Uit het. door de Gedeputeerde aan de Provinciale Staten van Zuid-Holland uitgebracht verslag wegens den staat dezer provincie, wordt omtrent de naburige gemeente Delfshaven het volgende gezegd: Te Delfshaven waren de branderijen, 41 iu getal, het geheele jaar door in werking en wel met eenigstins gunstiger uitslag dan in het jaar te voren. De toestand der distilleerderijen was bevredigend, wat den toeoemenden aftrek voor het binnenlandsch verbruik betreft: daarentegen was in den bui- tenlandschen bande! weinig verbetering te bespeuren. De drie fabrieken van stoom- en andere werktuigïn verkeerden in min gunstigen toestand, dn suikeraffinaderij, met 5 stoomwerk tuigen, te zaïnen van 86 paardenkracht, en met 300 arbeiders, werkte het geheele jaar door en verwerkte ongeveer 19 millioen kilogr. ruwe suiker. De aftrek van de geraffineerde producten was voldoende. De sleephelling werkte gun stig. De glasblazery werkte met 40 arbeiders. Tengevolge van den grooten invoer van fiesschen uit het buitenland on den slappen uitvoer van gedistilleerd waren 'de uitkomsten minder gun stig. De kelder- of ki«ten makerijen hadden minder aftrek. Door het tweede kantongerecht te Rotter dam zijn eergisteren vier landbouwers uit Delfshaven, Kelhel en Overschie ieder tot een boete van 25 -gulden of gevangenisstraf van 4 dagen veroordeeld, omdat zij op de veemarkt op het Hofplein te Rotterdam ieder een zieke koe ter markt hadden gebracht. Tot de dubbele straf werd veroordeeld een koopman uit Heinen- oord, die twee zieke koeien op de veemarkt aan den Boezemsingel ter markt had gebracht. Voorts werden door hetzelfde kantongerecht met eena boete van 10 gulden of gevangenis straf van twee dagen gestraft vjjf vleeschhou- wersknechts, die zich hadden schuldig gemaakt aan het vervoeren van bedorven vleesch te Rotterdam, en een Rotterdamsche vleesch ver koopsters, die in haar winkel bedorven kalfs- vleesch voorhanden had gehad. Terwijl het wetsontwerp tot regeling van de Indische bijdragen bij de Tweede Kamer vrij ongunstig is ontvangen, en dat betreffende de maten en géwichten bijna algemeenen tegenstand ondervond, is het beginsel der drankwet door de afdeelingen toegejuicht. De Haagi-che corres pondent van de Zutph.' Ct. dit mededeelende, herinnert dat meer dan de helft der ledenten •s vorigen jare een adres aan 'den Koning hebben ,'get'eekend, waarin Z. M. werd verzocht in deze richting het initiatief te nemen. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij de gemeenschap pelijke loodingen van de beambten van den waterstaat en het loodswezen, op den 30sten Juni, op den droge van den Nieuwen Jtoi- terdamschen Waterioeg naar Zee, bij gewoon laagwater, is bevonden: aan dezwarte-tonnen, zijde binnen het Noorderhoofd 30 decimeter; aan de zwarte-tonnenzijde buiten het Noorder hoofd 34 decimeter; op de lijn der geleide- lichten binnen het Noorderhoofd 34 decimeter; op de lijn der geleidelichten buiten het Noorder- hoofd 30 decimeter; 50 meter bezuiden die ljjn binnen het Noorderhoofd 34 decimeter; 50 meter bezuiden die lijn buiten het Noorder hoofd 27 decimeter en aan de witte tonnenzijde 27 decimeter; in de westelijke geul: aan da witte tonnenzijde 32 decimeter; aan de genie- stelling, even vrij van het' gebouw der in- en uitklaring, 30 decimeter en aan de zwarte tonnenzijde 30 decimeter. 4 De Minister van Financiën maakt bekend, dat het saldo vao 's Rijks schatkist bij de Neder- landsche Dankop 3 dezer, en de som der betaalmiddelen op dat tijdstip bij de betaal meesters aanwezig, to zamen eed bedrag uit maakten van f33,248.134.26. De Provinciale Staten van Zuid Holland hebben gisteren hunne eerste zitting gehouden. Toegelaten zijn al de gekoten iedeu, voor zoo ver zij aanwezig waren. Ingekomen zijn al de vroeger reeds vermelde stukken. Onder de nieuwe stukken behooit een vooistel van den heer Butjs tot wijziging van de instructie voor Ge- dep. Staten, en strekkende om voor Ged. Stateu eene andere wijze van behandeling voor te schrijven nopens de geschillen van bestuur of andere geschillen, hun ter beslissing opgedra gen. Die behandeling zou plaats vinden m het openbaar, op de wijze bij den Raad van State 1 gevolgd. Heden morgen zou de benoeming van ledeö van Gep. Staten plaats hebben. De heer Steen- gracht van Duivenvoorde heeft verzocht verder buiten aanmerking ie blijven. De heer Hein zou, volgens de Amst. Courantbjj de aanstaande verkiezing door de Provinciale Staten van Zuid-Holland niet meer iu aanmerking wenschen te komen voor het lidmaatschap der Eerste Kamer. Den heer Fransen van de Putte zou zijn mandaat worden gegeven 'eu in plaats van, dezen de heer van Dedem, burgemeester van Hoorn, kandidaat worden gesteld voor de Tweede Kamer. Men schrijft uit Rotterdam aan het TJir. JDagll. Er wordt hier veel gesproken over de vraag, iu welke handen het gebouw zal komen van de jachtclub. Sommigen zouden wel willen, dat de gemeente het kocht, omdat, zeggen zij, de tweede stad des rjjks geen geschikt gebouw heeftom leden der vorstelijke familie teontvangen. 't Is waar,'de fraaie zalen van het jachtclub- gebouw zijn uitstekend voor een receptie ge schikt; dat is gebleken voor't laatst op grooten voet in 1874 bij het zilveren kroningsfeest van Z. M. den Koning. Maar het geld? 't Zij hoe het zjj, het fraaie gebouw kan niet langer aan de jachtclub blijven behooren. Om de waarheid te zeggen, was het iu de laatste jaren om te lachen, als men aan de jachtclub dacht; een sociëteit zonder kastelein, een prachtig gebouw met gesloten zalen. Ach, waar is die schoone tijd gebleven, toen zelfs velen van de jeunesse doréa uit de residentie leden waren van de Rotterdamsche jachtclub? Toen zij in waarheid een schitterende club was? Reeds tjjdens het leven van den beminden Prins Hendrik taande haar glorie. Na zijn ver scheiden zonk zij snel. Evenals een wanhopig luchtballonvaarder, wierp zij haar kostbaarste zaken als ballast over boord. De contributie werd verlaagd, de blauwe rok (vroeger in de sociëteit de verplichte dracht der leden) werd afgedankt al om niet. Niets blijft ons van deze club dan de her innering. En het gebouw? My dunkt, wij sukkelen zoo hopeloos om een goed, ruim concerthuis op fatsoenlijken stand te krijgen, laten we hopen dat dit er een wordt Gedurende het 2de kwartaal dezes jaars zijn langs den Nieuwen Waterweg te Rotter dam binnengekomen: 701 stoom- en '185 zeilschepen, en uitgevaren 771 stoom- en 274 zeilschepentotaal 1472 stoom- en 459 zeil schepen. Naar aanleiding van hetgeen de N. H. Ct. in de zaak der kloostergoederen van St. Agatha tegen den heer Winkelman aanvoerde, zegt het Vaderland, dat den lsten Februari 1879 de Staat een vordering tot ontruiming heeft inge steld. Hiertegen is een exceptie opgeworpen, die in Maart ji. in appèl niet-ontvankelijk verklaard en verworpen is. De hoofdactie loopt nog voort. Men weet zegt het blad,— hoe lang dik werf civiele rechtzaken, vooral als zjj door exceptiën worden afgebroken, in behandeling blijven, eer het tot een eindgewijsde komt. Maandag 12 Juli a. s. zal te Vlissingen de gedenksteen ter nagedachtenis van Jacobus Bellamy worden onthuld, in het huiswaar hij geboren werd. Bij die gelegenheid wordt de feestrede uitgesproken door den voorzitter der Gommissie, Johs. Dyserinck, terwjjl naafloop der plechtigheid eene hoogst belangrijke Bellamy- teotoonsteiliag in eene der zalen van het Raad- huis voor het publiek ter bezichtiging zal worden gesteld. Zondag viel te Oudshoorn voor de pasto- lie een kind in het water. DeheerKarnp, predi kant, begaf zich moedig te water en redde het reeds zinkende kind. Door de vereeniging het Nrderlandsch Tooneel zal een" nieuw oorspronkelijk toorieel- spel in dén bedrijf worden opgevoerd van de hand van den lieer G. Kolff. fir. Durgersdjjk heeft eene metrische verta ling van den Hamlet voltooid die in het aan staande winterseizoen, door het Ned. Tooneel ten tooneele zal worden gevoerd. De Koopman van Venetie, reeds ten vorigen jare door Dr. Buigersdyk voltooid, zal in het zelfde seizoen worden opgevoerd en aan Hamlet vooi afgaan. Een der laatste werken door de Univer sal-Bibliotheek van Philipp Reclam te Leipzig uitgegeven (no. 10511055) bevat onder den. titel Jfollündische Novellen een veertiental ver halen van Cremer. Daaronder ziju een viertal Beiuwsche ensBe)ia-Roel. Zij zijn vertaald door W. Lange, F. Schneider en A. Steinbacl». De meeste runderen bezitten de provin ciën Zuid-Holland en Friesland, tezamen bijna een dei de van het geheele aantal, dut aan de audeilmlf tmihoen nadert; voorts is liet aantal het grootst in Gelderland en Noord-Holland,^^' in Zeeland het kleinst. Naar de oppervlakte vindt men ook de; meesten iu Zuid-Holland en Friesland (72 en I 66 per 100 heat.) en de minsten in Drente,'*^» j Noord-Brabant en Zeeland (26, 29 en 3L pert I 100 heet. f Bijna "lii van het geheele aantal zijn melk- j koeien, de overige mestvee, stieren en jong vee. De waarde mag men schatten op f200 per stuk melkkoeien, dus ongeveer f485,000,000,' de'overigen te zamen op ongeveer f40,000,000, {N. v. d. D.) Vlaardingen. Van de beugvisscherjj isr binnengekomen een hoekerschip met 117 ton, zoutevisch en *10 ton leng. j De vijfde haringjager is gisteren gearriveerd aanbrengende 608 ton haring. Vernis. Maandag en Dinsdag zijn 3 sloepen binnengekomen, aanbrengende 488 ton zoute- i visch en 41 ton leng. Utrecht. Gisteren namiddag had in het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen eene' vergadering plaats van gemeente-ambtenaren tot nadere bespreking van het denkbeeld, om l een pensioenfonds voor gemeente-ambtenaren op te richten. De commissie, bestaande uit de heeren Kraan, J. Bosch Bruist, G. Jansen, A. Kap tij nen A. B. Barkey, had sedert de laatste vergadering te Utrecht in de maand December 1,1. gehoudenniet stil gezeten. Een circulaire aau de gemeentebesturen in Ne derland was door haar verzouden tot aau- prjjzing van dit gewichtig belang. Daarin waren o. a. deze denkbeelden op den voorgrond ge zet: dat financieele steun van de gemeenten, het rjjk en de provincie noodzakelijk was, ooi aan uitvoering te kunnen denkendat er zoo mogelijk algemeene deelneming moest'plaats hebbendat aan het pensioenfonds tevens een weduwen- en weezenfonds inoest worden ver bonden; dat de inrichting op den grondslag der aterfte-statistiek moest tot stand komen, en dat zoo mogelijk het Rijk het beheer inoest op zich nemen. De secretaris, de heer Barkey, deelde een verslag van de antwoorden mede, die op die circulaire bij de commissie waren ingekomen. Over 't geheel klonk dat verslag niet bemoedi gend. Slechts Vi gedeelte der gemeentebesturen had geautwocrt d, d. w. z. 340. Van dit getal hadden '190 hun sympathie te kennen gegeven; circa 40 rangschikte de commissie onder de weifelaars, terwijl de overigen m ongunstigen zin hadden geantwoord. Tot de eerste 190 behoorden echter verscheiden groote gemeenten, zooals Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Leeu warden, Deventer, Haarlem, enz. De beide eersten waren zeer met het plan ingenomen; doch alleen wanneer dit tot stand kwam in aansluiting aan de in die gemeenten bestaande inrichtingen van dergeHjkeii aard. Weifelachtig hadden o. a. Groningen, Arnhem, Gouda, Sneek geantwoord. Na deze mededeelingen, waaruit bleek, dat er van algemeene rechtstroeksche hulp van de gemeentebesturen niet veel te wachten was, stelde de president voor, om een Nederlandsche vereeniging van gemeente-ambtenaren tot ouder lingen materieelen steun in 'tleven te toepen. Dit voorstel deed hij iu naam der commissie, die haar werk met dat voorstel als afgedaan beschouwde. Het werd bestreden door het advi- seereud lid der commissie, deu heer De Bosch. Kemper, directeur der onderlinge levensver- zekeiing van Eigen Hulp. Deze meende zich tegen het denkbeeld te moeten verzetten, daar Eigen Hulp rienzelfden weg bewandelt, en de gemeente ambtenaren veel beter deden, zich bij die Vereeniging aan te sluiten. Deze be strijding van het voorstel der commissie vond echter niet veel steun bij de veigadering; alleen meende ook de heer Smits, die-'als inspecteur van registratie en dus nis rijksambtenaar door zijn tegenwoordigheid van zijne belangstelling blijk gaf, dat samenwerking met rijks-amb tenaren en Eigen Hulp beter was, dan het oprichten van ouderscheideu vereenigingen. De vergadering besloot echter met eenparige stem men de vereeniging te stichten,, waarvan de contributie, om noodzakelijke onkosten te dek ken, op f 1 werd gesteld. De heer Loeffuit'sGiave- moer drong er nog bijzonder op aan, om de zaak ten laste van den Staat te doen komen. De heer Stalenhoef uit Montfoort dankte de commissie voor het vervullen haier nweieiyke taak, en stelde voor, toen deze haar mandaat wilde nedeijeggen, haar permanent te verklaren met het lecht, zich meerdere leden te assumeeren. Dit voorstel werd met acclamatie aangenomen,

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 2