Per Telegraaf. Kif tni b b f i. Gemengde Berichten. f 101,14, de Lier met f 169,46den Bosch met f'285,85, Hoorn'met f 75, Voorschoten met f 118,87ys, Leiden met f 353,60 en Assen met f 322,85. Het gunstige weder waarin de landman zich dit jaar heeft mogen verheugen, doet zijn invloed bij,alle vruchten des velds bespeuren. Be' meeste gewassen zijn zwaarder en meer voedselhoudend dan andere jaren. Het graan o. a. is per hectoliter ongeveer 10 kilo of 12Vs zwaarder dan in het afgeloopen jaar. Uit Nieuwediep bericht men: Er viel een treurige ramp voor. Eergisteren stoomden de sleepbooten Amsterdam en Hercules naar Terschelling Ier adsistenlie van een in de Terschellinger buitengronden gestrande stoomboot. De kapitein der sleepboot Hercules, Bakker, twee zijner matrozen en de kapitein T., van de sleepboot Amsterdam, gingen in een sloep en roeiden naar de gestrande boot, toen een verraderlijke grondzee de sloep omverwierp. Beide matrozen verdwenen onmiddellijk in de diepte. De kapiteins Bakker en T. klemden zich zoolang mogelijk aan de kiel der sloep vast, maar de laatste zonk eindelijk.ook van uitputting. De eerste werd door Terschellingers gered. Beide matrozen en kapitein T. laten vrouw en kinderen na. Omtrent de legaten door wijlen den heer P, Heringa Cats vermaakt, deelt men aan het N. v. d. B. mede, dat zij op 2 millioen gulden geschat worden. Daaronder komen o a. voor f 100,000 voor den boekhouder-rentmeester, evenveel voor den tuinman, f 50,000 voorden koetsier en verschillende andere legaten van f 50,000, f 25,000 en f 10,000. Naar men nader verneemt is door wijlen mr. Heringa Cats aan Ned. Mettray een legaat van f50,000 besproken, doch 'met bijgevoegde voorwaarden van bouw, rentegebruik enz. Als merkwaardig en zeldzaam verdient vermelding, dnt voor eenige dagen in het Neder- landsch-Israëiietisch oude mannen- en vrouwen huis te Amsterdam is opgenomen een 70jarige man, wiens ruim OOjaripe moeder in hetzelfde gesticht verpleegd wordt. Vier-en-dertig jaar geleden deed hetzelfde geval in genoemd gesticht van liefdadigheid zich voor: toen was de moeder, de weduwe Gosler, meer dan een eeuw oud bij het opnemen van haren grijzen zoon als medeverploegde. De boekweitvelden staan in Groningen en Drente zoo voordeelig, als die in jaren niet gestaan hebben. "Wanneer liet mooie weei aan houdt zal de oogst buiteugewoou zijn, maar een nachtvorst kan alles bederven. De Nederlandsche juristen-vereeniginp zal het volgende jaar te Arnhem gehouden worden, Een vreeselijke orkaan, die 19 dezer op Jamaica woeddeheeft duizenden menschen van woning beroofd en den oogst grootendeels verwoest. In de hoofdstad Kingston zelf zijn kerken, huizen en drie werven vernield. In de haven leden 8 groote en 32 kleine schepen schipbreuk. Er dreigt hongersnood. Bij een gondelvaart op de Aar bij Thun verdronk eergisterenavond de Duitsche professor Adolf Held. In dien gondel bevonden zich ook mejuffrouw Voigt uit Rotterdam, de zoon van prof. Dutzmann uit Weeoen en de doclitpr van den heer Schmidt, eigenaar van het hotel Bellevue in Thun. Ook de eerste verdrenk; beide laaisten werden met veel moeite gered. De lijken zijn totnutoe niet gevonden. Pio- lessor Helds eohtgeDOOte. die aan den rechter- Aar-oever wandelde, was getuige van het ont zettende voorval, waarvan zij den afloop echter niet kon zien, daar zij in zwijm viel. Zondag avond oDtstond er brand in het onlangs opnieuw geopend koffiehuis Eras- napohhj in de WTai moesstiaat te Amsterdam, Het talrijk toegesnelde bedienden-personeel slaagde eo in, met behulp der aanwezige hand brandspuit de vlammen te blusschen. Daar vele bezoekers, in allerijl de vlucht namen, heerschte er vrij wat verwarring. Het bericht voor eenigen tijd door de dagbladen medegedeeld betreffende eene ont dekking van den Franschen scheikundige Pasteur over devei spreiding van het miltvuur, wordt volgens de Bharm.'Zeit. van wetenschappelijke zijde bevestigd. P. heeft namelijk ontdekt, dat de nrjentvormen de dragers van het miltvuur zijn, doordien zij uit de diepte der kuilen, waarin de aan miltvuur ovei ledenen diereu tot heden begiaven woi den, da schadelijke paranieten op de oppervlakte van den grond tei ugbieugen. De daarop betrekking hebbende verhandeling van P. wordt gevonden in no. 28 van de Bulletins de l'Académie de Médecine van 1880. Blijkt de ontdekking van P. juist te zijn de Kamer der Afgevaardigden heelt 50000 francs voor verder onderzoek toegestaan zoo zal m de toekomst het begiaven der aan miltvuur gestorven dieren op zware stiaf ver boden, en het verbranden der lijken bevolen moeten worden. Ook aan de regeuwormen za\ men in de toekomst meerdere aandacht moeten wijden. Dlaassluis. Na tlë laatste opgave zijn 5 schepen van de haringvisscherij teruggekomen, aanbiengeude l'25Vs last pekelhaung en 20,000 stuks steurharing. In de vorige week werd door een in woner dezer gemeente, per stoomboot op reis van Rotterdam naar hier. verloien eene porte feuille, inhoudende f 1645 aan bankpapier. Gisteren werd de portefeuille door een arbeiders jongen te Rozenburg aau den Maaskant in eea gors gevonden, en hjj bracht ze dadelijk bij zijne moeder, welke het gevondene bij den burgemeester biaciit. Tot niet geringe blijd schap van den eigenaar was van het gelds- waaidig popier niets verloren gegaan; hij gaf de eeilyke vrouw een bankbiljet van f60, een voor haar met onaardig buitenkansje. Kralingen. Eetgisteien avond had alhier in de bovenzaal van de Sociëteit de jaarverga dering plaats van de Kialmgsche Volks-lees- bibliottmek. Uit het door liet bestuur uitge brachte verslag bleek, dat de bibliotheek bestaat uit 674 wei ken of '1099 deelen, dat ia 1879/80 werden gelezen 3481 boeken en ingeschreven 225 personen. Het dorp Dalile tu Westphaleo is geheel door bi and vei meld. Slechts hier en daar ver- heffeu zich nog enkele naakte muren, overigens is alles een puinhoop geworden. Het dorpje telde achthonderd nyvere en welvarende be woners, dm thans van alles beroofd zijn. Het dorp Petzuick bij Dölitz in Pommeren is getiee! in de asch gelegd door de baldadigheid vau een enkelen knaap, die een hooiberg in brand stak. Vier jaar geleden werd bijna het geheele zuidelijk gedeelte van het Zweedsche stadje Strömstad dooi bi and vernield. Thans is het noordelijk gedielte geteisterd door een biand, waai bij 29 woonhuizen, 24 bijgebouwen, twee ververijen, due looieijjen en twee bakkerijen eene piooi dei vlammen zyn geworden. Bismarck schiijft, zooals bekend is, sinds jaar en dag, steeds met potlooden, die nagenoeg 2 voet lang zijn. Als haute nouveauté worden die potlooden thans in Parijs langs de boulevards verkocht ouder den naam van ireuzen-potlooden." De haringvangst in de Noordzee was voor de Engelsche visschers in de vorige maand zeer vooideelig: in Northshields toch werden niet minder dan 11,360,000 haringen binnen gebracht en naar kwaliteit betaald met een penny tot "3 shill. 6 pence per 100 stuks. Het onverkochte werd als mestspecie op de velden gebiacht. De uitvinder der lucifers, Bartholomeus Irinyi, is dezer'dagen' te Tenyes-Litke in het Szabolcser Comitaat overteden. Irinyi volgd« voor ongeveer vijftig jaren de lessen in de phai inacie aan de hoogeschool te Peslii en daar deed hjj zijne uitvinding, waarvan hij echter zeil* weinig geldelijk voordeel trok daar hij verzuimde eeu patent te nemen. Op het kerkhof van Fichley' te Londen zag men onlangs een wonderlijke begrafenis. Er werd namelijk een clown ter aarde besteld. Het geheele personeel van het circus nam daaraan in costuuin deel. In den stoet droeg de dwerg de zwarte, vaan en geleidde een pony, waarop de aap Cingo was gezeten; aap en pony beiden in rouwgewaad. Op de doodkist lag de bellenkap van den clown. Onmiddellijk achter de kist volgden twee clowns, het gelaat wit en geel geklemd, in nanencostuum. Toen bet graf gesloten was maakten de beide hans worsten eenige buitelingen als afscheidsgroet aan broeder Billy. HOOKSi'1 September. Bij de gisteren gehouden verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal in dit hoofdkiesöistrictter vervulling der vacature ontstaan door de benoeming van den heer I. D. Fransen van de Putte tot lid van de Eeiste Kamer der Staten-Generaal, zijn uitge bracht 1262 stemmen. Gekozen is de heer Mr. II. KV. Baron van Medem, burge meester van Hoorn, met '1021 stemmen. Ned. Herv. Kerb. Beroepen: te Purmerland, P. Damsté te Sebalde- buren. Jl. Maandag zijn de zittingen van de Synode voor dit jaar gesloten. Vooraf werd nog aangenomen een voorstel om de onderteekeningsforinule in art. 27 van het reglement op het examen te vereenvoudigen en te lezen: sWij 'ondergeschievenen tot de openbare Evangelie bediening in de Ned. Herv. kerk toegelaten, verklaren bij deze, dat wij, getrouw aan de grondbe ginselen van die kerk, zooals deze in hare aangenomen formulieren van eenigheid zijn nedergelegd en uit hare historische ontwikkeling blijken, het evangelie van Jezus Christus van g.inseher harte aannemen en op- recliteiijk gelooven; dat wij op de bevordering van godsdienstige kennis en van Christelijk geloof en leven ons met allen ijver zullen toeleggen," eu verder gelijk, in het toi dusver geldend artikel. Onderscheidene leden stemden om redenen van opportuniteit en omdat zij de voorkeur gaven aan de bestaande formule, tegen dit voorstel, dat aan de consideration der bevoegd- kerkelijke vergaderingen alsnog moet worden oudere worpen. Ten aanzien van een voorstel van den heer Van den Brandeler, volgens hetwelk alle keikelijke uit spraken en besluiten, waarbij de handelingen, welke na 1 Januari 1879 veriieht zijn, als niet oveieenkomstig de artt. 38 en 39 reglement Godsdienstonderwijs geschied, vernietigd zijn en tot veroordeehngaanleiding geven, geschorst en builen wei king gesteld woiden, weid de volgende motie van den heer Segers aange nomen: »De Synode overwegende dat keikrechtelijk het vooistel inn den heer Van den ltrandeler onaan nemelijk is, vei werpt dit, en hopende, dat de betiokken personen, nu zij getracht heeft de aanleiding tot hun verzet m de toekomst weg te nemen, tot de goede oide zullen tei ugkeeren, gaat ovei tot do oulc van den dag". l)e Synodus Contractu in zake van den heer Alewijn Fauie, tegen wicn door den keikemad van Hemmen bezwaren waien ingebracht1 wegens zijne toetreding tot de Irvingiaansche of zoogenaamde apostolische kei k, heelt het vonnis door liet provinciaal keikbestuur \nn Gelderland in deze zaak geveld, vernietigd en, lei'ht- doeinle in hooger beroep, veiklaaul, dnt de genoemde predikant naar ait. 37 van het legiement op de vacatures behoort ontslagen te worden uit zijne be diening bij de gen:; ente te Hemmen. Het schijnt thans een feit te zijn, dat do Amster- damsche univeisiteit keikelijke professoren /alkiygen. liet adres door eenige gemeenteleden aan de Synode heeft zijn uitweiking met gemist en de loei stoelen, nooilig Om theologische studenten naar Amsterdam te lokken, zullen vei lijzen. Nitiuiilijk woi'dt oier deze /aak niet eensteiiiuiing geooideeld. Zij, die do iimveisiieit meer uit een finan cieel oogpunt beschouwen, tri beugen 'zaeli over het besluit vin de synode, aange/ieu het niet betwijfeld

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 3