scue Bsitenlaudsclie Bericlten, ÊiauenlandSGlisBsrfchteï. van 10 Mei 1880. Gemengde Berichten. E N R L A 1>. Men meldt uit Koustantinopel, dat het rapport der sub-commissie constateert, dat Veli-Mohamed niet krankzinnig is en liet ook nooit geweest js; twee i»u twintig leden van den genees kundigen laad, waas ouiifr acht Turken, hebben bet lapport der sub commissie goedgekeurd. De krijgsraad heeft het tapport ontvangen en zal onmiddellijk de zaak in behandeling nemen. De Times meldt, dat de heer Gosciien waarschijnlijk vooreen bepaalden tijd als speciaal gezant naar Konstaulinopel zal worden gezonden. De heer Layard heeft een verlof gevraagd. Eeu brief van den heer Goschen aan den President der liberale vereeiiiging ynu Eipon zegt, dat zijne speciale zending te Konstantinopel slechts zooiang zal duien als de koite zitting, van het Parlement, die weldra geopend wordt, tauhoudt. Daihj JsTcws verneemt, dat het Britsch# Kabinet eeue circulaire beeft uitgevaardigd waarin de medewerking der Europeesche mo gendheden wordt ingeroepentot verzekering der uitvoeiiug van het nog niet afgeloopen ge deelte van het Berhjnsche tinctaat. De Daily News hooit, dat Sir Garnet Wolsdey, die zich <4 Mei aan de Kaap heeft ingescheept naar Engeland, zal benoemd worden tot opperbevelhebber der krijgsmacht in Iudië. De officieele bevestiging, dat tusschen de Azoreu en het Kanaal geen spoor van de ^Atajaida js gevondeu, heeft groote ousteltenis veroorzaakt onder de betrekkingen van de op dien bodem gevaren hebbende manschappen. Tot dusver vleide men zich nog met de flauwe hoop, dat het schip, althans de bemanuing, nog wel terecht zou kmneu, maar thans ge looft niemand meer aan de redding. Vele betrekkingen van de 320 man, die aan boord van het oefeningschip waien, hebben reeds den touw aangenomen, maar de Admiraliteit heeft nog niet kunnen besluiten om de Atalanta van de Navy-list af te voeten. t' RANK R IJ K. De werkstaking te Roubaix neemt groote propoitiiin aan,-liet aantal arbeiders en arbeid ster», die rust genomen hebben, wordt reeds op 15,000 geschat. Volgens den Echo du Ti'ord komt liet wacht woord voor d« werkstaking uit België. Eiken eersten Zondag van de maand komt iemand uit Gent te Munt-a-Leux zich met de leiders •f van de beweging, of liever van den stilstand, verstaan en hot arbeidsvolk uit Roubaix toe spreken, dat veelal gewoon is zich des Zon dags nsar het grensplaatsje te begeven. De houding der werklieden is tot dusver rustig geweest, maar de overheid beeft toch uit voor zorg eeu tiental brigadiers der gendarmerie ontbodenen te Rijssel staat een bataljon soldaten gereedom op het eerste sein naar Roubaix te vertrekken. De XIX Siècle bericht dat de heer Va- rambon, afgevaardigde van Lyon, gezant te Brussel zon worden in dè plaats van den heer John Lemoinne. D I T,S C H I A ND Aan het einde der zitting heeft de Rijksdag gisteren het voorstel van Lask'er verworpen, om het voorstel betreflende de Hamburgsche kwestie heden aan de orde te'stellen. In Rijksdagskringen'verneemt men, dat de sluiting der zitting waarschgnlyk Maandag zal .plaats hebben. Bij de behandeling der Elbe scheepvaaitsakte verklaarde de Mmislei Hofmaan in de commissie, dat lift vooi Stel Dellpück- onaannemelijk is, dat de bestaande grens der Elbe-tollime slechts door de wet verplaatst zou kunnen worden. Ook de Norddeutsche AUyemeine Zeituny ver klaart zich ten stelligste tegen eeu besluit van den Rijksdag in den geest van het voorstei- Delbrüek Het gedenkteeken dat te Berlijn voor Goethe zal worsen opgericht, zal den "1 Juni onthuld worden. .Waarschijnlijk zal de Keizer de plechtigheid bijwonen. Men vervvaeht dat de Keizer den "10 Mei naar Berlijn zal terug- keeren. BELGIË. In de Kamer had eene stormachtige discussie plaats over het wetsontwerp tot verlenging van de vreemdelingenwet. De Minister Bara verklaarde, dal tegenover de Fransche jezuïeten de gedragslijn der Regeeriag volkomen dezelfde zal zijn, als tegenover "de Duitsche klooster lingen is gevolgd. Indien de uit haar land gebannen congregaties zich in Belgie zouden komen reconstitueeren, dan zou de Regeering op haar de wet toepassen. De Opinion van Antwerpen bericht dat Rubbens, de ex kassier bjj de Nationale Bank, eindelijk geanesteeid is en reeds een verboor beeft ondergaan bij den rechter van instructie. IïitI K. De Osseroatore Eomano spreekt uitdrukkelijk het bericht \an de Florenlïjiische Nations en andere bladen tegen, volgens hetwelk de cleri- caie partij (ook de nieuwe conservatieve partij genaamd) voornemens is deel te nemen aan den verkiezingsstrijd. Er bestaat voor de Katho lieken geen reden, zegt da Osiervatore, om af te wijkeu van de politiek van onthouding, die zij tot dusver hebben gevolgd. OOSTENRIJK. Aan de Eoliths dia Correspondent wordt uit Gettiuje gemeld, dat de Vorst van Montenegro besloten heeft een uit '18 bataljons bestaand op vollen voet van ooi log gebracht observatie korps aan de Montegrtjnsch-Albmieesche grenzen te plaatsen. Uit Scutari verneemt hetzelfde blad, dat de Miriditeu- Vorst Prenk Bib Doda aldaar met 2600 Miriditen is aangekomen. R II S L A K II. Graaf Tolstoï, Minister van Onderwijs en eerste procureur bij de synode, heeft zijn ontslag genomen. De staatsiaad Saburoff is tot Minister van Onderwijs en de heer Pobedoaissgoff tot eersten procureur bij de synode benoemd. SPANJE De Oorrespondcncia deplt mede, dat, zoodra de leening voor Cuba zal toegestaan zijn, de Minister van Koloniën de voorwaarden zal openbaar maken, waarop die leeuing bij publieke inschrijving zal plaats hebben. SCHIEDAM8 Mei 18S0. Op 62jarigeu leeftijd is Woensdagavond Dr. "W. C. Van den Brandeler, sedert *1 Februari 1SG6 burgemeester van Leiden, aldaar overleden. De overledene, die nog curator der Leidsche Hoogeschool was en verschillende andere be trekkingen bekleedde, was dooi Z. M. lov ridder der Orde van den Nederlamlsclieu Leeuw be noemd. Door het Middelburgsehe comité voor de Noordpool-expeditie is f 700 aan het hoófd- comitó te Amsterdam opgezonden. Aan onzen v roegei en landgenoot Mr. D.J, baron M.ickny, dm tot nog toe als lord Reay tot den Schotseheu adel behoorde en als zoo danig nog geen zitting had in liet Hoogerhuis, zal de eer van het pairschap worden toegekend. Gisteren morgen omstreeks 9 uren is te Viaardingen een bejaard opperman, te Maasland thuis behoorende, vau een stelling gevallen. Hij was inwendig zwaar gekneusd en is per vigilante naar zijne woonplaats vervoeid. Inde Ruttei'damsche Diergaarde zijn gis teren aangekomen: een Abyssinisclie leeuw, eeu dito leeuwin, beuevens twee oiang-ootaus. In de Landlouw- Courant geeft de heer J, Th. Cattie te Arnhem een tabeliai isch overzicht van het nut en de schade die onze meest bekende inlandsche vogels verooi zaken. He len vertrekt weder een groot aantal arbeidersgezinnen van Tessel naar Noord- Amerika. Een oude weduwe te Groningen, die sedert jaren van de liefdadigheid der ingezetenen leefde, bij wie zij op vaste tijden haar aalmoes kwam ophalen, had daarvan eeu klein kapitaaltje bespaard, dat zij zoolang wilde laten aangroeien tot zy er een kamer voor kon koopen, waar zij wonea kon. Zy verborg het geld in een ouden lap op deu zolder vau hare woning, Voor eemgen tijd echter Iiad zij eenige lompen te gelde gemaakt en sedert dien tijd was haar kapitaaltje weg. Het arme vrouwtje trok zich dit verlies zoo aan, dat zij door ophanging een einde aan haar leven maakte. Wegens de vele schade, die liet klauwzeer (rotkreupel) onder de schapen in deze streken aanricht, heeft de gemeenteraad van Hoorn besloten, dat het verboden is schapen, die dopr bovengenoemde ziekte zijn aangetast, binnen cje gemeente Hoorn op de veemarkt te bteDgen. Verbeurdverklaring van het vee, waarmede de overtreding is geschied, benevens eene boete van f 10 lot f25 en gevangenisstraf van 1 tot 3 dagen, gezamenlijk of afzonderlijk, is de straf voor den overtreder dezer bepaling. Vlaardiugen. Van de beugvisscherij zijn twee schepen binnengekomenaanbrengende 60 ton zoutevisch eu 11 ton leng. Maassluis. Door de kiesvereeniging Oon~ cordia alhier zijn bij de aanstaande verkiezing voor leden van de Provinciale Staten tot kandidaten gesteld de Iieeren P. Kikkert Hz. en G. Üiikzwager Mz. Pernis. Van de kabeljauwvisschertj if een sloep te Grimsby btunen, niet een netto besomming van f720. Vijf sloepen hebben onze haven verlaten om zich ter kabeljauwvisscherij voor zoutevisch naar 't Nieuwediep te begeven, waar eerst nog geep voor aas moet gekocht worden. Waalwijk. De Kunstbotei fabiiek der firma Verwiel en Van der Hydeu alhier, die nog geen jaar bestaat, werkt uitstekend. Geregeld geschieden groote verzendingen per Geertiui- deubergsclie en Waalwjjksche stoombooten en tusschentijds via Tilburg per spoor, welk een en ander gunstig werkt voor werkvolk, voerlieden en ver veergelegen heden. Eene nieuwe schilderij vdu Makait ïDe vyf zinnen," voorgesteld in vijf vrouwenbeelden, is thans te Berlijn te zien, "Waarschijnlijk zal. het stuk ook in andere plaatsen worden tentoon gesteld.

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 5