B i MÏïIa ïl cFe~BTiTcTti»r gekwetst. De telegraaf tusschen" Quetta en Kandahar is gisteren ochtend afgesneden. In het Lagerhuis deelde Lord Hartington mede, dat Primrose te Kandahar slechts-be zorgd is voor gebrek aan water. Khau Khelat bood Engeland alle mogelijke hulp, zond 150 kameelen en 400 paarden. De Britsche Re geering is besloten versterking naar Indie te zenden; ofschoon de laatste tijdingen gerust stellender zijn, is het mogelyk, dat da oorlog langer zal dureD. Hij had geen bericht, dat de telegrafische verbinding tussciien Simla en Kaboul niet open zou zijn. Dilke antwoordde Monk, dat de Porte in haar antwoord op de gezamenlijke nota der Mogendheden weigert Janina, Larissa en Merzozo af te staan, en verzocht dat de vertegenwoor digers der Mogendheden te Konstantinopel ge machtigd worden met de Porte te onderhandelen, opdat de onderhandelingen over de beslissing, niet slechts aangaande de grenslijn, maar ook over punten van ondergeschikt belang en de bijzonderheden van het vraagstuk, gemakkelijk worden gemaakt. In het Hoogerhuis antwoordde Lord Granville aan Stanley, dat de Koningin met volkomen toestemming der Regeering briefwisseling hield met den Sultan. De brief der Koningin drukte in 2eer hartelijke bewoordingen de vaste hoop uit, dat de Sultan, zelfs ten koste van eecige opofferingen, aan het eenstemmig verlangen van Europa aangaande de bepalingen van het tractaat van Berlijn zou gehoor geven. Juist terwijl alles ,in Afghanistan roos kleurig scheen, en de Engélschen hunkerend zich gereed maakten om aan dit voor hen zoo ongastvrije oord den rug toe te keeren, kwam het bericht aangevlogen van eene geduchte ramp, die de Britsche wapenen aldaar getroffen heeft. Het telegram van den gouverneur van Bombay, door Lord Hartington in het Lagerhuis voorgelezen, luidde als volgt:" ^Primrose telegrafeert gisteren uit Kandahar een vreeselijk onheil. Generaal Burrow's strijdkracht is vernietigd. "Wij trekken in de citadel. Aan generaal Phayre is geseind zouveel troepen bijeen te brengen als hij kan, en naar Kandahar op te rukken. Posten worden samen getrokken te Chauman." Lord Hartington verklaarde dat hij hieraan geene enkele bijzonderheid kon toevoegen. Hij meende dat Burrow eene brigade onder 2ich had; doch hoe sterk die brigade was, kon hij niet eens zeggen. Naar men verneemt, heeft de Britsche regeering beslotendadelijk versterking van troepen naar Britsch-Indie te zenden. PRAK KRIJK. Aan den Temps wordt gemelddat de pastoor te Sceaux, in het departement Sarthe, ter gelegenheid van het nationale feest de driekleur niet op den kerktoren willende dulden, de vlag heeft neergehaald. De maire liet daarom eeu andere vlag naar den toren brengen. Doch nauwelijks was deze uitgestoken, of de pastoor nam ook deze weg. Dat spelletje werd over en weer nog tweemalen herhaaldmaar na de vierde keer werd de bevolking zoo verbitterd op den pastoor, dat deze zonder de tusschenkomst van eenige republikeinen, die de opgewondene menigte tot bedaren brachten, niet veilig ware geweest. De Gaulois deelt een telegram mede uit Melbourne, volgens hetwelk iD de vorige maand een opstand onder de veroordeelden der com mune te Bouloupari, een der strafkoloniën van Nieuw-Caledonieheeft plaats gehad. Aan honderdvijftig der veroordeelden moet het gelukt zijn te ontvluchten. Een sterk detachement troepen was uitgezonden ora hen dp te sporen. ITALIË. 5 Er wordt verzekerd, fint Leo XIII eene Encycliek in gereedheid brengt ter zake van het geschil met Belgie. liet Vaticaan heeft besloten met Grie kenland in onderhandeling te treden tot rege ling van de belangen der Katholieke bewoners van het grondgebied, dat krachtens de Berljjn- scho conferentie aan Griekenland moet worden afgestaan. Mgr. Marango zal de onderhande lingen leiden. Ook de betrekking tusschen Staat en Kerk in Frankrijk zal weldra in eene Pause- lyke Encycliek worden besproken. T E K IJ E. De Minister van Buitenlandsche Zaken vroeg den gezant van Servië ophelderingen nopens de militaire toerustingen iu Servië. De gezant antwoordde, dat die toerustingen slechts de jaariyksche oefeningen golden, maar deed tevens opmerken, dat de staat van zaken op de grenzen de aandacht van de Servische Regeering trok; DUITSCHLAND. Prins Bismatck heeft het oud adelijk ridder goed Silkonder Reinbeck, in het hertogdom Sleeswyk, voor 306,000 mark gekocht. B B L G l F-, Onder de velendie door den Koning der Belgen met ridderorden begiftigd zijn, be vinden zich ook twintig onderwijzers, aan wie de Leopoldsorde is toegekend, wat tot nu toe nog nooit voorkwam. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 29 Juli. De Kamer heeft iu hare zitting van heden unaniem aangenomen een 18tal onteigenings-, naturalisatie- en andera ontwerpen, waaronder dat tot onteigening voor de Norgervaart en den spoorweg Zwaluwe—Den Bosch, zoomede de wijziging van art. 7 der veeartsenijwet. Bij laatstgenoemd ontwerp verdedigde de Minister van BinneniandscheZaken het nut der be- smettelijk-verklaring vaa het mond- en klauw zeer, om daardoor het voortwoeden van die ziekte te voorkomen en den vrijen vee-invoer in Engeland niet te belemmerenals de long ziekte bij onzen veestapel heelt opgehouden. Morgen behandeling der credietwet voor de onderwijs-uitgaven, de Noorder kanalenwet en de regeling van den geneeskundigen dienst. SCHIEDAM, 30 Jnli 18S0. Ia de zitting van den Gemeenteraad alhier,, heden gehouden, waar,van wy morgen het gewoon verslag zullen rnededeeleo, is o. a. aan genomen het voorstel tot overneming door het Rijk van de kweekschool voor ouderwijzers. Na beraadslaging is met 8 tegen 4 stemmen aangenomen het voorstel van den heer Elzevier Dom, tot uitbreiding van de aanlegplaats voor stoombootes, nadat uit dat voorstel vervallen was het wachthuisje. Voor hebben gestemd, de heeren: Elzevier Dom, Rijnbende, Beukers, J. B. Nolet, Jansen, J, F. Legner, Matchers en Schieveen. Tegen de heerenLoncq, Roelar.ts, Knappert en J. A. Nolet AVz. Mejuffrouw J. E. Broek, als onderwijzeres werkzaam aan een der departementale bewaar scholen alhier, is tot hoofdondet wijzeres aan de gemeente-bewaarschool te Naaldwijk benoemd. liet natuurkundig examen tu Utrecht voor aanstaande veeartsen is afgelegd door 16 kandidateu, Het diploma, dat tevens recht geeft tot overgang naar het derde studiejaar, is uitgereikt aan elf hunner, waaronder voor komt do heer II. II. M. Klein van Schiedam, Zij die dit jaar wenschcn teworden toegelaten tot de examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor het middelbaar onderwijs, moeten zich vóór 20 Augustus aanmelden bij het Departement van Binnen iandsche Zaken. Bij Kon, besluit is, met ingang van 1 November 1880de jaarlijksche vergoeding wegens bureaukosten, verbonden aan het ont-' vangkantoor der directe belastingeninvoer rechten en accijnsen te Maassluis c. a.ver hoogd van f 800 op f 900, onder verplichting voor den ontvanger om daarvan minstens f 700 'sjaars te besteden anu bezoldiging van klerken, Door den Minister van Binneniandsche Zaken is de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het hoofdkiesdistrict Gorinchem, ter vervuiling der vacature ontstaan door het overlijden van den lieer Mr. J. J. Teding van Berkhout, bepaald op Dinsdag 17 Augustus a. s. en indien een herstemming noodig is zal deze plaats hebben op Dinsdag 31 Augustus daaraanvolgende. In de afdeelingen der Eerste Kamer gaf het onderzoek der credietaanvrage ter uitvoering van de wet op het lager onderwijs aanleiding tot het uiten der bekende bedenkingen van da tegenstanders der schoolwet, die echter door de groote meerderheid bestreden werden. In eene afdeeling werd echter in eene beschouwing van aigemeenen aard getreden. Men erkende daar dat de" wet van 1878 gebreken heeft, ja zelfs dat de wet van 1857 iu menig opzicht de voorkeur verdient boven de latere regeling, doch men wees er op dat door de agitatie tegeu de organisatie van ons schoolwezen, het vraagstuk van het lager onderwijs geworden was een zuiver politiek vraagstuk bij uitne mendheid en dat aan de vrijzinnige meerderheid eener Kamer, die het recht van wijziging mist, geene keuze bleef en zij wei gedwongen was het ontwerp van 1878 aan te nemenook al had zij sommige bepalingen daarin anders ge wen «"ht. De militaire artsenwet werd in de afdee lingen der Eerste Kamer door zeer vele leden gunstig ontvangen en als eene groote verbe- terin.t beschouwdwaardoor men eene goede regeling beantwoordende aan het daarmede beoogde doel hoopte te verkrijgen. Ook voor de koloniën werd in eene afdeeling eene der gelijke regeling wenscheiijk geacht. Dat de applicatie-school uit de wet is gelicht, werd ia eene afdeeling zeer toegejucht. Nog werd opge merkt, dat door aan de officieren van gezondheid te vergunnen de burgerpraktyk uit te oefenen de dienstregeling meer wordt verzekerd. Gisteren ochtend viel de zandschipper Bol, terwijl hij bezig was zijn vaartuig schoon te maken, in de Schie onder Delfshaven. Hij werd door B Hoornweg,' die er bijsprong, met veel inspanning gered. Uit Loenen o/d Yeluwe wordt aan de AT. li. Ct. gemeld, dat de handel in hand papier weder begint op te leven. Er komt aanvraag voor het buitenland, zoodat de fabrikanten weder met lust beginnen te werken. De gepensioneerde generaal-majoor van het Nederlandsch-Indische leger, Kruseman, de vader van mej. Miaa Kruseman, is 11. Zondag te Brussel plotseling overleden. Vlaai-dingen. Van de haringvisscherij zijn 2 schepen binnengekomen, beiden met 18 last haring. Delfshaven. Op het zestal ter beroeping van een predikant bij de Hervormde gemeente alhier, zijn geplaatst de heeren: Van Arkel, te BloemendaalYan den Bergente Kethel (bij het lot tegen Lazonder, te Zegveld); Jonker, te HeerdeMoutoute Hommerts en Jutrijp; Montague, te Monnikendam en Riemens, te Driebergen, Den Haag. Ook dozen winter zal het Duitscho opera-gezelschap van Rotterdam in den Koninklijken schouwburg alhier voorstellingen geven. Amsterdam. Door ruim tweehonderd visch- handelaren en visch vrouwen alhier is, bij adi es aan de .Tweede Kamer, instemming betuigd

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 2