A". 1880. Maandag 20 September. -M 5017. Blnaeiilanfl»elie JBericlitea. Ben 3 obstijding'. a a r g a a g-. COURANT. ABOSNICMKNTsriiiJs, (I.-I kvmitaalj 1.85. Frauco pei post, door het geheole Rijk- 2.50. Afcouderlijke nomineis- 0.10. BUREAU.- MARK.*, K, 124. Advertentieprijs: van i—10 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10, Iedere gewone regel meer- 0.10 Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. BU deze Courant behoort een Bijvoegsel. Aan het commissariaat van politic zijn als gevonden aangegeven een bloedkoralen oorbeleen bruin merricpaard snet kleinen kol, een zwart bonte geit, een muilkorf en een blauw koralen arm bandje niet gouden sluiting. (Ingezonden,) Staatslegrooting voor 18S1 sluit met een tekort van twintig millioen. Voor den waterweg van Rotterdam naar Zee is niets uitgetrokken dan de gewone post voor onderhoud. Daarentegen vraagt de Minister van Oorlog '1 Va millioen voor nieuwe kanonnen'' Zeer zeker stemt bovenstaand bericht tot parlenkenal weet rnen ook. dat dit enrrm i Jt 1 x. - cijfer ontslaan is door samenvoeging "an de verschillende tekorten over voi ige dienstjaren maar erger is bet feit, dat een der grootste belangen van Nederland wordt verwaarloosd. Wij willen aannemen en gelooven het ook gaarne met liet oog op de resultaten, dat de Nieuwe Waterweg van Rotterdam naar Zee peen slordig behandelde zaak" is, maar wij beg! ij pen niet, dat eene regeering in deze lijden, waarin door deD handel alles moet worden aangegrepen om zich te handhaven, blijken geeft van een onvergeeflijke lauwheid en zwak heid. Als men de laatste lijdensperiode van dit ongelukkige publieke werk nagaat, dau kan het niet arideis, of men moet zich afvragen, wat meer te betreuren is: de onverschilligheid der Regecring of het totale gemis vau een krachtige uiting der publieke opinie. Wij spelen slechts een bescheiden rol in de poiitieke en staathuishoudkundige wereld, en weten bij ondervinding, welke moeite het kóst by verkiezingen, enz. om de noodige belang stelling in de publieke zaak gaande te houden; maar het is ons ten eeuenrnale een laadsel iioe onze groote zusteistad, voor wie onze waterweg naar zee even noodzakelijk is als bloed in een menscbelyk' lichaam, voo met de handen in den schoot kan blijven zitten. W at ons aangaat, wij zijn liet wachten moede. - ij hebben gehoopt en gesteund op onze toon aangevende bladen, op onze Regeering op onze volksvertegenwoordiging; maarte vergeefs.Na jaren sukkelen willen wij weten, waar wij ons thans aan te houden hebben. Zullen wij de Troonrede afwachten, of zal iet lapport van de Staatscommissie heil aan brengen? IJdele wa&nl Als er vervuld was, wat sinds twintig jaar in troonrede en commissie- jferslagen was beloofd en voorgespiegeld, dan -.leefden wij in een Staat zoo welvarend, tevreden en gelukkig, dat iedere andere mogendheid ons zou banijdeu. In die zaken kebben wij reeds lang i*eeu vertrouwen meer. En toio heeft dat uog? Het eenige, dat redding kan aanbrengen is het gezonde verstand der no e. Niet de Iciuzers, of het volk achter de kiezers, of de derde of vierde stand, maar het denkende, met hoofd en hand werkende en ontwikkelde deel van het Nederlandsche volk -moet ontwaken tot redding van de publieke zaak. Voor den waterweg van Rotterdam naar zee moeten de handen uit de mouwen worden ge stoken en het spijt onsdat Rotterdam niet voorgaatomdat wij in haar gaarne onze meerdere erkennenwat imloed betreft op haudelsgebiedmaar wij kunnen samenwerken Kén woord! en Deifshaven, Vlaaidiugen en Maassluis sluiten zich bij ons aanen met Rotterdam aan de spits vormen wij een mach tige vereeniging van Maasstedendie d tor woord en daad zullen toonendat het ons ernst is, wanneer wij bez gd zijn voor Neer- lands toekomst, dat wy niet zullen dulden, 'dat'lfoV langer" Eóe 'meer onze stoffelijke be langen worden ten offer gebracht aan politieke en gcloofskibbelarijendat wij het at lang moede zijn, dat de regeling der ernstigste volks belangen zooals de wet op de verkiezing op het leger, voor het belastingwezen, jaren lang wordt slppende gehouden, omdat er kracht, in dividueels kracht ontbreekt om met vaste hand onze lulfverloopen staatsmachine te herstellen en te besturen. Komtmannen, van invloed uit de stad onzer inwoning! wie uwer gaat voor? wie belegt een voorloopige vergadering, waarin de toestand met ernst en naar waarheid wordt geschilderd? Wie vormt een voorloopig comité, dat de ons omringende Maassteden tot samenwerking op roept? Uwe stemmen zullen gehoord worden, Gaat deze beweging van enkele moedige en bezadigde mannen uitwij zijn verzekerd dat de trageu en onverschilligen zullea volgen, en wij zullen als eeiste doel bereikenDe wetenschap, wat wij van deze Regeeiiug nog dit jaar te wachten hebben met betrekking tot ons giootste Nederlandsche belang, de afdoende en spoedige verbetering van den waterweg van Rotterdam naar Zee. "Wij meenden dit stuk om het groote belang der zaak aan het hoofd onzer kolommen te moeten plaatsen. De Redaotie. DEN HAAG, 18 September 1880. Naar men verneemt, is de doop van de jong geboren Prinses Pauline pp Zondag 10 October e. k. bepaald. Vóór of bij gelegenheid van deze plechtigheid zal er ten Hove een cour voor dames gehouden worden. Z. K. H. Prins Frederik zal heden avond ten 7 uur 32 minuten per Rijnspoor uit Neuwied in de residentie terugkeeren. SCHIEDAM, 18 September 1880. Woensdag aanstaande wordt door den heer H. 3. P. Textor de laatste orgelbespeling in dit seizoen gegeven. Zij, die meermalen van deze zeldzame gelegenheden, om uitvoeringen op het Orgel bij te wonen, gebruik maakten, zullen ook deze wel niet verzuimen; de belang stelling echter van ons publiek kan en moet nog grooter worden. Composition van Bach, Hiindei, Mendelssohn-Bartholdy op uitnemende wijze te hooren vertolken levert een muzikaal genot op, als niet dagelijks voorkomt. Tevens heeft de heer Textor een drietal nummers van latera meesters op het progiarnma gebracht, als van- S. De Lange, J. Brahms en J. G. Textor. Wy hopen, dat de belangelooze pogingen van den heer Textor om kunstzin onder zijn stadgenooten te bevorderen,.: ditmaal op den rechten prijs zullen worden gesteld. Onze stadgenoot mej. A. Kimmysar f heeft voor de examen-commissie in de provincie Gelderland, akte bekomen voor de Engelsche en Duitsche talen. Bij de gisteien aan het Departement van Marine te 's Gravenhage gehouden aanbesteding Waren de heeren A. Houtman Sc Co.alhier minste inschrijvers voor GoOO liter jenevera f 72.44. Gisteren heeft de heer J. II. Scholtenf hoogleeraar te Leiden, den dog herdacht waarop hy vóór 40 jaren het professoraat in de theolo gie aan het toenmalige athenaeum te Franeker aanvaardde. Van onderscheidene kanten vielen den feestvierenden hoogteeiaar bewijzen van waaideering en belangstelling ten deel. In "de op 15 dezer gehouden algemeene vergadering der Vereeniging van en voor Nederlandsche industrieelen werd besloten zich nogmaals bij adres tol da Regeermg te wenden, om aan te dringen op de instelling van een Raad van nijverheid, vzonder wiens gestadige en verplichte voorlichting ook de meest wel willende Regeering aanhoudend aan dwaling of verzuim zal blootstaan." De onbekendheid van Nederland in het buitenland, de oorzaken daarvan en de middelen van herstelinzonderheid wat betreft de be langen van nijverheid, handel en scheepvaart, leidden tot het besluit, om aan Z. M, Den Koning bij adres eerbiedig to verzoeken de vraag aan gezette overweging te willen onder werpen, of met de tijdsomstandigheden ook aan Nederland den eisch stellen een half ofti- ceel orgaao, in de Fransche taal geschreven,' het licht te doen zien en dit zooveel mogelijk bepaaldelijk ook aan de Neder!, consuls en consulaire agenten te doen toekomen, die voor het meerendeel de Hollandsche taal niet verstaan Van de zubcommissie, vroeger te Deventer

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 1