ismlaniniie Herijkten. Gemengde Berichten. n •wet, aan het hedendaagsche wetboek, het erfgoed van alle Franschen. Toen 's daags na de inneming der Bastille de hertog De Lioncourt, by Lodewijk XVI kwam, zeide deze: »Manr dat is dan een oproer? nNeen, Sire, het is eene revolutie," Het was meer dan de dag, waarop Hampden ■weigerde de belasting te betalen en de Engelsche revolutie begon; meer dan de dag, waarop de burgers van Boston de Engelsche invoerrechten weigerden en de Amerikaansche omwenteling tot stand brachten. Het was de geboortedag eener wereld-revolutie." DEJi HAAG, 17 Juli 1880. Prinses Hendrik vertrok gisteren over Am sterdam met den trein van 5 u. 10 m. naar Baarn, om het lustslot Soestdijk te betrekkeu. SCHIEDAM, 17 Juli 18S0. Heden namiddag ten halfeen ure is een rijtuig met eenige heeren er in en bespannen met twee paarden, komende van Overschie, ter hoogte van het commiezenhuisje aan den Over- schieschen weg alhier, bij het keeren omgevallen. Terstond snelden eenige grasmaaiers, die in de nabijheid warentoe en hielpen wagen en paarden overeindwaarna do heerendie weinig of geen letsel bekomen hadden, den terugtocht vervolgden. De boom was uit het rijtuig geschoten en de ruiten verbrijzeld. In de zitting der Arrondissements-Recht- bank te Rotterdam van gisteren stond o. a. terecht: P. F. T., arbeider, wonende te Kethel, be klaagd van diefstal van klompen. Eisch 1 maand eenzame gevangenisstraf. Een groot aantal commiezen bij de poste rijen hebben zich tot den Minister van Waterstaat gericht met verzoek om verbetering van hun positie. (Tad.) Door den Minister van Binnenlandsche Zaken is bepaald dat de verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het hoofdkiesdistrict Amsterdam, ontstaande door het overlijden van den heer Mr. C, Van Heukelom, zal plaats hebben op Dinsdag 3 Augustus 1880, en dat, indien herstemming, noodzakelijk is, die zal geschieden op Dinsdag 17 Augustus 1880. Het bestuur der Industrieschool voor vrouwelijke jeugd te Amsterdam heeft dezer dagen aan H. M. de Koningin, beschermvrouw der inrichting, een geschenk aangeboden, op de school ontworpen en vervaardigd, onder leiding van de directrice mej. Myaé, en bestemd om ten gebruike te dienen in de luiermand. Het is een sluier-kleedje van het fijnste witte neteldoek, een meter lang en tachtig centimeter breed. Op het midden is het Nederlandsche wapen geborduurd, omgeven door guirlandes van rozen, afgewisseld met Oranjetakken. De verdere oppervlakte is met carreaux van Yene- tiaansch borduursel en filé guipure gedekt. 't Geheel is omzet met Brussehchen kant. Het bestuur heeft in een vleiend schrijven, namens hare H. M.de betuiging ontvangen van hare bijzondere ingenomenheid met dit geschenk en van waardeering der gevoelens, die tot de aanbieding hebben geleid, terwijl H. M. voorts de verzekering gaf van hare voortdurende en levendige belangstelling in eene inrichting, waar 't onderwijs zoo schocme vruchten oplevert. Het bericht, in vele bladen voorkomende, als zouden bjj den brand ten huize van den Duitschen geschiedschrijver Mommsen kostbare hamUcbriften uit de Amsterdamtche bibliotheek zijn veraieiti, schynt onjuist te zijn. Althans by den bibliothecaris dier inrichting is daarvan piets békend. De Koningin van Zweden, die, naar het schijnt, ernstig ongesteld is, heeft doctor Metzger uit Amsterdam naar Stockholm ontboden. Dr. M. vertrekt morgen derwaarts. Het "Vaderland vernoemt, dat by het Dep. van Justitie het plan bestaat tot het bouwen van een cellulaire gevangenis teSche- ventngen, Het gebouw zal waarschijnlijk ge plaatst worden op gronden grenzende aan de nieuwe straat, die bij het hótel Victoria op den ouden Scheveningschen weg uitkomt. nDoor het vertrek van den heer L. Pin- cofisvoorzitterlezen we in de Staats courant shad in het afgeloopen jaar in de Rotienlamsche commissie voor landverhuizers een verandering plaats." Zoo is er altijd baas boven baas, zal de AT. B. Ct. gezegd hebben, toen ze dit onovertref baar staaltje van argelooze naïeveteit in ons officieel blad onder de oogeu kreeg, Eu zoo heeft zelfs zij, met haar s verwijderd" en >ge- flatteerd", nog een veel te ongunstige kwalifi catie gegeven aan het vertrek van den heer L. Pincoffs. (Stand.) Den 17deu Augustus 'zal er weder door het geheele land eene collecte gehouden wor den voor scholen met deu bijbel. In de kleine Kattenburgerstraat te Amster dam heeft eergisteren een man zijn vrouw den hals, ja bijna het hoofd afgesneden, omdat hij haar verdacht van met een marinier ia een ongeoorloofde betrekking te staan. De moorde naar is gevlucht; men zegt, dat de justitie hem op 't spoor is. Nabij Makassar, op het zoogenaamd Herte- beest-Eilaad heeft deu 25en Mei een felle brand gewoed, waardoor een 300 huizen in de asch werden gelegd. Op 24 Mei II. hebben zich in het Teag- gersche in de onderdistricten Tosarie en Toe- toer, drie schokken van aardbeving, zeer kort na elkander, voorgedaan. Ook iu Malang h|tft men die gevoeld. Het ijzeren drijvend droogdok voor de Marine, te Soerabaya in eikaar gezet, komt spoedig gereed en wordt dan naar Onrust ver voerd. Onze schepen zullen voortaan dus voor het dokken onafhankelijk zijn van Singapore. De veepest bi'jft zich uitbreiden. De Landraad te Buitenzorg heeft de in landers die hun vee lieten loopen en aan geklaagd waren, vrijgesproken Derhalve loopt tegenwoordig het vee in die afdeeling onge hinderd rond. In andere streken doet de inlander, om het bijgeloof, dat het vee toch aangetast worden en sterven zal, zyn runderen en karbouwen voor spotprijzen van de hand. Opkoopers vinden hier hun voordeel bij. De koffiebladziekte is uitgebroken in de omstreken van de Merapiop enkele onder nemingen in de Lawoe vertoont zij zich ook, doch minder hevig. De Regeering heeft aan het Indisch Aard rijkskundig Genootschap te Samaiaog te ken nen gegeven, dat zij eene expeditie naar Nieuw Guinea niet zelf ondernemen, maar gaarne geldelijk steunen wil. In Nedeilandsch-Indië heeft zich een sub commissie gevormd voor het huldeblijkVan der Heijden. Het Bat. Ildbl. en het Alj. Dgbl. hadden het wel zoo eigenaardig gevonden, dat als Indié's ingezetenen generaal Van der Heij den een blijk van sympathie willen geveD, zij dit zelfstandig zouden doen. Wij verwonderden ons reeds, zegt het D. v. Z.-Il., dat er nog niets op gevonden was, om weder eens een ongunstig gewas to voorspellen. Het Leidsch Dagblad komt er echter mede aannu noch de droogte noch de nattigheid, noch de warmte, noch koude groot genoeg zyn geweest om reden tot vree» te leveren, nu worden de aardappelen zoo heet het bedreigd door de veelvul dige afwisseling van nat en droog j Hoever de sterke drank een rnensch kan verdierlijken, blykt uit het volgende, te Gro ningen voorgevallen. De wed. W. aldaar met een 14-jarig dochtertje in een slaapstede verblyf houdende, wilde jenever hebben, maar bezat geen cent om die te koopen. Geen van haar vriendinnen wilde haar iets leenen en niemand wilde haar borgen. Ten einde raad, bedenkt het wijf, dat haar kind eenige centen had opgespaard. Zij vindt het meisje op den zolder aan 't werk en vraagt om de 18 centen. Het kind wilde haar geld echter uiet' afgeven, en toen dreigen niet meer hielp, greep de moeder 't kind aan en werden haar met behulp van een ander wijf de spaarpenningen met geweld ontnomen. Maar ook de brutaliteit van 't weigeren wilden ze straffen en met haar beiden sloegen ze op 't kind los, terwijl de houder van 't logement afwezig was en diens vrouw dronken te bed lag. De moeder sleepte het kind bij de haren van den zolder en het schoppen en slaan hield eerst op, toen het meisje er bewusteloos bij was neergevallen. Haar kermen had de buren echter opmerkzaam gemaakt en slechts met moeite kon de politie de twee onmenschen, vooral de moeder, tegen de buurvrouwen be schermen, toen z'y' werd opgepakt. Het kind is buiten gevaar. Vlaardingen. Van de hariugvisscherij zijn vier schepen binnengekomen aanbrengende 68 last haring. Van de beugvisschery kwamen drie schepen binnen met 263 ton zoutevisch. Leiden. Het bestuur der Kweekschool 70or Zeevaart alhier bericht, dat op Woensdag 28 Juli 1880 in voornoemde inrichting eene keuring zal plaats hebben van jongens, die eené verbintenis in 's Rijks zeedienst wenschen aan te gaan. Onbevaren personen boven de 16 jaar worden voorloopig niet meer aangenomen. Bennekom. Nog deze week zal er een aanvang gemaakt worden met de verbouwing van de villa jMiddeneug" alhier voor een voorbereidend blindeninstituut, waar kinderen beneden den leeftijd van 6 jaren opgenomen eu verpleegd kunnen worden, totdat zij op het in stituut te Amsterdam worden geplaatst. De in richting komt hoofdzakelijk onder vrouwelijk toezicht en zal den naam dragen van Print AUxander-stichting. Het gebouw woidt op 1 Oct. a. s. betrokken. Vorst Demidoff heeft in een adellijke club te St. Petersburg 8 millioen verloren, die groeten» deels door den kolonel Schuwaloff zijn gewon nen. Loris Melikoff had den Czaar overreed om de club te sluiten, aangezien het hazardspel verboden is. Hjj is van dit besluit teruggekomen op aandringen van grootvorst Wladirnir. De ta betalen soms is op Keizerlijk bevel echter verminderd tot een millioen. Behalve de acht millioen van vorst Demidoff zijn er op dien zelfden avond nog zeven verloren. Het spreekt van zelf dat de leden der club behooreu tot de hoogste kringen der St. Petersburgsche aristo» catie. Een beminnelijk persoon schijnt de gees telijke van Kienburg in het kanton Solothurh te zijn. Voorlaatsten Zondag hield hij een preek, waarin hij heftig te velde trok tegen de ver dorvenheid der menschen in het algemeen en tegen die zijner gemeenteleden in het bijzonder» Deze iaatsten vooral waren zoo nietswaardig, dat de vrome man van den kansel den wensch uitsprak, dat de regen, diejuist begon te vallen 14' dagen lang als een zondvloed mocht aan» houden om de geheele gemeente te verdrinken» Dat was den Kitnburgers foch wat al t« kras en in eene vergadering, die nog dienzelfden middag gehouden werd, besloten z'y den braven geestelyke van zyn post onder zulke slechte lieden te ontslaan. ai E ct tl d( li Pl ks vi sll lei Ti bl ee 1 af, ve we go Te en dei ge! Te en vol bai 13 De pd. opr alle zal dei- hij I min niet viet bed - I van van geui spot Kan

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 2