i Men schrijft aan het Vtr DU,iln een der bladen las ik dezer dagen, dat H K. H. Prinses Hendrik haar lustslot te Soestdijk be trokken had. Dit was niet goed gezegd. Uit 1 goede bron toch verneem ik, dat dit deel der nalatenschap van wijlen Z. K. H, Prins Hendrik aan Z. M. den Koning ten deel is gevallen als zijnde een nationaal geschenk aan een vor stentelg uit het huis van Oranje. Evenals Prins FrederikBackershagenalzoo heeft Z. M. de Koning thans het lustslot te Soestdijk tot zomerverblijf aan H. K.i II, Prinses Hendrik afgestaan." Naar men verneemtluidt de thans bekend geworden uitspraak van het Engelsche beerenhuis in de zaak der aanvaring tusschen de Khedive en de Voorwaarts in het voordeel der stoomvaartmaatschappij Nederland. Het eerste vonnis van het admiraliteitshof werd geheel bevestigd, met vernietiging van het latere vonnis van het hof van appèl. Het Noordpooischip de Willem Ssrendsz is na eene zeer voorspoedige reis den 4 Juli behouden en wel te Yardö aangekomen. Den 45 Juni overschreed men de poolcirkel en den 19 daaraanvolgende was men reeds op de hoogte van de Noordkaap. Den 21 Jumop740 Noorderbreedte veranderde het zomerweer, dat men tot dusver had gehad, nagenoeg plotseling en was men geheel in den winter verplaatst In de nalatenschap van wijlen Cremer is nog een voltooide reisschets gevonden. Ook vond men een gedeelte van een nieuwen roman. (jy. v. d. D.) Zondagmorgen is aan de zalmvisschery >Klein Profijt" onder Rhoon het reeds in ver gevorderden staat van ontbinding verkeerende ljjk van een man opgevischt. Naar men meent, jou het het lijk zijn van den heer H. De R, ge wezen hulponderwijzer te Poortugaal, die in 't laatst van 't vorige jaar met schaatsenrijden op de Oude Maas verdronken is. De schaatsen zaten den drenkeling nog onder de voeten. Uit Wyhe bericht men, dat de Deensche methode van zuivelbereiding, die in de veerijke «treken langs den IJsel totdusver nog weinig sympathie vond, door een paar aanzienlijke veehouders onder' die gemeente sinds eenige weken met uitstekend gevolg wordt toegepast. Men schrijft uit Goes, onder dagteekening van 25 Juli: Heden voor acht dagen verspreidde zich in de gemeente het gerucht dat de heer A. R., ontvanger der reg. en dom. alhier, ge tracht had zich de polsaderen door te snijden. Als oorzaak dezer wanhopige daad wordt op gegeven de ontdekking, dat een koopsom van rljksgronden, die reeds vóór eenige jaren betaald moet zijn, niet was verantwoordmaar dat jaarlijks de interest is geboekt, zooals volgens de voorwaarde van verkoop ook kon geschieden. Dit gerucht heeft zich nu bewaarheid. Behalve dat het kantoor door deu inspecteur wordt waargenomen, zijn 11. Zaterdag eenige leden der rechtbank van Middelburg hier geweest en wordt de ontvanger, aangezien hij niet kan vervoerd wordenin zyne woning door de rijksveldwacht bewaakt. In het kamp bij Oldebroek werd Dinsdag avond gevuurd met lichtkogeis, welke heel goed hebben voldaan: het lei rein werd op de plaatsen waar de kogels neèrvielen, door deze sterk verlicht, zuodat men de manschappen kon onderscheiden en zelfs hun werkzaamheden nagaan. Het doel van het gebruik van deze kogels is, om de werken van den vijand bij nacht te kunnen bespieden en zoo noodig hun werk zaamheden te verhinderen of gevaarlijk te maken. Dinsdag a. s. zal er waarschijnlijk wéér met lichtkogeis worden gevuurd, (Pr. Zxo. Cf.) In het vorig nummer van JEi//en Baard komt een eerste 'artikel voor van prof. Buys Ballot met het opschrift: zDe voorgenomen internationale tocht naar de Poolstreken". Daarin zegt hij het wenschelijk te achten, dat thy geldelpe bijdragen of althans voorwaardelijke toezeggingen ontvaugt. Maar die wenscht hij dan ook tc ontvangen. Want dea 7u Augustus moet hij te Bern er voor kunnen iustaan, dat Nederland uiet in gebreke zal blijven en op die toezeggingen moet hij zich kunnen beroepen, om de Regeering te bewegen niet achter te blijven, waar de ingezetenen zelf zoo krachtig willen meewerken. De heer Ballot wenscht, dat men toone sympathie voor de zaak te hebben. Eerst dan is de Regeeriug, die zoovele nuttige ondernemingen heeft te steuoeu, ge machtigd uit 's Rijks middelen gelden te vragen; eerst dan kan zij aan 's lands Vertegenwoordiging met volle vertrouwen voorstellen doen. Hij hoopt dan ook, dat veleu zich genoopt gevoelen hem per briefkaait hun instemmiug te doen kennen. Hij stelt zich voor, het nut, van die onderneming verwacht, in eeu paar artikelen in Kigen Haard nader te ontvouwen. In dit aitikol wijst hij op een en ander, dat reeds ter voorbei siding gedaan is. Het plan is gevormd om gelijktijdig tydelijke observatoria te vestigen op Spitsbergen, Nova-Zembla, Alten in Finmarken, aan den mond van de Lena, np Ntpuw-Siberië, Point Barrow, Boöthia Felix Upernaock, Pendulum-Island 'eu op een paar plaatsen in de nabijheid van de Zuidpool. Toezeggingen zijn reeds ontvangen van ver schillende landen, om bijna al deze punten te bezetten. Uit Rusland wordt zij bekostigd door het Aardrijkskundig Genootschap en in Oostenrijk zal giaal Wilzeck alleen uit eigen middelen de gelden daartoe vet schaffen. Wellicht, meent de heer B., zal ook hier eeu Maecenas gevonden ■wordengelijk in Zwedenin Rusland en Oosteniyk, die, zon niet geheel, dan toch voor een groot deeltot roem van zijn eigen naam en vooral voor de wetenschappelijke eer van ons laud, de onderneming steunen-wil. Het Inteinationale Comité, te Londen ver gaderd, waarop de lieer Ballot in i872 het eerst die keuze van stations aanbeval, bestond uit veitegenwoordigeis van Uuitschland, En geland, Italië Nedei land, Noorwegen, Rusland, terwijl hij voorzitter was en de heer Scott secretaris. Uit Tilburg wordt aan de W. Ji. Ot. gemeld: Donderdag en Vrijdag avond herhaalden zich 'de samenscholingen, hoofdzakelijk doordien de vele nieuwsgierigen telkens door de politie met geweld uit die wijk moesten worden verdreven. Zondag is andermaal eene publicatie van B. en W. afgekondigd en aangeplakt, waarbij een beroep gedaan wordt op de rustige burgers van die wyken, waar de samenscholingen plaats hebbenzullende de door Burgemeester en Wethouders te nemen maatregelen met klem, zonder aanzien van personen, worden ten uitvoer gebracht. Alhoewel verwijderd van het punt der samenscholing, vertoonden zich Vrijdag avond een massa menseheu, meest fabriek- arbeiders, in de nabij gelegen strateu Nadat Zaterdagavond de rust niet verder was gestoord geworden, waren er Zondagavond weder een menigte menscben ia de wijk Korvel samengestroomd. Te 9 uren werd'do menigte door de politie en maréchaussees tot op 10 minuten afstand van/ de bedoelde wijk terug gedreven, waarby ook vele'rustige burgers, die op weg waren om zich naar hunne woningen te begeven, met den hoop medegesleept werden, hetgeen aanleiding gaf tot botsingen. Het tumult duurde tot" laat in den nacht. i Op een avond in de vorige week werd door de veldwachters Leesten en Huibers op den. rijksweg nabij Schaik ontmoet een kar met een paard bespaoneo, met vaatwerk beladen en onder geleide van twee daarop zittende personen. Daar hun dit vervoer verdacht voor kwam en smokkelen langs dien weg meer geschiedt, besloten zij het voertuig te onder, zoeken. Leesten plaatste zich voor het paard, I terwijl Huibers op de kar trachtte te komeaJ De smokkelaars sloegen echter zoo verwoed of het paard ea op Leesten los, dat hij, toen hjl zijn revolver greep, moest loslaten en paard ei j kar over hem heengingen. Huibers zette toes S het voertuig na en werd later door Leests gevolgd, hoewel deze aan voet en zijde gekneusd I was. Zij konden de kar echter niet inhales; maar onder de gemeente Geffen gekomen, vonden zij de kar mei een afgeloopen wiel zonde; paard ea geleiders en geladen met 12 vaatja i spiritus, samen inhoudende 480 liters, welk op het rijkskantoor der belastingen te Ossip gedeponeerd. De bi utale smokkelaars zijn nog niet ontdekt. Dezer dagen is in den nacht voor een staldeur op do Keizersgracht te Amsterdam een I mand gevonden, waarin zich een kindje bevond, Het was eeu aanvallig meisje van eenig,< dagen oud. Het is in het stedelijk gesticht voor bestedelingen opgenomen. Luidens de berichten uit New-York var; 20 dezer verwacht men in N. Amerika dit jaar in elk opzicht een grooter opbrengst van den oogst dan ooit nog is voorgekomen, zoodat Amerika, naar gezegd wordt, dit jaar deganscha wereld van meel zal kunnen voorzien. Men schrijft aan de JV. 12. Ot, uit Peii, onder Echt: Ruim twee maanden geleden begaf zich zekere jorigedochter Zimmerman, als dienstmeid wonende in het naburige Waldfucht (Pruisen), op reis naar hare ouders te Harken, bij Heius- berg, ten einde hun kennis te geven van haaf huwelijk met zekeien Storms, oud 17 jaai, zoon vaa een landbouwer en koopman te Boeket, gemeente Waldfucht. Het meisje (dat naar het algemeen gerucht zwanger was) kwam echter noch bij hare ouders, noch ergens andeis terecht. Alle nasporingen bleven vruchteloos Üe justitie liet Storms voorloopig arresteeren, op vermoeden dat by het meisje op gewelddadige wijze had doen verdwijnen, hetgeen hij echter steeds hardnekkig ontkende. Een brief, door hem aan een ander meisje te Aken geschreven en waarin o. a. vooikwarn: »Dat hij haar zoude trouwen, doch dat er hem een (de jongedochter Zimmer man) in den weg stond en deze eerst van kant moest", had tot genoemd vermoeden niet weinig bijgedi agen. Toen nu onlangs de omstreken \an Waldfucht door hagelslag geteisterd werden en de eigenaar van een der perceelen zich derwaarts begaf, om de schade in oogenschouw te nemen, vond hij in zijn plat geslagen koren het lijk van eene vrouw. De politie en justitie kwamen spoedig ter plaatse, en bevonden, dat het gevonden lyk dat was van de vermiste jongedochter ZimmermaD, alsmede dat zij was overleden aan wonden, toegebracht tot in het hart, door middel van een scherp werktuig. De verdachte Storms werd nu andermaal verhoord, en toen eindelijk de aanwijzingen en verklaringen van getuigen hem geheel in het nauw brachten, bekende hij het meisje, terwijl zij met hem op reis naar hare ouders was, te hebben overvallen en met een broodmes (hetwelk hjj bij iemand geleend had) te hebben vermoord. Het lijk had hij in het korenveld verborgen. De invoer van maïs uit Amerika naai' Europa is in de laatste jaren buitengewoon toe genomen. liet iii niet alleen verzonden naar streken, waar het vroeger reeds bekend was, maar ook naar oorden, waar het nog geen burgerrecht had gekregen, als Ponomeren, Oost en West-Pruisen. In de laatstgenoemde provincie, waar men in andere jaren voor de aardappei-moutwijnslo- keryen aardappelen genoeg had, is het volgens de jD. Landw, Zoit- met goed gevolg voor de fabricage van spiritus gebi uikt. Toen namelijk in dit en het vorige jaar de aardappelen in

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 2