Maandag 21 Juni. X 4952, Verscïijnt Saielüks, ïiitpziW IMai. Bimeilaiasclt Bericlilei. "V ier en 3> e v ti«- s t <3 .T a a r <r a ADONMCMKNTÜMtlJ*, (t«r kwnntl 1.85. Franco per post, door-het geheele Rijk. - 2.50, Afzonderlijke nommers0.10, BUREAU: HARKT, 134. Advëhtektibpkus: van 110 gewone tegels roet inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10' Driemaal plaatsing .vordt tegen tweeuaal berekend. Bij deze Courant belioorl een Bijvoegsel, Aan het Commissariaat van Politie zijn als op" straat gevonden aangebracht drie witte kinderrokjes. Schiedam, 19 Juni 1880. Groot-Brittannie en Ierland behooren mede lat die Staten in Europa, waar het verbruik en misbruik van sterken drank wettelijke bepa lingen ter heteugeling gebiedend noodzakelijk maakten. In Ierland was de brandewijn in de zestiende eeuw reeds een volksdrank. In Groot-Brittanië begon men iu 1581 den brandewijn aan mili tairen int te reiken, wanneer 7,ij ten strijde togen, en het volk, dat ook al eens mee proefde, begon al zeer spoedig aan het gebruik van brandewijn boven dat van hier de voorkeur te geveu. Onder Hendrik VIII mocht er in elke Stad slechts een plaats zijn, waar sterke drank werd verkocht en Koningin Elizabeth bedreigde met gevangenisstraf'diegenen harer onderdanen, die alcohol uit koren stookte anders dan voor gt'Heeskundig gebruik. Maar het ging met die wei ten. als met zooveel andere. Zij stonden op 1'papier, maar nageleefd wérden ze niet. Ho# anders konden Londensche kroeghouders in de 48de eeuw uithangborden met opschrifte» sis de volgende boven hun kroegen hangen: ïtlier kan men zich voor éen penny een rees drinkenvoor twee pence kan men zich cadaver zuipen, en bovendien nog stroo be komen om er zoolang op te slapen totdat men weer nuchter is." Iu dienzelfden tijd had men wel een zeer hooge belasting op het gedis tilleerd maar de smokkelhandel hield er ge lijken tred mede. Toeu men in 1820 het dirankverbruik in Ierland op 10 millioen gulden «clialte, werd er slechts voor 3 millioen gulden accijns betaald. De tegenwoordig in werking zijnde wet is van Gladstone; zij werd in 1872 aangenomen, en bepaalde onder anderen het volgende: 'Niemand mag spiritualia verkoopsn zonder speciale vergunning van den vrederechter en dan nog alleen op de plaats, waarvoor ver gunning is verleend. Die sterken drank ver loopt zonder die vergunning, wordt gestraft ïnet een boete van 50 p, st. of met een maand gevangenisstraf. Bij herhaling klimt de boete tot 100 pond en de gevangenisstraf tot zes maanden. Ook kan de drankverkooper bij her haalde overtreding voor een bepaalden, termijn, ja zelfs voor alljjd, het recht verliezen om een vergunning te bekomen. Tevens kan de geheele hoeveelheid sterke drank, die bij den over treder wordt gevonden, verbeurd worden ver klaard. Verder bevat die wet bepalingen, waarbij straf bedreigd wordt tegeu de verleiders, die .aan kinderen beneden 16 jaren sterken drank schenken; tegen kroeghouder», die andere dranken verkoopen dan waarvoor zij vergunning hebben. Ook de dronkenschap zelf wordt straf baar gesteld, niet alleen wanneer de beschonkene i op straat wordt aangetroffenmaar ook als met: hem in een herberg viudt. De straffen worden zwaarder, als de beschonkene buren gerucht rnaakt, als hij wapens draagt, of anderer leven in gevaar brengt, door b. v. dronken op den bok van een rijtuig te zitten. De herbergier, die beschonken lieden in zijn huis toelaat, wordt eveneens gestraft. Ook hij, die vrouwen van verdachte zeden bij zich toelaat. Tevens bevat de wet'een aanwijzing der'ureo, waarop kroegen mogen geopend worden. Te Louden b.w. moeten de tapperijen tol een uur; vertier van drie tot zes uur; en eindelijk 's avonds te zeven uur voor goed gesloten worden. Eiutlelijk is ook hier Irle bepaling geldig, dat een tapper in het bezit moet zijn van een certificaat van goed gedrag. Zoover is men thans m Engeland. De leden vau het ontzaglijk groote afschaffingsgenootschap ®The United Kingdom Alliance", dringen on ophoudelijk op meer en krasser maatregelen tegen 't drankverbruik; aan. De practisclia Engelschman heeft berekend, dat het koren, jaarlijks tot het bereiden van alcohol gebezigd, voldoende zou zijn om er vier duizend millioen broodeu, elk van vier Engelsche ponden van te bakken. Zulke cijfers zijn welsprekend, en zooveel te meer Indrukwekkend, nu het Ver- ecuigd Koninkrijk van; Groot-Brittannie en Ierland een winter achter zich heeft, waarin eeu deel van zijn be wooers ten prooi was aau den bitterste» hongersnood Rusland leverde van eeuw tot eeuw tooneelen, waarbij de ellende door dronkenschap aangericht, in al haar afzichtelijk held aan het licht trad. Reeds ten tijde van Petiy; den Groote was de diaukwoede zoo groot, dat het eeu zeer gewoon iets was, als de beschonkeueu uit de tapperijen als lijken worden weggodiagen. En tegenwoordig is het iu sommige streken van Rusland niet veel beter. De baron van Hasclihausen zegt: de Groot-Russen drinken de vodka (Russische brandewijn) niet bij glazen, maar bij fiesschen waarvan zij den inhoud achterelkaar inzwelgeu, totdat zij eindelijk op den weg blijvenliggen. De handel in brandewijn is, in de meeste Russische provinciën, een monopolie van de kroon geweest. Het recht om brandewijn te stoken werd verpacht, ouder voorwaarde, dat alles tegen een bepaalden prijs aau de Regcering moest worden afgestaan. Van haar kant leverde de Regeeriug tegen hooge prijzen den sterken drank aan een vennootschap van pachters, die het reent hadden gekocht om iu 't groot en in 't klein de diankwoede te exploiteeren. Dr. Baer iu zijn werk over alcohol zegt van dit pachtersbedrijf het volgende. j>Een van de pachters wilde uit dankbaarheid voor de hem verleende klandisie aan de ingezetenen van Petersburg eeu groot feest geven. Alleen aan brandewijn, bier en eetwaren besteedde hij 20000 roebels Ieder mocht mee feestvieren, maar niet lang duurde liet, of de sterkedrank deed zijn uitwerking govoeien. Er ontstond een gevecht; verscheidenen werden doodgeslagen en de overigen zoo beschonken, dat'destraat vol lijken lag. In 't geheel kwamen er 5Ö0 om. Dit pachtstelsel is eerst in 1863 afgeschaft, eu er is een gewone accijns ingevoerd. Deze is zeer hoog, en bracht iu 1876 niet minder op dan honderd een en negentig millioen, zeven honderd zeven en tachtïg duizend zeven honderd roelehdat is meer dan een derde deel van alle staatsinkomsten. Frankrijk, liet zoo matig genoemde Frankrijk, is ons mede reeds op den weg voortgegaan van wettelijke bepalingen op het drankverbruik. Den 29 December 1851 vei scheen een decreet, waarbij werd bepaald, dat niemand een koffiehuis, herberg of kroeg mag houden zonder schriftelijk verlof van den prefect, en aan dezen overheids persoon werd ook het recht gegeven de ver leende vergunning weder iu te trekken en de tapperjj te «luiten. Het Keizerrijk echter be vorderde het kiWgwezen, ïoodat het aantal in acht jaren met 100000 vermeerderde, maar ouder de Republiek is er weer meer de hand aan gehouden. Deze vaardigde ook een wet uit ter beteugeling der dronken schap eu ter bestrijding vau het alcoholisme. Bij dia wet wordt openbare dronkenschap voor de eerste maul met een kleine boete gestraft, rnaar bij herhaling met gevangenis van zes dagen tot een maand, en bij vonnis voor de derde maal binnen een jaar, met gevangenis van een tot twee maanden. Hij, die tweemaal wegens dronkenschap correctioneel is veroor deeld, verliest zijn kiesrecht, kan geen openbaar ambt bekleeden eu mag gedurende een zekeren tijd geen wapens dragon. Gelijke straffen worden bedreigd tegen de-drankverkoopers, die bedwel mende dranken aan kinderen en beschonkenen schenken. In Pruisen is een tijd geweest, dat de dronken schap er tot de zeldzaamheden behoorde, maar in dien tijd werd er het getal drankhuizen zoo klein mog-Ujk gehouden. Tobd er onder den grootou Frederik een aanvraag werd ge daan om te Berlijn een rumfabriek op te richten, weigerde deze die toe te staan met de woorden sick wills den Teufel lliun, ich wünschte, dass. das giftige garstige Zeug g*r nicht da ware und getrunken würde". De vader van den Grooten Frits dacht er niet minder over. In zijn rechts pleging werd dronkenschap niet als een ver zachtende rnaar, als een verzwarende om standigheid aangemerkt. Die iu koelen bloede een moord had begaan, werd opgehangendie zich iu dronkenschap aan die misdaad had schuldig gemaakt, werd geradbraakt. Tegenwoordig wordt aan de zaak in het Keizerrijk slecht de hand gehouden. Het aantal drankhuizen en kroegen neemt toe, omdat er weinig toe noodig is, vergunning daartoe te erlangen, en leDgevolge daarvan telt Duitsch- laud vooral ia zijn groote steden op elke 1000 zielen 6 a 9 plaatsen, waar brandewijn wordt geschonken. Ziedaar, aan de hand van mr. Borgesius, enkele stappen gedaan, op het terrein der wettelijke bepalingen in andere staten van Europa. Hopen we, dat het den Minister, die de» moed heeft gehad, ook voor Nederland derge lijke bepalingen'voor te stellen, niet aan den noodigen steun zal ontbreken om ze tot wet verheven te zien. Zegt de Duitscher, dr. Baer, in zijn werk over alcohol, dat hier zooveel jenever gedronken wordt, dat daarin voor de toekomst des volks redenen vau ernstige be kommering mogen worden gezocht, aan het Nederlaudsche volk staat het thans te toonen, dat het met zijn regeering verlangt mee te werken tot beteugeling van een zoo ramp zalige volkszonde, als het misbruik van sterke dranken is. SCHIEDAM, 19 Jnni 1SS0. De gemeenteraad hield gister alhier, een openbare zitting, die door 15 leden werd bij gewoond. Afwezig waren .de heeren Loopuyt en "Van der Schalk. 1. De notulen van de zitting van 14 Mei 15. werden gelezen en goedgekeurd. 2. Ingekomen is eene' missive van Gede puteerde* Staten, houdende ontvangstbericht van 't afschrift der verordening regelende het gebkuik en dè bescherming van gemeentegrond

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 1