van Maandag 20 September 1880. Biiteilaiisciie BerUktJiL Stedelijk Niim Gemengde Berichten. Burgerlijke. Stand. V/4, F R A N K R IJ K. Er is een brief van Waddington veischeuen van 15 dezer, waai in hij formeel verklaart dat er gedurende zijn Ministerschap tusschen Rusland en Frankrijk geen voorstel tot een alliantie, noch eenig plan van een verdrag, noch ook eenige onderhandelingen van welken aard ook zijn geweest, zoodat hetgeen daarover in de rede van Yon Varnbühler voorkomt, geheel uit de lucht is gegrepen. De gisteren gehouden Ministerraad heeft tot des middags 12 uur geduurd. De beraadslagingen over de toepassing der Maait-decretenbetreffende de niet-erkende congregatiën werden vooitgezet. Üe Minister van Binnenlandsche Zaken Constans handhaafde de noodzakelijkheid, om de volledige uitvoeimg der decreten door te zetten. Men verzekert, dat de Ministenaad in een nieuwe bijeenkomst gisteren avond besloten heeft het tydstip te vervroegen van do bijeeu- rocping van het tribunaal der conflictendat eerst 12 November zou vergaderen. De ten uitvoerlegging der decreten zouden plaats hebben na de beslissing van het tribunaal. De heer Grévy '/al heden ochtend naar de Jura terugkeeren. Lëon Say bracht hem gisteren in den loop van den namiddag een bezoek. Woensdag heejt de Pauselijke nuntius te Paiijs een onderhoud gehad mot den piesident der Republiek, den heer Grévy. - In-, verschillende steden des lands zullen de legitimistenter gelegenheid van den ver jaardag van den giaaf.vau Cham bordop baaketien bijeenkomen, onder andere te Mar seille, Boideaux, Toulouse, Agon, Montpellier, Nimes, Avignon, Lyon, Dijon, Nantes, Renaes, Amiens. Men zal echter niet den 29 September, den geboortedag-van Chambord, banketteeren, maar den 6 October. ENGELAND. Uit Kaapstad weid gemeld dat het Basuto- hoofd Lethorodi op 10 dezer een mislukten aanval deed op eene afdeeling Engelsche troe pen te Mafetang. Een ander telegram berichtte dat sir Bartle Frere en eebtgeaoote jl. Donderdag aan boord »an de Pretoria de reis naar het moederland aanvaarddenen dat zeer algemeen de betui gingen waren van leedwezen over zijn vertrek. Iu eene afscheidsrede zeide hy dat zijn gedrag ten opzichte van Natal en Transvaal óf een groote dienst moet geweest zyn, ófeenegroote misdaad. Een nieuw ongeluk op de Londensche Zuidwestlijii ditmaal buiten iemands schuld, ca zonder dat iemand er letsel door beliep. Sen muur viel1 om op de baanzoodat een goederentrein ontspoorde en zestien wagens vernield werden. Gelijk de Sheffield Independent herin nerde, was het jl. Donderdag eene halve eeuw geleden, dat de eerste belangrijke spoorweg in '.het Vereeuigd Koninkrijkde iyn tusschen Liverpool en Manchester, geopend werd. Het -jong 'geslacht zal moeite hebben om zich voor .te J steilén dat dit niet Hanger dan vijftig jaar^ */.- Aan de Daily Hews wordt van den 14 uit Kandahar gemeld, dat een krijgsraad, onder voorzitterschap van generaal Pliayre, een onder- jzoèfe- zal instellen naar de oorzaken derneder-- laag"van generaal Burrows, t De Times meldt uit Gravosa van 16 dezer, dat ia een couferentie van de admiiaals der gemeenschappelyke vloot is besloten, de vreemde consuls te Scutaii en te üulcigno aan te raden, hunne famüiën dadelijk naar een veilige plaats te zonden.' ZWITSERLAND. De Nationale Raad heeft met 91 tegen 24 stemmen liet voorstel der Bondsregeering aan genomen, om eene volkstemming te doen hou den, hetzij over eene algemeene herziening der grondwet, hetzij alleen over het artikel betreffende de bankbiljetten. DÜITSCHLAND. Uit Mauenwerder wordt gemeld, dat de Rt-geeiiug in dat distiict al de plaatselijke schoolopzieners (leeken) heeft ontslagen en het schooltoezicht, met ingang van '1 October, heeft opgedragen aan Evangelische predikanten. AMERIKA. Uit Washington wordt geseind, dat daar niets bekend is van 'tbericht, dat Chili de bemiddeling der Veieenigde Staten zou hebben aaugeuomeu. Wel wordt daarover reeds sinds Juli en met Chili en met Peru gecorrespondeerd, toen de Minister-President der Unie in Chili zijn gouvernement had doen wetendat de Rcgeeiing van Chili zeker de tusschenkoihst van de Washingtonsche Regeering zou aannemen. Over den Amerikaanschen graanoogst van dit jaar schrijft de Philadelphia-correspondent van de Times, dat hij de grootste zal zijn, die ooit is verkregen, la 1878 en 1879 waren- er over de 32 rniliioen acres beplant met taiwe, eu *.vas de opbiengst 420, resp. 449 millioen bushels, waarvan als graan en als meel werd uitgevoerd '150 resp. 178 millioen. Dit jaar bedraagt de beplaute oppervlakte 36,400,000 acres en wordt de oogst begroot op 475 millioen, volgens sommigen op 500 millioen bushels gemiddeld 13i/a per acie. Aan de Zuidzeekust is de hoeveelheid het sterkst toegenomen: daar was de opbrengst 35 millioen verleden jaar en wordt thans een oogst van 57 millioen verwacht. Ten Oosten van het Rotsgebergte, waar verleden jaar tienmaal meer werd opge bracht, zal de vermeerdering niet zoo reusachtig zija. De hoeveelheid, binnenslands verbruikt, wordt verschillend geschat van 250 tot 315 millioen bushel, welk laatste cijfer hel naast bij de waarheid zal zVju, in aanmerking geno men, dat- de magazijnen nagenoeg leeg zijn en weinig van den oogst van 't vorig jaar onver kocht is. Er zal dus 160 a 180 bushel voor den uitvoer beschikbaar zyn, terwijl de vraag voor Europa van Amerihaansche zijde geschat wordt op 140 millioen. Toen de correspondent schreef, op 31 Augustus begon de nieuwe oogst al ter markt te komen, en de groote stamlij uen der spoorwegen moeten al haar krachten inspannen om aan de eischen van het vervoer van de granen en de andere Amerikaansclie aitikelen van uitvoer te beant woorden. Men schrijft uit Nimes dat eeu verschrik kelijk, onweêr boven deze stad en omstreken gewoed heeft. Te Barjac was de storm byzonder geweldig. De douder.viel op meer dan vyftien v huizen, zonder - groote* schade aan te richten, In het huis van een gewezen vrederechter was de kindermeid juist opgestaan om-te zien of de 1 -< - I 'JU l v v w.. - )rs. kinderen niet bevreesd waren, toen de bliksem het vuur stak aan het bed, waarin zy nog even geleden lag. Te Lorgues werd reeu 18jarig jongeling doodgeslagen, terwijl hij de vensters sloot. Van andere kanten nog worden vele ongelukken gemeld. Te Muri-Egg, in het Zwitsersche kanton Aaigau, zyn vyf huizen afgebrand en daarby eene moeder met vijf kinderen in de vlammen omgekomen. Er is een man in hechtenis genomen, die verdacht wordt van den brand gesticht te hebben. Men meldt uit Oppenheitn dat de vooruit zichten voor den wijnoogst slecht zijn; wel is het gewas goed, maar de hoeveelheid druiven is zeer geringd iets minder goed en wat meer zou de wijnbouwers beter naar den zin zijn. Thans is toch in Duitschland vastgesteld dat ti ouwiiugen niet wegens schulden van den dinger in beslag genomen mogen woiden. Voor eenige dagen geleden was de ge meente Beuvry getuige ven de vreoselyke wraakoefening van een roofvogel. Een uil had zijn nest gebouwd in de naby- heid eener pachthoeve op een ouden eikenstam het wijfje had daar begin Juli rustig haar eieren uitgebroed. Een boerenjongen, die even als de meesten ten plaltelamlê een afkeer van katuilen had, doodde de jongen, die op het uitvliegen stouden. De volgende avonden merkte-de jeugdige dorpsbewoner wel dat, bij zyn gaog naar huis, het mannetje rondvloog. Gedurende vyf A zes dagen de.ed het hetzelfde; eindelijk den zevenden dag, toen de jongen do deur uittrad om* zich naar het dorp te begeven,- schoot de uil op hem af en rukte hem met zijn klauw bijna liet getieele linkeroog uit. De jonge boer, Iazend van pijn, riep oin hulp en verloor het bewustzijn. De roofvogel was reeds ver weg toen de bewoners van de hoeve den gewonde huiswaarts droegen. De geneesheer constateerde dat de iris van het oog gescheurd en het licht daaiuit voor altijd verdwenen was. Bij de Fransche armee is een werktuig ingevoerd om de haren te knippen van de pas aangenomen lecruten, reservisten en de man schappen van het territoriale leger. Het haarr snijden van al deze lieden duurt zóólang, dat de mobilisatie van een regiment daarmede een paar uur veitraagd kan worden. Met behulp van het werktuig geschiedt het in enkele minu ten. De manschappen gaan de eene zyde de machiue in als Sirason of als Absalon, en zij komen er aan de andeie zijde uil als Karei de Kale of als Jules Grévy. 'M OVERS C HIE.. Geboren; 10 Sept. Maigaretha Ciazina, dochter van G. C. Van Vliet en M. M. Ham. Overleden: 14 Sept. Beroardus Huysman, oud 3 maanden. BURGERLU KE STAND. Geboren: 16 September. Maria, dochter .van Q. J., de Vette en W. OdrigoSingel. Magdalena Wilhelmina, dochter van D.' Krab-, bendam en P, Geerling, Pritisensteeg. 17.' Pieter Johanneszoon vud J. Van Amersfoort ea E. - De -.GraafFranhelandschs liaan. "Francina Maria, dochter vantB.'Dükker en J,. F. Hilker,lange Achterweg. Cornelia Hen- 1 il 1I-ó--* vi ta Aüsr vl 44i «ss*rE- J! ^*>1 Z |T 9 U V* i' S.»i4

Schiedamsche Courant | 1880 | | pagina 5