Gememgde Berichten. ■was. Thans blijkt uit het antwoord van den Minister van Financiën op het Voorloopig Verslag over de rentewet, dat de Regeering reeds in staat schijnt eene raming te geven. De verdere kosten voor afdoende verbetering van den "Wa terweg stelt de Minister op 15 milHoen, dat is juist de helft van de som, door het Vaderland genoemd. NB. Ot.) De oud-hoogleeraar der Utrechtsche uni versiteit Mr. G. W. Vreede is eergisterenavond omstreeks 11 uur overleden. In den iaatsten tijd was hij ernstig ongesteld en was zijne gezondheid zóó geschokt, dat het droevig einde niet geheel onverwacht kwam. Hy werd te Tilburg geboren den 14 April 4809, en studeerde te Gent, Leuven en Leiden, in welke laatste plaats hij in 1831 in de rechten promoveerde. Als advocaat was hij achtereenvolgens te 'sGravenhage en Gorinchem werkzaam, totdat hij in 1841 als hooglêeraar ia de rechten aan de Utrechtsche hoogeschool optrad. Eenbreede lijst van geschriften getuigt van zijne veelzijdige kennis. JI. Dinsdag is te Rotterdam, onder voor zitterschap van den heer J. A. Francois, directeur der gasfabriek alhier, de algemeeue vergadering gehouden der Veretaiging van Gasfa.brikanten in Nederland. Door een aantal leden werden verschillende mededeelingen gedaan in verband jnet de gasaaogelegenheid. Er werd besloten tot de uitgave van een maandwerk aan de gtsbelangen gewijd, als orgaan van de Yer- eeniging van Gasfabrikanten in Nederland. De redactie daarvan werd opgedragen aan de heeren J. A. Franpois te Dordrecht en O. T. Salomons te Feijenoord, die beiden de benoeming aanvaard den, mits zij op voldoende deelneming bij da leden konden rekenen. In de kringen der Katholieke geestelijk heid vindt naar wy vernemen de can- didatuur van Piofessor Schaapman voor Breda geen onverdeelde sympathie; bij sommigen zelfs bepaalde afkeuring. Niet alleen kerkelijke, maar ook politieke bezwaren schijnen te worden opgeworpen. Er zijn er die vreezen dat de heer Schaeproan te gematigd zal wezeneen centrum-partij zal willen vormen en daarin niet zal slagen, aangezien evenmin alle Katho lieke afgevaardigden als rle anti-revolution- nairen hem daarin zullen willen steunen. Daarbij komt dan nog de kwestie van het priesterschap. Zal de heer Schaepman in ge- moede kunnen verklaren dat hij heeft opge houden ^geestelijke" te zijn? Legt hij zijn kerkelijke ambten neder, dan is hij geen ïbe- dienaar der godsdienst" meer, maar blijft hij volgens kerkelijk recht althans sgeestelijke". De Kamer heeft slecht* te oordeelen volgens staatsrechterlijke gronden en zij kan dus vrede hebben met eene verklaring van den heer Schaepman, dat hij geen geestelijke meer is, maar wij kunnen ods voorstellen, dat van ker kelijk standpunt een zoodanige vei klaring minst genomen antipathie zou opwekken, (JR. Nil) Aan het mail-overzicht var. het Algemeen Dagbl. van Ned. Lndië ontleenen wij het vol gende De berichten omtrent de veepest, door de Jav. Ct. van eergisteren gebracht, zijn zeer ongunstig. In de Preanger heeft de ziekte zich oostelijk van de rivierTjitaroem vertoond; in Benkoelen, waar de ziekte geweken heette, is zij weder uit gebroken en in het Palernbangsche is gebleken, dat ook veepest voorgekomen is. Van de veeziekte nog geen betere be richten; voora breidt zij zich in de Preanger Regentschappen uit. Van 12 tot 22 Mei, wer- da;a in dat gewast 15 zieke en 281 verdachte buffels afgemaakt. De 'ziekte heeft de rivier Tjitarum overgestoken. De oostgrens van de besmette streek is nog een paal west van den tiransportweg naar Tjikao. Op den Maskerade-dag (22 Juni) zijn in het geheel naar en van Leiden vervoerd 25.246 reizigers. Dezer dagen werd eene vrouw te Gouda, dia met zwavelstokken te venten en clandestien te bedelen den kost verdiende, ziek, en daar zij in hare armoedige woning niet voldoende verpleegd kon worden, moest zij naar het gast huis worden overgebracht. Bij die gelegenheid werd bevonden, dat zij in het bezit was van ongeveer f 5000 aan geld en geldswaardige papieren. De pluk der zwarte aalbessen en fram bozen is in de Langstraat begonnen. De eersten zijn goed beladen; de Iaatsten hebben te veel door de vorst geledenwaarom de opbrengst over het algemeen klein zal zijn. Volgens telegram uit New-York kan er tusschen 1 en 3 Juli storing in den dampkring verwacht worden op de kusten van Noorwegen en Noord-Eugeiand, vergezeld van regen en harden wind. Met 1 Juli a. s, wordt de uitgave van het Weekblad voor Lager- en Middellaar On derwijs door de firma J. B. Wolters te Groningen gestaakt, en is het recht van uitgave van dat blad aangekocht door de firma Gebr. Belmfante te 'sGravenhage, uitgevers van de Wekker, met welk blad het eerstgenoemde is vereenigd. De hoofdredactie van da Wekker blijft aan den heer G. B. Lalieman, te Moordrecht, opgedragen. Een student gaf volgens de Haagsche correspondentie der Zuiph. Ct. het middel aan de hand, waardoor onder de nieuwe wet alle drankhuizen zouden kunnen verdwijnen. Als het ger eentebestuur het maximum dier instellingen in verhouding tot de bevolking heeft bepaald, behoeven leden eener vereeniging tot wering van het misbruik van sterken drank slechts eike beschikbare licentie te vragen en geen kroeg op te richten, dan zouden langzamer hand al zulke huizen verdwijnen. Het middel is vernuftig gevonden, maar met den geest der'wet zal het toch wel overeen stemmen, dat slechts bona fide drankslijters licenties bekomen. Eene enkele bepaling omtrent het vervallen der licentie, wanneer binnen een zekeren termijn daarvan geen gebruik werd gemaakt, zou dit middel verydeien. Kcthel. De heer J. Van den Bergen, predikant bij de Hervormde gemeente alhier, heeft toezegging van beroep ontvangen naar die gemeente te Scherpenisse. Ylaardingcn. Gisteren is weder een logger aangekomen met 80 ton zoutevisch. Maassluis. Van de beugvisscherij is weder een logger binnengekomen met 98 ton gezouten kabeljauw7 ton dito leng en 15 ton dito schelvïsch. leiden. Eergisteren avond bood deLeid- sehe burgerij ter eere van ons Giste lustrum een feest aan het studenten korps, dat evenals alle andere der afgeloopen week uitmuntend voldeed en waardig de rij sloot. Zwolle. Terwyl een wijkmeester op een doip nabij deze gemeente dezer dagen de wooing van een eenzaam landbouwer binnen trad om voor nWatetloo" te collecteeren, kreeg hij ten antwoordvdaor doe'w niet anwie heb zeis las genoeg van 't waeter ehad." Te Genèvo en omstreken (FerneyNyon, Anthi. Goudiay,) heeft in den vroegen ochtend van Dinsdag, te ruim 3 uren, eene vrij sterke aardschudding plaats gehad, op eenige plaatsen gedurende 2 of 3, op andere tot 10 seconden. Een ingezetene te Genève schrijft daaromtrent het volgende: »Ik hoorde een gekraak in eene kamer Sinks van de mijne, en onmiddellgk - daaiop een veel heviger gekraak in de mijne. Het scheen van boven naar beneden te loopen. Deuren, kasten, ramen, alles kraakte, terwijl mijn ledekant eene sterke horizontale schudding onderging. Ik gevoelde achtereenvolgens vier h vijf schokken. Daarop hoorde ik kraken in de kamer dia rechts van de mijne ligt, Ik kan den loop van hot verschijnsel citt beter vergelijken dan bij die eener strooming van het zuid-zuid-westen naar het noord noord-oosten." Andere personen beschrijven het ais loopende van het noord-westen mar het zuid-oosten, terwyl anderen weer spreken van noord «aar zuid, of van zuid-west naar noord-oost. Op sommige omliggende plaatsen begonnen de honden woedend te blaffen en zijn de voorwerpen in de kasten met veel geraas verschoven. Volgens verscheidene waar nemingen werd het verschijnsel voorafgegaan door een krachtig gerommel. De Fransche Jezuïeten hebben te Praag een huis gekocht, dat 125,000 frs. kost. Te Bessenay (departement Rhónc) werd zekere Thizyeen 19jarige jongelinggear resteerd; hij had zijn vader vermoord. De openbare meening legde hem ook den moord van zijn moeder ten laste, die eenige maanden te vorennaar het heettebij ongeluk in het vuur van den haard was gevallen en op die wijze was omgekomen. De onverlaat bekende, dat hij zijn moeder met het hoofd in het vuur had geworpen, nadat hij eerst te vergeefs had getracht haar in den kelder op te sluiten om haar te doen verhongeren. Ongeveer tien jaren geleden, tijdens detf oorlog van 1870, werd een Fransch soldaat door de Pruisen krygsgevangen gemaakt en naar Duitschland gevoerd. Onderweg deed hij een poging om te ont- snappen, maar werd, op het oogenblik dat hij het kamp wilde vei laten, opgemerkt en tegen gehouden door een schildwacht, die hij wel na een bloedige worsteling neervelde, maar die toch alarm maakte, zoodat de vluchteling weldra weêr gevat en onmiddellijk ter dood veroordeeld werd. Door een vergissing van den cipier sloot men hem echter op in een cachot, dat bestemd was voor een anderen soldaat, veroordeeld tot tien jaren vestingstraf, en deze ongelukkige werd den volgenden dag in zijn plaats gefu silleerd. Zoodra de ter dood veroordeelde bemerkte aan welke omstandigheid hij zyn leven te dauken hadbesloot hy aan zyn verwanten niets van zich te laten hooreu, uit vrees dat de Pruisen anders mochten ontdekken, wie hij was. Hij schreef dus in die tien jareïi vol strekt niet naar lijn woonplaats. Zijn ouden en zijn vrouw deden bij het ministerie van Oorlog navraag omtrent zijn lot, en ontvingen ten antwoord, dat hij gefusilleerd was, wegens poging tot moord op een Duitschen schildwacht. Toen onlangs de doodgewaande, uit zijn gevangenschap ontslagenin zijn woonplaats terugkeerde, vond hij zyn vrouw, sedert vijf jaren, zeer gelukkig met een ander gehuwd, en bracht er, in plaats vau vreugde, zooals hij verwacht had, groote droefheid en onstel- teuis te weeg. Te Ems bevindt zich op dit oogenblik als sCurgast" een löSjarige grijsaard, de Israëlie- tische godsdienstonderwijzer Dickstein uit Herin- I gen, die in 1795 te Standuska in Russisch Polen werd geboren en aan de Beresina tegen ïia grande armee" medevocht. Te "Würiburg is een zeer rijk landbouwer tot een boete van 500 mark veroordeeld, wegens zijne langdurig voortgezette meikver- valsching. Hij had dikwijls 6 liters water onder 4 liters melk vermengd. Volgens de jongste volkstelling heeft New-York 1,350,000, Philadelphia 850,000, Brooklyn 500,000, Chicago 475,000, St. Louis 450,000, Boston 305,000, Baitirnoie 350,000, Cincinnati 250,000 inwoners. Tien jaren geleden

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 2