Eiite1111 a 11 ilsclie BrieHtë Bimuilamlsiite BeritlilH. Ijjke voorschriftfin der Belgische bisschoppen in zake het onderwys? De overwegende invloed van den bisschop Dumont deed hen de heftigste maatregelen tegen de nieuwe schoolwel nemen. Deze maatregelen zyn het werk van een krankzinnige. De Belgische bisschoppen hebben zich door een krankzinnigef laten medesleepen hun plan van den veldtocht tegen die schoolwet is hun door een krankzinnige voorgeschreven. En als de heer Dumont wel goed bij zijn verstand is; hoe heeft men dan over die taal te denken, die hij thans tegen het wettig opper hoofd der kerk voert? Niet zonder belangstelling volgt men dezen pennestryd, vooral nu Belgie staat aan den vooiavond der verkiezingen voor de Kamer van afgevaardigden, waarbij onze naburen niet alleen een buitengeworien ijver aan den dag plegen to leggen, maar waarbij de gematigdheid door elke partij zonder ooderscheid in den regel uit het oog wordt verloren. E K A N t R IJ E. Uit Roubaix wordt van '19 dezer gemeld, dat alle werklieden dien morgen den arbeid hebben hervat, maar 's middags dien opnieuw weder gestaakt Zij zeggen dat de toestand voor heo onhoudbaar is. De Bechtbank te Reims heelt gisteren een aanvang gemaakt met de behandeling van het proces tegen de in verzekerde bewaring ge nomen werkstakers. Het gerucht wint veld, dat het in duister werkend comité, dat de werkstaking oi ganiseet t, uit verschillende elementen is samengesteld, wier geheime bedoelingen van staatkundigen aan! zijn. De kardinaal bisschop van I'oitiers Mgr. Pie, is eergisteren morgen onverwacht overleden. E S (l S l t J i De urksche gezant, Musurus-Pacha, is naar Konstantinopel ontboden. Naar Daily News verneemt, is het bericht, dat Goschen in last zou hebben de benoeming eener internationale contrólr-commissie te eischen. minstens voorbarig, Volgens een telegram uit Cabul aan de Daily News, verkeert Herat in een toestand van anarchie. Te Newcastle werd jl. Maandag het twaalfde jaarljjksche Coöperatieve Congres ge opend. De bisschop van Durham, die presi deerde, betoogde dat coöperatie eene ontwitc- keling is van vrijheid en vrijhandel, eene bijlegging van geschillen tmschen kapitaal en arbeid, en een machtig middel lot zedelijken eu poiitieken vooruitgang. I) UI T S C 111 A K D. Van officieuse zijde wordt gemeld, dat het wetsontwerp op de discrétionane bevoegd heid der Pruisische Regeenng, ten opzichte der Mevwetten uitgebreider zal 7,1,11 dan men tot nogtoe verwachttedaar liet niet alleen be trekking zal nebben op die wetteu waaromtrent de Regeering de genoemde bevoegdheid ver- iaogt, maar ook op andere wettelijke bepa lingen, die tnet de bedoelde wetten in vei band staan. T U It K U li. Rusland heeft de handelingen der commissie voor de grensregeling, bekrachtigdwaurby de grenzen van Bulgarije met Oost-Rumelie, Ma cedonië, Servie en den Donau worden vastge steld. Het heeft eveneens de nieuwe grenzen .van Servie met Turkije goedgekeurd. De be krachtiging van de overige mogendheden en der Porte wordt tegemoet gezien. ITALIË. De ministerieele meerderheid neemt blijkbaar toe tengevolge van verklaringen van adhaesie Afgelegd door verscheiden herkozen dissidenten. DEN HAAG, 20 Mei 1880. Z. M. heeft Z, K. H. den Vorst van Rumenie benoemd tot Grootkruis der orde van den Mederlandschen leeuw. SCHAEÖAM, 20 Mei 1880. Maandag nacht, nadat de laatste trein het station van den ïlöll. Spoorweg verlaten had, vertrok het personeel van de verschillende bureaux te ruim een uur en begaf zich geza menlijk op weg naar Overschie. Even voor den watermolen is den klerk van het plaats- en telegraafbureau, J. L. Lukou, vermoedelijk de hoed van het hoold gewaaid en is hij bij zijn pogiog om dien te krijgen van ziju gezelschap verwijderd geraakt,* dat hom niet ziende weder keerenmeende -hij huiswaarts gegaan was. Den volgenden morgen niet aan zijn bureau terugkomende begon men het ergste te vreezen, welke vrees nog vermeerderd werd toen door den commies van het goederen-kantoor der Spoorweg-maatschappij. J. Basoski, di> hoed van Lukou drijvende werd gevonden, in het gat van den watermolen aan den Overschipschunweg. De stationschef had inmiddels aangifte bij de politie gedaan, die dadelijk iiasporingeu deed, waardoor het vermoedendat Lukou verdron ken zou zijn, heiaas, maar al te spoedig werd bevestigd; 111 de nabijheid toch van den water molen werd zijn !i|k met een dreg'opgehaald. Moet het voor zijn medebeambten, met wie Lukou in gezelschap was, een grievende gedachte zijn, dat zij hun makker aan zijn lot overlieten, terwijl zij hem anders vermoedelijk hadden kutiuen redden grieveoder nog moet de smart zijn der oudersdia op deze wijze van huu'eemg kind beroofd werden. Ter wille van de lamilie des overledeue, die van het ongeluk, dat haar getroffen had, nog geen kennis droeg tnea ons vorig uommer ter perse ging, plaatsen wij dit bericht eerst heden, Aan het station van de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij alhier, is op de 1'ynea Amsterdam en Rotterdam, op de beide Pinkster dagen het volgend aantal plaatskaartjes (enkeie reizen en retour) afgegeven: op den jen Pinksterdag 259 enkele reizen en '1090 retour, 2en 38S 2000 Totaal 647 3090 s zoodat op beide dagen 3737 plaatskaartjes zijn afgegeven. Op eerstgenoanidendag liepen er 18 extra treinen, op den tweeden bedroeg dit getal 34. In het vorige jaar werd het volgend aantal plaatsbriefjes algegevr. lsten Pinksterdag '199 enkele reizen en 588 retour, 2den 348 i> 806 zijnde 547 s 1394 totaal 1941 Zoodat in dit jaar van hier ,op de beide dagen 1796 personen meer van do gelegenheid tot reizen met genoemden dienst hebbeu ge- brink gemaakt dan het vorig jaar. Niettegenstaande dit groote vervoer liep alles in de beste orde af,dat hoofdzakelijk kauwor den toegeschreven aan de doeltreffende maat regelen, welke door'de maatschappji, in het belang van een geregeld vervoer der reizigers, waren genomen. De afdeelingen van de Eciste Kamer der Stateu-Generaal hebben zich gisteren bezig gejmtuleu met het onderzoek van de aanhangige wetsontwerpen. De aannemer van den nieuwen straatweg van Dellshnveu naar Rotterdam heeft het werk in den steek gelaten; mitsdien wordt het voor zyn rekening van gemeeptewege voltooid. Dr Javalode verzekei l nog nader, dat het bericht, dat de gouverneur-generaal Van Lans- berge niet langer dan zes jaren zal aanbljjven, afkomstig is niet uit den mond, maar van da hand van den heer Van Lansberge zelf, die het aan familieleden en vrienden in Nederland meedeelde. Gedurende de beide Pinksterdagen werden langs den Nerf. Rhjjnspoorweg van en naar da residentie vervoerd 10300 reizigers, terwijl van den stoomtram naar Scheveningen 12300 per sonen gebruik maakten. De Hollandsche spoor vervoerde ruim 30,000 passagiers. De trein van deu Hollandscheu spoor, die Maandagavond ten 10/15 te Rotterdam aankwam, bracht een passagier mededie on derweg van eene dochter bevallen was. Op het perron van het station te Arnhem is Dinsdagavond een dame, die met den laat stee treia wilde vertrekken, plotseling aaneen hartkwaal overleden, Het biijkt uit den Moniteur Beige van 18 Mei, dat de naamlooze vennootschap van liet groot nationaal panorama van Botterdam geconstitueerd is, bij akte, verleden voor notaris Grosemaus te Brussel. Op 1 Augustus a. s. zal de elfde openbare uitvoering van het Nederlandsch Gymnastiek- verbond te Arnhem plaats hebben. Voor de uitrusting van de Willem Barentis zyn nog ten geschenke ontvangen zes blikken fijne scheepsbeschuit van Gebr. Böhringer te Amsterdam, en eeoige trommels koek en con fituren van deu lieer D. Metzelaar te Heider, Met genoegen vernemen wy, dat aan Mr. S. Van Musschenbroek, gewezen resident van Menado, tfiaus te Leiden woonachtig, een wetenschappelijke zending naar Berlijn is op- gedrageu, ten einde op de internationale via- scher'y-tentoonsteliiag een onderzoek, in te stél len met het doel om de natuurkundige musea van ons laud aan te vuiieu. (F'oii.). Ais een bewijs dat de plaatsvervanging, bij de militie al meer en meer afneemt, wordt aan de N. Jt. Ct. medegedeeld, dat onder de dezer dagen opgekomen miliciens van de drie bataljons te Maastricht slechts vier reuiplafauten worden aangetroffen. De schade door den biand te Veld-Driel veroorzaakt wordt op pl, m, f250.0U() waarvan slechts f80 it f 90.000 geassureerd was, geschat. Do kunstboter-industrie verkeert, naar men aan het 11. Nil, bericht, op het oogenblik in eene zeer ougunstige positie, tengevolge van de wanverhouding tusschen de prijzen der margarine en dien van de boter. Het blijkt thans, dat die goede Eogelrche visscheis op het schandelijkst belasterd zyu. Niet zij plegen zeeroof op de Hollanders maar de Hollanders plegen zeeroof op hen. Dit staat te lezen in een officieel verslag, op last van de Board of Tiade opgemaakt door den commissaris W, II. Higgens. De Engelsclir smakken, loggers eu andere visschersvaartuigen, gewoonlijk slechts door een kop of zeven be mand, worden van hunne netten en van hun visch beroofd door Belgische, Hollandsche en Fransche schuiten, die van tien tut twintig mannen aan boord hebbeu. De arme Eugeischen moeten natuurlijk voor zulk eene overmacht bukken, en keeren bedroefde slachtoffers 1 met leegc handen of leege schuiten huiswaarts. Bovendien wordt in dit rapport aan dr Hollandsche visschers in liet bijzonder nog een ander euvel ten laste gelegd: uamelyk dat zij aan Insane Engelsche bedrijfsgenooteu ,op zee sterken dpank verkoopen vaak ten koste van den reeder, met wiens visch er voor dien druuk betaal wordt. Ziedaar de opeenstapeling van ongerechtig; hedenonder welke de weerlooze Britsche- yisscbermau te lijden heeft. Eerst wordt, hem doorpiraten zyn isch, en daarna nog, xjjnr' deugd ontstolen "wanneer de ïooze Hollander

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 2