(n. Ji. at.) Volgens de Standaard wordt heden de heer Van Rees zeker gekozen. Wie met de tegenwoordige party-organisatie der anti-revo lutionairen bekend is zal aan die verzekering gewicht hechten, juist omdat De Standaard het zegt. De Minister van marine is door den Koning gemachtigd, aan de zeemiliciens der lichting van 1880, naar mate zij reeds nu of later voldoende zullen zijn geoefend, onbepaald verlof te verleenen. De Minister van Financiën maakt bekend, dat het saldo van 's Ryks schatkist bij de Neder- landsche Bankop 4 dezer, en de som der betaalmiddelen op dat tydstip bij de betaal meesters aanwezig, te zamen een bedrag uit maakten van f 24,609,557.99. De Staatcourant behelst een besluit des Konings, waarbij bepaald wordt dat de tegen woordige vergadering van de Staten-Generaal zal worden gesloten Zaturdag 18 September, des namiddags te 2'uren. De Minister van Binnenlandsche Zaken wordt gemachtigd zich op voormeld tijdstip te begeven naar de vergadering der Staten-Generaal, ten einde in vereenigde zitting der beide Kamers de vergadering in 's Konings naam te sluiten, Naar wy vernemen, zijn bij het departe ment van buitenlandsche zaken mutatie-plannen aanhangig met betrekking tot" het personeel onzer diplomatieke en consulaire vertegenwoor diging te KonstantinopeL De accoucheur van H. M. de heer A. Hoek, ontving jl. Zondag uit handen van Z. 11. den Koning het ridderkruis 3de klasse der Orde van den Gouden Leeuw van Nassau. De bevalling van Koningin Emma geeft den Duitschen bladen opnieuw aanleiding zich bezorgd te maken over de troonsopvolging in Nederland en Luxemburg.' Men wordt getroffen door zooveel belangstelling in' zaken, die ons hier voorleopig nog volstrekt geene zorgen baren. Ook de Nederlanders 'in het buitenland hebben 'zich, bij gelegenheid der gebeurtenis door welke ons Koningshuis verblijd is, niet onbetuigd gelaten. Zoo vernemen wij dat door de Nederlandsche badgasten te Kissingen gelden l'yn bijeengebracht met het doel om, zoodra de tijding der bevalling vaii H. M. de Koningin ontvangen zou zyn, des avonds een feest, met vuurwerk, te geven. {M. O.) De geboorte van onze Prinses gaf aan de in Bad Neuenahr aanwezige Hollanders tot een gezellige feestelijkheid aanleiding, 's Middags bracht het Muziekkorps der badplaats op de llgemeene wandelplaats het Wien Neerlandsch Hoed ten gehoore, bjj welke gelegenheid ook door vreemdelingen hartelijke blijken van sym pathie werden gegeven, en 'a avonds vereenig- den zich de Hollanders in de met smaak versierde woning van een der baddokters, waar men tenigen tijd genoegeljjk te zamen was en waar vele hartelijke wenschen voor het welzijn van het geliefd Oianjehuis en van het dierbaar vaderland werden uitgesproken. Muziek en vuurwerk verhoogden de feestelijke stemming. Men schrijft aan het Utr. Dagbl.- Met klimmende spanning ziet men de resul taten tegemoet van het onderzoek der com missie in zake den boedel van notaris De Haan, vooral omdat de geruchten spreken van een uitkeeringscijfar, dat zich om de 40 pCt. be weegt. Op' de eerste bijeenkomst werd een cijfer van 60 h 70 pCt. genoemd. Inmiddels laten de eerste gevolgen zich reeds voelen. Zoo moeten verschillende personen bij deurwaarders- exploit aanzegging hebben ontvangen om de koopsom van panden, door den notaris De Haan verkocht, te betalen. "Vrij algemeen toch is de gewoonte, dat de verkoopers de kooppenningen 1 ontvangen door" bemiddeling van den notaris. Die sommen schijnen nog niet alle door hem aan de verkoopersïferantwoord te zijn, die zich daarom nu rechtstreeks tot de k'oopers wenden en betaling vorderen. Op deze wijze zouden sommigen wellicht in de noodzakelijkheid kunnen geraken om tweemaal voor een zelfde pand te betalen. De elfde collecte-lijst der Standaard" brengt het totaal op f65,434,23, van 400 locale comités. Daaronder komen voor Katwijk a/Zee met 168,55, Middelburg met f477,Maasland met f 357,881/» eu Vlissingen met f 302,47i/s. Het totaal van de twaalfde lijst is f67,763.97Vs. De Hoofdcommissie voor de Noordpool tochten heeft een telegram uit Hammerfest ontvangen, meldende dat de Willem Barents aldaar beschadigd was aangekomen. De officieren en bemanning waren wel. Waarschijnlijk heeft het scheepje door het ijs geleden; men hoopt, dat het in Hamrnerfest kun repareeren. Buiten Den Haag wordt de verdeeldheid tusschen conservatieven en antirevolutionairen steeds grooter. Zoo sclueef gisteren liet oi gaan van ds. Buijtendyk: ïAkeliger conservatisme dan van het *l)ag- blad" kennen we niet. Ongelukkig 't land dat door Ministers in den geest van het sDagllatï' moest bestuurd worden! Er is evenwel, Goddank! weinig kans, dat, zulke nachtschuitreizigers ooit weer de teugels in handen krygen." Men weet, dat de Standaardzoo moge lijk over het Haagsche conservatisme nog scher per oordeel velt. Naar aanleiding van het ontwerp tot beteugeling van- het misbruik van sterken drank, heelt het hoofdbestuur van deu Multa- patiorsbood, volgens machtiging van de laatste algemeene vergadering van dien Bondeen adres gezonden dan de Tweede Kamer der Staten-Generaal met verzoek, het wetsontwerp, zoo mogelijk nog verscherpt eu aangevuld, goed te keuren. 1Ook in Utrecht zyn plannen in bewerking om een openbaren kinderspeeltuin te openen. Er zijn thans aan de Koninklijke Militaire Academie te Bredaj 296 cadetten. Een adres met ,485 hauilteekeningen van sndustnëeleo, neringdoenden en belanghebben den bij den bloei der badplaats Scheveningen is gisteren by den Gemeenteraad te Den Haag ingekomen, ter ondersteuning van het plan van de hh. Uyttenhooven en De Sonraville, tut stich ting van een Casino-theater te ircheveningen. Volgens Le Petit Courrier zijn van den 22n Aug. tot den 4n Sept. te Scheveningen aangekomen 324 badgasten met 6 bedienden en waren er nog in 't geheel 1351 gasten met 43 bedienden. Te Scheveningen zijn alleen in de maand Augustus 29,498 baden genomen, zijnde 8266 meer dan liet vorige jaar. Ten bewijzen homeer het gebruik der baden dit jaar is toegenomen, zij het feit vermeld dat tot 31 Augustus leeds 2906 baden meer genomen zijn dan in het gelmele seizoen 4879. De vlucht, welke Scheveningen als badplaats nam, blijkt vooral uit een tei ugblik op de cijfers van vioegmen datum. Vóór twintig jaieu, in 1860, bedioeg het ge/ameniijk aantal baden, zoowel in groote en kleine koetsen, van Juni lot "October slechts 14,133, waarvan 6133 in de maand Augustus. In deze getallen zijn de binuenbaden niet begiepeu, telt men deze bij de zeebaden in 1860 op, dan bereikt men het cijfer 46,580 voor het geheele seizoen of 42,918 minder dau in de afgeloopea maand Augustus. De banketbakker O. Van der Veen te Franeker heeft den Isten September aan H. M. de Koningin, na bekomen toestemming, ter cere van Haier Majesteits bevalling, eene groote zoogenaamde oranje-koek verzonden, prachtig versierd met de wapeDS vau Nederland, Waldeek- Pyrmont, en de verschillende provinciën in suikerwerk en pi ijkende in het midden met een medaillon, omstrengeld door linten van Neder- laudsche en Waldeck-Pyrmontsche kleuren. Op dit medaillon is in keurig schrift een toepasselijk vers geschreven. Na het bijwonen eener mis van d«n Heiligen Geest, door leeraren en leerlingen, hebben gisteren de lessen aan de hoogere burgerschool te Maastricht een aanvang genomen, In het land van de turf zelf, in Drente, waar thans borgen turf voor het vervoer gereed staan, wordt de turf door een geduchten concur* rent bedreigd, door de steenkool. Vroeger hebben verschillende fabrieken in het Noorden des land» de turf reeds vervangen door de steenkool, omdat het voordeeliger uitkomt. Thans schijnt men ook voornemens dat voorbeeld te volgen met betrekking tot de opmalingswerktuigen van het Noord-Willemskanaal, tusschen Groningen en Assen. De verveners zullen de leverantie van 3Vs miüioen lange turven voor dat doel noode zien voorbijgaan. Men zal zich herinneren, dat de Vereeni» ging voor de statistiek in Nederland in hare vergadering van dit jaar besloten heeft, der ïtegeeiing te verzoeken, over te gaan tot de oprichting van een centraal-bureau voor statis tiek, gelijk reeds in vele landen bestaat. Het Bil. deelt mede, dat de Yereeniging dezer dagen van den Minister van Buitenlandsche zaken, namens den Koning, tot antwoord heeft ontvan gen: sdat bij het opmaken der staalsbegfooting voor 4884 op haar verlangen wordt gelet." Het hoofdbestuur der Hollandsche Maat schappij van Landbouw heeft voor de aanstaande algemeene tentoonstelling te Leidenhet vol gende piogramma vastgesteld: Zaterdag 48 September, vóór 's middags 42 uur. Ontvangst van akkerbouw houtteelt en werktuigen. Maandag 20 September, vóór 's middags 42 uur. Ontvangst van tuinbouw, bloemkweekerjj en zuivel. oenadag 22 Septembervóór 's morgens 40 uur. Ontvangst van tafelbloemstukken en bouquetten 1 Opening der tentoonstelling 's middags 42 uur. Donderdag 23 September. Voortzetting der tentoonstelling 's morgens 10 uur. Algemeene veigadering in de stadsgehoorzaal ten 41 uur. Gemeenschappelijke maaltijd in de stadsge hoorzaal ten 5 uur. Vauxhalt in de stadsgehoorzaal 's avonds ten 8 uur. Vrijdag 24 September. Ontvangst van pluim gedierte vóór 's morgens 8 uur. i Ontvangst van hengsten, stieren en koeienf bedoeld bij no. 29 vóór 's morgens 40 uur. Opening der tentoonstelling 's morgens 40 uur» Zat-'rdag 25 September. Ontvangst van het vee van 's moigeits 68 uur. Opening der tentoonstelling 's morgeus 4 4 uur» Harmonie-concei tilluminatie en vuurwerk op ïZomerzorg," aanvang 's avonds 7 uur. Zondag 26 September. Opening der tentoon stelling 's middags 42 uur. Sluiting der ten toonstelling 's namiddags 4 uur. Maandag 27 September. Afgifte der inzen dingen vau 1042 uur 's morgeus. Dinsdag 28 September. Trekking der lotery op het laadhuis 's morgens 40 uur. Te Delft is door de daar gevestigde afdeeling der Holl.-Maatschappij van Landbouw een vergadering gehouden, waarop besloten werd aldaar een liarddiaverij te organiseereu. Ver schillende onderwerpen wertleu verder beban- handeld en de heeren H. Landheer en J. M< De Kuijser tot afgevaardigden op de te Leiden te houden aigeineene vergadering benoemd. Naar de Delfische Ct. Verneemt is de heer prof. J. A. Snydert C.Jz., hoogleeraar aan de Polytechnische school, door een vrij ern stige ziekte aangetast. Een ïFloria"-tentoonstelling' heeft eer- gisteien te Delft plaats gehad 4200 planten waren prijzen 9 tvveei werden Van M avonds comité waarbij glkande gewoon

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 2