Bailtiilatisülie BmtiiHi. Bisaeilanische Berichten. invloedj^^^M^nza Waalschc landgenootendie nu -■ M i-jii-rompen zijn om hunne tong- vallen gVL* I It tt; do 'aal van Vondel, H ooft en Bilderdijk, Tollens cn Lede- ganck. Dafc sleetmi voorbeeld van lioogerhand is de ecnige oorzaakdat da Walen en Vlamingen nog geenszins verbroederd zijn onder het bestuur van het Saks-Koburgsche Vorstenhuis, dat volstrekt niet handelt gelijk het llabsburgsche Keizerhuis het immer in zijne Staten doet Van '1815 tot 4830 herleefdon met nieuwen luister alle kunsten en wetenschappen bij ons, op den classieken bodem der ware beschaving; zelfs de Fransche tooneelkunst kwam te Brussel en in andere Zuidnederlandsche steden, tot eenen vroeger noch later ooit gokenden bloei (1). De Fransche overheersching had de Nederland- sche nijverheid en handel door den blocus con tinental als bet ware vernietigd, "en'tevens ons land met schulden overladen. De nieuwe Staat jiad om die, reden, in het begin, met de grootste financiedo bezwaren,, te strijden,, maar hij kwam alle moeilijkheden te boven en weldra leefde men nergens liëter en goedkóbper dan hiér. In een overgangstijdperk van slechts twintig jaren zou de Zuid-Nederlander, geholpen door een echt nationaal onderwijs, op dezelfde hoogte zijn gebracht geworden als hot zijn Noorder landge noot rfieds in 1815 was, maar dat mocht, dat zou niet gebeuren. De algemeene welvaart der Nederlanden, op stollelijk gebied, wekte weer de oude afgunst van Engelschman en Franschman, die beiden een bond genoot vonden in Rome dat, op geestelijk gebied, niets meer haatte en vervloekte dan den ouden vrijheidsgeest der Nederlanden. Vlamingen 1 In die afgunst, in dien haat ligt do hoofdoorzaak der omwenteling van 1830 en neiigëns anders! Eene kleine, eigenbaatzuchtige partij, meestal uit vreemde elementen gevormd, door eenige in Frankrijk opgevoede jonge advokaten (geen hunner was 30 jaren oud) versterkt; eene partij, die van alle staatkundig doorzicht ontbloot was, vond bij die drie bondgenooten. te Londen, te Parijs en te Rome, alle mogelijke hulp en ondersteuning. Eenige koppige en even kortzichtige Hollanders en Brabanders verergerden daarbij den toestand. Op die wijze was in 4830 nog een omwenteling mogelijk, welke in strijd met den geest onzer eeuw, tien jaren later, in 4840 en vooral in 4848 eeno onmogelijkheid zou zijn geworden. Uit deze aanhalingen blijkt, welke geestln het werkje doorstraalt. Wij Noord-Nederlanders kunnen ons niet anders dan verheugen over dergelijk oordeel, al zouden we de aangehaalde •verklaring van Emile Laveloye, dat de omwen teling van 4830 in de Nederlanden de grootste staatsfout is en blijft van dit jaarhonderd van ons standpunt niet zoo geheel onderschrijven. Nog een enkel woord, om te doen zien, dat de eeuwige wet: een zelfde feit levert zoowel reden tot tevredenheid als tot beklag ook voor Nederland en België geldt: «Thans, zoo heet het, thans vervolgt de Noord- Nederlander met kalmte en in volkomen vrijheid, sedert vijf «n zostig jaren! de eens zoó goed door hem ingeslagen baanhij is door zijne degelijke geleerdheid, de vrucht van een echt ■nationaal c:s natuurlijk onderwijs, den verfranschten "Vlaming, of den verkwezelden Belg eene halve eeuw vooruit, en plukt op die baan de heerlijkste vruchten van zijnen onvermoeiden arbeid en van zijn voorbeeldeloos beleid. Onze bestuurders verbouwen sedert lango jaren honderden m'Uioenen franken aan nuttelooze ves tingwerken, 50 n. 60 millioenen aan Babylonische paleizen, tc groot zelfs voor rijken als Frankrijk en Duitschland, en verknoeien 40 ii 50 millioenen aan kaserncn en dergelijke gebouwen. Noord-Nederland, rijk door een ondervinding als vrij volk van 300 jaar, verviel in geen enkele dier buitensporigheden, maar veroverdo sedert onze scheiding, met weiniger millioenen, geheole go- westen als het Haarlemmermeer op den Oceaan bouwde reuzenbruggen over zijno zeearmen ver bond zeeün met elkaar voor het onderling verkeer en do algemeeno welvaart zijner bewoners." Let wel, hier roepen we om een sedert 4803 gedecreteerd paleis voor onze volksvertegen woordigers, ginds beklaagt men zich over de Babylonische paleizen, die gesticht werden "Wie het naast aan de waarheid is (1) Faber, IF.stoire du thiatre JFrangaae en Selt/iqne, E N G E L A TS D. ïn het Hoogerhuis zijn op de wet, waarbij arbeidgeveis verplicht worden in sommige omstandigheden arbeiders te ondersteunen twee belanrijke amendementen, welke door de Re- geering bestreden werden, aangenomen. Hier mede is de beraadslaging over de bepalingen der wet afgeloopen. Het huis nam by derde lezing aan de wet op de postmandaten. In een pas verschenen blauwboek over Zuid-Afrika komt een schrijven voor van Glad stone aan Kruger en .Toubert, van 8 Juni jl. De Premier zégt daarin dat do omstandighe den inzonderheid zekere verplichtingen tegenover de inlaodsche bevolking aangegaan het herstel van de Transvaal als onafhankelijke Staat onraadzaam makendoch dat de Regeering, behoudens het oppergezag der Koningin, aan de Boeren de meest volledige vryheid wenscht toe te staan wat betreft hunne plaatselijke aangelegenheden. Die vryheid, meent hij, zal het gemakkelijkst en snelst verkregen worden door het toetreden van de Transvaal tot eene Zuid-A frikaansehe con federatie. Wij weten hoe sedert het confederatie-plan in het water gevallen is en daarmede vermoedelijk dus ook de beloofde vrijheid voor de Tiansvaai. Volgens een rapport van den administrator der Tiansvaai, Sir W. Owen Lanyon, aan Lord Kimbeiley, was de stemming in dit ge west mei kelijk rustiger geworden, en begonnen de Boeren zich al vrij wel in hun lot als Engelsche onderdanen te schikken. Het kan waar zijp. Edoch, gelijk men in de handelswereld weet van «geflatteerde balansen", zoo weet men in de ambtenaarswereld van «geflatteerde rapporten". De Times bevat eene dépêche uit Konstan- n linopel van gisteren, dat de collectieve nota der mogendheden beti effende de Grieksche kwestie geteekend is. Zij is nog gisteren aan Abedin-pacha ter hand gesteld door den eersten dragoman van het Duitsche gezautschap. Thans zal toch in Engeland eene poging worden aangewend om de verkiezingen voor de verschillende kandidaten wat minder kostbaar te maken. Een wetsontwerp zal worden ingediend om het gebruik van gehuurde agenten, die deu kandidaat moeten aanbevelen en het houden van redevoeringen in koffiehuizen waar de ver teringen dan door den kandidaat worden be taald, te verbieden. DÜITSCHIASD. Naar aanleiding van het bericht uitWeenen omtrent eene overeenkomst tusschen Pruisen en het Vaticaan wordt in gewoonlijk goed inge lichte kringen verzekerd, dat er geen nieuwe onderhandelingen met Rome hebben plaats hebben. De procureur van graaf Arnim is bij het Landgericht opgekomen tegen de afwijzende beschikking op het verzoek van zijn cliënt om schorsing van de toepassing zijner gevangenis straf voor het geval dat hij in Duitschland mocht terugkomen om tegenwoordig te zijn bij het proces ter herziening van zijn vonnis wegens landverraad. Dezer dagen zijn in Pruisen door de plaatselijke overheden de bepalingen afgekon digd tegen het dooden, vangen, verkoopen en te koop aanbieden van nutlige vogels en het uithalen van nesten of jongen. Aan de politie beambten is gelast, ten strengste, tegen over treding te waken, terwijl ouders, voogden en onderwijzers dringend zijn vermaand krachtig mede te werken tot handhaving van het ver bod. ITALIË. Het hof van Assises veroordeelde Cordi- glianni, die steenen wierp in de Kamer der Volksvertegenwoordiging, tot vijf jaren gevan< genisstraf, In den toestand van kardinaal Nina ij veel verbetering gekomen. Cairoli, Cialdini en Mafféi hebben eene con ferentie gehad te Belgirate (bij Novnra). Men verzekert dat alle Kabinetten de door Engeland ontworpen nota over do Grieksche grensregeling zullen aannemen. Ook verzekert men dat, zoo er tot eene maritieme demonstratie voor Dulcigno wordt overgegaan, de oorlogsschepen der mogendheden te Palermo zouden bijeenkomen en dat ds Engelsche admiraal Seymour er het bevel over zou voeren. ZWITSERLAND. In het Bondspaleis te Bern is eergisteren het congres der Internationale VereeDiging voor hervorming en codificatie van het volkenrecht geopend. De heer Welti, president van het Zwitsersche Bond, verwelkomde de vergadering, waarna zij door prof. König namens de Zwit sersche Juristenvereniging werd begroet. De voorzitter van het congres, Dr. Sieveking, presi dent van het hof van appèl te Hambürg, hield vervolgens de openingsrede, waarna door den algemeenen secretaris de gewone mededeelingen werden gedaau. Hiermede werd de eerste zitting gesloten, ZWEDEN. De Koning heeft besloten, geen gevolg ta geven aan het besluit der Noordsche Storthing, betreffende de bijeenroeping van het militair Comité, hetwelk tusschen de afgeloopen en da volgende zitting der Storthing zou moeten beraadslagen over de kwestie der legerorgani- satie. Daarentegen zal er eene koninklijke Commissie worden benoemd bestaande uit leden van het militair Comité der Storthing en drie door den Koning benoemde leden. FRA8KB1JK. Een eskader, bestaande uit de drie volgende oorlogsschepen: Friedland, Suffren en Jlieron* delle, heeft de haven van Brest verlaten, om zich naar Tunis te begeven. Nog voor het einde van October zuilen de üchttoestelleu ia gereedheid zyn om de haven van Havre, electrisch te verlichten. Voor de veiligheid van het havenverkeer en voor den korteren laad- en lostijd, daar men Jan 's nachts- kan doorwerken, zal deze inrichting van hooge beteekenis zijn. SCHIEDAM, 27 Augustus 1880. Ook de kiesvereenigiog Edam heeft met algemeene stemmen voor het lidmaatschap der Tweede Kamer gekozen Mr. K. W. baton Van Dedem, burgemeester van Hoorn. Er moet sprake van zijn om den brievengaar ders ten plattelande van rijkswege geschikte woningen aan te wijzen. ILblai Voor drie hoogleeiaren der Leidscho universiteit zullen nog in dit jaar gewichtige herinneringsdagen aanbreken. Op 47 September zal het 40 jaar geleden zijn, dat de 'heer Dr< J. H. Scholten als hoogleeraar in de godgeleerd heid optrad aan het athenaeum te Franeker, van waar hij drie jaren later herwaarts kwam Drie dagen later zal liet 35 jaren geleden zijn, dat de heer Dr. P. L. Rijke de betrekking van hoogleeraar in de wris-en uatuurkunde alhier aanvaardde. Op den 7den December'zal de heef Dr. J. J. Prins het ambt van hoogleeraar in de godgeleerdheid alhier gedurende 25 jaren hebben vervuld. O.) Eenige dagen geleden werd ons uit Brussel gemelddat volgens aldaar ontvangen be richten Pincoffs te New-York een sigaren winkel heeft. Zyn zuivere uitspraak van het Nederlandsch had de aandacht van een bezoe ker getrokken op wiens vraag naar zyn naam- hy met eenige aarzeling antwoorddePinc offs ..Tl ons die, had beste zich hy 1 Deze Pinci te» wel teeke men Itan. cirqu als i lerse gekrc by w word event in de van er e< atervi maar itrak: leenii theke onder voor: een klap onmii YU wedei last Ma wedei 33Vs 1 Gr land, uur s Men huisg 's-1 gader is al li die tr van voorg van i oorzat 'tKor de Ki Oranj Na 78/79 stemn koten G. V?. I Zwijm der I

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 2