Het <StaatsNai no. 157 bevat, een Kon. besluit van 6den Augustus 1880, tot vaststel ling van een bijzonder reglement van politie voor het Noord-Hollandsch kanaal. Wegens den grooten toevloed van adspi- ranten voor de Kweekschool der Marine is bij resolutie van den Minister bepaald, dat voortaan geene jongens beneden den leeftijd van 13Va jaar voor den zeedienst zullen mogen worden aangenomen. Blijkens het verslag over de verwachting van den oogst in 1880 in de provincie Zuid- Holland, was het vooruitzicht in vele jaren niet zoo gunstig als thans het geval is. Aan gaande enkele gewassen lezen we in dat ver slag het volgende: Tarwe, rogge, gerst en haver staan in het Westland best te velde, de aren zijn goed geladen, het stroo is echter niet lang. De mede- deelingen omtrent het vlas zijn van den meest bevredigenden aard. In het We«t!and, op Goe dereede en Overflakkee, in de Hoeksche Waard en op Yoorne en Putten wordt ruim beschot gewacht; de kwaliteit is zeer goed. Van aard appelen werd in het Westland een goed beschot verkregen en vinden de goede soorten gretig koopers. De appel- en pereboomen zijn over hel algemeen niet zwaar beladen terwijl ook de steen- en struikvruchten geringen pluk opleverden; alleen bestonden in het West land voor dendruivenpluk gunstige verwach tingen. Hoewel graslanden eerst laat in de lente goéd zijn aangekomen, levert toch de hooibouw piet overvloedig op. De Belgische landbouwbladen bevatten het navolgende korte overzicht van den toestand van den oogst in de verschillende rijken: België en Nederland; tarwe en rogge zeer gehoon. Frankrijk; de oogst zal een goede gemiddelde jqjn. Vereenigde Staten van Noord-Amerika; in het grootste deel der staten verwacht men eene gemiddelde opbrengst en een slechten oogstvin de overige staten, Duitschland; in dit rijk, vooral in Pruisen, dreigt de oogst zeer slecht te zullen zijn. Hongarije; goede - opbrengst in graan; de eerst gedorschte tarwe levert een goed beschot, Italië; niettegenstaande het droge weder is de oogst voldoende, vooral in graan, hooi, vlas en maïs. Spanje; een goed jaar in bijna alle provinciën. Donau-vorstendommen en Turkije; goede oogst. Engeland; de aardappelen uitgezonderd, die uitnemend gelukt zijnbelooft de oogst niet teel. (Landl. Ct.) Voor de. Hollandsche IJzeren Spoorweg maatschappij zijn Zaterdag te Amsterdam 5 en te Amersfoort 2 spoorwegwagens 3de klasse Amerikaansch model aangekomen, vervaardigd door de Machinenbau Actien-Geselhchaft te Neurenberg. Deze wagens zien er uiterst sierlijk uit, zijn zeer hoog, doch zonder portieren ter z\jde. De portieren bevinden zich voor en achter aan de wagens, die in het midden den doorloop hebben voor de conducteurs en de reizigers, 'terwijjl onder het" rijden de conducteurs van den eenen in den andeien wagen kunnen treden. Iedere wagen heeft aan de twee zijden van den doorloop banken waarop 00 ieizigets zeer gemakkelijk plaats vinden, doch er zijn ook J wagens die "aan de twee eindpunten van af zonderlijke zitplaatsen voor 20 alleemeizende vrouwen zijn voorzien. De wagens worden door gas verlicht en zullen weldra in dienst gesteld worden. Uit de volgende plaatsen werden aan de Standaard opgaven omtrent de opbrengst der Unie-eoiipcte gezonden: Viecswijk f70.75", Dokkum f 163.53, Tiel f212,19, Echteld f12.75, Delft f587.80, Broek op Langendijk f250, Gouda f248.32". Onder het gecollecteerde te Rotterdam f8700 bedragende, bevond zich ééne gift van f5000, met bestemming voor de nieuwe Christe lijke school aan de Kievitsstraat aldaar. Te Oostermoer is f 2225 85 gecollecteerd als eerste steen voor eene op te richten »School met den Bijbel." Ook te Kralingen, waar zjj f284.32 opbracht, te Helder en te Joure heeft men de Unie-collecte aanvankelijk verboden, gelijk te Oldemarkt, doch is ze door bemiddeling van het afdeelings- bestuur toch gehouden en zonder stoornis afgeloopen. Het internationale vrijdenkerscongres, dat te Brussel zal gehouden worden op het einde dezer maand, zal o. a. worden bjjgewoond door prof. Moleschot en de Italiaansche kamerleden Fortis en Verrari. Uil Duitschland komen Hockel, Biichner, During en Liebknecht; uit Nederland de heereu Dr. Hartogh Heijs Van Zouteveen, Domela Nieuwenhuis enz.; uit Engeland de heeren: Brad- laugh, Swaagman, Holyoake en mej. Besaot. Volgens sthe Athenaeum" zal naar alle waarschijnlijkheid de hoogleeraar Dr. A. Iiuenen de Hibbert-lezingen in 1882 te Londen houden. Aan het verslag der commissie van rap porteurs omtient het nieuwe strafwetboek waarvan wij in de vorige week in het kort reeds hebben melding gemaakt, ontleenen wij nog de volgende bijzonderheden Indien de commissie op antwoorden des Ministers zweeg, valt daaruit niet af te leiden, dat de commissie van de onjuistheid van hare opmerking overtuigd werd, maar allen dat de meerderheid in het gevoelen der Regeering wilde berusten. De heeren Gratama en Lenting legden nota's over, by het verslag gevoegd. De commissie' is het met het stelsel der Re geering eens, behoudens verschilpunten omtrent de toepassing. Zg is van oordeel dat wel mis drijven, niet overtredingen in dit wetboek opneming behoeven. De tweeledige onderscheiding tusschen mis drijven en overtredingen wordt door de commissie beaamd. Het stelsel der Regeering ten opzichte van strafbare feiten gepleegd buiten het rijk in Europa, vond in de afdeelingen weinig voorstan dera: ook door de commissie wordt het afgekeurd. De commissie wil niet terugkomen op het stelsel van onteereude en met onteerende traffen; evenmin op de afschaffing der dood- sstraf, ofschoon in de afdeelingen de onmisbaar heid van die straf werd betoogd of weersproken. De wederinvoering der lijfstiaffen, vond in de afdeelingen warme voot standers, maar da commissie beaamde de aangevoerde redenen niet. Na rijp overleg adviseert de commissie de deportatie met op te nemen. De minderheid der commissie wil geen levenslange gevangenis; ook iu de afdeelingen telde die straf vóór- en tegenstanders. Aan den wensch der commissie om het mini mum der gevangenisstraf tot op één dag te ver minderen, heeft de Minister voldaan, maar de verhoogtog van het maximum boven '15 jaar bleef hij onraadzaam achten. Toegevende aan het vei langen der commissie, stelt hij vijf, in plaats van drie jaren voor als maximum Ju- celstraf, maar vervallen is het recht, den gevangene toegekeud op cel. De commissie wilde tucht, arbeid, onderwijs, in de gevangenissen enz, bij maatregel van be stuur regelen; de minderheid en de Minister zijn eene andere meening toegedaan. Over hechtenis custodia honestais zeer breed voerig in de afdeelingen geredetwist. Vy f ver schillende stelsels zijn ontwikkeld. De commissie verdedigt de hechtenis, maar is van oordeel, dat het verschil tusschen beide vrijheidsti aften scherper moet worden geteekend dan in het ontwei p geschiedt, zoowól door decel bg hechte- i nis nimmer verplichtend te stellen, als vooral ook door de opname van de bepaling, dat elke" dier straffen in een andere soort van geslicht zal worden ondergaan, Het laaste is ook de- zienswijze van den Minister. Ook bij bewuste schuld, wel aan voorwaarde-- ljjk opzet grenzende, doch daarvan onderscheiden,, acht de Minister, met de minderheid der com missie. gevangenisstraf ongepast. Omtrent de kosten van het nieuwe gevange nisstelsel worden ophelderingen gevraagd. Nu gevangenisstraf tot één dag kan dalen, is het volgens den Minister ter volledige hand having van noodzakelijk verschil tusschen beide vrijheidstraffen, noodig de verplichte afzondering bg de hechtenis van 1 2, of 3 jaren te laten varen. De meerderheid der commissie is tegen ge- dwongen arbeid bij hechtenis. Met de meerderheid in de afdeelingen geeft de commissie de wenschelijkheid toe van behoud der subsidiaire gevangenis, maar de aanmaningen behooren te vervallen. De Minister vereenigt zich thans met het advies van den heer Bachiene, Het stelsel der Regeering dat de preventieve detentie steeds geheel in mindering zal worden geleden van de bij veroordeeleud vonnis opgeleg; de straf, vond m de commissie weinig steun. De Minister antwoordt dit steeds gedeeld te hebben en stelt facultatieve mindering in plaats van imperatieve toerekening voor. De meerderheid der commissie oordeelt, dat de rijkswerkinrichting in ons strafstelsel moet worden behouden. Wat de bewusteloosheid betreft, werd ènia de afdeelingen èn in de commissie twijfel geopperd of art. 47 niet te ver gaat. De geheel bewuste- looze kan geen misdrijf plegen; maar moet dit beginsel ter wille van de logische consequentie ook gelden, waar de bewusteloosheid vrywillig was teweeggebracht? De Minister deelt de beschouwingen mede, waartoe de kritiek der ontoerekenbaarheid van deskundigen en van de commissie hem heeft geleid. De kritiek Ramaer en de kritiek"* van Andel c. s. zijn afwijkend. De Minister leidt daaruit af, dat de wetgever zich moet hoeden te praejudicieeren óp datgene wat tusschen des kundigen kwestieus is, zich moet hoeden voor eene formule, die. al zou zij de ontwikkeling der psychiatrische wetenschap niet in den weg staan, toch de deskundigen, die later met deze formule zullen moeten werken, noodeloos knellen, ja voor velen hunner oubruikbaar zijn zou. Als slotsom der overwegingen van het ge voelen der deskundigen en de commissie, st^lt de Minister deze nieuwe redactie als de minst onvolmaakte voor. sNiet strafbaar is hij, die een feit begaat, dat hem, hetzij wegens den staat van bewus teloosheid waariu hij verkeert, hetzy' wegens de gebrekkige ontwikkeling of ziekelyke storing z'yner verstaudehjke yermogens niet kan worden toegerekend." Omtrent noodweer geeft den Minister eene nieuwe redactie, die volgens de commissie den rechter in zijne vrijheid \an beoordeeling niet zal belemmeren. De commissie vereenigt zich met het gevoelen der Regeering, dat poging met absoluut ondeug delijke middelen niet, die met relatief ondeug- deigke middelen wel strafbaar moet zijn. Aan den wensch der meerderheid om den minderjarigen vau zestien jaren en daarboven het recht te benemen de vervolging onmogelijk te maken, kan de Minister niet voldoen. Veijaring. De termijn van zes maanden weM door de minderheid te kort geacht; de meer derheid achtte den termyn lang genoeg. Voor drukpersdelicteu zou zg echter aan een langeren termijn, byv. een jaar, de voorkeur geven. Met de meerderheid der commissie, acht (Is Minister het beginsel der tiausnetie in strafzaken volstrekt verwerpelijk. 1

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 2