de vervulling zijner betrekking waardeerende, ver eerde hem op dezen dag een fraai geschenk. Ook het personeel van den heer Van der Hoeven bood hun makker als bewijs van vriendschap en belangstelling een net geschenk aan. Van. de 77 ad«piranten, die zich voor het eind-exumeu dor Iloogere Burgerscholen in Zuid-Holland hebben aangemeld, hebben 6 hunne opleiding genoten aan do Hoogere Burgerschool te Schiedam. Op dc lijst der hoogst aangeslagonen in de provincie Zuid-IIolland, die in liet bezit zijn van de vereiechten. om volgens art. 71 van de wet van 4 Juli 1850 Staatsblad no. 37) ver kiesbaar te wezen tot lid van de Eeiste Kamer der Staten-Generaal, welke lijst 229 personen bevat is het eerst geplaatst Z. K. H. Pfms Fredeiik der Nedei landen tot een beding vau f 21714.49; vervolgens komen daarop voor de volgende heeren te Schiedam, ouder volg- nomtmr 15. J. M. Van der Schalk f301 l,9'2Vo; 55. T. H. B. Snijders f L732.93Vs99. II. C Jansen f '1360.72; 119. J. Loopuyt f 1239.29; 140. M. Rijnbende f II42.52Va; '170. ,1. Tak f 1039.13; 185. J. Houtman f 994.44; 187. J. J. G. Nolet f 987.42 205. J. F. Legeer f 946.41; 211. II. R, M. A. Van Gent f925.93; 226. T. P. Jansen f 894.89; van Oveisehie 67. A. Poot f 1604.27; en van Delfsliaven 101. P. Schiltman f'1351,97; 2C9. E. Kiderlen f 935.22l/sen 220. J. Vau der Valk f905.87, alsmede bnder volgnommer 150. J. Pleijzier geboreu te Vlaardingen, wonende te 'sGiaven- hage, 1 '1112.95, Aan den kerkeraad der Hervormde ge meente te Renkum en Heelsum ia door onze stadgenoot wijlen mejuffrouw O. G. Schut een legaat besproken groot f 1000. Op het zestal ter beroeping van een predikant bij de Herv. gemeente te Leiden" komt o. a. voor de heer Dr. E. Barger, pre* dikant bij die gemeente te Maassluis. Als leden der Commissie vnn beoordeeling voor de liondenteutoonstelling te Haarlem zijn uitgenoodigd de heeren A. Prins zuSolms Brauns- fels; G. F, Westerman, G. Amand, J. Leem bruggen Gz., C. Cuneaeus, Ch, Kritzlèr, Amster dam; A. J. P. Suermondt, Rotterdam; B, Langeveld, Jhr. Mr. F. van Schuylenburgh, 's GravenhageC. J. Hacke van Mijuden, Nieuw- Loosdrecht; James Smith, ICraiingen; J. Vöicker, Zutfen; E. Kiderlen, Delfshaveu; W. M. A, Baron van Heeckeren van Enghuyzen, Arnhem; J. A. baron van Hardenbroek, Utrecht; G. J, van der Vliet, Overveen; E. K. Korthals. Gisteren zijn bij de trekking van de Waters nood-verloting de volgende honge prjjzen gevallen op no. 124915 liet geschenk van Z. M, den Koning; op no. '149755 een schilderij van Elch. Verveer, en op no. 167047 »de Moor", van BombSed, (D. Eene commissie is gevormd die zich de belangen wil aantrekken van de vertegen woordiging van Nederland <>p de in October te houden internationale tentoonstj|lmg van vee en zuivelproducten. Die commissie bestaat voorloopig uit de heeren Jongkindt Coninck, voorzitter- L. Broekcma, secretaris en Jules Van Hasselt te' Kampen, penningmeester. Reeds heeft het bij den Min. van Waterstaat subsidie gevraagd, en deze zal aan de verte genwoordiging een geldelijke ondersteuning aanvragen, mits belangstellenden voorgaaa, Het comité roept daarom de medewerking in van alle maatschappijen en vereenigingen tot bevordering van landbouw en veeteelt. Onge veer f10,000 zal noodig zijn om op de Londen- sche tentoonstelling behoorlijk voor den dag te komen. De bedoeling is: inzending van 15 a 20 stuks uitmuntend fok- en melkvee; dito eener flinke verzameling van boter eu kaas, net tentoongesteld, het in werking doen zien van een N.-Holl. kaasmakerij; geea vee of zuivel aan de gezamelijke inzending te doen deelnemen, oan 't geen werkelijk in zijn soort puik is, waarvoor een of meer keurings-. commissiën benoemd zullen worden; door aankoop aan te vullen, wat bij vrijwillige inzending ontbreekt. Ontvangt het comité voor 31 Mei genoeg bijdragen aan het adres van den penningmeester, om kracl tig handelend te kunnen optreden, dan zal de Regeering om een rijks-subsidie en de benoeming van een definitief Nederlaadsch comité gevraagd worden. Van invloedrijke zijde zyo, naar de Lanib, öt.' meldt, pogingen gedaan ter bevordering van de inzending door Nederlanders naar de zuiveltentoonstelüng, die te Besanpon zal worden gehouden. Ter voorziening in de meestal buitenge wone drukte op de Pinksterdagen zijn voor deu stoomtram van hier naar Scheveniugen doof de Rhijnsponrweg maatschappij bijzondere maat' regelen getroffen voor het rechtstreeksch ver keer zoowel van als naar Scheveningen. Be halve de aangekondigde ritten voor het plaatselijk vei keer zal te 's Hage en te Scheveningen het nondige materieel gereed staan tot het doeu van extia ntteu tusschenlijdszoodra zich daaitos" een voldoend aantal reizigers aanmeldt. De eerste schuit met asperges uit het Westtand is gisteren te Amsterdam aangekomen. In een brief aan het Vaderland uit Atjeh wordt o. a. geschreven De Gouverneur-Generaal Van der Heijden', vei trekt, naar-ik verneem, met twee compag- niëu naar de plaatswaar de beide Fi arische reizigers vermnoid zijn. Als ik goed ben inge licht, dan is den Gouverneur indei tijd volstrekt geen bericht gezonden uit Batavia omtrent de reisplannen der beide Fianschen. Het advies van generaal Van der Heijden achtte men niot- noudig ter beslissing vau de vraag of het tegen-

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 2