van Maandag 31 Me BiitsnlandsEhe Benutten. Binnsulaiihclie Berieiitan. I T S C a L A N D. In het Huis vau afgevaardigden by de voort- Ktting van het dobat over het kerkelijk wetsont werp, pleitte Gamrnerstein namens de uiterste rechterzijde voor het ontwerp, met uitzondering eienwel van de tijdsbepaling en met inlassching ran zekere ameudementen. Windhorst bestreedt het ontwerp. De kerk, zeide hij, laat zich niet onder dec Staat stellen. Het ontwerp was voor het centrum onaanneembaar. De gepubliceerde stukken bewezen niets; zij waren onvolledig, eo hij stelde voor het overleggen van al de desbetreffende documenten. Het centrum voegde hy er bij) zou zich bij de algemeene discussie over zijne definitieve verhouding ten opzichte der kwestie niet verklaren; en wan neer het aan de beraadslagingen en aan de stemming deelnam, dan wilde het daarmede omtrent de rechten der kerk niets prejudici eoren. Zonder den Paus was geen vrede te sluiten, en de volkomen vrede tusschen staat on kerk was zonder een volledige herstelling »sn het status quo ante helium ondenkbaar. Het centrum zou tot het uiterste volharden. In het Huis van Afgevaardigden, bij de beraadslaging over het ontwerp tot wijziging der kerkelijk-politieke wetten, betoogde de Minister van Eeredienst, datr een vergelijk met de kerk slechts geleidelijk op den grondslag ran de Piuisische landswetten te bereiken was. De onderhandelingen te Weenen deden blijken, dat een gemeenschappelijke rechtsgrond niette vinden is. liet Pruisische modus vivendi was dit dat de kerk zich wijdde aan haar genadewerk, terwij! de Staat zijn gezag handhaafde. Hiernaar echter was te "Weenen vergeefs gestreefd. De Curie stelde onvervulbare eischen; en daar de Staat ten opzichte van de herziening der Mei- wetten hierdoor behoedzaam was gemaakt, bleef er niets over dan het handhaveu van die wetten. Met betrekking tot de Pauselijke brève van 24 Februari bleek, dat het Vaticaan die anders opvatte dau de Regeering Deze wilde, overeenkomstig hare patriotisehe en zedelijke verantwoordelijkheid, den nood in de kerk, voor welke slechts de Curie aansprakelijk is, verzachten. Dat de Curie met het plau der Regeering niet zou instemmen, dit wist de Regeering. Zij liet zich echter daardoor niet terugschrikken. De Minister behandelde de afzonderlijke artikelen. Hy wees op art. 4, betreffende de terugroeping der bisschoppen, als in den voor gestelden of in gewyzigden vorm volstrekt nood- zakeijjk. Daarvan kon niet worden afgestapt. Voor het overige was de bedoeling harde bot singen met de Meiwetten te vermijden, waarbij slechts van het standpunt der politiek en der grondwet kon worden te werk gegaan. De Re geering hoopt door het ontwerp een vasten grondslag tot overeenstemming over concrete gevallen te verkrijgen! Werd thans volmacht geweigard. dan zou de Regeering die later bij een ander Parlement inoeteu zoekeu. De Curie had, toen zij den 14den Mei haar laatste wei gerend antwoord gaf, hel huidige ontwerp niet gekend. Misschien zou het in vruchtbaren bo dem vallen. Falk verzette zich tegen het ontwerp, dat bij de Curie slechts den indruk zou maken hoe zwak de Regeering was. Windthorst verklaarde by het verdere debat, dat het ontwerp, zooals het is ingediend, voor Het centrum onaanueembaar is. Met' zekere wijzigingen zou het misschien er in kuuuen bewilligen, IS E 1 i O. In het Hoogerhuis bestreed Oranmore de benoeming van Lord Ripon tot onder-Koning van Itulië, omdat hy Katholiek is. Gianville, Northbrook en Estrek verdedigden zijue benoe ming. Daarmede was het incident afgeloopen. In het Lagerhuis verklaarde Dilke, dat Engeland behalve de bekende verbintenissen geen andere heeft aangegaan. Gladstone ant woordde Chaplin, dat hy niet terugneemt wat hij van de EngelschTurksche conventie heeft gezegd, namelijk dat ze waanzinnig is, maar hij herhaalt dit slechts niet ornaat hij haar moet uitvoeren, hoe ook zijn zienswijze over haar zij. De liberalen van Oxford hebben Plirnsoll verzocht hun kandidaat te zijn, zoodra daar een vacature komt, en Plirnsoll heeft zich daartoe bereid verklaard. OOSTENRIJK. Uit Ragusa wordt van gisteren gemeld De hoofden der Albaneesche ligue hebben besloten aan de bevelhebbers te Touzi te be velen de Montenegrijnen aan te vallen. De partij der Muzelmannen was daar tegen. De vei tegenwoordiger? der ligue zonden aan Glad stone het volgende telegram: »De Albaneezen, vertegenwoordigd door het comitédat dit telegram omleiteekeut, wenschen u geluk met uwe beooeming tot eersten Minister en roepen teieus de honpe bescherming van het Engelsche volk in voor het ongeschonden bezit van hun laud en het behoud van hucne rechten, waar aan de Albaneezen hunne krachten en hun leven wijden." Luidens bericht van den stedehouder in Beneden-Oostenrijk heeft voor eenige dagen over de gemeente Bruck a/d. Leitha en nog 9 andere gemeenten in de nabijheid eeu ouweder met zulk een geweldigen hagelslag gewoed, dat daar de hoop op een oogst in dit jaar geheel is vervlogen. De hagel heeft niet alleen het wintcrzaad totaal vernietigd maar ook het zomer- zaad geweldig benadeeld. De schade is nog niet opgemaakt, maar bedraagt vele honderd duizenden guldeus. RUSLAND, D» Hcr/ierunys Anseiger behelst een besluit, waai bij de veroordeelden bij het proces-Weimar verlichting van straf hebben gekregen. Michai- lofFs doodstraf is veranderd in twintigjarigen. SoburofPs doodstraf in vijftienjarigen dwang arbeid en Troschtschawski's twintigjarigen in tiemjarigen dwangarbeid iu de mijoen. Weimars vijftienjarigen dwangarbeid in de mijneD is ver anderd in tienjarigen vestingstraf. Kolenkina krijgt nu tien jaren, Bernikoff acht jaren. Lövvent- hal zesjaren dwangarbeid in een fabriek Natbaoson en Witanjewa zijn verbannen naar Siberie en Malinolïskaja naar Toboisk. "Het Journal de St. Fdersbourg zegt dat de conferentie te Berlijn den '15 Juni zal beginnen. ITALIË. In de Kamer zijn gekozen: Abiguente. dissi dent; "Vare dissident; Maurogonato, constitutio neel; Spantigati, ministerieeltot onder-voor- zitters. Een ministerieel, een dissident entwee constitutioneelen tot secretarisseu. Een con stitutioneel en een ministerieel tot quaestoren. De parlementaire toestand is moeilyk. De ministerieels partij is niet sterk genoeg om de constitutioneelen' en-* dissidenten te staan, als deze ééne lyn trekken. Bij de werken, die thans in Rome worden uitgevoerd ter verbetering van den loop van den Tiber, komen voordurend kunstschatten voor* den dag. Zoo heeft men thans een 4tal urnen van hooge kunstwaarde gevoudeuwaarin tusschen de beenderen gouden ringen voorhan den waren. Het geheel» graf, dat aan persouen uit de geus Sulpieia tot rustplaats strekte, is een monument van den eersten raug. FRANK RUK. Te Parijs ia onder den naam lUnion démocratique do propagande anti-cléricale" en ouder beschermiug van Vietor Hugo, Garibaldi en Louis Blauc een vereeniging opgericht, waar van het doel door den naam voldoende wordt aangeduid. Sclioelcher is president, Paul Bert een der vice-presidenteu. Uit Marseille woidt gemeld, dat de politie 's ochtends van den 27 dezer aan de muren van het raadhuis van de prefectuur en de beurs biljetten heeft aangeplakt gevonden met de woordenïVrijheid of dood Uit Roubaïx wordt gemeld dat de werk staking gausch en al heeft opgehouden. Men heeft opgemerkt, dat de arbeiders, die het eerst de fabriek verlaten hebben, er het laatst terug- keerd zijn. BELGIE. Na met eenigen ophef te hebben aangekon digd, dat de cleriale partij aan de 14 aftredende libe/ale afgevaardigden van het arrondissement Brussel hunne zetels in de Kamer zou betwis ten, deelen de clericale bladen der hoofdstad thans mede, dat de Association conservatrice te Brussel Dinsdagavond besloten heeft teen kandidaat voor de periodieke verkiezing van 8 Juni a. s. ie stellen. IDBKIJ E, Er is een geschil gerezen tusschen Bulgarije en Bumeuië tengevolge van een wetsontwerp, in de vergadering te Sofia aangeboden, waarin onderscheid gemaakt wordt tusschen Rumeensche burger*, die in eigenlijk Rumenië en Rumeen sche burgers die in Dobrudscha wonen. AMERIKA. De laatste berichten van het oorlogstooneel melden, dat de Ohileenen wederom een haven geblokkeerd hebben, nl. Ancon, eu dat-de Peruanen de stad Moquegua hebben heroverd. SCHIEDAM, 29 Mel 1SSO. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij de gemeenschap pelijke loodingen van de beambten van den waterstaat en het loodswezen, op den 2osten Mei, op den droge van den JJieuwen Bot- ttrdamschen Waterweg naar Zeeb'y' gewoon laagwater, is bevonden aan de zwarte-tonnen® z'yde binnen het Noorderhoofd 30 decimeter; aan de zwarte-tonnenzijde buiten het Noorder hoofd 34 decimeter; op de lijn der geleide- lichten binnen het Noorderhoofd 34 decimeter; op de lijn der geleidelichten buiten het Noorder hoofd 30 decimeter; 50 meter bezuiden die lyn binnen het Noorderhoofd 35 decimeter 50 meter bezuiden die lijn buiten het Noorder hoofd 27 decimeter en aan de witte tonnënzyde 27 decimeter; iu de westelijke geul: aan da witte tonnenzyde 27 decimeter; aan de genie stelling, even vrij van het gebouw der in- en uitklaring37 decimeter en aan de zwarte tonnenzijde 27 decimeter.

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 5