Per Telegraaf. [irlilim 3J3Jb Staatsloterij. Gemengde Berichten. ii teruggevonden en opgehaald. Gansch de stad Maeseyck ia door die ramp in verslagenheid gedompeld. De heer Louis Finet, ingenieur, wonende te Brussel, heeft onder dagteekening van eer gisteren aan Z. M. den Koning een adres ge richt waarbij hijmet het oog op de vele branden, die in den laatsten tijd ook in Neder land door de vonken der spoorweglocomotieven zijn veroorzaakt, de aandacht vestigt op den door hem uitgevonden Gombuiateur. De adres sant verzoekt dat door Z. M. eene staatscommissie zal worden benoemd om een onderzoek in te stellen naar de eigenschappen van dezen toestel, die, in den vuurhaard geplaatst, volgens den uitvinder den .rook geheel verbrandt en in gas doet overgaan, en het uitwerpen van vonken of andere brandende stoffen volkomen belet. De inrichting van den toestel moet zeer een voudig z'g'n. Te Buren werd dezer dagen op een aardappelveld en gouden munt gevonden. Op de voorzijde leest men rondom een borstbeeld: ïneho caesar avgvstvs." De keerzijde stelt, overeenkomstig het randschrift: bivpiter cvstos," den opperste der Goc'en voor. zijn bliksem zwaaiende. Dit nog zeer gaaf en ongeschonden munt stuk uit den Romeinschen tijd is door den gelukkigen vinder naar de waarde van oud goud, voor f42 aan een goudsmid van da hand gedaan. Rotterdam. Ook hier ter stede zijn bons voor sigaren in den vorm van bankbiljetten van 60, 40 en 25 gulden in omloop. Men zij dus op zyne hoede! Arnhem. In, de laatste vergadering der Proviuciale Staten van Gelderland deden Gede puteerde Staten de mededeeling, dat zy, behalve een bijzonder watersnoodsfonds, hetwelk laat stelijk, bij een kapitaal van f47600 4 pet. -■Werkelijke Schuld, f200 dito 3 pet. en f600 dito 2Va pet., rendeerende f862, sedert 4855 nog in het bezit van een bijzonder watersnoods fonds verbleven warenwaarvan zij thans publiskmaking wenschelyk achtten. Dit fonds, primitief groot f30568, welk bedrag door de vele vroeger binnengekomen giften niet behoefde uitgegeven te worden,,was door Gedeputeerden in Staatseffecten belegd, en thans tot circa f 66,000 aangegroeid. Er werd nu besloten dit bedrag bij het provinciaal watersnoodfonds te voegen. Een groote brand, die de villa van den beroemden historicus Mommsen vernielde, heeft, naar thans is gebleken, tal van onschatbare oude litterarische stukken mede een prooi der vlammen doen worden. Mommsen werkte sedert tien jaren aan een nieuw werk dat uit ver scheidene deelen zou bestaan en getiteld was Mrnische Kaisergeschichtewaartoe hij uit buitenlandsche bibliotheken en universiteiten kostbare handschriften had geleend. Alles is verbrand. Daaronder ouk oude handschriften der Amsterdamsche bibliotheek. De braud ontstond 's nachts in zijne biblio- teek door het wegwerpen van een lucifer Mommsen arbeidde laat; een uur nadat hy te bed was, brak de vlam uit. De zeventigjarige geleerde sprong in de vlammen om de vreemde handschriften te redden, doch werd daarbij aan merkelijk gewond. Slechts met moeite redde ,hjj een oud handschrift (de Codex Jordanü). Toen moest men hem bedwelmd van zijne boeken weghalen. De geheele familie (20 kin deren) zweefde in levensgevaar. Mommsen is zoo ontsteld dat zijn toestand bezorgdheid inboezemt. Te Freiburg, in Saksen, heeft Zaterdag namiddag een hevig onweder gewoed, waarbij hagelsteenen ter grootte van een duivenei zijn gevallen en de straten op sommige plaatsen 15 centimeter hoog met stukken ijs bedekt lagen. Op acht plaatsen is de bliksem ingesla gen, met het gevolg dat in vijf huizen brand is ontslaan. Dergelijke berichten zijn ook uit Dresden ontvangen. De Keizer van Duitscbland ontving dezer dagen een niet onaardig geschenk. Eene fabriek te Vohmvinkel fabriceerde haren tienduizendsten kruiwagen, welke net versierd den Keizer werd aangeboden. Deze aanvaardde dit ongewone geschenk dankbaar, en liet het naar Babelsberg opzenden. De werklieden werden dien dag feestelijk onthaald. Te Berlijn heeft de vorige week het negende congres van Duitsehe barbiers plaats gehad. Er waren 300 afgevaardigden uit alle streken van Duitscbland. Het verhandelde liep over allerlei technische bijzonderheden van het barbiersbedrijf. Bij die gelegenheid werd ook een tentoonstelling gehouden. Een jongmensch uit Laupheim (Wurtem- berg, heeft door een noodlottig toeval zijn eigen vader vermoord. De familie van den ongelukkige had een paar avonden last gehad van dieven, die in den winkel wilden inbreken en de vader had zijn zoon dus gewaarschuwd, voorzichtig te zijn. Dezer dagen kwam de vader 's avouds laat onverwacht van een reis terug; de zoon, die reeds naar zijn slaapkamer was gegaan, hoorde het gerucht van deu binnenkomende, schoof ijlings het raam zijner kamer open, zag een vermeenden dief en schoot een pistool op hem af. Eenige oogenblikken later stond de familie om het zieltogende lichaam van den vader. De zoon heeft zich in de handen der justitie gesteld. Uit Klein-Azië komen nog voortdurend de ontzettendste berichten omtrent den daar heerschenden hongersnood. In Mardin, in noor delijk Mesopotamië, is o. a. de nood zoo groot, dat de broodprijzen reeds de dertigvoudige hoogte hebben bereikt. Aau de armsteu wordt wekelijks 2Vji pond brood uitgereikt; overigens voeden dezen zich met allerlei afval. Bijna in elke stad sterven dagelijks 90 a 100 menschen kinderen en volwassen meisjes worden voor een handvol zilver te koop aangeboden door de ouders, die zich brood willen verschaffen. De zoo dringend noodige hulp komt slechts spaarzaam aan. Het eerste schip, dat de nieuwe thee van dit jaar uit China in Engeland aanbrengt, is te Londen aangekomen. Evenals bij ons de haringjageis wedijveren ook die koopvaardijschepen om het eerste proefje van den geurigen bloesem aan te voeren en tal van weddingschappen worden er op hen aangegaan, die de geheele Engelsche handels wereld in spanning houden. Die reusachtige ■wedstrijd tussehen de verschillende schepen, duurt dikwijls twee maanden de weg dieafgelegd moet worden bedraagt 4000 mijlen ea meuig- maal ontstaat er werkelijk gevaar voor het springen der stoomketels, daar de kapiteins er belang bij hebben om de grootst mogeljke snelheid te bereiken en dag en nacht met vollen stoom laten werkeu. De Azorische eilanden hebben familie verkregen. Blykeus berichten uit Lissabon nl. heeft op het eiland St. George een hevige aardbeving plaats gehad, bij welke gelegenheid op' 600 meter van den oever des eilands een eiland te voorschijn kwam, dat ongeveer 48,000 vierkante meter groot is. ln de V. S. van N. Amerika worden voortdurend krachtige pogingen aangewend ter bevordering van de vischteelt. De broedinrich- ting te Washington wordt voor het tegen woordig seizoen eerlang gesloten, na millioenen joDge visch uitgebroed en naar de watesen hoofdzakelijk van 7 staten verzonden te hebben. Op dit oogenblik worden in de broedery van de visschery-commissie in Druid Hill Park in Baltimore zalmeieren uitgebroed. Met de kunst matige vischteelt zullen in deu aanstaanden herfst verdere proeven worden genomen. De bekende caoutchouc windkussens, die veel gebruikt worden, hebben een concurrent gekregen die hun misschien nog veel afbreuk zal doen. Wij bedoelen namelijk de windkussens van Japaoseh papier. Als voordeden, die zij boven de anderen aanbieden, worden de vol gende genoemd; zij kunnen wanneer zy niet in gebruik zyn, tot een pakje van kleinere afmetingen gerold worden, dan die welke van caoutchouc gemaakt worden; zy plakken niet op elkaar wanneer ze vochtig en nat zijnvoor hoofdkussens voldoen zij beter omdat zij geen reuk van zich geven. Hun stevigheid is buiten gewoon, en een man kan er gerust op gaan staan zonder ze te doeu scheuren. Verder wordt er van gezegd dat zij ondoordringbaar zijn voor wateren als reddingstoestellen uitstekend goede diensten zouden kunnen bewijzen. In de omstreken van Odessa heeft de graan kever eene schade aangericht, die op honderdduizenden roebels wordt geschat. Oogeu- schijnlijk zijn de halmen niet geschonden; op eenigen afstand zien de vetden er zeer gunstig uit. Bij een nader onderzoek blijkt echter dat de graankorrels geheel weggeteerd zijn. Eeu uitmuntende lijm om gebroken voor werpen van glas, metaal en hout te herstellen verkrijgt men door fijn gewreven puinsteen met een gelijke hoeveelheid schellak of zwavel te vermengen. Die lijm moet steeds warm gebruikt worden. DEN WAAG44 Juli. Iu de zitting vau de Tweede Kamer der Staten-Generaal van heden is de beslissing over de toelating van den heer Schaepman tot morgen verdaagd. De diseussiën over de credietwet tot uitvoering der schoolwet zijn voortgezet. De fieeren Fransen v*n de Putte ea Van der Linden verdedigden haar. De Regeering was verplicht het voorstel te doen. Eerstgenoemde zag in de bestryding der schoolwet slechts eane politieke agitatie, die slechts tot verergering kon leiden. Ook de heer Bastert verdedigde het ontwerp dat bestreden werd door de heeren Oorver Hooft, Nijst, Van Wassenaer van Catwyck, lnsingerVan Nispen en "Van Houtendie allen of financieële bezwaren ontwikkelden of principieel de invoering der schoolwet be streden. De rede van den heer Fransen van de Putte werd voorts door de heeren Keuche- nius, Lohman en Van Nispen weerlegd, Morgen voortzetting. Ned. Herv, Kerk. Beroepen: teKoudekcrk,byLeiden,Chr. IJnsonides, te Nooideloos. Staphorst, \V. R. Kalshoven, te Ede. Oostenvolde (Gelderland), li. A. Lazonder, te Zegveld. Lemele en Archem, I. Ter Oever, kand. Aangenomen: naar Veendam, Dr. II. h. Van der Meuien, te Venhuizen. Daar ook do tweede predikantsplaats bij de llerv. gemeente te Schoonhoven door een orthodox predikant zal woiden vervuld, hebben verscheidene personen hun lidmaatschap dor Hervormde kerk opgezegd en zich aangesloten bij de Remonstrantsehe Bioedersclmp. Chr. Ger. Gemeente Beroepen: te MeppclN ij veen, J. Offringa, te Driesum. Prijzen en Premiën van 100 en daarboven, Ve Kc. 5e Trekk., 13 Juli. No. 42933 en 44036 ieder f4000. Nos. 2056, 32 la, 6428, 9SU3, 9809 en 11244 ieder f 400. Nos. 3429, 3529, 3917, C355, 6598, 9228, 9774 en 19223 ieder f200. No. 4187, 6332, 8689, 9609, 13200 ieder f 100.

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 3