BnileillaiiJsclit Bericltei BjjjjnlaiüctB Berichten. van Maandag 2 Augustus 1880. BïflïlAMb. DUITSCHLAND. I{voegsel van t e Sein edamschCourant, Ilet resultaat der verkiezing te Scarborough, is, dat Dodson, lid van het Kabinet, gekozen is roet eene meerderheid van 222 stemmen. In het Lagerhuis zeide Hartington, dat naar gemeld is het gevecht vao Burrow's korps warm was en aan betde zijden het verlies groot. De Akais en Atchakzais vereenigen zich. maar de troepen te Quettah zijn tegen hen opgewassen. Er is geen bericht over deu indruk, dien het gebeurde te Kaboel teweeg bracht, hetgeen een gunstig teeken mag heeten. In het Hnogerhuis is bij de derde lezing de lersche on derstands wet zonder stemming aan genomen. Het Lagerhuis heeft na een debat van twee dagen in tweede lezing ds wijziging der jachtwet betreffende hazen en konijnen goedgekeurd. De versterkingen voor Indie zullen op vier transportschepen daarheen vertrekken, van welke het eerste den 3den en het laatste den 12den Augustus vertrekt. In het geheel zullen er 5478 man versterking gezonden worden. Het bleek uit de latere berichten, hoe schraal ook oveiigens, dat het eerste officieele telegram betreffende de nederlaag der Engelschen in Afghanistan ietwat overdreven was. Troepen vluchtelingen van Burrows' leger kwamen ach- tereenvolaens te Kandahar aan. Da Engelsche brigade kan dus slechts in militairen zin ge zegd worden vernietigd" te zijn. Een telegram'van den Ondei koning meldde eenvoudig, dat Burrows' leger gevoelig geslagen was, en dat er ten spoedigste aanzienlijke verster kingen uit Indie werden gezonden.-Een tele gram van Reuter uit Simla luidde als volgt; iGeneraal Burrows heeft eene ernstige neder- laag geleden. Hij leed zware verliezen, en zijn troepen werden verstrooid en tot vluchten gedwongen, drie mijlen ver door den vijand vervolgd. Zij pogen bij hoopjes Kandahar te bereiken. Twee kanonnen gingen verloren." Deze kalmere berichten (trouwens al beden kelijk genoeg) schijnen meer overeenkomstig de waarheid, dan het blijkbaar onder den invloed van den eersten schrik opgestelde telegram van den gouverneur van Bombay. 'Volgens de Times moet Burrows' afdeeliug een 750 Engelsche en een groote 2000 inland- sche soldaten sterk zijn geweest. Ayoub Khan, de overwinnaar, handhaafde zich tot dusver in eene vrij duistere, doch onafhankelijke positie te Herat. Omtrent zijne gezindheid, zijn piannen en 2tjne macht liepen voortdurend de rneest strijdige geruchten. Een veertien dagen geleden vernam men, dat hij oprukte tegen Kandaharen aangezien de Engelschen aldaar Shir Ali aanstelden tot gou verneur, waren zij verplicht er troepen heen te zenden om dien vasal te beschermen. Er hadden tusschen Burrows en den vijand eenige onbeduidende schermutselingen plaats. Later echter seinde de gouverneur van Bombay, dat Ayoub 42000 man met 36 kanonnen onder zich had, en dat hij dus veel sterker was dan men gerakend had. Versterkingen stroomen nu toe uit Indië naar Afghanistan en uit Engeland naar lndië vooreerst om den in de citadel van Kandahar opgesloten generaal Primrose te ontzetten, en vervolgens om de nederlaag der Britsche wapenen te wreken. Dat swreken" zal ook nu wel weer naar wensch slaven maar tot welk een prijs weder 1 Dit wordt alzoo een derde Afghaan«che veldtocht. Een commissie is thans in Engeland bezig met het beraadslagen over het wederopbouwen van de Tay-brug. Een der zaakkundigen, kolonel Yolland, raadde aan onmiddellijk een brug met dubbel spoor te bouwen, daar men anders weer aan dezelfde gevaren zou blootstaan. Hij achtte een spoedig herstel der'schade in het belang van den handel aan de Oostkust van Schotland zeer noodzakelijk. Er heeft den 29 dezer te Smyrna een hevige schok van aardbeving plaats gehad, welke zich niet alleen te Smyrna en in de om streken, maar ook in de geneele provincie heeft doen gevoelen. De muren van het telegraaf bureau zijn op drie verschilleude plaatsen ge scheurd. Vele huizen zijn ingestort. Het aantal slachtoffers bij die ramp is aanzienlijk. B E L 6 I E. Eergisteren heeft het Hof van appèl te Brussel uitspiaak gedaan in het hooger beroep, ingesteld door msgr. Durousseaux, apostolisch administrateur van het diocees Doornik, tegen de in kort geding genomen beslissing van den president der Doorniksche rechtbank, waarbij aan msgr. Dumont, ontslagen bisschop van Doornik, vergunning verleend was de papieren eu kisten in het bisschoppelijk paleis te doen verzegelen. Bij breed gemotiveerd arrest heeft het Hof, behoudens een restrictie, de beslissing van den voorzitter der rechtbank bevestigd. Het heeft namelijk van de verzegeling uitge sloten de zuiver administiatieve documenten en andere zaken, welke deel uitmaken van het bisschoppelijk archief, De parlementaire school-enquête-commissie heeft eene circulaire aan de geestelijkheid gezonden, waarin zij beleefd verzoekt haar in kennis te willen stellen van aelk feit van pressie, elk misbruik van gezag of macht, in één woord elke berispelijke handeling, welke, voor zooveel de geestelijkheid bekend is, bij de uitvoering der wet van 1879 zich heeft voorgedaan." De pastoors te Namendie ondanks de enquête blijkbaar de vrijheid wenschen te behouden om te lasteieu eu te schelden, heb ben zich de beantwoording van dit verzoek zeer gemakkelijk gemaakt. Zij schrijven »Mijue heeien Wij zouden u tallooze ge vallen van pressie en vijandige handelingen tegen het vrije ouderwijs kunnen mededeelen en er u de bewijzen van kunnen veistiekken; wij zullen het echter niet doen, daar het voor ons eeue gewetenszaak is geene medewerking hoegenaamd aan eene inconstitutioneels enquête te verkenen." Belgie kan getust zijn, zoolang de pastoors over de constitutie en de stipte uitvoei ing harer beginselen waken! Philippart heeft cassatie aangeteekend tegen de uitspraak van het hof van appèl, dat het vonnis bevestigde, waarbij hij yvegens enkel- voudigen bankbreuk tot zes maandeu gevan genisstraf veroordeeld werd. FRAN KRIJK. De zee-prefect van Cherbourg, de vice-admi- raal Ribourt, is te Parijs aangekomen Hg heeft oumiddelhjk met den Minister van Marine een onderhoud gehad over hetgeen te Cherbourg is gebeurd ter gelegenheid van de uitreiking der nieuwe vaandels aan het leger. De kiezers in het arrondissement Mézières en Chambéry zijn tegen den 22sten Augustus opgeroepen ter verkiezing elk van eeu afgevaar digde, in de plaats van de heeien Cailly en Parent, die benoemd zijn tot senator. Men leest in den Zloniteur des Intéréts Materieledat de heer Louis Drucker zgn Griek- sche fondsen verkocht heeft aan het censoHium dat te Londen de schandelijke conversie heeft doorgedreven. Het blad voegt er niet ten onrechte bij, dat de kwestie thans geëindigd is en er geene nieuwe protesten van de zijde van den heer Drucker te wachten zgn. Onder de leden van den generaien staf der Duitsche sociaal-democratische partij heerscht sedert eenigen tijd grooto verdeeldheid. De heeren Bebel, Liebknecht en andere hoofden der ge noemde partij, hebben den heer Hasselmann onlangs van de lijst der leden en bijgevolg der leiders van de partij geschrapt. Laatstgenoemde heeft naar aanleiding daarvan, in zgn te Altona verschijnend orgaan, de Deutsche Zeitung, allerlei onthullingen openbaar gemaakt. Die onthullingen betreffen natuui lijk geldzaken, rnaar zijn slechts in zooverre vaD gewicht, dat zij de weinige geschiktheid kaï akteriseeren der socialisten, om een model- maatschappij, zelfs niet in het klein, te orgaaiseeren. SPANJE. De Senevaeen te Valencia verschijnend blad, verklaart dat de viijspiaak van Boët aangemerkt moet worden als het uitvioeissel der begeerte, I om eene demonstratie tegen de Katholieke gevoelens van don Cailosaan den dag te leggen. Het blad stelt voor, den Prins schade loos te stellen voor het verdwenen halssnoer van het Gulden Vlies. Het wil eene inschrijving openen en uit de opbrengst er van hem een nieuw halssnoer ten geschenke geven. Het verklaart zelf voor 20,000 realen (2500 gulden) in te schrijven. ITALIË. Men meldt uit Rome, dat de gezondheid van den Paus, ondanks het warme weder, gun stiger is dan ooit. liet Vaticaau biedt dan ook alle middelen om tegeu de warmte te beschutten. De Paus maakt twee malen per dag een toer door den tuin vau het Vaticaan. Eenmaal 's morgens in de vroegte in een draagstoel en de tweede maal 's avonds in een rytuig. RUSLAND. O ter de Wolga wordt een viaduct gelegd voor den spoorweg, die de provincie Samara met Siberië zal verbinden. De Wolga is bij Samata 7 kilometer breed; de viaduct za! 83/i inillioen gulden kosten. AMERIKA. Generaal Garfield heeft thans officieel de kandidatuur voor het presidentschap der Veree- nigde Staten aangenomen. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 30 Juli. In de zitting van heden heeft de heer Van Tienhoven zitting genomen, Unaniem zgn aangenomen de wetsontwerpen tot regeling van den geneeskundigen dienst bij de landmacht, tot aanleg van eenige kanaal verbindingen in het Noorden en tot verbetering van den biunenlandschen waterstaat in Fries land, zoomede met 20 tegen 2 stemmen dat tot aanleg van een kanaal GoevordenNieuw- Amsterdam.

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 5