Bliïiïïïiïïïïi lïïïïïïiï Jlet geducht dat ook Servië plan had het leger mobiel te" verklaren, wordt van bevoegde zijde ten stelligste tegengesproken. DES HAAG, 4 Augustus 1880, HH. MM. de Koning en Koningin zijn gisteren avond te 9 uren 10 minuten van het Loo alhier teruggekeerd. HH. MM. werden aan het Rynspoorstation gecomplimenteerd door Hd. grootmeester graaf Schimmelpeoninck, Zr. Ms. Commissaris in deze proviucie, den waarnemen- den burgemeester en militairen gouverneur der residentie. De Koningin had een zeer welvarend uiterlijk. Het stationsplein was bezaaid met nieuws gierigen, tussehen wier dichte rijen het konink lijke rijtuig zich een doortocht moest banen. Hoera-kreten vergezelden HH. MM. aen eind weegs, en werden ook door eene tegenover het paleis verzamelde menigte aangeheven. Z. K. H. de Prins van Oranje, die gisteren middag per Holl. spoor van 2 u. 9 m. de residentie zou verlaten, heeft zijne reis naar het buitenland nog eenigen tijd uitgesteld. SCHIEDAM!, 4 Augustus 1880. In de op gisteren gehouden vergadering van de alhier gevestigde afdeeling der maat schappij »Tot bevordering der Toonkunst", is het reglement voor de aldeeiing vastgesteld en weiden tot leden van 't definitief bestuur ge kozen, de heeren: J. J. G. Nolet, S. A. Vemède, Mr. H. M. C. Poortman, J. A. Verkerk, Mr. J. C. M. F. H. Mascheck, Mr. A. J. Beukers S. C. Knappert en J. T. Beuker». De Minister van Binnenlandsche Zaken, overwegende, dat tengevolge van het overlijden van den beer J. y»n Stolk Jz. eene verkiezing fan een lid ,van de Tweede Kamer der Staten- Genetaal behoort plaats te hebben in het hoofdkiesdistrict Rotterdam; gelet op art. 101 der wet van 4 Juli 1850 Staatsblad no. 37); heeft goedgevonden te bepalen: 1. dat die verkiezing in gemeld hoofdkiesdistrict zal plaats hebben Dinsdag 24 Augustus a. s.; 2. dat, indien herstemming noodzakelijk is, die zal geschieden Diosdag 7 September daaraanvol gende. In het familiegraf op Hillegessberg bij Rotterdam werd gisteren het stoffelijk overschot van den heer J. Van Stolk bijgezet. Talryke be langstellende vrienden, o. a. de Kamei leden Mees, "Viruly en De Bruijn, wareu aanwezig. De heer "Viruly Verbrugge herdacht als vriend en ambtge noot de vele verdiensten van den overledene en schetste hem als een edel vader eri als goed echtgenoot en vriend. Namens de loge >Frédéric royal", waarvan de heer Van Stolk voorzitter was, sprak de heer Wilkens enkele woorden, waarna de schoonzoon de schare van vrienden namens de weduwe en verdere familiebetrekkingen dankte voor de laatste eer, aan den overledene bewezen. Men meldt aan het Vaderland, dat inge volge de bevelen des Konings de geboorte van een Prins of Prinseé, welke eerstdaags wordt verwacht, door het leger zal worden gevierd door het houden van een groote parade. De Minister van Binnenlandsche Zaken „gelet op art 1 van het Koninklijk besluit van 3 October '1873 {Staatsblad no. 135) en op zijne beschikkingen van 30 April en 29 Juni 1880, opgenomen in de Staatscourant van 1 Mei en 30 Juni daaraanvolgende; heeft goed gevonden: te bepalen dat, met ingang van 4 dezer, de artt. I, 3, 4, 5, 6 en 7 van het aangehaald Koninklijk besluit niet langer van toepassing z'yn op de volgende in gemelde beschikkingen opgenoemde gedeelten vau gemeenten in Zuid-Holland1. het gedeelte van de gemeente Delfsliaven, in gebiuik bij J. Schijtraan; 2. het gedeelte van de gemeente èchiedam, jn gebruik bij J. Hoek. Bij de samenstelling van de Commisie voor de e.ee- en zuivaltentoonstelling, te Londen, heeft de Minister van Waterstaat, tot veler ver wondering. zoowel den voorzitter ats den eere- voorzitter gekozen uit iaden, die te Londen wonen, xoodat de overige leden in Nederland voor 1 hun werkzaamheden geen aangewezen leider heb ben. Om echter de werkzaamheden daaronder niet te laten Tijden, heeft de Commissie, op initi atief van een hai er leden, besloten reeds aanstaan den Donderdag te Amsterdam een vergadering te houden. (N. v. d, D.) De "Vereeniging sHandwerkersvrienden- kring" te Amsterdam heeft een bijdrage ont vangen van Prins Ffederik ter bevordering van haar weldadig streven. Uit Rad Pyrmont wordt aan de N. II. Ot. van 3 Augustus geschreven: De geboortedag van H. M. de Koningin der Nederlanden, Prinses van Waldeck-Pyrmoat is ook alhier niet onopgemerkt voorbijgegaan onder de velen, uit verschillende provinciën van Nederlanddie zich hier bevinden. De Nederlandsche driekleur wapperde van den standaard voor het Kreis-amt, en verscheidene hotels en woningen hadden de landsvlag, of de Duitsche bij gebrek aan de Nederlandsche, uitgestoken, terwijl het Grosses Bade-Hotel de Duitsche vlag (zwart, wit, rood) achterst voren geheschen hadwaarbij de Nederlanders zich dan het zwart als blauw konden denken. De burgemeester zond per telegram een ge- lukwensch aan H. M. en ontving langs den zelfden weg H. M's dankbetuiging. De Kurkapelle opende 's morgens, 's middags en 's avonds hare concerten met het Wien Néér lande bloed en Wilhelmusen menig glas werd ter eere onzer Vorstin geheven en geledigd. p Niet algemeen bekend is, dat H. K. H. Prinses Hendrik èe'n warm bewonderaarster is der beeldende kunstenen met veel talent teekenstift en penseel voeit. Op hare vereeren de uitnoodiging vertoeft thans onze zeer begaafde landgenoot, mej. Theièse Schwartze, op het koninklijk lustslot te Soestdijk, ten einde H. K. H by hare studiën behulpzaam te zijn. (HU.) Omtrent de wetsontwerpen tot wyziging der zegel- en registratie-belastingen verneemt het Vaderland, dat o. a. de volgende verande ringen worden voorgesteld. Het recht van ver deeling bij scheidingen vervalt en wordt ver vangen door een vast recht; het recht op hypothecaire obligaties wordt gewijzigd en productiever gemaakt. Verder zal er een plak- zegel worden iDgevoerd voor kwitanties voor sommen van meer dan tien gulden. De zesde jaai vergadering van de Maat schappij tot opvoeding van weezen in het Huis gezin zal gehouden worden te Amsterdam op Maandag 9 Augustus a. s., in het departemeats- gebouw van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Wij vernemen, dat het vorsjag van de Staatscommissie over den Rotterdamschen Wa terweg in het laatst der vorige week, door tusschenkomst van den Minister van water staat, aan den Koning is ingediend. Het Verslag en een groot deel van de kaarten en bijlagen zijn reeds afgedrukt, zoodat depu- bliekmaking spoedig kan worden verwacht. Bij Koninklijk besluit is de termijn voor de voltooiing van het Noordzeekanaal met de havenwerken verlengd met vijf maanden en gesteld op 31 December 1880. De kwestie of men al of niet lid is van het Hervormde kerkgenootschap en dus verplicht is den hoofdelykcn omslag te betalen, wordt verschillend opgevat door deverschillende hoogste autoriteiten aan wie de beslissing Ï3 opgediagen. De heer kantonrechter te Goes stelt vast, dat het voldoende is in de Hervormde kerk te zijn gedoopt; de heer kantonrechter van Alkmaar is van meening, dat men ook zyné'belijdenis moet hebben gedaan. De Middelb. Ct. meent, dat het zaak is, dat de Hooge Raad tussehen beiden trede en een beslissing neme, waaraan de kantonrechters .zich moeten onderwerpen. •Zoo aUes ,was gelijk het behoorde te zyn, .zou mep de beslissing aan de bet lokken per sonen .zeiven moeten overlatenmaar het schijnt, dat bij zeer velen van dezen te weinig gehechtheid aan hun kerkgenootschap bestaat, om er vry willig voor uit te komen, dat zy leden er van zijn. Than3 dwingt men hen om binnen te blijven of liever want of zy ooit in de kerk komen laat men daar om te betalen. Voor hunne ziel moeten zy zelf zorgen, als zy hun beurs maar openen. 1 Aan het spoorwegstation te Delft stond eergisteren avond, door het buitengewoon getal aangehaakte wagens, een gedeelte langs het station en een ander gedeelte op en over den spoorweg. Ondanks herhaalde waarschuwing der beambten om niet uit te stappen, opende een persoon het portier van een waggon, staande op gemelde brug, sprong er uit en kwam in het water terecht. Door spoedig aangebrachte hulp is hij met den schrik en een nat pak vrijgekomen. Voor Amsterdamsche rekening is wederom per West-Indische mail van Suriname ruim f66000 aan stofgoud uit de delveryen aldaar aangebracht. Het hoofdcomité van de Nederlandsche vereeniging het Iloode Kruit heeft aan zyne comité'» en correspondenten medegedeeld dat uit de nalatenschap van wijlen Mejuffrouw 0. F. L. F. Schouten te Nijmegen, tengevolge van hare testamentaire beschikking, by den penning meester van het hoofdcomité is ontvangen de som van f3000 en eene groote mand niet linnen, ten behoeve van het centraal magazijn. Het voornemen bestaat de speciale vergadering van afgevaardigden met de commissie van het dagelijkzch bestuur uit het hoofdcomité in de rnaand October van dit jaar te houden. Het bericht, dat de hoofdonderwijzer te Drunen zou z'yn in arrest genomenondtr verdenking van onzedelijke handeling gepleegd te hebben, is volgens nadere mededeeling van onzen berichtgever, onjuist. (2V. K. Ot,) Men deelt aan de N. JR. Ct. mede: De triomfwagen voor den optocht ibij gele genheid der bloemententoonstelling te Kampen was gereed gemaakt binnen de stadswerkplaats aan den IJselkant. De vei vaardigers hadden echter bij het in orde brengen geen rekening gehouden met de breedte van de poort dier werkplaats, zoodat men genoodzaakt was den muur uit te hakken vóór zij genoegzame ruimte aanbood om de zegekar te doen passeereu. De sKamper uien" zijn dus de wereld nog niet uitl Men meldt dat de notaris De H. te Wolvega is gevangen genomen, onder verden king zich aan oneerl'yke handelingen te hebben schuldig gemaakt. Bij het omwerken van een stuk grond, toebehoorende aan den heer Poulie, ontvanger der registratie te Bergen-op-Zoom, zijn verschei dene voorwerpen van zeer ouden datum te voorschijn gekomen, waaronder melding ver dient een zeer fraai beweikte porseleinen vaas, bénevens een steen van het jaar 1598, Voor stellende twee stygende leeuwen. Munten, koe hoorns, uniform-knoopen, beendeieu en gedenk penningen werden in grooten getale gevonden. Men schrijft aan de Leidsehe Courant'. ïVoor het eerst, zoo lang Scheveningen bestaat en aldaar de zeevisscherij werd uitgeoefend is van de vloot dit jaar ook de laatste schuit voor de hariugvisschery bestemd. De graagte om op die visscherij uit te gaan is dit-jaar grooter dan ooit; want de vangst bleek gunstig. i i

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 2