In liet Koninklijk paleis is het volgende bulle tin uitgegeven: Na een regelmatig verloop der zwangerschap vertoonden zich gisterenavond teekenen der naderende bevalling van H. M. de Koningin. Heden namiddag ten zes ure verloste H. M. natuurlek van eene welgeschapene dochter. Ten 7 ure bevonden zich H. M. en de jong geborene Prinses naar omstandigheden rede lijk wel. Dr. Vinkhuijzen, A. Hoek. Op dat uur kondigde het geschut, met 51 schotenden bewoners dezer residentie de heugelijke tijding aan, dat H. M. de Koningin heden te 6 uren voorspoedig van eene Prinses bevallen is. Ter viering van deze blijde tijding wapperden kort na de bekendmaking de vlaggen van den Btadstorenvan de openbare gebouwen en uit de woningen van vele ingezetenen. Het Raadhuis en de woning van Zr. Ms. Grootmeester baron Schimmelpenninck van der Ojje op den Kneuterdijk prijkten reeds dezen avond met eene gas-i\!uminatie.^ Een juichende menigte doorkruist de straten, die dezen avond groote levendigheid vertoonen. Tegenover bet paleis heeft een talrijke me nigte post gevat. Naar aanleiding van deze blijde gebeurtenis zal het garnizoen, in vereeniging met de dd. schutterij morgen middag te 12 uren eene groote parade in het Malieveld houden. Morgen zal ten paleize de inschrijving der jonggeborene plaats hebben in de registers van den burgerlijken stand. De Ministers van Buiten- landsche Zaken en van Justitie zullen daarbij als getuigen fungeeren. De jonggeboren Prinses zal de volgende namen ontvangen: i WlUtelntlna Helena Fanllne Maria. Seeds heden morgen per Bulletin aan onze geaoonnetrden medegedeeld DEN HAAG, 1 September 1880. Het ochtendbulletin omtrent den toestand van H. M. de Koningin eu Hd. dochter luidt: ïH, M. de Koningin heeft verkwikkend ge slapen en bevindt zich redelijk wei. De jonggeboren Prinses is zeer rustig, 's Gravenhage, 1 September, 's morgens 9 ure, Dr. VINKHUIJZEN. A. HOEK". Dezen morgen ten half 11 ure heeft de wethouder, ambtenaar van den burgerlijken Stand 'dezer gemeenteMr. F. M. baron van der Dujjn, vergezeld van den heer G. Me den- bach, hoofd-commies, chef van de 3e afdeeling burgerlijken stand, zich naar het Paleis van Z. M. den Koning begeven ten einde over te gaan tot de inschrijving in het geboorte-register van de gisteren geboren Prinses. Z. M. de Koning deed persoonlijk de aangifte der gebomtp, bijgestaan door Z.Exc. den Minis ter van Duitenlandsche Zaken, Baron v. Lijnden Van Sanrienburg en Z.Exc. den Minister van Justitie, Mr. Modderman als getuigen. De verklaring van den wethouder, ambtenaar van den burgerlijken stand der gemeente 's Giavenhage, luidt, dat in het Register van geboorte is ingeschreven: Williclmlna Helena Pauline Maria, gebote» op den 31en Augustus 1880, dochter van Zijne Majesteit Willem Alexander Paul Frederik Lodewijk, Koning der Neder landen, Pi ins van Qianje Nassau, Giootheitog van Luxemburg, enz., enz., enz., en van zijne Koninklyke Gemalinne Hare Majesteit Adelheid Emma Wiilielmiua Theresia, Koningin der Ne derlanden, geboren Prinses van Waldeck en Pyrin out. SCHIEDAM, 1 September 1880. Het wapperen der,'vlaggen uit kerktorens, molens, alle openbare en vele particuliere ge bouwen, Het spelen van het carillon, een en ander levert het bewijs, dat de blijde gebeurtenis in de Koninklijke familie, ook in de harten onzer burgerij de snaren heeft getroffen, die altoos klinken, ais bet het doorluchtig Stamhuis van Oranje geldt.,. Na zooveel treffende verliezen, als de Konink lijke familie in de laatste jaien leed, werd het blijde bericht, dat onzen "Vorst een dochter ge boren was, met ongeveinsde deelneming ont vangen. Dat deze heugelijke gebeurtenis een bron van geluk voor het Koninklijk gezin moge zijn en de jeugdige Prinses onder de leiding barer voortreffelijke moeder moge opgroeien tot een sieraad van haar geslacht is de hartelijke wensch van hetv trouwe Nederlandsche volk 1 Naar wij vernemen zal, ter gelegenheid van de bevalling van H. M. de Koningin van eene Prinses, morgen namiddag te 1 uren, door de dienstdoende schutterij alhier een parade worden gehouden en des namiddags te 5 uren door de muziek van die schutterij een uitvoering gegeven worden, in de Plantage. Door den heer G. Visser Bz.Kapitein- Kommandant van het Korps Koninklijke Scherpschutters alhier is, mede namens de Officieren van dat Korps, aan Z. M. den Koning een gelukwensch gezonden by gelegenheid van d» bevalling van H. M. de Komugin, waarop door genoemden kommandunt het volgend staatstelegram is ontvangen: lieer Viseer', Kommandant Koninklijke Scherpschutters, Schiedam. Koning zeergevoelig zjjude aaa geiuk- wenschen' hem door U aangeboden, draagt mij op U 7.'ijdank daarvoor te betuigen en U te verzoeken de tolk zijner eikeutelijkheid te willen zjjn bij overhebbende officieren, b Adjudant Dümonceau. Een heerlijke zomeravond begunstigde gisteren bet conceit door Schiedams Mannen koor ïOrpheus" in den tuin der Officieren- vereenigiug gegeven, waar waaischynlijk zeiden een zoo groot publiek bjjeen is geweest. De uitnemende zangers mogen gerustelijk deze talrijke opkomst als een hulde^aan hun schoonen zang beschouwen. In diepe stilte werd de uit voering der verschillende nummers aangehoord, om aan het slot door een daverend applaus te worden vervangen. De voordracht van het Volkslied bij den aanvang der tweede afdeeling stiekte ten be- wjjze, dat de blijde tijding van de bevalling der Koningin ook tot de/e feestelyke bijeen komst was doorgedrongen, terw'yl de daverende toejuichingen als zooveel blijken van deelneming mochten strekken. De voordiacbt der verschillende nummers van het piograinma was als altijd vcoi treffelijk. Hulde aan nOrpheus"De belangen der Olficieren-veieeniging blijven haar aanbevolen Het hartelijke woord, door den heer H. A. M. Roelauts tot de leden gericht, vmde weerklank bij ieder hunner en wekke hen op, in dezelfde voortreffelijke lichting vooit tegaan, als waarin zij zich thans bewegen! Heden weid door den heer Textor iade Groote Kerk weder een orgelconei t* gegeven. Onder enkele nieuwe nummers vonden wij ook vele goede uude hakenden op het progiamma, die wij allen met het meeste genoegen hebben gehoord. Op nieuw brengen wij den concert gever dank voor de moeite en z.ors; aan die uitvoeringen besteed, Wij hebben daai bij maar ééuen wensch, namelijk: dat zij steeds door een giooter en dankbaar publiek mogen worden bygevvoondniemand zal vooizeker zich be klagen daar eenige 'genotvolle ougenblikkea te hebben doorgebracht. Het orgelconcert, geopend door' het '.YWi!. helmus" en gesloten door het Volkslied", wis daardoor tevens op eigenaardige wijze op. de gebeurtenis van den dag toepasselijk. Bij vonnis der Arrondissements-Rechtbank te Rotterdam is gisteren o. a. veroordeeld: H. G., wonende te Schiedam, vervolgd ter zake van het bevorderen der onzedelijkheid bij minderjarigen, tot een celstraf van drie maanden en een boete van f 25, subsidiair een dag celstraf, De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij de gemeenschap pelijke loodingen van de beambten van den waterstaat en het loodswezenop den 28sten Aug., op den droge van den Kieuwen £oi> ttrdamschen Waterweg naar Zee, bij gewoon laagwater, is bevondenaan de zwarte tonnen- zijde binnen het Noorderhoofd 26 decimeter; aan de zwarte-tonnanzijde buiten het Noorder hoofd 33 decimeter; op de lijn der geleide» lichten binnen het Noorderhoofd 32 decimeter; op de lijn der geleidelïchten buiten het Noorder hoofd 31 decimeter; 50 meter bezuiden die lijn binnen het Noorderhoofd 32 decimeter; 50 meter bezuiden die lijn buiten het Noorder hoofd 26 decimeter en aan de witte tonnenzyde 26 decimeter; in de westelijke geul: aan de witte tonnenzyde 32 decimeter; aau da genie- stelling, even vrij van het gebouw der in- en uitklaring, 34 decimeter,, naar gissing 50 meter beneden de geniestelling 36.5 decimeter en aan de witte tonnenzijde 29.5 decimeter. De lotelingen, die in dit jaar zijn inge lijfd bij de bereden korpsen, en na hunnê inly ving tot nadere oproeping met verlof zijn gezonden, zullen op Vrijdag den laten October a. s. in werkelijken dienst worden gesteld, ten einde te worden 'gekleed en geoefend. Een buitengewoon nommer van de Staats courant maakt' volgenderwijze van de blijde gebeuitenis melding: Hare Majesteit de Koningin is heden avond te zes uren door 'Gods goedheid bevallen van eene Prinses, Naar het Vaderland ••erneemt, zou bij den Raad van State een wetsontwerp tot regeling van het bestuur van den waterstaat en het^ oppertoezigt op dien tak van dienst in behan deling zij». Het Spinoza-comité bericht thans, dat de plechtige onthulling van het standbeeld plaats zal hebben op Dinsdag 14 September a. s. des namiddags te 2 uren. De heer Willem De Haan, vroeger te Rotterdam woonachtig, is tot eersten kapel meester te Darmstadt benoemd. Gisteien werd in Biligentid te 'silage de 5de algemeene vergadering gehouden van het aoti-dienstvervangingsbondonder voor zitterschap van den generaal M. D. giaaf van 1 Limburg Stirum, president van het Bond, oud- Minister, die de bijeenkomst met eene uitvoerige rede inleidde. Het comité indertijd te Sneek benoemd, met opdracht gelden te verzamelen tot het uitzenden eener commissie naar Londen, om aldaar den botei handel in al zijn veitakkiogen na te gaan en te bestudeeren, heeft zijn man daat neergelegd, en zich ontbonden,verklaard. Met meerderheid van stemmen weid hiertoe op de laatst gehouden vergadering besloten, en wel om rede dat de handel in en de prij zen van de boter in 't laatste jaar zóó zijn vooruitgegaan, dat het uitzenden eener Com missie onnoodig was, De tus«chen Nederland en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika op 22 Mei '1880 te Washington gesloten overeenkomst tot weder- keenge uitlevering van misdadigers is in de Staats-Ct. va» gisteren geplaatst. De zevende lyst' van Be Standaard brengt het totaal der opbrengst van de tweede jaar collecte voor de schóieu met den bijbel op f 51 749,64. Loosduiiieu komt er op voor met

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 2