r.-v,- Gemengde Berichten. Opmerkelijk is het, dat al die' 17 getallen sich by hetzelfde bataljon hebben voorgedaan, namelijk dat uit Groningen. Op alle manschap pen en hun goederen zyn de desinfectiemidde- len toegepast, en als voorzorgsmaatregel heeft men hen naar een verw'y'derd gedeelte der heide doen verhuizen; Zij krijgen versch ligstroohet gebruikte wordt vernietigd. Het gerucht bevestigt zich, datde groote manoeuvres, waaraan deelgenomen zou worden door de militairen van de'garnizoenen te Arn hem, Zutfen en Deventer, niet plaats zullen hebben wegens de gevallen van roodvonk in de legerplaats te Milligen. Op grond van de herhaalde verzekeringen der Begeering, dat de nieuwe schoolwet met mildheid zal worden toegepast, meent De Stan daard ec op te mogen rekenen, dat er ter wilde van de anti-revolutionnaire niets in het oog loopend* iets éclatants, iets daar een gerucht van door het land zal gaan, te wachten staat, om deze. Ministers en den kleinen aanhang, dien ze nog onder de belyders van den Christus hebben, in het oog der schare als >toch nog zoo kwaad niet" te rehabiliteeren." Het zou zelfs De Standaard niet verwonde ren, aindien één der inspecteurschappen aan een zeer beslist anti-revolutionnair werd opge dragen. Niet aan een, die er met de haren werd bijgesleept Niet aan een twijfelaar, waar niemand onder ons mee op heeft. Neen, maar aan een beslist en cordaat belyder. Aan een onvervalscht Standaard-maa b. v. Of zelfs aan een scherp geteekenden zoon. der afscheiding." Maar zegt Da Standaard verder over die. milde toepassing zal zons Christen volk" iich volstrekt niet te verheugen hebben, want de liberalen zullen er heftig over verstoord worden.. Half November kaD men van hen een interpellatie ih de Kamer wachten. Dan zullen de Ministers of moeten bijdraaien of aftreden. De heeren' Van Lijnden of Six zullen woord- houden en liever aftreden dan zich verlooche nen, maar dan zal er een ander Ministerie komen in den géést der Moensen en dan is ook alle mildheid weg. iOus Christen volk late zich dus niet in de luren leggen, want reeds nu zien en doorzien we met volkomen helderheiddat er van die zmilde toepas sing nooit iets kan noch zal komen," zegt De Standaard. Het tegenwoordige Ministerie zal, indien het blijft, streng móeten toepassen of het wordt door een andervervangen dat het wel doet. Slechts ééne zaak zouden we van Da Standaard wenschen, dat indien haar zienersblik mocht falen en de liberale kamerleden, de zmilde toe passing" zullen billykeu, z'y' dit ook zalerkenncn, al. kan'zij ook dan nog niet berusten in z Godes bestel". Bij de Maastrichtsche groothandelaren gaat een adres rond aan de Tweede Kamer, houdende bezwaren tegen het wetsontwerp, regelende na dere bepalingen van den accijns op het zout. Men verzekert, dat op de conferentie ter zake van de'veepest besloten is, nog krachtiger dan. tot dusver, voort té gaan op den weg van afmaken. Naar wij vernemen is de luitenant-kolonel der artillerie T. Romswinckel bestemd om van Samarang naar Atjeh te worden overgeplaatst, ten einde aldaar op te treden als kommandant van het wapen waartoe hij behoort. (Soar. Ot.) Te Passaroéan is, volgens De Oostpost, de verpachting der pandhuizen gelukt. De «luiting dezer inrichtingen op de meeste hoofd plaatsen geeft aanleiding tot veel klachten en -ongerief. Het Soer. Dill, becijfert dat de Regeering, 'wannéér zy j.de pandhuizen op de hoofdplaatsen f'van staatswege wiL doen drijven, minstens 2 - millioen- voor .bedrijfskapitaal zal moeten uit trekken. v ;Bijdén fcesidisch in de 'vorige week te Keulen ter .gelegenheid tan den zangwedstryd aldaar gehouden, maakte mevrouw Lina Schnei der de aanwezige Nederlandsche zangers opmerk zaam .op een nederige woning in die stad, waar de beroemde Nederlandsche dichter Joost Van Vondel 't eerste levenslicht aanschouwde, en noodigde hen.uit als bewijs'.van hulde een- bezoek aan die woning te brengen. Door de liedertafel zEutèrpe" van Amsterdam werd aan die opvordering volgaarne gehoor gegeven, en, met de banier voorop, begaf zich die Vereeni- ging ter aangeduide plaatse, om tan haar sympathie voor den onvergetely ken dichter te doen blijken. De Amsterdamsche correspondent der Kölnitehe Ztg. maakt zijn Duitschen lezers wijs, dat de gymnastiek hier in het land op alle scholen verplichtend is gesteld. Zoover zijn we hier voorloopig nog met. Arie Van Beest, wegens den moord te Sleeuwijk veroordeeld tot levenslange tucht huisstraf, is gisteren naar Leeuwarden ver voerd. ilnassluio. - Na de laatste opgave zyn nog 8 schepen van de haringvisschery teruggekomen aanbrengende 147 last pekelharingen 74000 stuks steurharing. Botterdam. De tentoonstelling van zuivel, planten en bloemen, welke alhier op Zaterdag 4 September in het Algemeen Verkooplokaal aan den Oostsingel zal worden geopend, belooft zeer luisterrijk te. zullen worden. De zaai wordt sierlyk ingericht met spiegels eu eene waterfonteiu. De opgave dér inzendingen voor schier allé afdeèlingea eu de mededinging 'naar' bijna alle' nommers van het uitvoerig programma is bóven de verwachting. Zwolle. In de laatste weken werden verscheiden malen portemonnaies met geld ontvreemd uil de buitenzakken der mantels van larnes, terwijl 'zij zich op de groen- of weekmarkt bèVóuÜfcu. Hét is dé politie mogen gelukken een der daders op te sporen, tzynde een jongen van 11 jaren, die zich herhaalde malen aan dergelijke diefstallen heeft schuldig gemaakt eu het ontvreemde geld aan allerlei snoeperyen had besteed. Het gedenkteeken voor Karl. v. Holtei'a graf is gereed en teutoougesteld. Het bestaat uil een obelisk van rood graniet met het opschrift: ïKarl v. Holtei, geb. 24 Januari 1798 gest. 12 Februari 1880. Vau zijne doch ter". Daarboven prijkt eeu met lauweren omgeven lier. De voltooiing van den Keulschen dom heeft sedert 1821 bijna li millioen guldens gekost. Daar iu vroegere eeuwenaan den onderbouw vod hot werk zeker niet minder zal besteed zyn, beraamt men de kosten van het gehcele gebouw op circa 25 millioen. In Berlijn houdt zich op het oogenblik een Engelschman op, die den Keizer een meesterstuk van horlogemakerskunst te koop wil aanbieden. Dat kunststukje is wei het kleinste horloge dat ooit vervaardigd is. Het ii slechts weinig'groo- ter dan een dubbeltje en vormt, bedekt door een gouden dopje, do plaat van een zegelring. Een Engelsche ondernemer heeft in Bagdad by eene opgraving een beeld gevonden, van massief goud'dat ongeveer 90 kilo weegt. Dat buitenkansje is voorloopig op het Engel sche consulaat gedeponeerd, waar het liggen blijft, tot men het ouderling eens is wiens eigendom de vondst moet genoemd wordeD. Te Tartaval in de Pyreneëu heeft men- een bende vatsche muuters ontdekt, die overal hare vertakkingen heeft. Het nagemaakte geld is bijna niet van echt te onderscheidenalleen aan het gewicht, herkent-men het. Eén schoone. dame -te Gross-Kanizsain Hongaryc, wordt gerechtelijk vervolgd omdat zij bij de jongste verkiezing voor den Rijksdag een gemeente-ambtenaar aldaar met eenkut had omgekocht om op 'deu heer Jokai te stem men. De rechter zal.hebben uit te maken, of het artikel van het nieuwe strafwetboek;'waar bij het verleenen of beloven van eenig »voor« deel" aan een kiezer met gevangenisstraf en geldboete bedreigd wordt, in dit geval van toepassing is. Het getal verlaten kinderen te Parijs wordt door een der Fransche bladen op honderdduizend geschat. De heer Albert Millaud, een der redacteurs van de Parijache Figaroheeft zich een zonder linge grap veroorloofd tegenover Francisque Sarcey, den bekenden tooneelreferent van de' Temps en feuilletonist van de XlXe Siècle, Sarcey had zich opgeworpen als de harts tochtelijke verdediger van de vrouwen, die, door minnenijd gekweldóf haar voormalige,; minnaars doodschoten of hare medeminnaressen vitriool in het aangezicht wierpen. Millaud besloot zijn vriend Sarcey té doen gevoelen, dat x\jn teerhartigheid voor dergelijke vrouwen (itutuset d'hommes vitrioleuses) te ver. ging. In den Figaro verscheen een geestig verhaal van een nieuw vitriooldrama, waarin eens verliefde graviu dé afschuwelijke hoofdrol vervulde, en niemand minder dan Sarcey zelf als het be klagenswaardig slachtoffer van de ijverzucht dezer feeks werd voorgesteld. Het verhaal was roerend gesteld en bracht onder de. talryke vrienden en vereerders van Sarcey groote ontsteltenis teweeghet had slechts één gebrek, nl. dat het van het begin tot het einde een verzinsel was. Het volgende nommer van de Figaro bevat een brief van Sarcey, die de verklaring behelst, dat de dood ziek gemelde zoo gezond is als een visch en hartelijk om het artikel gelachen heeft. Wat hem echter, iniuder aanstaat, zyn de gevolgen, die het voor- hem heeft. Den- geheelen dag wordt zyn huis belegerd door belangstellenden, die naar zyn toestand komen informeerenen de gedachte aan den stapel brieven, die hjj nog te wachten heeft, ontlokt hem den welgemeen- den wensch, dat de drommel den schrijver van het geruchtmakend artikeltje moge halen. Te Barcelona oatsnapte een luipaard uit een menagerie. Het beest liet twee kinderen ongemoeid, die iu de buurt speelden/- en liep een kroeg binnenwaarvan de eigenaar, die dit bezoek minder aangenaam vond, het op een loopen zette. Een der oppassers van de menagerie kwam nu toeschieten en kreeg het dier weer achter slot. De opbrengst der passiespelen in Ober- ammergau bedraagt 300,000 gulden tegen een uitgaaf van 80,000 zoodal de vervulling der eenmaal afge|egde gelofte, om de tien jaren die spelen te geven, een rijke bron van in komsten voor de gemeentekas is geworden, daargelaten, nog de enorme voordeelen die de bewoners der streek er van trekken. - Het gerucht dat Helgoland weldra een tweede Monaco worden en een speelbank krijgen zou, blykt een louter verzinsel te zyn geweest. De Zwitsersche Alpenclub heeft nu reeds 29 hutten qpgerichtop verschillende punten van hoogere Alpen; deze hutten zijn van onschat bare waarde, voor reizigers en onderzoekers; z\j staau voor iedereen open. In Londen verheugt men;zich in een sedert jaren niet gekend zomerweer. De regen, die zichanders gaarne in overstelpende hoé- veelhejd uitstort-.over. het land, heeft thans ssderl 18' dagen zjjhe hoogere sfeeren niét§- verlaten en de velden' én akkers in den omtrgk|| staan gunstiger dan men - in jaren heeft gezien. "5 De vooruitzichten voor den oogst zijn .zeèr-f; verblijdend en zullen dit'; nog -meer -zijn, alsji men nog, maar, eenj.ilag of'veertien dit warfne,;|? droge weer' mag behouden. - Y..;. '.vpi.

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 2