VmiBEvaa MKaitairelitte ScMeia "gf èjT fljnmiiiT- Per Telegraaf. Gemengde Berichten. kokerlekogenaamd, kost één cent en brengt due de onkosten van 't geneele Lucullische maal tot de somma van 7V3 cent. Over 't algemeen zijn de Joden uit dien hoek liefhebbers van zoet en zuur; geconfijte dadels, die, zoo ze van geringe kwaliteit zijn, een alles behalve aanlokkelijke, zwartbruine massa schijnen, vijgen, al of niet door zeewater be schadigd, sinaasappelen, citroenen in 't zout en allerlei ingelegde zaken zijn dan ook gewichtige handelsartikelen voor deze ambulante restau rateurs. 't Is onbegrijpelijk, hoe al dat volkje aan den kost komt, denkt men onwillekeuiig, als men ziet, welk een opeenhooping van menschen de Jodenhoek herbergt. Vraag ook niet hoe? want ge zoudt licht tot de ervaring komen, dat een beest 't soms beter heeft dan zij. De liefdadigheid onder d° rijkere Israëlieten is zeer groot, maar schiet toch nog te koit, want nergens is de armoede zoo bitter als onder de allerlaagste standen tier Joden. Deze Joden zijn over 't geheel genomenalleen handelaars. ïSjaggeleo, rnassematten maken".is hun leven, 't sMassel tof!" (goede zaken) ligt in hun mond bestorven. Handwerken, als timmeren, metselensmedenenz.enz. beoefenen zij weinig. Negotie is bijna de eenige bron van hun bestaan. Voornamelijk de kleinhandel, die zonder kapitaal gedreven kan worden, geeft brood aan duizenden onder hen. Delft. Voor het gymnasium alhier is een rijkssubsidie van f6453 verleend, Wcstzaan. Eergisteren omstreeks 4 uren wertleu drie molens alhier ouder hevigen regen, door een feilen bliksemstraal min of meer ge troffen; terwijl de vieide, zijnde de pelmolen De Korenbloemin biand sloeg en totaal al- brandde. Ofschoon er verscheidene spuiten aan rukten, bleven zelfs de schuren niet behouden. De bevolking van Spanje was Dinsdag in de gelegenheid een plechtig feest te vieren, namelijk het vierhonderdjarige herinneringfeest der Spaansche inquisitie. Den eersten Juni was het vier eeuwen geleden dat in Spanje de Heilige inquisitie werd ingevoerd. Den Isten Juni 1480 verhief de Spaansche Rijksdag, te Toledo vergaderd, het wetsontwerp van kardi naal de Mendoza, 1 hetwelk reeds door het koninklijk echtpaar Ferdinand on Isabella werd goedgekeurd, waarbij een geloofsrechtbank, die het lecht zou hebben om de ketters tot meerdere eere Gods te laten verbranden, in weerwil eener krachtige oppositie, tot wet. Het koninklijk echtpaar benoemde nog dienzelfden dag twee inquisiteurs, die evenwel later, wij! ze de ketteis te zacht behandelden, door Thomas dp Toi que- mada werden vervangen. Deze wakkere voor vechter van Christus gaf 8800 menschen gelegenheid als martelaars voor hun geloof op den brandstapel te sterven. Tot het jaar 1808 heerschte de inquisitie in Spanje, en de beenderen van 31,912 levend aan de vlammen prijs ge geven menschen vormen het ge^enkleeken harer werkzaamheid. Het bier gaat in Rusland een nieuwe -toekomst tegemoetOpmerkzame gevangenis directeuren zijn namelijk tol de ontdekking gekomen, dat van de gevangen nihilisten de bierdtiukcis hat zachtmoedigst waren. Dat is voldoende om het bier tot volksdrank te ver heffen en de invoer van bier in Rusland is daarom onmiddellijk veel makkelijker gerpaakt. De opiuerkiug der directeuren verdient, wel geloof, daar de niet-bierdriukeis in Rusland in den regel erge biamie wijndrinkers zijn. De Keulsche Dom is nu nagenoeg geheel gereed; eukele kleinigheden ontbreken nog aan de voltooiing^ van dit reeds eeuwen-oude reuzen werk, die 'misschien uog dit jaar kan worden verwacht. De groote klok, die in den toren hangt, is geheel gegoten van kanonnen, die op de Frauschen buit gemaakt zijn en weegt 560 centenaren; 28 menschen zijn noodig om dit belletje te luiden. De kanten bruidssluier, die door de stad Brussel aan Prinses Stephanie zal worden aan geboden, belooft een waarlijk vorstelijk geschenk te worden. Hij zal, behalve met tal van fijn bewerkte bloemen, versierd zijn met de wapens yan Oostenrijk en Brussel, alsmede met die van al de Oostenrijksclfe en Belgische provinciën. Sedert een maand zijn ISO werksters dage lijks, van 5 uur's morgens tot 10 uur's avonds, uitsluitend met het maken van dezen sluier bezig. Te Belus en te Saint-Lon, beiden in het Fransche departement der Landes, zijn onlangs slechts weinige dagen na elkander, twee vrouwen ieder van drie meisjes bevallen. De beide kraam vrouwen en hare zes kinderen zijn, naar men meldt, allen zeer welvarend. De heer N. (in de banlieue van Asnières een buitentje hebbende) vleide zich na tafel rustig op eon bank in zijn tuin neêr eu lag zoo te soezen, toen hij door een vreemd ge- kriewel aau de böenen werd gewekt. Hij opende de oogen en zag een beer, een wezenlijken beer in levenden lijve voor zich staan. Hij riep hulp en toen kwamen opdageneen tweede beer, een derde, een vierde, een vijfde en een zesde beer, zoodat de heer X. door dit viervoetig gezelschap letterlijk werd belegerd. Uit de buurt kwam daarop hulp, maarzjj bleek spoedig overbodig. Een diereutemmer kwam het onwel kome gezelschap terughalen; diens in de nabij heid geplaatste menagerie, voor een oogenblik aan de hoede van een bedieude toeveitrouwd, was losgebroken en had de lieve visite aan den heer X. gebracht. Steeds meer begint Amerika in den laat- sten tijd de Europeesche markten te vooizien. Ook de oesterverzending neemt sinds eenigen tijd een buitengewone vlucht. Van 1 Januari tot 3i Maart kwamen uit Amerika 59,645 vaten rnet oesters aau( die eene gezamenlijke ■waarde van 298,318 dollars vertegenwoordigden. Tijdens de godsdienstoefening is Zondag de kerk te Mount Carey, Ohio, Vereeuigde Staten door een windhoos omgewaaid. De geestelijke en tal van aanwezigeu werden ern stig gewond. Te New-York is onlangs een pai tij gegeven waar de dames in papieren kleederen versche nen. Onder anderen zag men eene dame met een japon van gewoon behansetpapier, eene andere geheel in het blauw met zilveren sterren, terwijl een derde zich een kostuum van grauw pakpapier had laten maken. Als er op die partij ook gedanst is, zullen de dames er op het einde van het bal wel bevallig hebben uitgezien! Men beweert in Arkansas een nieuwe korensoort gevonden te hebben, welke men wheat-rice (tarwe-ryst) noemt. De korrel is rond en vol, iets kleiner'dan die van de tarwe en geeft een fijn wit meel, dat voedzamer dan ma'is, haver of rogge en bijzonder goed voèr voor beesten is. De plant zelf is hoog, sterk en vol. Eene bijzondere eigenschap van dit nieuwe graan isdat chet zeer goed tegen droogte kan en den aanval van bijna ieder insect weèrstaat. Bij chemisch onderzoek is geblekendat deze tarwe-rijst 4 pet. meer stijfsel en 3 pet^ meer olieachtige bestanddee- len bevat dan tarwe, doch daarentegen bevat zij '2 pet. minder voedingstof en 5 pet, min der water. EÏÏS»IÏ«VEX 9 Juni. In dit hoofd kiesdistrict is heden tot lid van de Tweede Kamer' der Staten-Geueranl gekozen de heer Dr. P. J. F. Yermeuleu, leeraar aau de Hoogere Burgerschool te Rolduc, met 1146 van de 1532 geldig uitgebrachte stemmen, en zulk ter vervanging van den heer Mr. C. A. H. Barge. Zitting van 2 Juni. M. B, to Vlaardingon, boete f2.50, subsidiair 1 dag gevangenisstraf, ter zake van hot uiten van scheldwoorden tegen iemand zonder daartoe uit- getergd te zijn. II. de IC. to Schiedam, boete f I of I dag ge vangenisstraf, ter zake van liet te Schiedam op eene openbare straat vuur aanleggen. M. B. te Schiedam, boete f3 of 1 dag ge vangenisstraf, ter zake van iict te Schiedam als bestuurder harder dan stapvoets rijden mot een handwagen. J. D. te Schiedam, bootc f i of 1 dag ge vangenisstraf, ter zake van het te Schiedam rijden niet een voertuig (geen handkinderwagentje) over een openbaar wandelpad. G. G. te Schiedam, 2 boeten ieder van f 1 of 1 dag gevangenisstraf voor oiko booto, tor zake van het te Schiedam in de Plantage, zonder verlof: 1". springen over do daar langs loopendo sloot, en 2". aldaar den bewassen grond tot weg go- bruiken. G. de J. te Schiedam, eene gevangenisstraf van 1 dag en eene boete van f25, subsidiair 2 dagen gevangenisstraf, ter zake van liet to Schiedam als tapper op aanzoek van oen politie-be.imbto des avonds na elf uren weigeren zijne tapperij to openen. C. H. te Vlaardingen, booto f5 of 1 dag ge- gevangenisstraf, ter zake van hot te Schiedam mis handelen van een paard. A. v. d. E. te Schiedambooto f 3 of 1 dag gevangenisstraf, ter zalto van liet te Schiedam laten uitioopen van bloed van een geslacht dier langs de straat. C. L. te Rotterdamtwee boeten ieder van f 3 of '1 dag gevangenisstraf voor elke boete, ter zako van het op twee verschillende tijden te Schiedam als eigonaar van eene schutting, gestold voor een gebouw, deze niet van zonsonder- tot zonsopgang van een goed lichtgevende lantaarn voorzien, zonder dat van deze verplichting dooi- burgemeester en wethouders ontheffing was verleend. L. W. cri C. v. d. T., beiden te Schiedam, ieder boete van f 3 of 1 dag gevangenisstraf, ter zake van liet to Schiedam zonder noodzaak met een ander voertuig dan een kinderwagentje rijden ovor eon met klinkers bestraat voetpad. A. G. te Schiedam, boete f 1 of 1 dag ge vangenisstraf, ter zake van hot uitstorten van vuilnis ie Schiedam op eeno andere plaats dan die daartoe van gemeentowege bestemd is. J. B,, L. B. en II. B. allen te Maaslandieder boete f3 of 1 dag gevangenisstraf, ter zake van liet te Maasland op den openbaren weg spelen met geld. F. A. de G. en A. V., beiden te Schiedam, ieder boete fl of 1 dag gevangenisstraf, ter zake van het te Scliiodam in de Plantage zonder verlof springen over de daar langs loopende sloot. G. II. en J. v. d. M., beiden te Schiedam, ieder' boote f3 of '1 dag gevangenisstraf, ter zako van het te Srhiodam als voerman met oen molenwagen harder dan stapvoets rijden. S. H. te Schiedam, boete f3, subsidiair I dag ge vangenisstraf, ter zake van liet op een weg der eerste klasse in Zuid-IIolland, als geleider van een voertuig met een trekdier bespannen zirli niet bij hot trekdier bevinden om dit behoorlijk te geleiden of te besturen. A. D. te Schiedamboete fl of 1 dag ge vangenisstraf, ter zake van hot te Schiedam werpen van vuilnis in eene watering der gemeente. J. de R. to Schiedamboeto f 5 of 2 dagen gevangenisstraf, ter zake van het te Vlaardingen als voerman mot een voertuig uitsluitend tot ver voer van goederen bestemd en daarmede beladen, anders dan stapvoets rijden. S. "-F. te Vlaardingen, boete f 1 of 1 dag ge vangenisstraf, ter zake van het te Vlaardingen op de openbaro straat buiten de openbare water plaatsen datgene verrichten waartoe die inrichtingen bestemd zijn. J. v. d. V. te Rozenburg, S. II. T. te Rotterdam, A. B., G. v. d. L. en F. S., de drie laatston te Schiedam, allen vrijgesproken. L. K. te Maassluis ontslagen van rechtsvervolging. De veroordeelden bovendien in de kosten. BURGERLUKESTAND. Geboren: 6 Juni. Matthys Jan, zoon van M. Vlug en S. M. Bellers, jBroersveld. 8. Johannes Rernardus, zoon van C. Hille en G. M. Hoogwegk Singel. Petronella Geertruida,

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 3