HoUamlscbe humor, Tloliandsche goedmoedig heid, Ilollandsche kleingeestigheid, maar ook Hollaadsche eenvoudigheid, eerzaamheid rtn rechtschapenheid spreken uit zijne verzen. Wat hij schreef begrijpt ieder, en daarom zyn Van Zoggelens gedichtens ook in de krin gen gezocht,- waar lezen vooral uitspanning is. De geringe prijs van deze compleete gedichten zal ze ook daar vele koopers doen vinden en vrij hopen dit, omdat wat Van Zeggelen zeide niet slechts aangenaam is te hooren, maar ook goed om te overdenken en ter harte te nemeo. (Arnh. Ot.) Particuliere depêches uit Brussel van gisteren aan de 2Y. 22. Qt. melden: Het resultaat van alle verkiczingea vermeer dert de liberale meerderheid in de Karner met een lid, daar tegenover de twee in Luxembuig, gewonnen zeteis de nederlaag staat van den heer De Waol. Da nederlaag der liberalen te ■A-Qtwerpeu veroorzaakt groote verslagenheid, De liberalen behouden de meerderheid in de Kamer zeker is zij van 10 op 12 stemmen gebracht, terwijl heden over 8 dagen te Namen 3 liberalen tegen 3 clericalen en te Brugge 2 liberalen tegen 2 clericalen in herstemming komen. Te Niveiies, PhilippevilieNenfchateau en Virton zegevierden dc liberalen boven alle verwachting mat verpletterende meerderheden. Te Brussel hebben de liberale 'kandidaten omstreeks 5000 stemmen verworven, de redac teur van de Chronique, de hoer Hailaux, '1970 en de vier socialistische kandidaten 600 stemmen. De Nederlandsche consul te Djeddah wijst in zyn verslag er op, dat voor een flink Neder- landsch handelshuis met kapitaal en goede relation aldaar zaken te doen zijn. Ouder de invoerartikelen komen velen voor, indirect uit Nederland en zijn koloniën aangevoerd, doch in veel minder mate dan wel liet gevai zou kunnen zijn, en zondeiliug mag het heeten schrijft do consul dat geen enkel Neder- landsch of Ned.-Ind. huis zich hieraan laat gelegen liggen. Verschillende artikelen vinden van Java nog steeds hun weg over Singapore en Djeddah naar Egypte, Waarom zouden dan de schepen, direct van Java pelgrims aan bren gende, niet hiertoe worden gebruikt? Hetnu indi rect uit Nederland en zijn koloniën aangevoerde mag gerust op één millioen gulden geschat worden. Volgens dat verslag had de Ned. vlag in 1879 geen aandeel in de scheepvaart op Djeddah. Het pelgiimvervoer blijft steeds een voorname factor voor de scheepvaart, In 1879 kwamen over zee 42,800 pelgrims aan, daaronder waren ruim 5300 Ned.-Ind, onderdanen en naar gissing 1500 bewoners vnn den Ind. Archipel uit onafhankelijke staten. Hiervan kwamen er ongeveer Vs over Suez, '/i direct over Singapore en ',r. direct uit onze koloniën. Velen werden naar Suez met Nederlandsche stoomschepen, overgevoerd. Nieuwe schepen uit Nederlandsche havens of koloniën aankomende, waren de Wtjierion en Hampton. De laatste schepen varen onder Eng. vlag, maar behooren aan de liotterdamsche Liojd. De Ned. zeevaart ging dus niet geheel Djeddah vooibij; de liotterdamsche Lloyd was de eenige, die van den weg naar Indië wist te profiteeren door ook dit station in de Roode Zee aan te doen. Volgens het verslag van den Ned. consul te Smyrna kunnen verscheidene onzer handels artikelen, ook onzer koloniale producten tiaar nog een markt vinden, zoo bijv. alcohol, ven sterglas, koffie, rijst. De consul betreurt het dat hij in zijn veislag over '1879 geen melding Ikau maken van rechtstreeks uit Nederland aangevoelde suiker. Thans voorziet dc Fransche aanvoer aan de markt, terwijl toch de Holland- sche boven de Fransche wordt gesteld. De Engclsche suiker wordt het meest met de Neder landsche gelijkgesteld en zal deze vervangen, indien zij niet meer wordt aangevoerd. De eertijds zoo groote aanvoeren van boter en kaas worden met het jaar minder, ofschoon deze artikelen ver boven die uit andere landen worden verkozenmaar men betaalt ze niet naar hun waarde. Engelsche en Fransche stearinekaarsen, ofschoon meestal van minder goede hoedanig heid dan de Nederlandsche, verdringen echter de laatste door lagere prijzen van de markt. Een correspondent van de Zvtph. Ct. heeft van vertrouwbare zijde een brief uit New-York ontvangen, dd. 25 Mei jl., waarin o. a. wordt medegedeeld, dat Pincoffs daar een onbezorgd leventje leidthij bewoont een der fraaie huizen in de nabijheid van bet vermaarde Central Park, en maakt eiken middag een rijtoer in een elegante ekwipage; doch hij kan zells in de minste sociëteit geen toegang bekomeu. Men ziet hem dagelijks op de Beurs, waar hij nooit affaires doet, maar slechts als toeschouwer verkeert, om op de hoogte der zaken te blijven. Omtrent de weeisgesteldheid in M«i II. deelt het Vtr. ïïagbl. o. a. het volgende mede. De maand was koud en zser droog. Zij gaf alleen 9 dagen, die te warm waren en men kwam gemiddeld 0°.6I C. te kort. De hoe veelheid regen (li,6 rnM.) bedroeg ongeveer sen vierde gedeelte van hetgeen venvacht werd. Alleen in het jaar 1857 is in Mei minder regen gevallen, namelijk 6.4 mM. ?den schrijft uit bet Westland, dd. 4 Juni: Nog enkele dagen en de handel op Engeland begint. Dit jaar is men ongeveer veertien dagen vroeger dan verleden jaar, en dit tijdstip zon nog aanmerkelijk eerder zijn ingevallen, indien de maand Mei ons niet zoozeer aan ous Noordsch klimaat had herinnerd. De nachtvorsten hebben over 't algemeen veel schade aangericht. Som mige velden'gelijken op een afstand en die behoeft zoo groot niet eens te wm den genomen alsof ze bedekt zijn met een zwait-bruinachtigen sluier. Het regentje van den afgeioopen nacht zal, wanueer dit wordt gevolgd door een matige zonnewarmte, enorm veel goed doen. Niettegen- j staande tie aanhoudende droogte, laat de oogst zich goed aanzienhopen wij dat de uitkomst dit bevestigt! Tien leerüugen der openbare handelsschool te Amsterdam maakten, onder geleide van den directeur, Dr. Hubrecht, Zaterdag de reis mede tot Southampton.met het mailstoomschip Prinses Amalia. Het doel van het uitstapje der scholieren is, Londen te bezoeken. Dij een aantal ingezetenen van Amsterdam meldde ziel) dezer dagen een matroos aan met de boodschap, dat liuu vogels uit ludie waren toegezonden, en deze konden worden afgehaald aan het Zeemanshuis. De man kreeg een grooler of kleiner fooi voor z|jue moeite. Een van hen aan liet Zeemanshuis komende, kreeg van den portier ten antwoord uat hij reeds de zes en vijftigste was die met hetzelfde verzoek zich aanmeldde en de matroos, Schoor, zooals hij zich noemde, daar met bekend was. Onder de aanvragers was ook eeue dame, die met hare ekwipage was gekomen. Het Noordeinde te 's Hage wordt, volgens de Haagtche kroniek van het HM., in deze dagen, druk bezocht. Onder de schaduw van het Ruiterstandbeeld aldaar, in het Gothisch paleis, vindt de aflevering" der prijzen plaats, die uit de Watersnood-loterij getrokken zijn. Men diiugt en duwt er om een volgnummer machtig te worden, hetgeen nog slechts het begiu van het einde is, want daarna kan men nog uren en dagen wachten, eer,het doel zijner wenschen bereikt wordt. Men hooit van die onstuimige zittingen grappige dingen. Zoo komt er een schippersknecht door zijn patroon uit Schiedam gezondenmen laat den ongeduidigeu gast, die nog tal van boodschappen te doen heelt, uren wachten, en stelt hem eindelijk den prijs van het nummer,' een kindermutsje ter hand. Op 1 Donderdag vertoont zich een boer uit Zeeland V» met zijn gelukkig nummer. Hij wacht en wacht, doch slaagt er niet in, tot het bureau door t« dringen. Des Vrijdags gebruikt hij zyn elleboogen, i doch daar men in de ooievaarstad byzondsr geoefend is in hot duwen en dringen, komthjj niet verder dan Donderdag. Ook de Zaterdag gaat voor hem verloren, zoo dicht «n opeen gepakt is de menigte. Zal hij onverri.chterzakj naar Zeeland terugkeeren, zonder dien prijs» die misschien wie weet hoe kostbaar kan zijn? Neen, dan blijf hij maar ia's hemels naam dea Zondag over. Daar is het eindelijk Maandag morgen. Tot zijn geluk ontdekt hem nu een commissielid, die den boer dadeljjk helpen ea zijn gespannen verwachting bevredigen zal. De man trok een kalender van 18731Een officier, op wiene nummer insgelijks een prjjt gevallen is, zendt zijn oppasser met een groot valies, want men kan toch niet weten er waren zulke omvangrijke stukken. De oppasser kwam met het valies terug, pakte het uit en de officier ontving een vloei-rolletje voor* brieven. Eene dame daarentegen was zonder valies of taschje met haar gelukkig nummer naar de zaal gegaan en ontving als prijs een narrentuig. In dat gedrang en drukte was er niemand te vinden, die haar behulpzaam kon zijn. Goede raad was duurzij hing dus het narrentuig om deu hals en zoo verliet zij met haar prijs het gebouw. In eene correspondentie uit Amsterdam aan het Vaderland wordt de volgende be schrijving gegeven van den Arnsterdamschen Jodenhoek: De arme Jood te Amsterdam leeftmeer buiten- dan binnenshuis. Hij ontbijt, dineert op straat aan de talrijke rondrijdende of stilstaande wagens met eetwaar. Iemand, die nooit gezien heeft, hoe 't in het hartje van den Jodenhoek toegaat, zal zich een gang daarheen niet beklagen, want alles wat men ziet, is karakteristiek, Op de St. Authonie- of Jodeubreestraat, voornamelijk van af de Hoogstraat tot aan het Jonas-Daniël-Meijer-plein, stonden vroeger aller lei kraampjes met oude kleeren, oud roest, rommel, galanteriewaar, visch, boeken enz. Aan de hoeken der dwarsstraten in t bijzonder wagens met eieren, zuur, lever, geconfijte dadels, vygen enz., enz. In de dwarsstraten, die naar Marken, Uilenburg, de Houtmarkt, Vlooienburg enz. voeren, waren en zijn die uitstallingen nog menigvuldiger. Overal in die straten en stegen hoort men het geroep van vHaasz kienders! Haaszl" (verbasterd van 't Duitsche: Heisz kinder! Heisz). 't Zijn de vrouwen, die met gekookte of gebakken aardappelen aan den weg te koop zitten of warme eieren venten. Aan een der hoeken vooral treft een alleronaangenaamst# lucht onze reukzenuwen. De meest ervaren gastronoom zelfs kan dien geur niet thuis brengen, 't Zyn stokviichkruimels die gebakken wordeneen gerechtdatdoor den armen Israëliet wegens de goedkoopte zeer gezocht is. Ook andere vischsoorten, voornamelijk schol en pieterman, voorn en blei, zyn hoewel duurder, zijn lievehngsspijzen, die bij aan verschillende kraampjes, gebakken in olie, kan kbopen. Dikwijls stierf die visch, alvorens gebakken\te worden, zyn natuurlijken dood, doch dit wordt door den niet vei wenden consument niet op gemerkt. Een diner met desseit in de open lucht behoeft aan deu verbruiker niet meer dan eenig# centen te kosten. Voor drie centen gebakken pieterman, uit het vuistje opgepeuzeld, voor di ia centen erwten of linzeu met jus it plaats van een bord, ,uit de pet, d. w. z. boven van de pet gegeten, ziedaar de entree en het entremet., Een augurk voor één halve cent als hors- d'oeuvre, en als dessert een stukje kokosnoot, door den verkouper aangeboden op de punt van het mes, waarmede hjj 't uit de' voor de borst gehouden schil snydl. Dessert,

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 2