A0-' 1880. Vrijdag 25 Juni 4955. Kennisgeving ABOSMSMKNTsl'tSUS, (lol kVY.H CUitl J1.85. Franco per pont, door het gehecie Rijk. - Ü.5Q. Afzonderlijke iinminais- 0.10, UUKJSAUi MAKKW, K, 124. ta, ia g. Advisrtkntiki'RUs: van 110 gewone ieg-18 wet inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer 0.10' Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal beioke» d. al de kracht, die in hem is, aantast. Neen, Gambetla heeft geeu enkel bitter woord tegen zijn tegenstanders doen hoorenééu suaar heeft slechts getrilddie der( verzoening. Zijn redevoering in een woord, is van hel eene tot het andere einde een meesterstukdat den Staatsman kenmerkt." »De amnestie moet da grafzerk zijn, \iaar onder de Commune inet al haar herinneringen wordt begravenzoo luidden de laatste woorden van Gambetta, de Fiansche regeering zal, hopen wij, de voldoening hebben te zien dat er geen schijndoods is begraven. De redevoering van den Voorzitter der Kamer van Afgevaardigden zal gedrukt en in alle ge meenten van Frankrijk aangeplakt worden. De onderhandelingen'over een handelstractaat van Frankrijk met Engeland schijnen ook in laatstgemeld land gunstig opgenomen te zullen worden. De bekwaamheid van den Franschen onderhandelaar Léon Say waarborgt den goedea uitslag daarvan. Monseigneur .Dumont, de krankzinnig ver klaarde Bisschop van Doornik is iti het bezit va» een verklaring van den. Pausehjken ge neesheer Dr. A. Ceccarelli, geteekend 15 Mei 1S79waarbij verklaard wordt, dat hij tiaar lichaam eo ziel gezond is. Naar lichaam en ziel gezond! Begeerlijk lot I en hij, die in het bezit van dezen dubbelen schat is, mag wel alle middelen in het werk '.tellen, dien te bewaren Dat er aanslagen op geploegd worden, bewijst Duitschland, waar men bij dea Bondsraad met klachten komt, over vervalsehing van het edele druivennat. liet Handelsblad deelt daaromtrent het vol gende mede Dezer dagen zijn by den Bondsraad petitiën ingediend door de leden der vereeniging van wijnbouwers, ten einde bescherming van dezen tak van nijverheid te erlangen door het ver bieden van een anduren tak van industrie welke geen andere dan hoogst nadeeiige ge volgen kan teweegbrengen. De bescheiming der wet wordt ingeroepen tegen een soort van wijnfabricatiedie bijna geen vervalsehing kau geheeten wordenuit hoofde de wijn, daarin aanwezig, hoogst onbe duidend is. 't Is de wijnfabricatie langs den kouden weg, gelyk men het noemt. Fabrieken van dergelijkeu wijn worden thansnaar de petitionnarissen aauwijzeu, allerwege in Duitsch land gevonden. De fabrikanten vervaardigen hun wijn uit de volgeude bestanddeelenwater, glycerine, wijnsteenzuur, talk- en andere zouten, waaraan wordt toegevoegd een uiterst geringe hoeveelheid natuurlyke wijn. De hoeyeeltieid van deze laatste vloeistof is, hoewel steedszeer gering, nu eens wat meer dan eens wat 'minder naar ge lang de ver eiichte kwantiteit wijnzuur, inden wijn voorhanden, den fabrikant lager komt- te staan Aan het commissariaat van politie zijn inlich tingen te bekomen omtrent een partijtje aan elkander gekoppelde sparrenuit de Noordvest opgevischt. lorlg'itagen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgf. jfEESTEii en Wethouders van Schiedam; Gelet op Art. 8 der Wet van den 2en Juuij 1875 Staatsblad no 95); Geven kennis aan de ingezetenen, dat op heden do navolgende vergunningen zijn verleend: 1. aan W. BOSSELAAR en zijn regtver- krijgenden tot oprigtiug eener 'Vleesehroo- kerij, Slagtplaais'eR Kuiperij op het perceel *an de Frankelandsche Laan, kadaster sectie D, ,no.-iS39 JU» w - - -- 2. aan de 'firma WINDHORST en VAN DER HARG eu bate regtvet ki ijpeuden, tot uitbieiding, door plaatsing \an een Stoomwerktuig met Ketel van 2 paardekranlit, van de bran derij in den 's Gravelaudscben polder, wijk B, no.'93», kadaster sectie F, no. *1428, sa S. aan de firma WOUTERLOOD en BERKE LAAR en hare mgf verkriigenden, 'tot oprigting eener §toonihoutzagerij en Kuiperij met Stoomwerktuig met Ketel van 14. paarde- kracht, in den 's Gravelandschen polder, kadaster sectie F, no. 1030. Schiedam, 24 Juny '1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. 3. VAN DIJK VAN MATENESSE. Be Secretaris, A. W. MULDER. Schiedam, 24 Juni 1880. De amnestie-wet, die de herinnering aan de ongelukkige dagen der Commune zooveel mogelijk zal uitwisscheu, heeft na de aanneming door de Fransche Kamer van Afgevaardigden, den Senaat reeds bereikt. Men heeft hoop, dat de tegenstanders der republiek zicii bij deze gelegenheid kalm en waardig zullen gedragen; dat zij zich van stemming zullen onthouden en dat daardoor de wet des te gemakkelijker zal doorgaan. Moeielijk is zulks echter vooruit te berekenen; 't gebeurde iu de Kamer der Afgevaardigden is daar, om dit te bewijzen. Ook bij dezen tak van de weigevende macht was het er op toegelegd, de zaak zoo bedaard mogelijk, en in den kortsten tijd af te doen. De groote meerderheid, scheen van de wen- ichelijkheid doordrongen, dat er vau de Com mune'zoo weinig mogelijk meer moest worden .gesproken, dat aan de werking der hartstochten volstrekt geen voedsel moest worden gegeven, maar de Kamer wikt en enkele leden beschikken. De heer Castmir Périer begreep zijn stem ■tegen het ontwerp te moeten motiveeren. Werd vau de zijde der voorstanders aangevoerd, dat het ontwerp een daad wast van'kracht hij kon dit daarin met zien, en meende, dat de regeering, die voor eenige maanden] zoo sterk tegen de amnestie was, door thaus aanzeilden maatregel voor te stellen, een bewijs van zeer weiuig standvastigheid gaf. De j Minister Freycinet antwoordde, dat de omstandigheden volstrekt niet dezelfde waren als voor eenige maanden. Nu is het laad rustig, de 'orde heerscht overal, nimmer' was het tijdstip gunstiger, om de ver oordeelden te begenadigen, maar hun te gelijk te tooneu, dat men hun tegenwoordigheid volstiekt uiet vreesde. Er is orde, er is kalmte in het landzoo ving de Bonapartist Paul de Cassagnae aan, orde en kalmte! Eu de verkiezing van een veroordeelden communard,; Trmquet, die op dit oogenblik nog dwangarbeid verricht, tot lid van den Panjsehen gemeenteraad, eu de ver kiezing te LyonWel een fiaai beeld van - orded-Eu- uu-ging de recfeuaar, die door zijn gematigdheid iedereen verwonderde, vooit, met aan te tooneu, dat eigeulijk de gcheele wet een daad van zwakheid was. Men mocht volgens hem de wet aannemen of verwerpen, dit was hem volkomen hetzelfde; wat is er eigenlijk ook voor oniiei scheid tusscheu republikeinen en commune-mannen? Gambetla, de voorzittor, had aaudachtig toege luisterd. Tegen da beweringeu vau De Csssagnac, die nu vooral indruk zouden maken, omdat hij zou gematigd was, moest een woord gesproken worden, dat door gansch Fiaukrijk zou weer klinken, en daartoe rekende hij niemand beter in staat dan ziehzeiven. Ilij verliet den voor- Zittelszetel, na den heer Bi isson tc hebben ver zocht, het piesidium voor eenige oogenbhkkea waar te nemen, eu begon eene redevoeiiug, waarin de gausche omvang vau zijn redenaars talent in een helder licht trad. De indruk dezer rede was verpletterend, In den aanvang zeer kalm, kwam van minuut tot minuut de oude Gambetta te voorschijn. De XIX Steele zegt er van: Wij verklaieu ons niet in staat de ontroering te beschrijven, dieindéxaalheerscht», terwijl Gambetta spiak. Nu en dan luide bravo's, die terstond weer in diepe stille vei anderden, maar spoedig weer losbaistten, omdat ineu ze niet kou inhouden. Gambetta is met alleen redenaar, maar hij is een groot kunstenaar op het gebied der welsprekendheid. Hebt ge ooit een der groote talenten ge hoord, wier namen vau geslacht tot geslacht herhaald worden? Een gansche zaai, hangende aan de lippen van een enkel man, den adem inhoudende uit vrees van ook maar een enkel woord te verliezen, en daarna aan haar bewonde- ling luc.lit gevende, door luide kreten van toe juiching. Welnu, dat hebben wij heden gehoord. En deze schilteieude uitslag is niet verkregen door de furie, waardoor een redenaar soms wordt vervoerd, als by zjjn tegenstanders met

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 1