ismzosDir"" Kertiiem g t eliltTTM 1 li w s. Geveilde en vertoMe oanereiie loeöereii. Gemengde Berichten. Thans wonit de juistheid van dit bericht ons bevestigd door een inwoner van Veendam, Jie, dezer dagen te New-York zijnde, Pincoffs jiad ontmoet als sigarenhandelaar. Hij zou eene bestelling aan boord brengen, doch waagde tich niet verder dan aan de kaai, vanwaar bij verzocht dat men het pakje zou afhalen. Dezelfde berichtgever meldt, dat de zoon van Pincoffs bediende is in een manufactuurwinkel te New-York. (22. NU.) In Brussel wemelt het van Hollanders; viel een bewijs, dat er aan de historische be- teekenis van het feest niet zwaar wordt gedacht; maar dat ook de Belgen zeiven er niet bijzonder mede vervuld zijn, moge blijken uit hetgeen men avond aan avond in het paardenspel zien ban. Daarin wordt, evenals voor jaren in het cirque Carré Asschepoester opgevoerd, en zoo sis men zich waarschijnlijk nog herinnert, 'verschijnen aan het slot miniatuur-kopiën van gekroonde hoofden en aanzienlijke personen, bjj wier optreding de verschillende volksliederen worden gespeeld. Dit geschiedt ook nu en evenals hier, treedt ook Koning "Willem III in de manége, onder het spelen door het orkest van 't Wilhelmus, Bij die verschijning stijgt er een daverend appiaudissement op en geen sterveling denkt aan den oorsprong der feesten, maar juicht even luid Koning Willem toe als straks Koning Leopold. De premie van f100,000 in de premie- leening der stad Amsterdam is aan een apo theker te Leiden ten deel gevallen. Naar de Stichtsche CL verneemt, zou onder Soest een bakkersknecht, die een hond, voor zijn voertuig gespannen, mishandelde, van een voorbijganger, wien dit mishaagde, een klap gekregen hebben, tengevolge waarvan hij onmiddellijk een lijk was. Ylaardingen. Van de haringvisscherij zijn weder 7 loggers teruggekeerd, met 18 tot 23 iait pekelharing en eenige steurharingen. Maassluis. Van de haringvisscherij zijn weder 2 loggers teruggekomen, aanbrengende 33Vs last pekelharing en 29000 stukssteurharing. Grave. Naar men verneemt, zijn te Zee land, een dorp op ongeveer een en een half uur afstand van Giave, de pokken uitgebroken. Men spreekt van 7 aangetaste personen in vier huisgezinnen. 's-I(ertogenbosch. De 12e algemeene ver- gaderiog van het Nederl. Weerbaarheidsbood is alhier gehouden. Dr. J. \Y, Schubart opende die met een rede, waarin li'y eeo overzicht gaf vao 'tgeen sedert de vorige vergadering was voorgekomen, en herinnerde, dat het uitstellen van de schiedwedstrijden voor een deel zijn oorzaak vond in de verliezen, geleden door 'tKoniuklijke Huis bij 't afsterven van H. M. de Koningin, Prins Hendrik en den Prins van Oranje, die hij allen dankbaar herdacht. Na goedkeuring der rekeningen over 1877,78, 78/79 en 79/80, werden met bjj na algemeene stemmen tot leden van 't centraal-comité her kozen de heeren: Dr. J. W. Sehnbart, Jhr. I. G-. F. Van Spengler, Mr. C. R. Merkus, Y7. H. Doorman, Jhr. W. G. De Jonge van Zwijnsbergen, J. A. Kolff, Jhr. Mr. J. F. II. Van der Feltz en F. W. Klokke, terwijl ter ver voeging van den heer Mr. *W. L. Schiller, die bedankt had, bij herstemming met majoor A. Van Stolk van Rotterdam, met 15 tegen 8 stemmen gekozen werd Jhr. W. A. Beelaerts van Blokland, majoor-kommandant van 't korps Koninklijke Scherpsehutters te 's-Gravenhage. •Met algemeene stemmen werd vervolgens aangenomen een voorstel van Jhr. J. G. F. Van Spangier, om voortaan in de persoonlijke wed strijden ook toe te .lateu als leden van weer-' b'aarheids-vereeniizingen of korpsen militairen j,iu actieven dienst. ^Kapitein Visser uit Schiedam deed verder Lvoorstel tot lierziening van 't reglement. Na lange beraadslagingen werd .1 sloten, op voorstel van kapitein Max uit Den Bosch, om die herzie ning te doen voorbereiden door een commissie van drie ledeneen uit het centraal-comité, een uit de korpsen en uit de vereenigingen, te kiezen in een binnen een maand te Utrecht uit te schrijven buitengewone algemeene vergadering. Na behandeling van verschillende belangen sloot de voorzitter de vergadering. Overal waar de tooneelcensuur nog be staat, geelt zij van tijd tot tijd aanleiding tot de allerzotste dwaasheden; de heeren censors zjjn dikwijls zoo onverbiddelijk streng en daar bij vaak zoo dom en bekrompen, dat de toooeel- schrijver zijn beste werk door hen ziet ver minken. Naam van het stuk en ook de namen der personen worden bijna geregeld veranderd, de ïGroothertogiu van Gerolsteiu" moest in Rusland in «Donna Juana" verdoopt worden, omdat meu vreesde, dat het volk er Keizerin Katharina in zou herkennen. «Kosinski" in Schillers Hauber moest voor eenige jaren in Warschau eveneeos zijn naam afleggen, omdat toevallig het hoofd der politie Kosinski heette. Emilia Galotti van Lessing werd er verboden, omdat daarin sprake is van eene liefdesbetrek king tusschen een vorst en eeo gewone sterveling en men vreesde dat het volk daarin eene' toespeling op de betrekking tusschen Keizer Alexander en gravin Dolgoroucki zou zien. Een photograaf in Engeland heeft thans met uitmuntend gevolg de proef herhaald om een locomotief in volle vaart te photographeeren. Een scherm, dat bliksemsnel op en neer be wogen kan worden, laat de plaat slechts Vaas deel eener seconde aan'het licht blootstaan. In Tetnesvar is voor eenigen tyd een trein aangekomen die letterlijk aan een bom bardement had blootgestaan. Midden op den weg was de trein door eeu dier hagelbuien overvallen, waarvan wij ons hier geen denk beeld kunnen vormen. Steenen als een vuist sloegen tegen de ruit«n der waggons, die aan scherven naar bionen vielen en vele passagiers verwondden. Ieder zocht heil onder de zitban ken, doch bij de aankomst van den trein was bijna niemand aan zijne handen, waarmede allen het gelaat trachtten te beschermen, on gekwetst. Het slimste was dat ook de machine zoo beschadigd werd dat de trein moest stop pen tot liet onweer voorbij was. Toen eerst kon men nan een voorloopig herstel denkeD. De bijgeloovige inwoners van Temesvar schrtj- veu dit ongeval toe aan de omstandigheid, dat een lijk met dien trein vervoerd werd. Nu juist 200 jaar geleden werd het eerste mahoniehout uit Midden-Amerika naar Europa overgebracht. Ëen Engelsch zeekapitein, Gibbon, nam in 1680 op zijn terugreis van Honduras eenige stukken van dit hout voor zijn broeder meé. Deze, een geneesheer, wilde er iets fijns van gesneden hebben, maar de «chrijuwerkers vonden het vreemde hout te hard om te bewerken. Zoo werden de blokken in den tuin geworpen, totdat mevrouw Gibbon ze iu planken liet zagen om er reus luiree ki«l voor huisiioudelyk ge bruik tan te doen timmeren. De kist kwam onder veel pruttelen klaar eu trok door haar schoone kleur weidta alter bewondering tot zich. Er kwam navraag, de beitels werden ge scherpt en reeds vóór 1700 had de heitogin van Buckingham a mahagoui" houten meubels, liet artikel kwam zoo sterk iu de mode, dat de bosschen van Honduras weidra niet meer toereikend waren, en nog heden is liet hoofd artikel van uitvoer iu Belice en andere havens van Amerika mahoniehout. De kapitein .van de pakketboot Bullion, varende tusschen Amerika eu Japan, heeft een bevel tot eclitscbeidiug in zijn scheepsregister ingeschreven, vervat in de volgende termen: Den 6 Februari, te zeven uren des morgens, op 40 graden zuiderbreedte en 15 graden oosterlengte, zijn Charles Brown, kok, en Har riet Brown, kamermeisje, gescheiden als man en vrouw, volgens hun begeerte en met gemeen overleg. Na de kleederen en huishoudelijke voorwerpen te hebben verdeeldhebben zij schriftel'yk verklaard voortaan onafhankelijk van elkander te willen leven, en bij gevolg hebben zij opgehouden dezelfde hut te bewonen. Het gebruik van briefkaarten heeft in den korten tijd van het bestaan van dit middel van verkeer een buitenge wonen omvang ge kregen. In het jaar '1878 z.ijn in Europa 342 millioeu stuks afgezonden. Daarvan komsti 111,455,000 op Groot-Brittanniedan volgt Duitschland met 108,741.000 en daarna Frank rijk met 30,522,000. Deze getallen, hoe groot ze ook mogen wezen, worden nog verre over troffen door het verkeer in de Vereenigde Staten van Nooi'd-Ameiika, waar de briefkaarten eerst sedert 6 jaren zijn ingevoerd. Iu het afgeloopen jaar heelt het briefkaartenverbruik daar meer dan 246 mitlioen bedragen en over het be- grootingsjaar 1880/81 berekent de Noord- Amerikaansche postadministratie de behoefte op meer dan 300 miliioen stuks. Het jaarlijksch verbruik in alle landen van de wereldpostver- eeniging kan men bij matige schatting op meer dan 700 miliioen briefkaarten aannemen; aldus dagelyks op 2 miliioen. Aan de Radar tie der Schindamsche Courant. Werd onlangs in uw blad do wensch geuit, dat Schiedam niet achter zoudo blijven bij andere ge meenten, waar het geldt nuttige instellingen en hadt u toon het oog op eene zwemschooler zijn meer instellingen die noodig zijn, misschien door u niet genoemd, omdat daar veel kosten aan ver bonden zijn ik bedoel hier in de eerste plaats eene drinkwaterleiding. 't Is waar, veol, zeer veel geld is daartoe noodig, doch zoude, vooral in Schiedam waar ieder burger nu veel opofferin gen moet doen om drinkbaar water te verkrijgen, zoo eene instelling geene rente afwerpen? Zoo oppervlakkig zoudo ik zeggen er is meer behoefte aan goed drinkwater, dan aan een ver lengd hoofddat meer dan f 50,000 zal kosten en geene rente afwerpen. Staat Schiedam achter aan instellingen bij andere gemeenten, ook aan corporaties en wel in de eerste plaats eeue gezondheidscommissie. Zoo die bes to mi, dan zoude zeker, zooals dit op andere plaatsen reeds 'het geval is geweest, de schooluren op hun order met dit warme wéér vermin derd zijndan zoude er ook gezorgd worden dat de urinoirs goed worden schoongehoudenzooals dit andore jaren werd gedaanja dan zou er veel gedaan worden, misschien ook wel den stoot gegeven aan eene zwomschool en drinkwaterleiding. U dank zeggende voor de opnamo de/er regels, heb ik de eer te zijn UEd. li li'. Dienaar X. Mot den gcachten inzender zijn wij liet volkomen eens, dat hier meer nog dan aan een Zwemschool, dringend behoefte bestaat aan era drinkwater leiding, om welke to verkrijgen geen offer voor de ingezetenen te groot moest zijnook zou een gezondheids-commissie hier niet overtollig wezen. Wij geloovon echterdat do plaatselijke School commissie evengoed als een gezondheids commissie order kan geven do scholen bij een temperatuur als de tegenwoordige ecu uur vroeger te doen eindigen. Indien wij ons niet vergissen dan geschiedt zulks ook do beide laatste dagen. De Redactie. Gctirhiè Redacteur Do inzender var\ bot ingezonden stukje, voor komende in Uw blad dd. 20 Aug. schrijft o. a. üMaar wanneer zij, die do collecte voor die scholen doon (of dit met voorkennis van het Dagalijksch Bestuur is weet ik niet) zich niet ontzien om maar te roepon «collecte" zonder opgaaf waarvoor, on •zoowel bij hen, die bet met bon eens zijn, als bij hunne tegenstanders of personen van eon ander geloof, .om zoodoende de onwetenden to verschal ken eu het geld in ontvangst to nemen dan vind ik zulks alles behalve fair,", Natuurlijk stemt ieder volmondig toe, dat' zulk eene handelwijze alles behalve «fair" is. Ongetwij- feld zal menigeen die qualilicatie zelfs wel te zacht vinden en de collectanten liever i>verach telijke lui" noemen en wat zij deden in de hoogste mate oneerlijk. Stellig mompelt de een of ander «oplichters" bij het vernemen van dergelijke praktijken. Immers men roept maar «collecte zonder opgaaf waarvoor, om letwelZoodoende de onwetenden te verschalken en het geld in ont vangst te nemen. Schande zie, komt niet ieder tot deze conclusie? over het bestuur eener school met den Bijbel, dat dergelijke collectanten rondzendt, te meer wijl dat bestuur op dit oogenblik 4 Pre dikanten onder zijno leden telt. Vrage Bedoelde do inzender misschien te insi- nueeren? Ik houd mij overtuigd, dat de inzender, die (ik weet niet om welke reden) zich neen Lezer,? teekent, zelfs niet gelooft, wat luj beeft neergeschre ven. En zoo hn het gelooft, dan betreur ik het dat ons Schiedam er geen schervengerecht op nahoudt. Liever geloof ik, dat bij in een onbewaakt oogen blik zijne ingrijpende beschuldiging aan zijno pen lint ontvloeien. Zoo ook ontstond dunkt mij, de apodictische verklaring dat de voorstanders van de school met den Bijbel in Schiedam geen veld winnen. In allen gevallen hoop ik dat neen Lezer" tot het schrijven van het bewuste stukje door een edeler drijfveer is bewogen, dan haat tegen den Christus des Bijbels. Ten slotte zij hierbij gevoegd, dat ik mij als hoofdonderwijzer der schoolvoor welke deze collecte, zoo niet geheel althans voor het grootste gedeelte, bestemd is en aangesteld door het zijde lings beschuldigde bestuur, verplicht achtte eene enkele opmerking omtrent de woorden van neen Lezer" uit te spreken. U bij voorbaat dankzeggende heer Redacteur voor de plaatsing dezer regelen, teeken ik mij. A. J. DEKKER, hoofdonderm. n/d Chr. Bij:, school alhier. iNed, Herv. Kerk. Beroepen: te Eibergen (toez. van beroep), B.Ten Kate, te Lexrnond. Bedankt: vooi Kampen, Dr. 0. Van Goor, te Oud-Beieilaud. Aangenomen: naar Oist, A. A. Van Otterloo, te Heenvliet. De Synode der Ned. ilerv. Kei k heeft met algemeene stemmen het voorste! I.uti-Van den Brnndeler aan genomen. om, in plaats van de 5de alinea in ait. 38 godsdienstonderwijs daarin liet volger.de op te nemen »De keiki'ia'd kan nadere bepalingen maken oiuuent de aanneming der leerlingen, onder verplichting van deze mede te deolen aan liet c'assieaal bestuur. Predikanten, die zich met die regeling niet kunnen vereringen, zijn alsdan insgelijks onder mededeeling aan het classicaal bestuur, bevoegd tot het omluzoek en de aanneming over te gaan, in tegenwoouligheid van een of meer stemgerechtigde leden der gemeente te zijner keuze, bij vont keur oud-ouderlingen \qls getuigen". liet voorstel v.ui den hnogteeiaar Goos/en, dat met toestemming der vergndeuiig op ineinv in behandeling genomen was, weid op nieuw met 12 legen 7 stemmen veiwoi pendat van den lieer RomJlunj/en weid aan gehouden tot na de beslissing der prov. kerkbesturen over 't reglement op de kerspelvnimiiig, voor liet geval, dit bij eindbeslissing wordt aangenomen BURGERLUKESTANif. Geboren26 Auguitus. Catharina Maria, dochter van AV. Kloos en M. E Looman, Qroenelaan. Overleden: 24 Augustus. Pleuntje Van Rhijn, oud 5 maanden, Hoofdstraat. 25. Michiel Josephus Vervoort, oud 7 weken, Laan. Ondertrouwd26 Augustus. P. J.Nag- tegaal en M. Van der Knaap. J. Dries en J. II. "Eikmans. II. J. "VV. Beumer en A. G. Toreneut. Geveild, den 27 Augustus. Een lleerenhuis met Tuin en Open plaats. Tuiulaan, kadaster D, nrs. 010, Oil en 1130, f10,400. Een Pand, zijnde Koetshuis, Paardenstalen llooizrider, Tuiulaan, kadaster D, uo, GW, f2050. Een Pakhuispand genaamd »Jnia", kadaster D, no. 051, f13000.

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 3