fo" 1^ Vb' Gemengde Berichten. a IV lv. I' 1 1$'» I kfa T Do jaarlyksche algemeene vergadering van de Hollandsche Maatschappij van Fraaie Runsten en Wetenschappen zal gehouden wor den op 17 Sept. a. s.. te Amsterdam, onder het Voorzitterschap van den heer A. 3, De Buil. Door den algemeenen secretaris, den heer M. A. Perk, zal het verslag worden uitgebracht over het afgeloopen maatschappelijk jaar, en door de afdeeling Leiden het verslag betref fende den staat van, de boekerij der Maat schappij. De verkiezing van een algemeenen voorzitter zal geschieden uit een drietal leden van het Bestuur dpr afdeeling Rotterdam, door dat bestuur voorgesteld. Voorts zal een mede- deeling gedaan worden aangaande de uitgave van de complete werken van Buygens. De Standaard publiceerde gisteren een eerste ijjst van de tweedejaarcollecte voor i>De School met den Bijbel." Die lijst omvat 52 gemeenten, waar de opbrengst f 12,100.93' is geweest. - Omtrent de zaak van een geneesheer te Beekbergen, die volstandig zou geweigerd heb ben hulp te verleenen aan een man, die plot seling ernstig ziek was geworden, omdat die man hem nog. zes gulden bad te betalen vernemen wij van andere zjjdedat deze voorstelling niet geheel juist is. De man scheen niet ernstig ziek, want hy is het huis van den geneesheer ingeloopen, omdat hij buikpijn had. Hulp is volstrekt niet geweigerd, doch de patient is heengegaan om, naar hij zeide, het verschuldigde geld te halen. 6n is niet teruggekeerd, Uit Batavia wordt onder dagteekening van 13 Juli jL het volgende gemeld: De Regeering heeft aan de bladen verzocht bot volgende te plaatsen nMet zekerheid kan worden medegedeeld, dat van allen grond ontbloot is het gerucht, dat da hoofdambtenaar A. Pruijs van der Hoeven, lender de hem opgedragen ^commissie in Atjeh volbracht te hebben, verzocht heeft van daar .te worden terug geroepen. In vereeniging met zijnen mede-commissaris, den luitenant-generaal K. Van derHeijden, heelt de heer Pruijs Van der Hoeven voorstellen gedaan omtrent de verschillende onderwerpen, die in Atjeh regeling behoeven. «Ten einde de behandeling dier voorstellen gemakkelijk te maken door nadere mondelinge toelichting van de ontwerpers, heeft de Regeering beide Commissarissen naar Batavia opgeroepen. Waarschijnlijk zullen de heeren Van der Heyden en Pruijs Van der Hoeve» nog voor het einde dezer maand alhier aankomen." - Aangaande de veepest-conferentie der residenten gisteren op het paleis alhier, kwam ons ter ooren, dat aldaar het besluit genomen is om West-Java van het overige eiland af te scheiden door een vee-ledige streek, van vyf paal breed, loopende van de Zuid- naar de Noordkust. Tevens vernemen wij, dat besloten is om twee compagnieën soldaten naar Anjer en van 'daar zuidelijk tevzenden, ten einde het Zuide- - lijk gedeelte dier residentie, dat rijk moet zijn aan wild vee, af te zetten, en dit vee, dat voor de aanvulling van den veestapel, als de ziekte geweken is, van belang zal zijn, tegen besmetting te beveiligen. (Alg. Dagbl. v.JY. J.) Op Celebes blijft de toestand hoogst dreigend, Een bataljon wordt gereed gehouden om, op 'teerste bevel, naar Boni te vertiekken, Bevoegde beoordeelaars echter verzekeren, dat 8 bataljons het minimum is, waarmee meu •v een expeditie tegen Wadjoe, dat Boni bedreigt, beginnen moet. Uit het Portugeesche Timor Deli, de noordelijke helft van het eiland Timor, wordt op eens bericht, dat de veestapel daar aan een besmettelijke ziekte is uitgestorven. Op onze helft van Timor hoort men van woeligheid der beigstammen. Deze inlanders vereischea echter weinig krachtsontwikkeling om weer tot bedaren gebracht te worden. De verpachting der pandhuizen is, op eenige onbeduidende uitzonderingen na, overal mislukt. MeD ziel de Regeering onwillig om haar stelsel, en de Chineezen om hun onthou ding te laten varen. Blijkens een telegram van Java is de weersgesteldheid aanhoudende droogte voor den tabaksaanplant in de residentie Ke- dirie-Blitar ongunstig. (Pad.) De genie steekt tegenwoordig te Atjeh flink de handen uit den mouw. Voornamelijk legt men er zich op toe, flinke wegen te maken. Aan het eind dezes jaars zat men waarschijnlijk in een reiswagen van Kroeng-raba overBoekit- Keboe naar Kroeng-kali en Lambaroe kunnen rijden. De bentiags en bivaks, die behouden moeten blijven, worden bjjna alle op halfperma- nente wijze hernieuwd. Een voorstel om den spoorweg door te trekken lot Indrapoeri, door den majoor Kielstia gedaaD, wacht nog op be slissing, Door het Ned. Ind. gouvernement zyn 7 olifanten gekocht, ten einde daarmede proeven te nemen in het belang van het militair traus- poitwezen op Atjeh. De Atjehers ter Noordkust hebben, volgens officieel rapport, onlangs'getracht een Engelsche schoener, die in de nabijheid van een oorlogsschip lag, af te loopen. De toeleg is evenwel mislukt. Uit Flores bomen onrustbarende tijdingen. De Heidentche bergvolken van Larantoeka rusten zich ten strijde om de Christenen te vervolgen. Een inlander, die het gezin waarby hij diende had willen vergiftigen is door het hoog gerechtshof vrijgesproken, omdat de hoe veelheid vergif niet genoegzaam was. Overschie. Bij de herstemming ter ver kiezing vam een lid voor den gemeenteraad alhier is als zoodanig gekozen de heer L. R. Aaibers, met 86 stemmen. Op den heer C. J. A. We'ynaendts, warden 83 stemmen uitgebracht. Het meerendael der kiezels, in de meeniDg veikeeiende, dat de heer C. J. A. Wynaendts ook uu weder zou bedanken als lid van den Gemeenteraad, dacht niet beter te kunnen doen dan hun stem uittebiengen op den heer L. R. Aalbeis, die, als-Gemeenteraadslid een oamo- gelyk persoon zijnde, naar hunne meening wel zou bedankeu, waardoor eene vrije stemming zou verkiegea worden. "Wij twijfelen er echter aan of de meerderheid der kiezers zul zich vergusen, gedachtig aan het «kreupel wil altjjd voordansen." In den nacht van Zondag op Maandag jl., te 12Vs uie, is door een inwoner dezer ge meente, genaamd Cornells Klapvvyk, in een publiek huis in de Raamstraat te Rotterdam, een bon vau 60 sigaren voor de door hem gemaakte vertering in betaling gegeven. Nadat hy met eeu medeplichtige, die hem vei gczelde, was vertrokken, kwam uien tot de ontdekking van het bedrog, waarvan terstond aan de politie x weid kennis gegevendie hem te 2 uren arresteerde. Klapwijk bekende het bedrog te hebben gepleegd; er werden nog f20 in zijn bezit gevonden. Men is er nog niet in geslaagd z'yn medeplichtige te arresteeren. Ylaardingen. Van de haring visscherjj zijn weder 13 schepen binnengekomen, met 15 tot 21 last pekelharing benevens een partij steur- haring. Amsterdam. De heer Bird heeft Zondag alhier twintig partijen schaak tegelijk gespeeld sommige partijen tegen spelers van algemeen erkende bekwaamheid en trad na een stryd ,van ruim drie uren als overwinnaar van al die partijen uit het strijdperk. Eergisteien is de heer Bird naar Gouda gegaan, waar het Nederl. Schaakbond zitting hield. Er is sprake van den Gothard-tunnel electrisch te verlichten. Een Engelsehnuii, die zich met z'pe familie in Duitschlaml ophield, maakte dezer dagen een tochtje met zijn lOjarig zoontje in de bergen, toen hij uitgleed en iu een afgrond stortte, terwjjl het kiud bijna verlamd van schrik bleef staan. Schreiende liep de knaap terug en uitgeput van aandoening en vermoeienis, kwam de kleine m het logement aan, waar hy het wedervaren zyn vadeis vertelde. De ontsteltenis wasalgemeen en haastig maakte men zich gereed den onge lukkige op te sporen. Hoe zou men hem echter zonder aanw'yziug vinden? De knaap was te vermoeid om den langen weg nogmaals af te leg gen. Eindelijk besloot men hem te dragen en hem zoo de plaats te laten aangeven, waar zyn vader was neei gestort. Urenlang bracht men toen in de bergen door, alle moeite hebbende om het kiod wakker te houden, tot men einde lijk des morgens om 7 uren het verminkte lgk van den ongelukkige vond. By dat gezicht viel de knaap in zwym en moest bewusteloos naar zyne moeder gebracht worden, die ladeloos de terugkomst der zoekenden afwachtte. De ongelukkige reiziger, aan wiens pleiziertochtje zoo'n nootlottig einde kwam, laat in Engeland bovendien nog twee kleine kinderen achter. Graaf Moltke, die voor eenige dagen naar Gastein verttok, moest onderweg zgn intrek nemen in eeu vrij onaanzienlijk logement in Lend, waur de waard hem en zyn neef twee kleine slechte kamers aanwees. Niemand wist wie de oude giyze gast was, tot onver wacht een advocaat uit Weenen, die eveneens zijn intrek in liet logement genomen had, uit zyne kamer kwam eu den grijzen veldmaar* schalk herkennende, dezen op de eerbiedigste wyze begioette. Nauwelijks bemerkt de waard 'dit of hij vraagt wie zyn gast is en de waar heid vernemende, nadert hy met duizend plichtplegingen en verontschuldigingen den be scheiden, stilien gast. «Excellentie mocht hem zijne weinige zorg niet ten kwade duiden «Voor Excellentie waren er altijd nog wel beteie kamers Excellentie moest hem maar even volgen" enz, enz. De man wist niet op welke wijze hij zijne onbeleefdheid tegenover Zijne Excellentie weer zou goed maken, Deï? echter schudde slechts zwijnend het hoofd; de verlegenheid van den waard vermaakte hem en hij wilde nu eens in die eenvoudige kamers overnachten. De waard was ladcloos en vet zocht als een blijk van gunst, of hij dan eene ekwipage mocht te voorschyn laten halen om Zijne Excellentie den volgenden dag naar het naastbygelegen station te brengen. Maar de graaf weigerde ook dit; men had hem nu eens voor een een voudig buigei aangezien en die tol wilde hij voor ditmaal volhouden, 's Avonds legde hy zich in zyne armoedige kamer op de tweede ver dieping ter ruste en 's morgens vertrok Europa's groote veldheer in een eenvoudige diligence. In vei baad met de zomerwarmte en het daarmede gepaard gaande gebrek aan nieuws, heeft een Russische boer, naar meu uit Moskou meldt, zijne vier kinderen achtereenvolgens uit eene slede geworpen om door de wolven te wor den verslonden, die hem vervolgden, daar zij an ders ook hem en zijne vrouw zonden verslonden hebben. - De Rechter heeft hem vrijgesproken, ten einde het publiek aanleiding te geven dezo gebeurtenis nog akeliger te vinden. Voor deze gelegenheid heeft hy de bepaling in het Russi sche wetboek gelascht, dat kinderen het eigen dom der'ouders zijn." Dat men ook in Augustus met sleden door Midden-Rusland rydt is misschien niet algemeen bekendevenmin dat hetzelfde verhaal leeds -voor een paar jaar de ronde iu de dagbladen deed. I r* W, f1 i 1 J 1 S»Vl -r' *N V f -a 1 .,1s, t sy jï *i i

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 2